Яка подається при вивченні системи обліку



Міністерство освіти і науки України

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Кафедра  обліку і аудиту

 

МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДО ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

З дисципліни «Фінансовий облік »

напряму підготовки 6.030509 "Облік і аудит"
галузі знань0305 "Економіка та підприємництво"
усіх форм навчання

 

 

Харків – 2014


 

 

Затверджено на засіданні вченої ради ХТЄІ КНТЕУ

Протокол № від . .2014р.

 

Упорядники: к.е.н., проф. В.І. Ганін,  

                      ст.викладач І.М.Клімович

 

 

М - 54 Методичні рекомендації та вимоги щодо виконання і захисті курсових робіт з дисципліни «Фінансовий облік » для студентів освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» спеціальності 6.030509 «Облік і аудит» за напрямом підготовки 0305 «Економіки та підприємництво» (всі форми навчання)/ХТЕІ КНТЕУ; [Кафедра обліку і аудиту;Упорядники: В.І. Ганін, І.М.Клімович]. – Х.РВВ ХТЕІ КНТЕУ, 2014. – с.42

 

 

Дане видання містить тематику курсових робіт, порядок виконання, вимоги до змісту і оформлення, порядок підготовки до захисту робіт.

 


Загальні положення

 

Перед системою освіти постало завдання підвищення рівня професійної підготовки фахівців відповідно до переходу економіки на нові форми господарювання.

Інтенсифікація навчального процесу, підвищення якості підготовки фахівців для обліково-контрольних підрозділів підприємств (установ) потребують від студентів вміння користуватися методикою самоосвіти, творчо мислити, чітко орієнтуватися в джерелах наукової та технічної інформації.

Важливе місце у вирішенні цих завдань відведено виконанню курсової роботи, яка сприяє закріпленню та поглибленню теоретичних знань, формуванню навичок до збору, вивчення та аналізу практичних матеріалів з проблем організації обліку на підприємствах, документального оформлення господарських операцій та їх відображення в регістрах обліку та звітності.

Курсова робота є заключним етапом вивчення спецкурсу та надається студентам до виконання у відповідному семестрі.

У роботі студент вирішує комплекс взаємопов’язаних професійних задач відповідно з вимогами освітньо-кваліфікаційної характеристики бакалавра. Підготовка студента до виконання і захисту курсової роботи, необхідної для одержання кваліфікації бакалавра з економіки, забезпечується базовими навчальними дисциплінами. Дані методичні вказівки визначають мету робіт, їх тематику, порядок виконання, вимоги до змісту і оформлення, порядок підготовки до захисту та процедуру захисту роботи.

 

Мета написання курсової роботи

Курсова робота посідає чільне місце в системі підготовки бакалаврів і виконується на заключних етапах вивчення відповідних курсів фінансового обліку.

Мета курсової роботи – перевірка здібностей студента до творчого самостійного втілення теоретичних знань під час вирішення питань, пов’язаних з організацією обліково-аналітичної, фінансової, аудиторської та контрольно-ревізійної роботи на підприємствах різних форм власності.

Виконання курсової роботи є обов’язковим компонентом освітньо-професійної програми для здобуття кваліфікаційного рівня бакалавра з економіки. Тематика курсових робіт формується на основних розділах курсів: теорії бухгалтерського обліку, фінансового обліку, ревізії і контролю, аудиту, податкової системи України, статистики.

Курсова робота має такі цілі:

· придбання навичок самостійного виконання невеликих наукових досліджень під керівництвом викладача;

· закріплення та розширення знань з лекційних курсів бухгалтерського обліку, економічного аналізу та практикумів, які вивчаються згідно з навчальним планом;

· придбання теоретичних та практичних знань у галузях організації обліку, аудиту, ревізії і контролю, які не входять безпосередньо до навчального плану;

· придбання навичок роботи зі спеціальною науково-економічною літературою;

· придбання навичок використання ПЕОТ для обробки результатів, виконання обчислень.

Під час виконання курсової роботи вивчається і узагальнюється основна і спеціальна література з конкретної проблеми; розкривається значення теми, її місце у господарській діяльності підприємства. З критичних позицій характеризується стан обліку, звітності та аналізу на конкретному підприємстві та розробляються деякі пропозиції щодо поліпшення системи обліку діяльності підприємства, оперативності аналітичного обліку.

