Змістовний модуль: «ФАРМАКОЛОГІЯ ПЕРИФЕРИЧНОЇ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ»



Актуальність розділа: Периферична нервова система здійснює керуючі впливи на діяльність внутрішніх органів і кістякових м'язів. За допомогою речовин, що впливають на синаптичну передачу, можна здійснювати корекцію порушених захворюваннями функцій внутрішніх органів і кістякових м'язів. Речовини такої дії широко застосовуються при лікуванні внутрішніх хвороб, забезпеченні хірургічних втручань, як засоби впливу при гострих невідкладних станах.

Конкретні цілі

        Уміти:                                                 Вихідний рівень

1. Визначати групову приналежність засобів, діючих на ПНС.   
2. Передбачати зміни функцій організму під впливом засобів, діючих на ПНС,  відповідно до їх фармакодинаміки і фармакокінетики (у терапевтичних і токсичних дозах) 1.Інтерпретувати будову і функціонування частин синапсу, оцінювати роль хемо- і електрозбудних мембран у механізмах міжнейроної синаптичної передачі (нормальна фізіологія, біохімія). 2.Інтерпретувати функції різних видів периферичних нервів: аферентних (чуттєвих) і еферентних (соматичних, симпатичних, парасимпатичних) (нормальна фізіологія). 3. Інтерпретувати механізми керування тонусом кістякових м'язів і довільних рухів (нормальна фізіологія)
3. Вибирати адекватні групи засобів, діючих на ПНС, для впливу на вегетативні і соматичні функції.  
4. Застосовувати відомості про форми випуску, дози, способи введення при виписуваннні рецептів.  

 

Для з'ясування, чи відповідає вихідний рівень Ваших знань-умінь необхідному, пропонуємо виконати ряд завдань.

 

ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ І САМОКОРЕКЦІЇ ВИХІДНОГО РІВНЯ ЗНАНЬ-УМІНЬ

       1.Відомо, що спинномозкова пункція використовується не тільки як діагностичний прийом, але і як метод введення лікарських засобів. У якій послідовності розташовуються оболонки спинного мозку (з поверхні усередину)?

А. Тверда, м'яка, павутинна. Б. Тверда, павутинна, м'яка. В. Павутинна, тверда, м'яка. Г. М'яка, тверда, павутинна.

       2.У заповнену изотонічним розчином хлориду натрію спеціальну камеру, де підтримується за допомогою ультратермостату постійна температура, поміщено ізольований сідничний нерв жаби. За допомогою підсилювача біострумів реєструється потенціал спокою нерва. При якій зміні проникності для іонів натрію і калію обов'язково виникне деполяризація?

А. При підвищенні проникності для обох іонів. Б. При зниженні проникності для обох іонів. В. При підвищенні проникності для натрію і зниженні для калію. Г. При зниженні проникності для натрію і підвищення для калію.

       3.У заповнену изотонічним розчином хлориду натрію спеціальну камеру, де підтримується за допомогою ультратермостату постійна температура, поміщений ізольований сідничний нерв жаби. При його електричній стимуляції за допомогою підсилювача біострумів реєструється потенціал дії. При якій зміні концентрації іонів виникне збільшення амплітуди потенціалів дії?

А. При підвищенні внутрішньоклітинної концентрації іонів натрію. Б. При підвищенні позаклітинної концентрації іонів натрію. В. При підвищенні позаклітинної концентрації іонів калію. Г. При зниженні внутрішньоклітинної концентрації іонів калію.

       4.У тварини під наркозом відпрепарована і пересічена чуттєва гілочка стегнового нерва. Як зміниться просвіт судин шкіри стегна, региструємий капилляроскопом, якщо на дистальний відрізок перерізаного нерва накласти електроди і піддати його електричній стимуляції?

А. Звузиться. Б. Розшириться. В. Не зміниться.

5.Заповните таблицю, позначивши наявність і спрямованість змін функцій, наприклад, збільшення, зменшення, відсутність змін.

