ХУДОЖНЬО-ПУБЛІЦИСТИЧНІ ЖАНРИ ТА ЇХНІ РІЗНОВИДИ



На жаль, журналісти не так часто створюють екологічні матеріали в художньо-публіцистичних жанрах, хоча це суттєво б збагатило палітру виступів засобів масової інформації, сприяло б більш емоційному розумінню любові до природи та потреби її збереження. Цікаво побачити сповідь берізки, яку надламали задля збору її соку, чи пташки, у якої підлітки знищили гніздечко. А може хтось напише від особи Дніпра чи Дунаю, які важко несуть забруднені води… Майстерність творення словом завжди вимагає оригінальних ідей. Пошукайте їх для кожного з жанрівПри дослідженні теоретичних проблем публіцистики, нарисова творчість все частіше розглядається як людинознавча галузь, через всебічне осмислення якої можна проникнути у творчу лабораторію автора, збагнути складні проблеми психології творчості. В теоре­тичній науці чимало пояснень і тлумачень жанрової природи нарису. Проте, характеризуючи будь-який з художньо-публіцистичних жанрів, і зокрема нарис, слід вичленувати не якусь одну, нехай навіть визначальну, рису чи ознаку, а розглядати їх у сукупності. Слід брати до уваги: а) предмет і масштаб пізнання, осмислення, узагальнення та відображення; б) функціональне призначення, пізнавально-виховні можливості і завдання; в)стилістичні особли­вості, тобто виражально-зображальні засоби. Якщо проаналізувати весь досвід нарисової літератури, то можна дійти висновку:

НАРИС - художньо-публіцистичний жанр, в якому на документальній основі узагальнюються важливі суспільно-політичні явища, розкриваються події, в центрі яких є зображення людини, розкриття її характеру. Найпоширенішими видами цього жанру є портретний нарис (зари­совка - його мала форма), подорожній нарис, проблемний нарис.

ФЕЙЛЕТОН - сатиричний художньо-публіцистичний жанр, який виявляє комічну суть негативних фактів, процесів і явищ дійсності. Різновидами є: белетристичні і публіцистичні, на зовнішні теми і наміжнародні теми.

ПАМФЛЕТ - сатиричний художньо-публіцистичний жанр, у якому розвінчуються суспільне небезпечні негативні явища, розрахований на ідейне знищення об'єкта критики.

До сатиричних жанрів відносяться: байка, гумореска, епіграма, пародія, мініатюра, афоризм.

ЕТЮД і ЕСЕ - художньо-публіцистичні жанри, які за своїми жанровими ознаками нагадують нарисово-фей-летонно-памфлетні виступи на історичні, наукові, літературно-мис­тецькі теми і мають закінчений характер.

Дайте визначення замітці та розширеній замітці

Замітка належить до найдавнішого, найпоширенішого інфор­маційно-публіцистичного жанру. Вона характеризується стислістю вислову, лаконічністю, точністю викладу думки, бездоганністю фор­мулювань, яскравістю мовностилістичних засобів. Різновиди заміток: хронікальна замітка (хроніка), інформаційна замітка (повідомлення, відгук, подяка), критична замітка. Отже, замітка -найоперативніший і найпростіший жанр, з допомогою якого повідо­мляється про об'єктивно існуючі факти, події, явища соціального розвитку суспільства з метою пізнавального, політико-виховного впливу на аудиторію ЗМІ

 

Замітка – це один з найстаріших газетних жанрів. Вона являє собою короткщое повідомлення в 10-20 рядків і дає великий матеріал для пізнання подій і явищ дійсності в розвитку. У стислій формі інформує читачів про важливе факт внутрішньої і міжнародної громадської життя. Призначення замітки – передати у факті головне, істотне. У ній немає аналізу того, що сталося, характеристики дійових осіб, аргументів, повідомлень і т.д. Позитивні нотатки – висока оперативність, зміст її складає завершене подія або її початок, розвиток закінчення. Замітка повинна давати відповіді на питання "коли, де, що відбулося?".

Замітка виконує двояку функцію:

1) показує нове, передове, популяризує успіхи і

2) служить засобом виявлення недоліків, виступає формою критики.

Отже, замітка – одна з основних форм політично цілеспрямованого оперативного повідомлення про факти, відображення подій соціального життя в її русі, і, таким чином, ефективна форма показу динаміки подій.

Нотатки даються з заголовками. Заголовок і загальна тональність тексту, прямі висновки відтіняють позитивне значення новини, ставлення авторів і газети до даної події. Збірки нотаток можуть бути тематичними та нетематичними.

Крім подій нотатки можуть бути присвячені людині. У цьому випадку особливе значення мають емоційні елементи, що характеризують дійова особа. Але нотатки розрізняються не тільки за характером, але і масштабом об’єкта. В одному випадку мова може йти про подію, видовженому в часі. Наприклад, будівництво транспортної магістралі на перевалі Камчік. В іншому випадку – про подію швидкоплинного характеру. Скажімо, святкування Дня Незалежності.

Вимоги до замітці. Головне в замітці повинна міститися новина. І вона повинна мати пізнавальне значення. Це можуть бути нові методи праці, нові технології виробництва, нові комерційні угоди, нові форми і сфери підприємництва і т.д. Тобто замітка завжди відображає або новий факт, або нове явище.

Розширена замітка

Розширена інформаційна замітка пов’язана з необхідністю розповісти про доконаний подію докладно. Вона за своїми розмірами перевершує хроніку і замітку, налічує умовно від 40 до 150 рядків, має свій заголовок, а іноді й підзаголовки. І справа тут не стільки в кількості рядків, скільки в тому, що викладає подію або явище більш широко. Тут може бути дана історична довідка та паралель, переданий місцевий колорит, штрихи до портрета людей і, як правило, тут є вступ і кінцівка. Таким чином, розширена інформаційна замітка дає автору можливість барвисто піднести читачеві новини. Вона може бути опублікована на сторінках преси автономно або в добірках типу: "Буває ж", "Навмисно не придумаєш", "Читач пропонує, радить, критикує", "Актуальна тема", "Вечірній кур’єр", "Строкатий світ" та ін

У розширеній інформаційній замітці поряд з новинами міститься коментар, оцінка факту, ставлення автора до нього. Однак, що неприпустимо – так це підміна факту міркуванням про нього. Часом у розширеній замітці осмислюються не один, а кілька фактів, бути може, не пов’язаних, але дозволяють підкреслити певне явище, яке ці факти відображає.

В умовах ринку і конкуренції вона дозволяє передати новина кілька пікантно, з цікавим поворотом і у несподіваному ракурсі. Добре це можна проілюструвати на прикладі публікацій з російської друку про відставку урядів В. Черномирдіна, С. Кирієнко, Є. Примакова С. Степашина або у зв’язку зі скандалом навколо генпрокурора Скуратова та ін.


Дата добавления: 2018-04-15; просмотров: 164; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!