КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ, ОБОВ'ЯЗКИ СТУДЕНТІВ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Імені В.І. ВЕРНАДСЬКОГО

Навчально-науковий інститут муніципального управління та міського господарства

Кафедра Інформаційної діяльності та документознавства

 

ЗАТВЕРДЖУЮ

В.о. директора інституту

_________________ В.Б.Кисельов

«_____» _____________201__ р.

 

РОБОЧА ПРОГРАМА з

переддипломної практики

  спеціальність 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа»
спеціалізація «Документознавство та інформаційна діяльність»
інститут Навчально-науковий інститут муніципального управління

 

Київ – 201__ рік

Робоча програма з переддипломної практики складена для здобувачів вищої освіти відповідно до програми підготовки фахівців за спеціальністю 029 «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» ступеня вищої освіти «магістр», за денною та заочною формою навчання.

 

Розробники: Кобиліна Ю.М., ст. викладач кафедри інформаційної діяльності та документознавства;

Колотигіна І.А., ст. викладач кафедри інформаційної діяльності та документознавства.

 

Робочу програму схвалено на засіданні кафедри     інформаційної діяльності та документознавства

 

 

Протокол від «_____» ______________ 201__ року № _____

 

 

Завідувач кафедри інформаційної

діяльності та документознавства _______________ ____________________

 

 

Схвалено науково-методичною радою ТНУ Протокол від «____»___________ 201___ року № ___

 

Голова науково-методичної ради__________________________________

(підпис)                               (ініціали та прізвище)

 

 

 

 

© ТНУ імені В.І. Вернадського, 2017

© Кобиліна Ю.М.,  Колотигіна І.А., 2017


ЗМІСТ

 

ВСТУП................................... …………………………………................…………4

1. МЕТА І ЗАВДАННЯ ПРАКТИКИ…………………………….............……………4

2. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАКТИКИ………………………………..………...........…….........8

3. КЕРІВНИЦТВО переддипомною ПРАКТИКТИКОЮ СТУДЕНТІВ …..........8

4. ПІДСУМКИ ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ………………..............…………...9

5. ЗАХИСТ МАТЕРІАЛІВ ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ ПРАКТИКИ………….........…….14

6. КРИТЕРІЇ ОЦІНЮВАННЯ ………………………………………….........………...15

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА……………………………….................……......17

ДОДАТКИ

 


ВСТУП

 

Переддипломна практика є завершальним етапом підготовки фахівця з інформаційної, бібліотечної та архівної справи і проводиться з метою оволодіння випускником первинним професійним досвідом, перевірки професійної готовності майбутнього фахівця до самостійної трудової діяльності і збору матеріалів для виконання дипломної роботи. На цьому етапі завершується формування кваліфікованого фахівця, здатного вирішувати складні завдання.

Метою проведення переддипломної практики є узагальнення знань і навиків роботи студентів за фахом.

Переддипломна практика як частина основної освітньої програми є завершальним етапом навчання і проводиться після освоєння студентами програми теоретичного і практичного навчання.

Студент проходить переддипломну практику в терміни, передбачені навчальним планом і графіком навчального процесу.

Переддипломна практика проводиться на основі прямих договорів, що укладаються між підприємствами та вищим навчальним закладом. Місце практики кожного студента фіксується та встановлюється наказом ректора за поданням пропозиції кафедри.

У разі отримання вищим навчальним закладом клопотання іншої організації потрібного профілю із проханням направити туди конкретного студента для проходження практики, це питання розглядається кафедрою та відділом практики з прийняттям відповідного рішення.

Після закінчення практики подається звіт і характеристика, підписані керівником практики від підприємства і завірені печаткою.

 

МЕТА І ЗАВДАННЯ ПРАКТИКИ

 

Переддипломна практика проводиться з метою розширення і закріплення знань, одержаних студентами при вивченні теоретичного матеріалу спеціальних дисциплін, надбання практичних навиків системного аналізу документообігу та інформаційної діяльності підприємства, необхідних для самостійного виконання роботи документознавця. Практика є важливим етапом практичного застосування одержаних теоретичних знань.

До початку проходження переддипломної практики студент повинен вибрати тему магістерської роботи, скласти попередній план викладу теми, уточнити перелік рекомендованої літератури з керівником магістерської роботи.

Під час практики студент повинен одержати інформацію про документне та інформаційне забезпечення організаційно-управлінської структури підприємства, організації, установи та інших об'єктів практики і своєю роботою сприяти вдосконаленню діяльності об'єкта практики.

За період практики студенти повинні вивчити всі питання з тем, передбачених програмою практики. Вивчити інструктивний матеріал, що використовується на підприємстві за темами, що вивчаються.

Основна мета переддипломної практики – збір первинного матеріалу, який можна використати для написання магістерської роботи.