Орган Функція

Зміна функцій при подразненні нерва

    симпатичного парасимпатичного
Серце Частота Сила скорочень Швидкість проведення    
Мезентеріальні судини Тонус    
ШКТ Секреція Перистальтика Сфінктери    
Бронхи Просвіт    
Око Розмір зіниці    

       6.У кролика під наркозом перерізали в стерильних асептичних умовах передні корінці грудних сегментів на рівні Т16. Через 7 днів тварина була забита. При наступному морфологічному дослідженні вивчали стан закінчень рухових нервів поперечно-смугастих міжреберних м'язів кролика і симпатичних нервів серця. Які передбачувані результати?

А. Морфологічні зміни не виникнуть. Б. Вони з'являться в обох випадках. В. Вони виникнуть лише в соматичному нерві. Г. Вони виникнуть лише в симпатичному нерві.

       7.У собаки під наркозом перерізали волокна блукаючого і симпатичного нервів безпосередньо перед входженням їх у серце. Через 7 днів провели гістологічне дослідження міокарда тварини. Чи будуть виявлені зміни в структурі нервових закінчень цих нервів?

А. Ні. Б. Так, обох нервів. В. Тільки парасимпатичного. Г. Тільки симпатичного.

       8.В експерименті на кішці за допомогою спеціального пристрою реєструють стан попередньо денервованих бронхів. Що відбудеться з їх просвітом, якщо через вживленні електроди піддати безпосередньої електричної стимуляції грудні і поперекові сегменти спинного мозку кішки?

А. Просвіт збільшиться. Б. Просвіт зменшиться. В. Просвіт не зміниться.

       9.У кішки, що знаходиться під наркозом, реєструють через капсулу Марея на стрічці кімографа дихальні рухи. Що відбудеться з їх частотою, якщо сегмент сонної артерії, що включає її біфуркацію зі збереженими нервовими зв'язками, перфузувати розчином Рингера з підвищеною концентрацією СО2?

А. Частота не зміниться. Б. Вона зросте. В. Вона зменшиться.

10.Кістяковий м'яз жаби подразнюється електричним струмом. При яких умовах стимуляції варто очікувати стійкого підвищення тонусу м'яза?

А. При включенні постійного струму. Б. При пропущенні постійного струму. В. При пропущенні переривчастого струму. Г. При виключенні постійного струму.

       11.Який набір очних ефектів виникне після перерізання вегетативних гілочок очерухового нерва?

А. Міоз і спазм акомодації. Б. Міоз і параліч акомодації. В. Мідріаз і спазм акомодації. Г. Мідріаз і паралічі акомодації.

       12.У кішки під наркозом при безупинній реєстрації артеріального тиску ушкоджують нервові структури на різних рівнях. У якому з перерахованих нижче випадків артеріальний тиск не зміниться?

А. При перерізанні спинного мозку безпосередньо під довгастим. Б. При перерізанні передніх корінців спинного мозку в грудних і поперекових відділах. В. При видаленні паравертебрального симпатичного гангліонарного ланцюжка. Г. При перерізанні передніх корінців спинного мозку в крижовому відділі.

       13.У кішки під наркозом реєструються функції кишечнику. Як вони зміняться при електричній стимуляції парасимпатичних нервів?

А.Підсилиться перистальтика і зменшиться секреція. Б.Підсилиться перистальтика і збільшиться секреція. В.Зменшиться перистальтика і секреція. Г.Зменшиться перистальтика і збільшиться секреція

       14.Який з впливів істотно не поліпшить стан людини, у якої розвивається гострий набряк легенів?

А. Накладення джгутів на нижні кінцівки з помірним стисненням тканин. Б. Кровопускання. В. Збільшення діурезу. Г. Додання тілу горизонтального положення.

