Додатковий матеріал до практичного заняття (законспектуйте до зошита з практичних занять)

Тема  5.. Управління інноваційним розвитком організації Семінарське заняття № 9

Стратегічне управління інноваційним розвитком організації

План

 

 

1.Типи інноваційних стратегій в управлінні організацією.

2.Сутність поняття «інноваційний розвиток» .

2. Концепція технологічних укладів  С.Глазьєва.

3. Стан інноваційного розвитку України.

5. Інноваційність організації. Принципи управління інноваційним розвитком організації.

Студенти повинні орієнтуватись у таких поняттях:

«Інноваційна стратегія», «інноваційний розвиток», «прогресивний інноваційний розвиток», «регресивний інноваційний розвиток», «інноваційність організації»

Контрольні питання

1. Як відбувається суспільний розвиток і яка роль інновацій у ньому?

2. Що є основою виникнення, розвитку і зміни технологічних укладів?

3.У чому полягає сутність концепції технологічних укладів?

4. Які основні фази технологічного укладу?

5. Навести періодизацію та характеристики технологічних укладів (за С. Глазьєвим).

6.У чому виявляється інноваційність організації ?

7.Визначте принципи функціонування підприємства, що розвивається інноваційним шляхом?

8. Які є типи інноваційних стратегій в управлінні організацією?

 

Література

  1. Галиця І.О. Що ж таке інноваційний розвиток? / І.О Галиця // Економіка та держава. – 2003. – № 10. – С. 32-33.
  2. Гаман М.В. Державне регулювання інноваційного розвитку України : моногр. / М.В. Гаман. – К. : Вид-во НАДУ, 2005. – 386 с.
  3. Гаман М.В. Державне управління інноваціями: Україна та зарубіжний досвід: моногр. / М.В. Гаман. – К. : Вікторія, 2004. – 311 с.
  4. Глазьев С.Ю. Развитие российской экономики в условиях глобальных технологических сдвигов : научный доклад к обсуждению на заседании экономической сессии Отделения общественных наук РАН. – [Электронный ресурс] / С.Ю.Глазьєв. – Веб-сайт С.П.Курдюмова. – Режим доступа : //http://spkurdyumov.narod.ru/GlazyevSUr.htm
  5. Дудар Т. Г. Інноваційний менеджмент : навч. посіб. / Дудар Т. Г., Мельниченко В. В.. – Тернопіль : Економічна думка, 2008. – 250 с.
  6. Ілляшенко С.М. Управління інноваційним розвитком: проблеми, концепції, методи : навч. посіб. / С.М. Ілляшенко. – Суми : «Університетська книга», 2003. – 278 с.
  7. Микитюк П.П. Інноваційний менеджмент : навч. посіб. / П.П. Микитюк. – К. : Центр навчальної літератури, 2007. – 400 с.
  8. Онікієнко В.В. Інноваційна парадигма соціально-економічного розвитку України : моногр. / В.В. Онікієнко, Л.М. Ємельяненко, І.В. Терон. – К., 2006. – 480 с.

Матеріал до заняття (прошу занотувати до лекції 9)

Три генеральні цінності ділової організації – керованість, інноваційність, клієнтозорієнтованість виокремлює А. Пригожин. Керованість означає деяку міру у співвідношенні керуючої й керованої підсистем організації, той ступінь контролю, який перша із них може поширювати на другу, охоплювати її.

Інноваційність вчений трактує як здатність організації породжувати новизну і здійснювати нововведення. У якійсь мірі вона є антиподом керованості, оскільки нововведення нерідко знижують керованість (на якийсь час), але і без них керованість стає дисфункціональною. А.Пригожин зазначає, що інноваційність організації виявляється:

– у відкритості змінам (мислення, поведінки, продукту тощо);

– проактивності управління, тобто орієнтації не стільки на слідування за попитом, скільки на вплив на попит; не просто чутливість до сигналів ринку, а виробництво нових сигналів для нього;

– якості управлінської волі, тобто вмінню керівника доводити інноваційні процеси до повного завершення.

