Опрцювати матеріаллекції (конспект)

Урок 4 

Тема Міжнароднавалютна система. Еволюціяміжнародноївалютноїсистеми. Європейськавалютна система у ХХІ ст. Формиміжнародних грошей: СДР та євро.

Мета: сформувати в учнівзнання про систему міжнародних валют, пояснити принцип ліквідності, принципифункціонуваннявалютнихринків; поглибитизнання про еволюціюміжнародноївалютноїсистеми; ознайомитиучнівіз формами міжнародних грошей; удосконалитивміння й навичкизбору й обробкиекономічноїінформації.

Обладнання: підручник, зошит, мультімедійнезабезпечення.

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.

ПЛАН

1.Міжнароднавалютна система (МВС) та їїелементи.

2.Еволюціяміжнародноївалютноїсистеми.

3.Формиміжнародних грошей.

 

У процесіпоглибленняміжнародногоподілупраці й розвиткуекономічнихзв’язківвідбуваєтьсяінтеграціянаціональнихгрошовихі валютнихвідносин, розвиваєтьсяміжнароднавалютна система, яка виникла в XIX ст. на основігрошових систем, щоіснували в окремихкраїнах, і пройшласкладнуеволюцію до нашого часу.

МВС— це форма організаціїміжнароднихвалютних (грошових) відносин,закріпленаміжнародноюдомовленістю. МВС являє собою сукупністьспособів, інструментів і міжнароднихорганізацій, за допомогоюякихвідбуваютьсяплатежі й розрахункикраїн у межах світовогогосподарства.

МВС включаєтакіелементи: міжнародналіквідність, валютний курс, валютні ринки та міжнароднівалютніорганізації.

Міжнародналіквідність— цесукупністьусіхплатіжнихінструментів, якіможуть бути використані в міжнароднихрозрахунках. Їїстворюютьзолото, кредитнігроші (векселі, банкноти, чеки, депозити), міжнародні, абокомпозитні (штучні), гроші (СДР, ЕКЮ, євро).

Валютнийкурс— цекількіснеспіввідношенняобмінуоднієїнаціональноїгрошовоїодиниці на грошовіодиницііншихкраїн. Валютнікурсибуваютьфіксованими (твердими) і «плаваючими» (гнучкими).

Валютнийринок— цескладнийекономічниймеханізм, щозабезпечуєкупівлю та продаж окремих валют, формуваннявалютнихкурсів.

Існує три груписуб’єктів валютного ринку:фірми, організації й окремі особи, щозаймаютьсязовнішньоекономічноюдіяльністю; комерційні, банківські установи й брокерськіконтори, щозабезпечуютьвалютнеобслуговуваннязовнішніхзв’язків; державні установи.

Основна роль середсуб’єктів валютного ринку приділяєтьсяцентральним банкам і казначействам окремихкраїн.

Провідноюміжнародною валютно-фінансовоюорганізацієюв сучаснихумовах є Міжнароднийвалютний фонд (МВФ).Вінрозв’язуєміжнародніфінансовіпроблеми: контролюєдотримання правил обміну валют, надаєкредитнудопомогукраїнам, протидієнаціональнимвалютнимобмеженнямтощо.

До міжнародних валютно-фінансовихорганізацій належать такожВсесвітнійбанк, Європейськийінвестиційний банк.

 

 

2.Еволюція міжнародноївалютноїсистеми

 

МВС пройшлатривалуеволюцію. Протягомостанньогосторіччя вонаіснувала в таких системах: золотого стандарту; золотодоларового (золотовалютного) стандарту; «плаваючих» регульованихкурсів.

Система золотого стандарту сформувалася в XIX ст. і проіснувала до 1920—1930-х рр. Юридично вона оформилася на Міжнароднійконференції1867 р. в Парижі.

Основними рисами системи золотого стандарту були:

ü наявністьфіксованихвалютнихкурсів;

ü визначення конкретного золотоговмістунаціональних валют;

ü підтримкакраїнами твердого співвідношенняміжсвоїми запасами золота й кількістю грошей в обігу; вільнийекспортй імпорт золота.

 

Система золотого стандарту мала певніпереваги.

По-перше,стабільнівалютнікурсисприялизниженнюневизначеності й ризику в міжнароднихвідносинах. Цестимулюваломіжнароднуторгівлю.

По-друге, цясистема автоматично, без втручаннядержави, долаладефіцитиплатіжнихбалансів за рахунокміграції золота.

Водночасзолотий стандарт мав і недоліки(обмеження). Найбільшимнедолікомцієїсистемибуло те, щоокремікраїнивтрачалиможливостіпроведеннянезалежноїдержавноїполітики.

Система золотовалютного (золотодоларового) стандартувиниклапісляпідписання угоди на Міжнароднійконференції в 1944 р. у Бреттон-Вудсі (США). За місцемпідписання угоди система дісталаназвуБреттон-Вудської. Система золотовалютного стандарту є системою регульованихі пов’язанихміж собою валютнихкурсів. За задумамизасновників, нова система мала зберегтиперевагипопередньої й усунутиїїнедоліки. На конференціїбувстворенийМіжнароднийвалютний фонд (МВФ), що взяв на себе функціїуправлінняцією системою. Бреттон-Вудська система з деякимимодифікаціямипроіснувала до початку 1970-х рр.