Курсова робота повинна відповідати наступним вимогам:

· відображати рівень загальної економічної підготовки з обраної теми;

· містити економіко-правовий аналіз нормативних документів;

· містити огляд бібліографічних джерел;

· критичний аналіз практики бухгалтерського обліку базового підприємтсва порівняно з вимогами нормативних документів, передовим міжнародним та вітчизняним досвідом;

· включати елементи наукових досліджень і пошуку самостійного підходу до рішення облікових задач;

· завершуватись висновками, конкретними пропозиціями і розрахунками ефективності їх впровадження тощо.

Захист курсової роботи на кафедрі – важливий критерій оцінки рівня підготовки студентів до самостійної практичної діяльності в галузі обліково-аналітичної роботи, контролю та внутрішнього аудиту господарської діяльності на підприємствах як державного, так і приватного секторів.

 

Вибір теми

Тема курсової роботи обирається студентом самостійно на підставі запропонованої кафедрою тематики. За заявками підприємств або бажанням студента, робота, якщо вона відповідає меті та вимогам до курсової роботи, може бути виконана за темою, не передбаченою тематикою.

Тема погоджується з керівником курсової роботи і затверджується кафедрою бухгалтерського обліку.

Студентам заочної форми навчання доцільно обирати тему, що відповідає характеру та напрямам діяльності підприємства, де вони працюють і виконуваними функціональними обов’язками.

Рекомендована тематика курсових робіт для студентів наведена в додатку 1.

Порядок виконання

Після вибору і затвердження теми студент приступає до її виконання. Керуючись рекомендованими планами робіт, студент розробляє план курсової роботи з обраної теми, який погоджує з науковим керівником.

Наступний етап роботи – опрацювання нормативних джерел і спеціальної літератури. Обов’язково вивчаються закони України, Постанови Кабінету Міністрів, накази органів державного управління, Міністерства фінансів, Державної податкової адміністрації, Національного банку та ін.

Як літературні джерела використовується спеціальна література та наукові публікації в періодичних виданнях. Особливу увагу слід приділити опрацюванню зарубіжних видань з питань сучасних досягнень передової економічної думки з проблем ринкової економіки, бухгалтерського обліку та контролю.

 

Базове підприємство

Після вивчення нормативної бази і літературних джерел студент приступає до збору й обробки практичного матеріалу. Збір практичного матеріалу проводиться на базовому підприємстві. Як базове обирається підприємство, на якому є необхідний матеріал для розкриття теми курсової роботи.

Базове підприємство повинно відповідати таким вимогам:

· напрям його діяльності відповідає темі роботи;

· має необхідні практичні матеріали за темою;

· має передовий досвід організації бухгалтерського обліку і контролю;

· для проведення аналізу господарської діяльності має зпівставленні економічні показники за період не менше як за 2 роки;

· досвід автоматизації обліково-аналітичних робіт.

Перевага має надаватись великим сучасним підприємствам сфери торгівлі, громадського харчування, матеріального виробництва та ін.

Базове підприємство обирається студентом самостійно і погоджується з науковим керівником. При необхідності кафедра може надати студенту письмове направлення на підприємство для збору практичного матеріалу. Студенти заочної форми навчання виконують курсову роботу, як правило, по матеріалах підприємства, на якому вони працюють.

На підприємстві, з дозволу керівника і головного бухгалтера, студент вивчає організаційно-розпорядчу, первинну та облікову документацію, організацію фінансового та управлінського обліку, бухгалтерську та статистичну звітність, технологію машинної обробки обліково-аналітичної інформації.

 

Структура курсової роботи

 

Курсова робота повинна містити:

· титульний лист

· зміст

· реферат

· вступ

· основну частину (3 розділи)

· висновки

· список використаних джерел

Загальний обсяг роботи не повинен перевищувати 50-70 сторінок комп’ютерного набору.

Орієнтований план курсової роботи наведено в додатку 2.

 

Зміст курсової роботи

 

Матеріал теми курсової роботи розміщується згідно з її структурою.

Титульний лист курсової роботи оформлюється відповідно до зразка, наведеного в додатку 3.

Реферат. Реферат призначений для попереднього ознайомлення з роботою. Він в стислій, інформативній формі повинен відображати суть виконаного дослідження та містити конкретні відомості про одержані результати і висновки.

Реферат повинен містити (в послідовності):

– відомості про обсяг роботи, кількість ілюстрацій, таблиць, додатків та джерел згідно з переліком посилань (включаючи і дані додатків) та перелік ключових слів.

Текст реферату повинен відбивати подану в роботі інформацію і, як правило, у такій послідовності:

– об’єкт дослідження;

– предмет дослідження;

– мета роботи;

– основні завдання;

– методи дослідження;

– результати досліджень (результати розробок) та їх новизна;

– значення роботи та висновки.

