Визначення геодезичних даних для перенесення проекту в натуру теодолітом і приладом для лінійних вимірювань.



Тема 11. Визначення способів перенесення проекту в натуру.

План

1. Геодезичне обґрунтування для перенесення проекту в натуру.

2. Способи підготовки геодезичних даних для перенесення проекту в натуру.

3. Складання робочого креслення по перенесенню проекту в натуру

4. Способи перенесення проекту в натуру.

 

 

Геодезичне обґрунтування для перенесення проекту в натуру.

Перенесення проекту в натуру – це прокладання і закріплення на місцевості меж ділянок, шляхів, лісосмуг та інших об’єктів, запроектованих на плані. Перенесення проекту в натуру є початком його здійснення, виконується із застосуванням сучасної вимірювальної техніки (електронні тахеометри тощо), методом лінійних вимірювань (мірним приладом); графічним методом (мензулою); за матеріалами аерофотознімання.

Застосування того чи іншого методу перенесення проекту в натуру залежить від планово – картографічного матеріалу, використаного при проектуванні, технічних вимог до точності площ і паралельності та перпендикулярності сторін запроектованих ділянок, виду проектних ліній, способу проектування, застосованого при складанні проекту, топографічних умов місцевості тощо.

Для перенесення проекту в натуру необхідно вибрати найбільш прості методи, що вимагають менших витрат часу, робочої сили і забезпечують точність, яка задовольняє економічні і технічні вимоги.

Перенесенню проекту в натуру передує комплекс підготовчих робіт, у процесі яких визначають способи перенесення проекту в натуру різних господарських ділянок і об’єктів проекту; виконують необхідні графічні побудови на проектному плані з метою одержання додаткових опорних точок (згущення геодезичного обґрунтування); визначають геодезичні дані для перенесення об’єктів і елементів проекту в натуру; складають розбивне креслення і планують організацію робіт щодо перенесення проекту в натуру; визначають потреби в інструментах, матеріалах, транспорті, спеціалістах, підсобних робітниках.

Для перенесення проекту в натуру необхідне геодезичне обґрунтування, яке базується на надійно визначених координатах у державній системі. Плановим обґрунтуванням будь-яких топографо – геодезичних робіт, в т.ч. і для землеустрою, є пункти державної геодезичної мережі.

 

Способи підготовки геодезичних даних для перенесення проекту в натуру.

Підготовка геодезичних даних для перенесення проекту в натуру залежить від способу перенесення.

Визначення геодезичних даних для перенесення проекту лінійним мірним приладом.

На проектному плані на ділянках, де перенесення проекту передбачено способом лінійних вимірів (рулеткою, світловіддалеміром), необхідно вивчити існуючу геодезичну опору, відносно точок якої передбачається перенесення в натуру елементів проекту. При цьому опорними можуть бути точки зйомочного обґрунтування, контурні точки (перетин доріг, канав і т. ін. під кутом не менше 40º і не більше 140º), кути постійних предметів місцевості, а також точки, отримані вимірюванням на місцевості уздовж прямолінійного контуру.

Якщо проектування ділянок виконано графічним і аналітичним способами в межах земельного масиву з прямолінійними межами, то геодезичні дані (бокові сторони), необхідні для перенесення проекту в натуру, беруть із відомостей проектування. Значення бокових сторін указують на розбивочному кресленні, а перенесення в натуру меж ділянок передбачається відносно точок геодезичної опори (контурних точок), використаних при проектуванні. При недостатній кількості точок існуючої опори її згущують шляхом найпростіших графічних побудов і вимірювань на проектному плані.

 

Рис. 2.1. Побудова магістральної лінії при перенесенні проекту в натуру (лінія проходить поблизу проектних точок)

 

Рис. 2.2. Побудова магістральної лінії при перенесенні проекту в натуру (лінія перетинає проектні межі)

 

Рис 2.3. Додаткові побудови для забезпечення паралельності довгих сторін полів (ділянок) при перенесенні проекту в натуру

 

Виконавши додаткові побудови, приступають до визначення всіх лінійних елементів, необхідних для перенесення проекту в натуру. Довжини ліній визначають графічно з плану за допомогою масштабної лінійки і вимірника, виконуючи при цьому додаткові розрахунки для забезпечення паралельності і перпендикулярності сторін.

При визначенні довжин ліній для перенесення проекту в натуру (на місцевість) з кутами нахилу більше 3º необхідно обчислювати поправки за нахил, які вводяться зі знаком «+».

Визначення геодезичних даних для перенесення проекту в натуру теодолітом і приладом для лінійних вимірювань.

Кутові та лінійні елементи проектних теодолітних ходів для перенесення проекту в натуру окремих елементів проекту можна визначити двома способами:

1. на проектному плані за допомогою геодезичного транспортира вимірюють кути на поворотних точках теодолітного ходу і ув’язують їх між дирекційними кутами вихідних (початкових) ліній. Довжини ліній теодолітного ходу визначають графічно на плані за допомогою масштабної лінійки і вимірника;

2. на проектному плані графічно визначають координати поворотних точок теодолітного ходу за допомогою вимірника і масштабної лінійки. Знаючи координати усіх точок теодолітного ходу, включаючи вихідні точки, розв’язуючи обернені геодезичні задачі, визначають довжини і дирекційні кути ліній проектного теодолітного ходу.

Горизонтальні кути обчислюють як різницю дирекційних кутів з округленням до десятих часток мінути, довжини ліній округлюють до десятих часток метра. При першому способі нев’язка у три – чотири рази більша ніж при другому. Тому при перенесення проекту в натуру геодезичні дані підготовляють першим способом лише в окремих випадках.

Відомість обробки проектного теодолітного ходу

 

Рис. 2.4. Проектний теодолітний хід

 

У землевпорядному виробництві широко застосовують сучасну техніку, в т.ч. електронні тахеометри GPS-приймачі тощо.

Електронний тахеометр – це оптико – електронний прилад, який суміщає в собі електронний теодоліт, світловіддалемір, обчислювальний пристрій і реєстратор інформації. Застосування цього приладу дозволяє виконувати геодезичні роботи швидко, з високою точністю і мінімальною кількістю спеціалістів.

При перенесенні проектів в натуру тахеометри мають можливість обчислювати розбивочні елементи за координатами або введеними вручну кутами, горизонтальними прокладеннями і відмітками. Значення розбивочних елементів можуть постійно виводитися на дисплей.

Перенесення проектів в натуру із застосуванням електронних тахеометрів може бути виконано різними методами (полярним, перпендикулярів, прямокутних координат), але найбільш доцільно використовувати полярний метод.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 155; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!