Причини функціонуваннясистеми золотовалютного стандарту:

ü основнимиінструментамиміжнароднихрозрахунківбули золото й американськийдолар. Кожнакраїна — член МВФ установлювалазолотий(доларовий) еквівалентсвоєїгрошовоїодиниці. У такийспосібвизначавсявалютний паритет міжвласною валютою й валютами іншихкраїн;

ü кожнакраїназобов’язуваласязберігати курс своєївалютищодо будь-якоїіншої. Курсинаціональних валют твердо фіксувалисящододолара, і їхринковівідхилення не могли перевищувати 1 %;

ü якщокраїна не втримуваласвійвалютний курс або мала дефіцитторговельногобалансу, угодоюдозволялосяздійснюватидевальвацію (зниженнякурсу валюти) аборевальвацію — установленнябільшвисокогокурсу, але не більшеніж на 10 %;

ü купівлю-продаж золота здійснювалитількицентральні банки.

 

На шляху золотодоларового стандарту згодомвиниклиперешкоди. Середних: зменшеннязолотихрезервів США, нагромадженнязначнихдоларовихзапасів в іншихкраїнахсвіту,виникненнядефіцитуплатіжногобалансу США. Реакцієюадміністрації Президента США на цюситуацію стала заборона в 1971 р. обмінудолара на золото. Це означало, що система золотодоларового стандарту припиниласвоєіснування.

 

На змінуБреттон-Вудськійсистеміприйшладосить складна системарегульованих «плаваючих» курсів, абоЯмайськавалютна система. На нарадіпредставниківкраїн — членів МВФ у Кінгстоні (Ямайка) булапідписанаугода, щоознаменувало початок існуваннясучасноївалютноїсистеми(1976 р.).

ОсновніположенняЯмайськоївалютноїсистеми:

1) У сферіміжнароднихвалютнихвідносин — повнадемонетаризація золота(обмін валют на золото) і ліквідаціяофіційноїціни золота. Золото стаєзвичайним товаром, йогоціна на світовому ринку визначаєтьсяпідвпливомпопиту та пропозиції. Однак золото й сьогоднізалишаєтьсятим товаром, якийможнапродати для стабілізаціївласногоплатіжногобалансу з метою одержаннявалютиіншоїкраїни.

2) Нова валютна система ґрунтується на декількохключових валютах(німецькіймарці, англійськомуфунтістерлінгів, японськійєні), але долар у нійзберігаєособливемісце. Заразізйогодопомогоюздійснюєтьсяблизько 2/3 міжнароднихрозрахунків.

3) Обмін валют відбувається за «плаваючим» курсом. Пропорціїобміну, тобтовалютнікурси, доситьгнучкі й характеризуютьвнутрішній стан економікиокремихкраїн. Передбаченорегулюванняцентральними банками валютнихспіввідношень шляхом купівлі й продажу іноземноївалюти.

4) Кожнакраїна сама вибираєвалютний курс, який заборонено виражатив золотому еквіваленті, — фіксованийабо «плаваючий».

5) Важливемісце в новійвалютнійсистеміпосідаютьспеціальні права запозичення(SpecialDraningRights) — СДР, колективнаміжнароднаодиницяМВФ, утворена в 1969 р. Саме на ЯмайцібулозапланованоперетворитиСДР на головнірезервні й міжнароднірозрахунковіплатіжнікошти, тобторозглядати як альтернативу долару в ролісвітових грошей.

3

Форми міжнародних грошей.

СДРвипускаються МВФ. Цебезготівковігроші у виглядізапису наспеціальнихрахункахкраїн у МВФ. СДР — ценаднаціональна валюта, вона дієтільки в межах Міжнародноївалютноїсистеми й на рівніміждержавнихекономічнихвідносинкраїн — членів МВФ.

СДР використовуєтьсядля регулювання сальдо платіжнихбалансів:

ü увипадкувиникненнядефіцитуплатіжного балансу країнаможеліквідуватийого за допомогою СДР;

ü дляміжнароднихплатежів; для придбаннявільноконвертованоївалюти.

 

Іншимпроявомміжнароднихштучних грошей булоЕКЮ (EuropeanCurrentUnit) — валюта, щофункціонувала в межах Європейськоїспівдружності. Для їїстворенняцентральні банки європейськихкраїнвиділили20 % своїхзолотихзапасів і 20 % доларовихактивів. В обмін на цевони одержали спеціальнірахунки в ЕКЮ. Золото й доларовіактивитількинаполовину покривалиемісію ЕКЮ. Інша половина емісіїпокриваласяза рахуноквнесківкраїн-учасниць у їхнійнаціональнійвалюті.

Новиметапому функціонуваннісучасноївалютноїсистеми стало введенняновоїміжнародноївалютиєвро.Цяважливаподіявідбулася 31 грудня1998 р. і полягала в тому, щоЄвропейськийцентральний банк (ЄЦБ) установив курси валют 11 розвиненихєвропейськихкраїн до новоївалюти.

Від початку 2002 р. валюта євровитіснила з обігунаціональнівалютиєвропейських держав і стала наднаціональною й спільною валютою співтовариствадержав.

Для забезпеченнястабільностіновоївалюти ЄЦБ поставив перед країнами, якібудутьвикористовуватиїїв розрахунках, доситьжорсткіобмеження: дефіцит бюджету — не більшніж 3 % від ВВП; державний

борг — не більшніж 60 % ВВП; річнаінфляція не маєперевищуватипоказника, близького до 9 %.

Високийрівеньрозвитку 11 європейськихкраїн, бездефіцитністьїхніхплатіжнихбалансів, за свідченнямфахівців, може привести до того, щоєвропоступово буде витіснятидолар США з позиціїпровідноївалюти, яка використовується в міжнароднихрозрахунках і для формуванняофіційнихвалютнихрезервів держав.

ДОМАШНЕ ЗАВДАННЯ.

Опрцювати матеріаллекції (конспект)


Дата добавления: 2018-05-01; просмотров: 97; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!