       15.До 10 грамів сухого екстракту алкалоидоносної рослини додано 200 мол води. Суспензія, що вийшла, профільтрована. Фільтрат і осад розділені на дві порції, до яких додані рівні обсяги кислоти і лугу. Отримані зразки знову профільтровані. Основна частина алкалоїду буде знаходитися в порції, отриманої

А. З первісного фільтрату, обробленого кислотою. Б. З первісного фільтрату, обробленого лугом. В. З первісного осаду, обробленого кислотою. Г. З первісного осаду, обробленого лугом.

       16.Групу тварин годували їжою, що містить радіоактивний ізотоп в одній з амінокислот — попередниці медіатора симпатичних нервів. Через кілька годин тварин забивали і з гомогенату тканин серця виділяли фракцію, що містить цей медіатор і оцінювалася її радіоактивність. При дачі якої амінокислоти мітка виявлялася в молекулі медіатора?

А. Триптофану. Б. Гистидину. В. Фенилаланину. Г. Гліцину.

       17.Визначали вміст норадреналіну в гомогенаті серця пацюка до і через 2 тижні після впливу. У якому з перерахованих випадків концентрація медіатора не понизиться?

А. Видалення шийних симпатичних гангліїв. Б. Перерізання нервового стовбура між спинним мозком і шийним симпатичним ганглієм. В. Перерізання нервового стовбура між шийним симпатичним ганглієм і серцем.

       18.Тварині були вживлені електроди, за допомогою яких реєстрували частоту імпульсів, що надходять по симпатичних нервах до мезентеріальних судин органів черевної порожнини при різних станах організму. При яких обставинах потік імпульсів був найбільш інтенсивний?

А. В сні. Б. Після їжі. В. Під час фізичної роботи. Г. При пасивному спостереженні.

       19.У тварини в експерименті при безупинній реєстрації артеріального тиску і частоти серцевих скорочень зроблена перерізка аортального нерва і нерва Моісєєва-Герінга. Як зміняться ці параметри?

А. Тахікардія і зниження АТ. Б. Тахікардія і підвищення АТ. В. Брадикардія і зниження АТ. Г. Брадикардія і підвищення АТ.

       20.Нижня кінцівка тварини через канюли, введені в стегнові артерію і вену, перфузувалась живильним розчином при постійному тиску. При подразненні симпатичних нервів, що іннервують судини, об'ємна швидкість струму рідини змінилася. Що лежить в основі її зміни?

А. Звуження артеріол і венул. Б. Звуження артеріол і розширення венул. В. Розширення артеріол і венул. Г.Розширення артеріол і звуження венул.

       21.За допомогою катетерів, введених в аорту і каротидний синус собаки, брали проби крові, у яких визначалася концентрація кисню. Їх зіставлення дозволяло оцінювати споживання кисню міокардом. При якому з обставин ця величина не збільшується?

А. Виконання фізичного навантаження. Б. Електрична стимуляція симпатичних нервів серця. В. Введення адреналіну. Г. Електрична стимуляція вагуса.

 

Інформацію, необхідну для формування знань-умінь, можна знайти в наступних підручниках:

1. Б. К. Степаненко. «Курс органічної хімії» — М., «Вища школа», 1979, с. 414.

2. Філімонов В. І. Нормальна фізіологія. Київ. «Здоров‘я», 1994. С. 5-33, 84-88, 157-183, 209-212.

3. Березов Т. Т., Коровкин В. Ф. Біологічна хімія. М., «Медицина», 1998. С. 161, 636-641.

 

Еталонні відповіді до завдань: 1:Б, 2:В, 3:Б, 4:В. 5.

 

Орган Функція

Зміна при подразненні функцій нерва

.   симпатичного парасимпатичного
Серце Частота Сила скорочень Швидкість проведення збільшення збільшення збільшення зменшення зменшення зменшення
Мезентеріальні судини Тонус збільшення відсутність змін
ШКТ Секреція Перистальтика Сфінктери зменшення зменшення збільшення збільшення збільшення зменшення
Бронхи Просвіт збільшення зменшення
Око Розмір зіниці збільшення зменшення

 

 6:В, 7:Г, 8:А, 9:Б. 10:В, 11:Г, 12:Г, 13:Б, 14:Г, 15:В. 16:В, 17:Б, 18:Б, 19:В, 20:А, 21:Г.

