Схема морфологічного розбору числівника
Дата______________ Клас_______
Тема: Кількісні та порядкові числівники.
Мета: поглиблювати й розширювати знання школярів про числівник як частину мови; дати поняття про кількісні та порядкові числівники, ознайомити із поділом кількісних числівників на групи, навчити розрізняти їх; розвивати орфографічні та орфоепічні навички, пам'ять, увагу; виховувати інтерес до рідної мови та інших навчальних дисциплін.
Обладнання: підручник, таблиця «Кількісні та порядкові числівники», дидактичний матеріал.
Тип уроку: інтегрований.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
1) Емоційна хвилинка.
2) Слово вчителя.
На минулому уроці ми з вами розпочали вивчати тему «Числівник» . І сьогодні будемо продовжувати розширювати знання про цю частину мови. Саме сьогодні ми переконаємося, що без числівника не існує жодна наука, що без нього ми просто безпорадні у щоденному житті. Оскільки вміння правильно вимовляти числівники, писати їх, узгоджувати з іменниками необхідне нам на кожному уроці. Спробуємо у цьому переконатися.
Погляньте на розклад уроків на дошці.
1. Українська мова.
2. Народознавство.
3. Математика
4. Історія.
Наш сьогоднішній урок поєднує всі 4 уроки, які є за розкладом, також перерви і обов’язкове відвідування шкільної їдальні. Серед вас, діти, є знавці української мови, математики, історики та народознавці. Ви заздалегідь готували певні випереджувальні завдання.
|
|
II. Актуалізація опорних знань.
Перевірка домашнього завдання.
- Отже, перший урок – українська мова. І перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте перевіримо д/з.
а) Фронтальне опитування теорії за ₰49;
- Що таке числівник?
- Це змінна чи незмінна частина мови? А як вона змінюється?
- Яку синтаксичну роль можуть виконувати числівники?
- Що ще вам відомо про цю частину мови?
б) Перевірка практичної частини роботи.
З’ясувати синтаксичну роль числівників у реченнях.
У нашому класі навчається шість учнів. Два і два – чотири. Ми входимо у життя на порозі двадцять першого століття. Вечірнє небо неначе кліпало тисячами золотих очей.
III. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV. Основний зміст уроку.
Урок 1. Укр. мова.
1. Пояснення вчителем нового матеріалу з використанням таблиці «Кількісні та порядкові числівники».
2. Робота з підручником.
Колективне виконання вправи 450 (с. 191).
3. Словниково-розподільний диктант.
Завдання: розподілити числівники за колонками. У першу – ті, що відповідають на питання скільки?, у другу – котрий? Зробити висновок.
|
|
Сім, двадцять перший, сто, небагато, одинадцятий, перше, одна друга, третьому, п’ятеро, два.
Перерва
Вчитель: На цій перерві можна й розім’ятися.
Проведемо граматичну фізкультхвилинку, яку підготувала нам мовознавець…
(Наприклад. - Оскільки є слова, які хоч і мають певне значення числа, проте до числівників не належать. Їх ми розрізняємо за допомогою питання. Отже, якщо я називаю числівник, то ви піднімаєте руки вгору, якщо прикметник – розводите руки у сторони, якщо іменник – витягуєте вперед, а коли дієслово - то плескаєте у долоні.
Два, двійка, багато, вісімнадцятирічний, потроїти, десятий, двадцятиградусний, п’ятиденка, подесятерити, шість.)
Урок 2. Народознавство.
Робота біля дошки.
Вчитель: Народознавці готували завдання : підібрали прислів’я та приказки, у яких є числа.
Давайте випишемо із них числівники та вкажемо їх групи за значенням.
(Наприклад. Краще мати сто друзів, ніж багато грошей. Семеро одного не ждуть. Не смійся з другого, щоб тобі не було такого. Одне дерево і вітер валить.)
Перерва.
Вчитель: А зараз ви маєте можливість послухати, як спілкуються ваші ровесники. Уважно вслухайтеся у їхнє мовлення та зробіть зауваження.
|
|
Діалог (розігрують двоє дітей. Решта учнів виправляють помилки, які зустрічаються в усному мовленні).
- Ходімо в суботу після уроків у кіно?
- Яке це буде число?
- Одинацяте люте.
- Нє, я в п’ять годин і десять мінут іду в басейн.
- З ким ти туди ходиш?
- З чотирнацятої групи займається ше чутири хлопців і п’ять дівчат. А всіх у секції десь біля п’ятидесяти.
Урок 3. Математика.
Вчитель: Наступний урок – математика. Це хороша можливість практичного використання числівників. Проте спочатку відправимо дівчат до їдальні чергувати. Оскільки наступна перерва – велика і на нас чекає сніданок.
(Дівчата отримують картки з індивідуальними завданнями.)
Картка №1
Перепишіть, замінивши цифри словами. Визначте відмінки числівників.
Рибний соус
8-10 столових ложок кетчупу змішати зі 150 г сметани. Суміш зє’днати з 50 мл бульйону з риби й варити протягом 5 хв. Посипати зеленню, подавати до смаженої риби.
Картка №2.
Перепишіть, замінивши цифри словами. Визначте відмінки числівників.
Салат «Фантазія»
Близько 350г печериць порізати і залити соком з 2 лимонів. Залишити на 30-40 хвилин. Відварити 1 головку капусти, змішати з 7 редисками, 50г тертого сиру, 4 горіхами, 5 ложками сметани. Все перемішати, посолити і поперчити.
|
|
Вчитель: Поки дівчата допомагають кухарям готувати страви, ми виконаємо завдання математичного характеру, яке повинен був підготувати нам знавець математики, – розв’яжемо приклади.
(Наприклад. 5+7=? 25:10=? Можна підготувати й задачу.)
Завдання учням: розв’язати приклади; записати обчислені вирази прописом; визначити групи кількісних числівників.
Перерва.
Вчитель: Дівчата, то які страви нас чекають у їдальні?
(Учні слухають рецепти. Виправляють помилки, якщо вони є при вживанні числівників).
Вчитель: У нас ще лишається хвилина перерви, тому пропоную розгадати загадки.
1) У мене ніжка – одна, чобітка не маю, і хоч я без голови – шапку одягаю. (Гриб)
2) Що за очі: одне світить удень, а друге опівночі. (Сонце, місяць)
3) Скільки кроків зробить горобець за сім років? (Ніскільки, бо горобець стрибає, а не ходить).
Урок №4. Історія
Вчитель: Історику потрібно було виписати два речення з підручника історії,
в яких вжито числа.
(Наприклад. Згідно з легендами, всі великі міста стояли на 7 пагорбах.
Слов’янські племена пов’язували число з множиною конкретних предметів: 2 корови, 2 табуни, 5 стріл.)
Завдання: зробити синтаксичний розбір речення. Визначити групи числівників за значенням.
V. Підсумок уроку.
1. Заключна бесіда.
- Діти, погляньте на годинник. Котра вже година? Вкажіть, будь ласка, різні варіанти позначення цього часу.
- Отже, наш урок (а точніше уроки) наближається до кінця.
- Що нового ви дізналися та навчилися на сьогоднішньому уроці?
- Який же висновок ви можете зробити про вживання числівників?
2.Оцінка діяльності учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання.
Вивчити теоретичний матеріал ₰50. Виконати вправи 451 і 452.
Схема морфологічного розбору числівника
Виписати числівник
(+ іменник);
2). Початкова форма;
3). Група (розряд) за значенням;
4). Група за будовою;
5). Число, рід (якщо є), відмінок;
Синтаксична роль.
Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 368; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!