Рис3. Прилад для виявлення вибухових речовин та наркотиків «Sabre-2006»

Практична робота № 5

Мета: Вивчити конструкцію та принцип дії детекторів наркотичних речовин.

Наркотичні речовини – природні або синтетичні рослини, сировина і речовини, класифіковані як такі в міжнародних конвенціях, а також інші рослини, сировина і речовини, які становлять небезпеку для здоров’я людини в разі зловживання ними і віднесені до зазначеної категорії Комітетом з контролю наркотиків при Міністерстві охорони здоров’я України.

Термін «наркотичні» у перекладі з грецької мови означає «викликають заціпеніння».

Наркотичні речовини використовуються в якості болевгамівних, снодіючих засобів (хлороформ, ефір), а також засобів, що викликають сп’яніння, одурманювання (морфій, кокаїн, маріхуана тощо).

Детектор наркотичних речовин «Канабіса» (рис.1) призначений для виявлення основних наркотичних речовин, рослинного походження, які не піддавалися попередній хімічній обробці. За допомогою приладу є можливість виявити такі речовини, як гашиш, маріхуана та інші.

 

Рис.1. Детектор наркотичних речовин «Канабіса»

Детектор «Канабіса» складається з корпуса з акумуляторною батареєю, мікроскопа, предметного скла, повітрезабірника, насоса, лампочки підсвічування мікроскопа, електродвигуна, рукоятки, зарядного пристрою, зонда.

Мікроскоп вбудований у корпус приладу та призначений для ідентифікації рослинних частинок, які мають форму, характерну тільки для певних рослин. В якості предметного скла мікроскопа використовується прозора липка стрічка, яка обернута липким боком до каналу повітрезабірника. Речовина, що досліджується, всмоктується на липку стрічку за допомогою насоса повітрезабірника. Електродвигун повітрезабірника живиться від акумуляторної батареї, яка розташована в рукоятці приладу. Ця ж сама акумуляторна батарея живить лампочку підсвічування мікроскопа. Лампочка підсвічування вмикається окремою кнопкою, яка розташована біля вимикача живлення приладу. Вимикач живлення сполучений із ступінчастим регулятором швидкості двигуна насоса повітрезабірника. Двигун повітрезабірника включається за допомогою курка, який знаходиться біля ручки приладу.

Акумуляторна батарея забезпечує роботу приладу протягом 10 годин. Зарядка батареї здійснюється за допомогою зарядного пристрою, який живиться від мережі 220 В. Заряджати батарею можливо або безпосередньо в приладі, підключаючи зарядний пристрій до двополюсного розняття на панелі управління, або в окремій колодці, яка є тримачем акумулятора, що забезпечує контакт акумулятора із зарядним пристроєм. За допомогою такого ж двополюсного розняття, як і на корпусі приладу, колодка зі вставленим до неї акумулятором підключається до зарядного пристрою. Тільки після цього зарядний пристрій вмикається в мережу. Для забезпечення безперервної роботи детектора доцільно заздалегідь заряджати акумулятор в колодці та повторювати цю операцію по мірі його розрядження.

Рулон липкої стрічки знаходиться у верхній частині приладу в спеціальному відсіку. Кінець стрічки заправляється в прилад за допомогою пластикової смуги та приклеюється в нижній частині приладу до спеціального пристрою, який служить для відриву стрічки, що використана.

Для того, щоб узяти пробу з одягу пасажира, транспортних засобів або вантажів, використовують зонди різної довжини, які одягаються на втулку повітрезабірника. Замість зонда можна застосовувати голку від шприця для проколювання нею целофанових або пластикових упаковок, не розкриваючи їх.

Проведення досліджень. Перед початком роботи заряджають акумуляторну батарею. Для взяття проби речовин натягують необхідний зонд на втулку повтрезабірника, вмикають електродвигун та спрямовують зонд на об’єкт, що досліджується. Процес взяття проби повинен бути нетривалим для уникнення надмірного накопичення дрібних частинок всередині зонда.