 

ТЕМА 2. ФАРМАКОЛОГІЯ ПОДРАЗНЮЮЧИХ, МІСЦЕВОАНЕСТЕЗУЮЧИХ І В'ЯЖУЧИХ ЗАСОБІВ

 

Актуальність теми: Один з можливих способів зміни функції виконавчих органів і психічних сприйнять полягає в спрямованому впливі на закінчення чуттєвих нервів, що може бути реалізоване за допомогою місцевоанестезуючих і подразнюючих засобів. Цей спосіб впливу в силу простоти, доступності і відносній безпеці широко використовується в різних областях медицини. Так, у хірургії він застосовується для боротьби з больовим синдромом, для забезпечення хірургічних втручань, у терапії — для лікування запальних захворювань багатьох органів, при гострій судинній і коронарній недостатності і т.д.

Ціль (загальна): Навчитися використовувати (вибирати і виписувати) місцевоанестезуючі, в'яжучі і подразнюючи засоби для впливу на функції чуттєвих нервів.

 

Конкретні цілі

        Уміти:  

1. Визначати групову приналежність досліджуваних засобів.

2. Передбачати зміна функцій організму під впливом анестезуючих, в'яжучих і подразнюючих засобів відповідно до їх фармакодинаміки і фармакокінетики (у терапевтичних і токсичних дозах).

3. Вибирати адекватні засоби при різних видах місцевої анестезії і таких форм патології як запалення шкіри і слизуватих, стенокардії, непритомності.

4. Застосовувати відомості про форми випуску, дози, способи введення при виписуваннні рецептів.

 

Після засвоєння необхідних базисних знань переходить до наступного (орієнтовна основа дій при підготовці до заняття):

1.Прочитайте теоретичні питання до заняття.

2.Вивчить підручник: Коміссаров І. В. та ін. «Фармакологія: введення у фармако- і хіміотерапію» — Донецьк, «Новий світ», 2004, с. 35-42 і лекцію.

3.Розв‘яжить задачі для вироблення навичок застосування вивченого матеріалу.

4.У препаратному зошиті складіть список препаратів по формі що рекомендується.

5.У робочому зошиті випишіть: анестезин для усунення болі у шлунку, новокаїн і лідокаїну гідрохлорид для інфільтраційної і провідникової анестезії, нашатирний спирт для усунення непритомності, камфорну мазь для лікування міозиту, валідол для усунення приступу стенокардії.

 

Теоретичні питання, на підставі яких можливе виконання цільових видів діяльності:Подразнюючи засоби: гірчичники, розчин амонію їдкого, олія терпентинна очищена (скипидар), камфора, ментол, валідол. Місцева, рефлекторна і «відволікаюча» дія подразнюючих засобів. Показання до застосування.

Поняття про анестезуючу дію. Види місцевої анестезії. Місцевоанестезуючі засоби: анестезин, новокаїн, дикаїн, лідокаїну гідрохлорид. Вплив на процеси генерації і проведення нервових імпульсів. Застосування для поверхневої, інфільтраційної, провідникової, спинномозкової анестезії, для проведення блокад. Резорбтивна дія місцевих анестетиків, її клінічне використання. Можливість розвитку пристрасті: кокаїнізм.

В'яжучі та обволікаючі засоби. Поняття. Засоби: танін, танальбін, кора дуба, галун, вісмуту субнітрат, дерматол, ксероформ; крохмаль, алюмінію гідроксид, альмагель. Можливе застосування.

Навчальні задачі:

1. Шкіра кисті піддана дії етилхлориду, летучої рідини, що закипає на поверхні руки та викликає її глибоке охолодження й у результаті - місцеву втрату чутливості. Чи можна назвати це явище місцевою анестезією? Чи варто відносити етилхлорид до місцевоанестезуючих речовин?

