Критерії класифікації основних функцій держави



Залежно від поділу влади (законодавчі, виконавчі, судові, координаційні) Залежно від їх ролі в суспільстві та державі (основні, другорядні) Залежно від сфери впливу, здійснення (внутрішні і зовнішні) Залежно від сфери суспільного життя (економічні, політичні,) Залежно від терміну виконання (постійні, тимчасові)

Форми організації державної влади, форми правління,

Державного устрою татипологія політичних систему сучасному світі.

Існують три основних форми організації державної влади

Форми правління Державний устрій Політичний режим

Різновиди форм правління (монархія та республіка) мають історичний характер та відповідні властивості кожного. Парламентські форми правління в сучасному світі існують як у конституційних монархіях, так і в демократичних республіках.

Класичною президентською республікою є США, де президент – глава держави і виконавчої влади, а посади глави уряду (прем’єра) не існує. Двопалатний парламент – Конгрес має чітку систему противаг з президентом, що дієво урівноважується незалежною судовою системою.

Німеччина, Італія, Австрія – парламентські республіки, там президенти – лише формально глави держави, обираються парламентами, а фактично найважливіша посадова особа – глава уряду (канцлер, прем’єр), який представляє парламентську більшість.

Франція, Росія – президентсько-парламентські республіки, а Польща, Хорватія – парламентсько-президентські, між якими є відмінності в повноваженнях посадовців, але президентів там обирають усенародно.

Державно-територіальний устрій буває: унітарний (простий), федеративний, конфедеративний та імперський (складний). Щодо визначення типології політичних систем, існують різні критерії: 

Типологія політичних систем

– консенсусні, інтегративні, общинні;

– відкриті, закриті;інструментальні, ідеологічні;

– традиційні (патріархальні), змішані, сучасні;

– демократичні, авторитарні, тоталітарні (класифікація за режимами);

– формаційні (рабовласницькі, феодальні, капіталістичні, соціалістичні). 

Основи класифікації політичних режимів:

– принцип поділу влади; багатопартійність та наявність опозиції;

– принципи взаємовідносин громадянського суспільства з державою;

– дієвість законів, гарантії прав, свобод громадян, їх законослухняність.

Класифікація політичних режимів

авторитарний тоталітарний демократичний

Крім того, можливі риси, атавізми одного політичного режиму в іншому, а інші різновиди політичних систем: інформаційні чи ідеологічні; закриті чи відкриті тощо – переважно залежать саме від політичних режимів.

Правова держава та громадянське суспільство (концепції, реалії).

Правова держава – це задекларована, законодавчо закріплена мета демократичного суспільства, вона має свої риси, принципи, хоча в повному обсязі ніде не побудована, але рівень цивілізованості суспільства саме і визначається в сучасному світі наближенням до її основних обов’язкових ознак.

У правовій державі державна влада – єдина, верховна, неподільна. Але функції її діляться на гілки з дієвою системою противаг. Характер відносин між громадянином і державою – ключове питання в правовій державі, яка, підкоряючись праву, має як суб’єктивні права, так і обов’язки, залежно від забезпечення прав і свобод громадян.

Сучасні характерні риси–принципи правової держави

- верховенство права і верховенство законів над політичною і фізичною силою;

- народ – єдине джерело влади, яка має бути розподілена на три гілки (законодавчу, виконавчу, судову) з відповідною системою противаг;

- верховенство громадянського суспільства над державою;

- юридичне закріплення механізму гарантій основних прав і свобод людини;

- взаємоповага і взаємна відповідальність особи і держави;

- демократичний плюралізм і гласність, відносна свобода ЗМІ;

- достатній рівень політичної, правової культури.

Громадянське суспільство – провідна ознака правової держави, яка гарантує його, але не втручається безпосередньо в його справи. Більше того, справжня правова держава має бути зацікавлена в контролі над собою громадянського суспільства, якщо воно має відповідний розвинений характер. Особливу роль тут відіграють засоби масової інформації, які гарантують прозорість діяльності влади та відкритість суспільства.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 325; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!