Через декілька секунд контакту з об’єктом рекомендується вивести зонд на повітря та тримати включеним насос протягом часу, необхідного для проходження частинок через зонд до липкої стрічки. Після цього вимикають насос повітрезабірника та вмикають підсвічування мікроскопа. Наводять мікроскоп на різкість та проводять огляд часток, що осіли на липкій стрічці, з метою виявлення часток рослин серпоподібної форми, з загостреним кінцем та при наявності непрозорого потовщення в основі (рис.2). Дослідження проби доцільно проводити після вивчення частинок наркотиковмісних речовин, що були сфотографовані під мікроскопом. Ці фотографії, виконані у вигляді таблиці з пояснювальним текстом, додаються до приладу.

 

 

Рис.2. Частини наркотичних речовин, що виявлені за допомогою

Детектора «Канабіса»

 

Після закінчення дослідження вмикають найбільшу швидкість насоса повітрезабірника та прочищають зонд та канал повітрезабірника для наступного застосування. Липка стрічка протягується на деяку відстань і прилад готовий, щоб взяти наступну пробу.

Найчастіше проби під час митного огляду беруться з кишені пасажира. Якщо наркотики рослинного походження побували в кишені, то в більшості випадків частинки цих речовин з поверхні упаковки залишаються в кишені.

Використовуючи довгий зонд, можна дослідити частки, які були в декількох кишенях підозрілого пасажира, і за наявністю часток рослин, які притаманні наркотичним речовинам, вимагати від нього або пред’явлення наркотиків, або пояснень з приводу наявності їх залишків. Крім того, наявність залишків наркотичних речовин може бути підставою більш старанного дослідження багажу пасажира та його багажу супутників.

Прилад для виявлення вибухових речовин та наркотиків «Sabre-2006»(рис.3) призначений для відбору та аналізу мікрочасток та випарювань вибухових речовин, наркотиків та отруйних речовин. Прилад «Sabre-2006» використовується силовими структурами, митницями, службами безпеки аеропортів, банками та банківськими сховищами, охороною крупних об’єктів.

Рис3. Прилад для виявлення вибухових речовин та наркотиків «Sabre-2006»

 

Детектор «Sabre-2006» являє собою малогабаритний та легкий переносний прилад, зручний та простий в експлуатації. З цим приладом може працювати персонал, який не має навичок роботи з аналогічним обладнанням. Новаторська технологія та ергономічна конструкція вигідно відрізняє «Sabre-2006» від інших однотипних приладів.

Сутність дії приладу «Sabre-2006» складає у відборі газоподібних проб та мікро частин з поверхні об’єкта, що досліджується., шляхом всмоктування у детектор повітря навколишнього середовища. Мікрочастки відбираються на фільтр, що міститься у приладі. Потім проводиться автоматичний експрес-аналіз цих мікрочасток. Прилад має високу чутливість і надійне детектування – він здатний виявити та ідентифікувати до 30 речовин за декілька секунд.

Прилад для виявлення вибухових речовин та наркотиків «Sabre-2006» має декілька режимів роботи, а саме: режим 1 – «Наркотик»; режим 2 – «Вибухові речовини»; подвійний режим 3 – «Вибухові речовини/Наркотики»; подвійний режим 4 – «Вибухові речовини/Отруйні речовини».

Технічні характеристики

Вид наркотичних речовин, що виявляються Кокаїн, героїн, ТНС(конопля), метамфетамін і т.і.
Вид вибухових речовин, що виявляються гексоген, пентрит, ТНТ, Semtex, нітрат амонію, НМХ, нітрогліцерин і т.і.
Вид хімічної зброї, що виявляється нервово-паралітична, іприт і т.і.
Тривалість виявлення, с, не більше 10…15
Напруга живлення, В 12
Габаритні розміри, мм 400 ×340×320
Маса, кг 2,6

Система детектування присутності наркотичних речовин «NDS-2000» (рис.4) призначена для виявлення кокаїну, опіатів (героїну та морфіну), конопляних речовин (маріхуани та гашишу), стимуляторів амфетамічного типу (амфетаміну, екстазі та метамфетаміну). Система «NDS-2000» використовується для детекції наркотичних речовин під час митного та прикордонного контролю, авіаційних та морських перевезень, поліцією, службами безпеки, поштовими та кур’єрськими службами, військовими представниками приватного бізнесу.