А. Це місцева анестезія й етилхлорид — місцевоанестезуюче засіб. Б. Це місцева анестезія, але етилхлорид не місцевоанестезуючий засіб. В. Це не місцева анестезія.

2. Два нервово-м'язові препарати жаби поміщені в розчин місцевоанестезуючого засобу. Один з них стимулюється прямокутними електричними імпульсами, інший - ні. Швидкість розвитку блокади рухових нервів виявляється більше в стимулюємому препараті. Про що це говорить?

А. Про блокаду потенціалозалежних (п/з) натрієвих каналів незалежно від їх стану. Б. Про прискорення інактивації п/з натрієвих каналів. В. Про блокаду п/з натрієвих каналів у вихідному закритому стані.

3. В експерименті на гігантському аксоні кальмара новокаїн можна ввести за допомогою мікропіпетки внутрішньоклітинно. Як співвідноситься активність новокаїну при поза- і внутрішньоклітинному введенні?

А. Активність однакова. Б. Активність більше при позаклітинному введенні. В. Активність більше при внутрішньоклітинному введенні.

4. Для якого виду анестезії варто застосовувати 0,5 % розчин новокаїну?

А. Термінальної. Б. Інфільтраційної. В. Провідникової. Г. Спинномозковий.

5. Яку речовину слід застосувати для субарахноїдальної анестезії?

А. Анестезин. Б. Дикаїн. В. Новокаїн. Г. Лідокаїн.

6. Ділянка шкіри людини, піддана інфільтраційної анестезії новокаїном, змазана скипидаром. Як називається цей варіант комбінованої дії лікарських речовин, якщо ми оцінюємо його по появі суб'єктивних відчуттів?

А. Синергізм. Б. Антагонізм прямий. В. Антагонізм непрямий. Г. Антагонізм незалежний.

Еталонна відповідь до завдань: 1:Б.

 

ОРІЄНТОВНА ОСНОВА ДІЙ ПРИ ВИБОРІ ЗАСОБІВ, ЩО ДІЮТЬ НА ЧУТТЄВІ НЕРВИ.

1.Відповідно до завдання визначить ефект, що необхідно досягнути при інфільтраційній, провідниковій анестезії, гемороїдальному болі, болі в шлунку, дерматозі із сверблячкою, лікуванні поперекового радикуліту, дерматиту, усуненні непритомності, приступу стенокардії.

2.Назвіть групу (и) засобів, що викликає необхідний ефект.

3.Виберіть придатну речовину з необхідними фармакодинамічними і фармакокінетичними властивостями і бажаними формами випуску.

 

Приклад: інфільтраційна анестезія.

1.Вона здійснюється для усунення неприємних відчуттів (такожі, болі) у тій частині тіла, де планується оперативне втручання. Отже, бажаним ефектом буде утрата усіх видів чутливості.

2. Таку здатність мають лише місцевоанестезуючі засоби.

3. З вивчаємих місцевоанестезуючих засобів (анестезин, дикаїн, новокаїн, лідокаїну гідрохлорид) непридатні анестезин, що погано розчиняється у воді (інфільтрація здійснюється водним розчином) і дикаїн, що є високотоксичним (при просочуванні тканини значна частина речовини надійде в системний кровотік). При нетривалому втручанні можна використовувати новокаїн, при тривалому чи передбаченні значного післяопераційного болю — лідокаїн.

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДО РОБОТИ СТУДЕНТІВ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ

I. Перевірка (список препаратів, домашні рецепти) і корекція вихідного рівня (самостійне письмове виконання індивідуальних завдань).

II. Самостійна робота і розбір її результатів.

1.Робота з тестами.

2.Розв‘язування задач.

III. Виписування рецептів по показанням: для зменшення гемороїдальних болів, для анестезії слизуватої носоглотки, для провідникової й інфільтраційної анестезії, для усунення непритомності, для місцевого лікування поперекового радикуліту, для усунення приступу стенокардії.

IV. Підсумковий тестовий контроль.

 

Граф логічної структури до розділу «Фармакологія ПНС»

 

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 863; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!