Реферат повинен містити не більш 500 знаків і розміщуватися на одній сторінці.

Перелік ключових слів містить від 5 до 15 слів (словосполучень), надрукованих великими літерами в називному відмінку в рядок через коми.

Реферат повинен бути написаний для курсових робіт трьома мовами: українською, російською та англійською (німецькою або французькою).

Зразок оформлення реферату наведено в додатку А

Зміст, наведений на початку курсової роботи, містить назву та нумерацію сторінок усіх розділів та підрозділів, зокрема вступу, розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків та ін.

У вступі стисло обгрунтовується вибір теми, її актуальність, визначається мета курсової роботи і завдання обліку на сучасному етапі ринкових перетворень в Україні, наводиться предмет та об’єкт дослідження. Рекомендований обсяг вступу – 2-3 сторінки. Введення до курсової роботи має містити такі підрозділи, які розташовуються у зазначеному порядку:

«Актуальність дослідження »,

«Цілі і завдання дослідження »,

«Об'єкт дослідження »,

«Предмет дослідження»,

«Методологічна і теоретична основа дослідження »,

«Інформаційна база дослідження »,

«Наукова новизна»,

«Практична значимість роботи ».

Підготовка введення потребує уваги тому, що в ньому в концентрованій формі представлені основні ідеї курсової роботи.

Основна частина курсової роботи складається з розділів та підрозділів. Кожний розділ починається з нової сторінки, наприкінці розділу викладають короткі висновки.

Розділи роботи присвячуються розробці питань організації та методики фінансового, управлінського та податкового обліку відповідних об’єктів.

Вивчення системи фінансового (бухгалтерського) обліку підприємства передбачає послідовний розгляд його складових взаємопов’язаних елементів: первинного обліку, поточного обліку (синтетичного та аналітичного), узагальнення поточного обліку, звітності. Паралельно вивчається податковий облік підприємства відповідно до теми. При цьому проводиться критичний аналіз практики обліку підприємства, порівняно з вимогами нормативних документів. Основна інформація, що розкривається при вивченні системи обліку наведена в табл. 1.

 

Таблиця 1

Основна інформація,

яка подається при вивченні системи обліку

Первинний облік Поточний облік Узагальнюючий облік, звітність
· Первинні документи, якими оформлюється господарські операції · Висновки щодо отримання вимог · Робочий план рахунків, їх характеристика · Бухгалтерські записи господарських операцій у · Головна книга, узагальнюючі регістри · Показники бухгалтерської та податкової звітності

Продовж. табл. 1

· до складання документів на підприємстві. · Графік документообороту і контроль за його виконанням · взаємозв’язку з податковим обліком · Характеристика облікових регістрів · Схема взаємозв’язку облікових документів · Взаємозв’язок форм звітності

 

Під час написання роботи студент проводить порівняльний аналіз бухгалтерських рахунків, складає робочий план рахунків.

Вивчення управлінського обліку передбачає розробку його показників, призначених для внутрішнього користування при прийнятті обгрунтованих управлінських рішень.

При розробці питань фінансового й управлінського обліку наводяться рекомендації і пропозиції щодо вдосконалення обліку відповідно до вітчизняного і міжнародного досвіду.

Рекомендований обсяг основної частини – 50-60 сторінок.

Висновки є коротким резюме курсової роботи. В них показують, якою мірою досягнуто мети, сформульованої у вступі, і вирішено завдання роботи. У висновках узагальнюються рекомендації та пропозиції щодо теоретико-методологичних аспектів та способів дослідження проблеми. Висновки повинні носити конкретний характер. Рекомендований обсяг заключної частини – 2-3 сторінки.

Перелік посилань складається у встановленій послідовності:

· Закони України

· Укази Президента України

· Постанови Кабінету Міністрів України

· Інструкції та нормативні акти Міністерства фінансів України, галузевих міністерств, інших установ та відомств

· Наукова, навчально-методична, спеціальна література, видана українською або російською мовами

· Наукова, навчально-методична, спеціальна література. Видана іноземними мовами

· Інтернет-ресурси

Першоджерела вміщуються у список в алфавітному порядку прізвищ перших авторів або заголовків.

До додатків доцільно включати допоміжний матеріал, необхідний для повноти розкриття теми роботи, а саме:

· первинні документи;

· облікові регістри;

· форми бухгалтерської (фінансової) та податкової звітності;

· аналітичні (розрахункові) таблиці;

· ілюстрації допоміжного характеру.

 


Дата добавления: 2018-05-02; просмотров: 238; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!