Рис.4. Система детектування присутності наркотичних речовин «NDS-2000»

 

Система детектування присутності наркотичних речовин «NDS-2000» являє собою нормативний, автономний, легкий, повністю скомплектований прилад. Він постачається у вдар остійному кейсі, зручному для перенесення. Система NDS-2000 характеризується простотою та надійністю у використанні.

На лицьовій панелі розташовані перемикач живлення, клавіатура, індикатори. Індикатори представлені 2-строковим 16-знаковим дисплеєм та аудіо-індикаціей (через опціальний навушник). Прилад розрахований на 550 змінних записів, має RS-232 серійний порт для дистанційного джерела і не піддає випромінюванню оператора та навколишнє середовище.

Система детектування присутності наркотичних речовин NDS-2000 живиться від мережі акумуляторних батарей або автомобільного адаптера.

Під час проведення досліджень з поверхні підозрьованого об’єкта беруть зразок бавовняною пальчаткою. Потім переносять його на екран, що вмонтований в порт аналізу. Далі прилад здійснює швидку обробку і видає результати аналізу. Результати висвітлюються на дисплеї. В разі наркотичних речовин виникає звуковий сигнал.

Робота системи полягає в газовій хроматографії досліджуваних зразків.

 

Технічні характеристики

Джерело живлення Від акумуляторних батарей DC, кабель живлення з автомобільним адаптером; кабель живлення АС 00-240 V
Напруга живлення, В 12
Тривалість виходу на робочий режим, В 20
Тривалість аналізу, с 40
Температура робоча, ºС –5…+55
Температура зберігання, ºС –5…+65
Габаритні розміри, мм: довжина ширина висота   510 125 140
Маса без акумуляторних батарей, кг 2,95
Маса з акумуляторною батареєю, кг 5,23

 

Контрольні запитання

1. Для чого призначений детектор наркотичних речовин «Канабіса»?

2. Які наркотичні речовини можна виявити за допомогою детектора наркотичних речовин «Канабіса»?

3.  З яких конструктивних елементів складається детектор наркотичних речовин «Канабіса»?

4.  Яку функцію виконує зонд детектора наркотичних речовин «Канабіса»?

5.  Яким чином береться проба з об’єкта, що досліджується, під час роботи з детектором наркотичних речовин «Канабіса»?

6.  Для чого призначений мікроскоп детектора наркотичних речовин «Канабіса»?

7.  Чому після закінчення досліджень вмикається найбільша швидкість насоса повітрезабірника приладу «Канабіса»?

8. В чому полягає сутність дії приладу для виявлення вибухових речовин та наркотиків «Sabre-2006»?

9. Які наркотичні речовини виявляє система детектування присутності наркотичних речовин «NDS-2000»?

17. Які групи наркотиків можливо виявити за допомогою детектора «Канабіса»:

а) природні;

б) синтетичні;

в) усі вищеназвані?

18. Яку функцію виконує зонд детектора «Канабіса»:

а) приклеювання липкої стрічки;

б) зарядка акумулятора;

в) взяття проби з об’єкта досліджень?

19. Якими є показання мікроскопа приладу «Канабіса» під час виявлення рослинних наркотичних речовин:

а) частинки серповідної форми із загостреним кінцем;

б) частинки овальної форми з тупим кінцем;

в) частинки усічено-овальної форми із загостреним кінцем?

20. З якою метою після закінчення дослідження включається найбільша швидкість насоса повітрезабірника приладу «Канабіса»:

а) для уникнення помилкових показань приладу при подальших дослідженнях;

б) для зарядки акумулятора;

в) для проходження частинок через зонд до липкої стрічки?

21. Для чого призначена акумуляторна батарея детектора «Канабіса»:

а) для живлення повітрезабірника;

б) для живлення лампочки підсвітки мікроскопа;

в) для живлення динаміка;

г) інші варіанти?

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 146; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!