Клієнтозорієнтованість організації – це відповідність потребам, тенденціям ринку, привабливість її продуктів для клієнтури

Підприємство, що стало на інноваційний шлях розвитку, повинне функціонувати згідно з такими принципами:

- адаптивності – прагнення до підтримання певного балансу зовнішніх і внутрішніх можливостей розвитку (внутрішніх спонукальних мотивів діяльності господарюючого суб’єкта і зовнішніх, що генеруються ринковим середовищем);
- динамічності – динамічне приведення у відповідність цілей і спонукальних мотивів (стимулів) діяльності підприємства (у тому числі його власників, менеджерів, фахівців, працівників);
- самоорганізації – самостійне забезпечення підтримання умов функціонування, тобто підтримка обміну ресурсами (інформаційними, матеріальними, фінансовими) між елементами системи підприємства, а також між підприємством і зовнішнім середовищем;
- саморегуляції – коригування системи управління діяльністю підприємства відповідно до змін умов функціонування;
- саморозвитку – самостійне забезпечення умов тривалого виживання і розвитку підприємства (відповідно до його місії і прийнятої мотивації діяльності).
За цими принципами має функціонувати і система управління інноваційним розвитком торгівельного підприємства.

Управління інноваційним розвитком повинне орієнтуватися на досягнення визначених цілей (завоювання більшої частки ринку, збільшення прибутку в поточному періоді чи в перспективі, забезпечення високих темпів сталого економічного розвитку і т. ін.) в умовах конкурентного середовища, коли цілі інших господарюючих суб’єктів можуть з ними не збігатися (і, як правило, не збігаються ). Це протиріччя слід належним чином враховувати, узгоджуючи намічені цілі з можливостями їхнього досягнення.

 

Додатковий матеріал до практичного заняття (законспектуйте до зошита з практичних занять)

За С.Ю. Глазьєвим, технологічний уклад є комплексом сполучених самодостатніх і самовідтворювальних технологічних сукупностей на однорідній технологічній базі. При цьому технологічна сукупність розглядається як автономний ланцюжок однорідних технологічних процесів виготовлення будь-якої продукції, об’єднаний із суміжними технологічними процесами в галузях-постачальниках і галузях-споживачах.

Базові технологічні сукупності певного технологічного укладу складають його ядро. Технологічні інновації, що формують ядро технологічного укладу, є його ключовим фактором. Вони виникають у провідних галузях, які відіграють вирішальну роль у поширенні нового технологічного укладу.

Тривалість життєвого циклу технологічного укладу становить близько 100 років, він охоплює фази зародження, росту, зрілості, спаду.

Фаза зародження. Розпочинається формування нових технологічних сукупностей (вони зумовлені впровадженням базисних інновацій), які радикально відрізняються від традиційного технологічного оточення. Нові технологічні сукупності в цій фазі не створюють самовідтворювальні цілісності і поєднані з традиційними.

Фаза росту. Відбувається інтенсивна дифузія базисних інновацій, формування базисних технологічних сукупностей і їх комплексів. Виникають нові галузі промисловості, види діяльності і професії. Створюються інновації, що доповнюють базисні, у нових галузях інтенсивно поширюються поліпшуючі інновації. Відбувається зростання попиту, розширення виробництва і зниження витрат, зростання ефективності капітальних вкладень.

 Фаза зрілості. Спостерігається розширене впровадження базисних та поліпшуючих інновацій, хоча й менш інтенсивно, ніж у попередній фазі. Наприкінці фази розширення вичерпується і припиняється, сповільнюються темпи техніко-технологічного розвитку і зростання ефективності виробництва.

Фаза спаду. З’являються різного роду незначні зміни продуктів і технологій, які, в основному, лише імітують новизну (псевдоінновації). Вичерпується потенціал технологічних сукупностей стосовно економічного росту. Спостерігається зниження прибутковості виробництва і зростання витрат, стагнація рівня життя населення. Єдиною можливістю зростання є впровадження базисних інновацій наступного технологічного укладу. Ресурси перерозподіляються між основним і новим технологічними укладами на користь останнього, який починає формуватися.

Таким чином, основою виникнення, розвитку і зміни технологічних укладів є базисні інновації, які поєднують у собі досягнення науки і техніки, втілені у нові товари, технології, методи управління тощо і сукупності споживчих властивостей, що відповідають наявним і прогнозованим запитам споживачів. Базисні інновації є основою формування сполучених виробництв і галузей.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 124; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!