ПОСЛІДОВНІСТЬ ДІЙ ПІД ЧАС НАДАННЯ ПЕРШОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ.



1) Оцінити ситуацію щодо можливої загрози для потерпілого і тих, хто надає допомогу;

2) Оцінити стан потерпілого (первинний огляд):

Згідно з протоколами надання екстреної медичної допомоги при невідкладних станах, первинним оглядом вважається такий, за якого виявляють стани, що загрожують життю постраждалого , і проводять невідкладні втручання з відновлення життєво важливих функцій організму.

Алгоритм первинногооглядупотерпілих на місціподії. (АВСС)

Ревізія порожнини рота і верхніх дихальних шляхів.(А) - Airways

Визначення дихання. (В)- Breathing

Відновленням кровообігу .(С) – Circulacion

Стан відділу хребта та накладання шийного комірця. (C) – Cervicalspin

3). Визначити характер і тяжкість травми, що створює найбільшу загрозу для життя потерпілого та послідовність дій щодо його рятування;

4).Надати першу допомогу залежно від терміновості;

5)Евакуація;

Протокол первинногооглядупостраждалого АВС (Наказ МОЗ України «Про затвер-
дженняпротоколівнаданнямедичноїдопомоги за спеціальністю “Медицина невід-
кладнихстанів”» № 24 від 17.01.05 р.)



Групи та кольорові кодування сортувальних категорій постраждалих (хворих)

Кольори сортувальних категорій Показники стану здоров'я постраждалого (хворого) Заходи медичної допомоги
І (червоний) Під загрозою життя. Безпосередня загроза життю, що може бути усунена за умови негайного надання медичної допомоги, евакуації та подальшого лікування Надання негайної медичної допомоги. Госпіталізація в першу чергу
ІІ (жовтий) Тяжко поранений або хворий. Стан постраждалого з стабільними життєвими показниками, що дозволяють очікувати та отримати медичну допомогу в другу чергу Надання медичної допомоги та госпіталізація в другу чергу
ІІІ (зелений) Легко поранений або хворий. Незначне ушкодження здоров'я із задовільним загальним станом постраждалого з можливістю очікування отримання медичної допомоги довший термін Надання допомоги в третю чергу з подальшим (амбулаторним) лікуванням

IV (чорний) (фіолетовий)

Немає шансів на життя. Пошкодження здоров'я постраждалого, що несумісні з життям . (фіолетовий) Догляд. Паліативна медична допомога з можливою евакуацією в лікувальний заклад. (Евакуація цієї категорії потерпілих здійснюється в другу чергу, або, якщо дозволяють обставини і можливості, в першу чергу санітарним транспортом і з медичним супроводом).
Труп Ідентифікація. Констатація смерті

 Критерії визначення сортувальних категорій постраждалих (хворих):

 

Кольори сортувальних категорій Свідомість (за шкалою ком ГЛАЗГО) Стан дихальної системи (частота дихання) Стан серцево-судинної системи  
1 2 3 4
I (червоний) 10 і менше балів Менше 10 або більше 30за 1 хв. Капілярний пульс більше 2 секунд.Відсутній периферійний пульс
II (жовтий) 14 – 11 балів Не менше 8 та не більше 30 за 1 хв. Капілярний пульс менше 2 секунд.Пульс на периферійних артеріях присутній
III (зелений) Свідомість без порушення Дихання без порушення Кровообіг без порушення

IV(чорний)

Свідомість відсутня

Свідомість відсутня Свідомість відсутня
Дихання відсутнє Пульс на магістральних артеріях відсутній

ПРИНЦИПИ НАДАННЯ МЕДИЧНОЇДОПОМОГИ НАСЕЛЕННЮ ПРИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ.

Дії співробітників МВС та ДСНС, які першими прибули на місце події:

• здійснюють вступне сортування.

• Це сортування полягає у визначенні стану життєвих показників постраждалих, згідно з сортувальною системою, з проведенням маркування постраждалих відповідними кольоровими жетонами в залежності від потреби їх в лікувальних та евакуаційних заходах. Водночас здійснюється виклик необхідної кількості бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги.

В реальних умовах надзвичайних ситуацій співробітникам МВС та рятувальникам ДСНС під час проведення вступного сортування необхідно виконати такі дії:

•  При прибутті рятувальників до місця надзвичайної події (осередку ураження):

           1. Оголошується, що прибула допомога, яка приступає до надання допомоги всі постраждалим та кожному з них особисто.

           2.Наступним заходом є оголошення про те, що всі хто може ходити – щоб виходили з осередку (місця події). Для чого створюються необхідні умови для безперешкодного їх виходу із зони (осередку) надзвичайної події, зустрічі та відведення у безпечну зону з подальшим зігріванням, контролем їх стану та психологічною підтримкою. Оскільки у групі цих ходячих постраждалих, маркованих «зеленим» кольором жетонів, заздалегідь можна передбачати у значній мірі вірогідність психічних порушень, безумовно важливим фактором серед рятувальних заходів, є набуття рятувальниками ДСНС (співробітники МВС) практичних навичок психологічної підтримки постраждалих в умовах надзвичайної ситуації.

           3. Після виведення з осередку (місця надзвичайної події) всіх постраждалих що можуть рухатись, здійснюється обстеження місця надзвичайної події і маркування постраждалих сортувальними браслетами:

           - червоним – усіх, хто говорить, стогне, плаче, кашляє, а також тих, хто непритомний, проте з наявними ознаками дихання, яке визначається стандартним прийомом протягом 10 секунд після забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів постраждалого та виявлення ознак дихання.

           - Постраждалих, які не дихають після забезпечення прохідності верхніх дихальних шляхів не маркують.

При оптимальних умовах стану медико-тактичної обстановки

• для проведення рятувальних робіт, рекомендується надавати домедичну допомогу постраждалим червоної групи в осередку надзвичайної події з подальшим винесенням у безпечну зону – пункт збору поранених. Усім без виключення постраждалим червоної групи за можливості перед транспортуванням накладають шийний комірець і закутують у термопокривало (ковдру).

• При наявності зовнішньої кровотечі її зупиняють або безпосереднім тиском на рану або накладають джгут при травматичній ампутації. Непритомним, крім цього, при перенесенні або розташуванні у положенні на спині закладають рото-горлову трубку.

• При відсутності небезпечних факторів для життя постраждалих в осередку надзвичайної події, непритомного постраждалого можна тимчасово можна вкласти у стабільне положення на боці і залишити на місці події.

• Всі інші постраждалі евакуюються з місця (осередку) надзвичайної події в останню чергу без проведення в осередку ураження реанімаційних заходів.

У разі неможливості проведення сортування рятувальниками ДСНС (осередок небезпечний), евакуюють максимально найбільшу кількість постраждалих, які мають ознаки життя, за межі небезпечної зони (пункт збору поранених), в якій відбудеться вступне сортування, надання домедичної допомоги і в подальшому первинне медичне сортування.

Обсяг допомоги:

Ревізія дихальних шляхів;

Зупинка кровотечі;

• Закладання рото-горлової трубки;

• Накладання шийного комірця;

• Закутування у термопокривало (ковдру);

• При необхідності (наявність осередків хімічного або радіоактивного зараження) вживаються спеціальні заходи щодо захисту постраждалих (надягання протигаза, усунення і нейтралізація хімічних речовин з шкірних покривів і слизових, введення антидотів тощо).


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 317; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!