Сутність, зміст, структура взаємин військовослужбовців.



 

Статутні взаємини – це відносини між військовослужбовцями, засновані на свідомому, безумовному дотриманні вимог законів, військової присяги, загальновійськових статутів, своїх службових обов'язків.

Основні ознаки статутних взаємин.

-Статутними прийнято називати такі відносини у військових колективах, що цілком відповідають вимогам статутів ЗС України. Загальновійськові статути являють собою узагальнення найбагатшого досвіду армії.

-У статутних взаєминах має місце єдність відносин, загальноприйнятих і специфічних, характерних для військовослужбовців.

Підтримка статутних взаємин ґрунтується на високій свідомості військовослужбовців, на глибокому розумінні ними свого патріотичного боргу.

Реалізація засвоєних норм у практиці - найважливіший напрямок підтримки і зміцнення статутних взаємин, ролі командирів - єдиноначальників, що несуть усю повноту відповідальності за стан справ у довірених їм колективах.

Командир - центральна фігура у військовому колективі. Стиль роботи командира, близькість до підлеглих, підтримка твердого статутного порядку в підрозділі, частині, служать для підлеглих орієнтиром, зразком поводження.

Підтримка статутних взаємин служить головною умовою створення здорового етичного клімату у військових колективах.

Під морально-психологічним кліматом прийнято розуміти стійкий стан духовного життя військового колективу. Він характеризує міжособистісні відносини його членів, міру задоволеності своїм положенням, умовами життєдіяльності, і виступає між ними як духовне середовище, у якій нормуються задачі воїнів на виконання задач, що стоять перед особовим складом.

Виконання своєї задачі у ЗСУ забезпечується переважно через приведення в дію механізму правових і моральних норм. Мораль і право у вимогах загальновійськових статутів виступають у єдності, підсилюють результативну силу статутних вимог.

Разом з тим мораль ширше по діапазону своєї дії і глибше по характеру регулювання взаємин у колективі. Статути визначають: Командир є прикладом суворого дотримання моральних і етичних норм поводження, зобов'язує кожного військовослужбовця до кінця виконати свій борг.

Статутні взаємини між командиром і підлеглими характеризуються з однієї сторони простотою, з іншого боку - складністю. Багато тут залежить від педагогічної культури командирів і неоднакового відношення підлеглих до виконання своїх обов'язків.

Статутна вимогливість командира передбачає, що накази і розпорядження, що віддаються їм, повинні відповідати визначеним нормам:

- відповідати задачам, що стоять перед підрозділом, законам і тій владі, який наділений командир;

- накази повинні мати сугубо службовий характер;

- командир зобов'язаний ужити заходів до того, щоб вони були реалізовані беззаперечно і точно в термін, при цьому можуть бути використані і необхідні примусові заходи.

Співвідношення мір переконання і примуси залежить від ступеня дисциплінованості і командира, і підлеглих.

На морально-психологічний клімат у військовому колективі істотно впливає те, як керівник оцінює виконання підлеглими їхніх обов'язків. Статути покладають на командира обов'язок уміло, з максимальним виховним ефектом користатися правом заохочувати воїнів за зразкове виконання своїх обов'язків і накладати стягнення за легковажне відношення до служби.

Заохочення за завдання, не потребуюче напруги, не супроводжуване проявом ініціативи виконання тієї чи іншої задачі втрачає стимулюючий ефект в очах підлеглих. Знижується і виховний ефект від дисциплінарного стягнення, якщо воно не відповідає ваги зробленої воїном провини, якщо командир при визначенні виду і міри покарання не враховує характер провини, обставин, при яких він був вчинений.

З'єднання вимогливості командира до підлеглих із близькістю до них виступає фактором, що зміцнює здоровий клімат у колективі.

 

Кодекс честі офіцера і вимоги до офіцерських кадрів.

Армія - це досить консервативний організм вже в силу свого призначення, але ми повинні створювати умови для її еволюційних змін. Введення в дію Кодексу честі стало можливим, у першу чергу, тому, що в Українській армії ми переходимо до демократичних важелів розвитку особистості кожного військовослужбовця, коли дисципліна і повага до командирського рішення перетворюється в норму поводження, обов'язкова умова самоповаги військової людини.

Мова йде про формування в офіцерського корпуса визначеного почуття елітарності, що буде означати почуття гордості за свою професію, усвідомлення її високого авторитету в суспільстві. У той же час Українська армія складається з людей, плоть від плоті власного народу. Колишню тезу про єдність армії і народу не тільки не утратив своєї актуальності, а і придбав ще велику вагомість.

Ці та інші положення повною мірою знайшли відображення в прийнятому Кодексі честі. Його головну ідею можна сформулювати декількома словами: офіцер Збройних Сил України повинний бути прикладом чесного і сумлінного виконання своїх службових обов'язків, віддано служити Батьківщині. Саме офіцери повинні докласти всіх зусиль для успішного виконання поставлених народом і державою задач, не звертаючи уваги на власні проблеми і погляди. Це основа Кодексу честі офіцерського корпуса Збройних Сил України. Важливою функцією Кодексу честі є визначення норм внутрішніх взаємин між військовослужбовцями. Перше місце в Кодексі займає теза про вірність офіцера військовій присязі. Офіцер повинний завжди пам'ятати, що він є представником своєї держави і його Збройних Сил.

Отже, при виконанні задач Державної програми будівництва і розвитку Збройних Сил України ми не повинні забувати, що в її центрі знаходиться людина, офіцер, військовослужбовець, особистість, його моральні якості і цінності. Поняття "честь офіцера", "офіцерська мораль" і "достоїнство офіцера" – це не просто голосні слова. Вони повинні бути визначальними при оцінці і вихованні офіцерських кадрів.

 

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Кодекс честі офіцера Збройних Сил України (далі- Кодекс честі офіцера) - це сукупність морально етичних норм, що ґрунтуються на ціннісних ориентациях, ідеалах, світогляді офіцера і регламентують його відносини із суспільним оточенням , службову і суспільну діяльність.

Основу Кодексу честі офіцера складають вимоги Конституції України, Військової присяги, військових статутів, моральних традицій української армії, базові міжнародні гуманітарні стандарти і морально етичні аспекти діючого законодавства.

 

 


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 255; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!