Для того, щоб студенти добре засвоїли структуру підприємства, технологію виробництва, вони повинні проходити практику на робочих місцях. За час практики частину обов'язків штатних працівників пропонується делегувати студентам-практикантам, які тим самим виступають як позаштатні співробітники.

Завдання практики:

· ознайомити студентів зі структурою установи, завданнями і організацією праці кожного підрозділу, пов’язаного з роботою діловодства;

· проаналізувати нормативно-правову базу здійснення інформаційної діяльності організації;

· поаналізувати особливості взаємодії інформаційних відділів (або відділів, які здійснюють документно-інформаційну роботу) з іншими підрозділами, службами апарату управління;

· дати уявлення про види документно-комунікаційної діяльності (утворення, зберігання, розповсюдження, утилізація документів тощо) кожного підрозділу, про особливості документообігу в організації в цілому та в окремих її відділах, про види і типи документів, що функціонують в організації – базі практики;

· ознайомити із сучасними технологіями, методами і формами роботи з документами;

· вивчення на виробництві характеру сучасних проблем формування і використання інформаційних ресурсів та джерел їх формування, державної політики в галузі інформаційних ресурсів, сучасних технологій їх формування і використання;

· застосування на практиці положень теорії інформаційних потреб, дослідження системи управління інформаційними ресурсами, залежність її стану, функціонування і розвитку від інформаційних потреб як окремих співробітників підприємства, так і організації в цілому;

· з’ясування способів задоволення інформаційних потреб, видів інформаційних продуктів як традиційних, так і цифрових, інтерактивних;

· простежити здійснення функцій інформаційного посередництва шляхом пошуку інформації і надання інформаційних послуг;

· активна діяльність студентів на підприємстві у сфері застосування сучасних технологій обробки інформації, в т.ч. мультимедіа-, аудіо-, відеотехнології, Інтернет-технології;

· Ознайомитися з правами та обов'язками працівників інформаційних відділів або відділів даної структури, які здійснюють документно-інформаційну роботу та АРМ;

· Проаналізувати особливості документного фонду організації;

· Проаналізувати особливості документних потоків та масивів;

· Проаналізувати первинні і вторинні документи у сфері діяльності підприємства;

· Охарактеризувати джерела інформації для основних видів діяльності організації;

· Зробити загальний огляд інформаційних ресурсів підприємства;

· Проаналізувати інформаційні потреби та методика їх забезпечення

· Проаналізувати основні принципи організації збору, зберігання та обробки інформації у різних відділах підприємства.

· Проаналізувати ефективність документообігу та інформаційних систем

· Проаналізувати стан технічного забезпечення інформаційної діяльності

· Проаналізувати особливості інформаційних систем.

· Зібрати матеріал для магістерської роботи.

· З метою набуття навичок створення інформаційних та інформаційно-аналітичних документів підготувати буклет / методичну розробку / методичні вказівки / статті / інформацію для сайту / рекламні матеріали тощо (мінімальний обсяг – 15 сторінок)

· Узагальнити, систематизувати, закріпити і поглибити знання з основних дисциплін

· Отримати реальні практичні навички, знання і вміння з документного менеджменту та інформаційного забезпечення

· Опрацювати відповідну теоретичну літературу з фаху (бібліографічний огляд 50 джерел)

· Підготувати звіт, у якому необхідно висвітлити всі вище зазначені пункти.

Приступаючи до практики, студенти повинні твердо пам'ятати, що немає таких сторін діяльності підприємства, які не цікавили б практиканта, тому вони повинні брати активну участь у вирішенні завдань, пов'язаних із господарською та фінансовою діяльністю підприємства, а, особливо – з її міжнародним аспектом.

Переддипломна практика – вид навчальної діяльності, який може розглядатися у вигляді циклу. Його етапами є підготовчий, основний та завершальний. На кожному етапі циклу реалізуються певні функції щодо управління та самоуправління діяльністю студентів. На підготовчому – реалізуються функції утворення мети, діагностування, прогнозування та планування; на етапі реалізації (основному) – організаційна, мотиваційна, інформаційна, оцінна, контрольна та корекційна; на завершальному етапі – аналітична.

Важливим є питання розподілу функцій між викладачем та студентом. Якщо студент самостійно ставить перед собою мету, для досягнення якої обирає завдання та вид практичної роботи, він повинен володіти всіма названими функціями управління. Практика студентів – це сукупність пізнавальних дій щодо засвоєння знань, видів та способів діяльності в конкретній предметній галузі. Тут формуються розумові дії та певні навички як акт мислення.

Переддипломна практика студентів – це сукупність дій у вивченні предмета з метою отримання певного результату (розумового продукту). Тут можуть самостійно використовуватися засвоєні знання, що забезпечують виконавський рівень підготовки майбутніх фахівців. Вони можуть включати: а) визначення власної мети та планування шляхів її досягнення; б) мотивацію, визначення процесу дій із обраним предметом; в) самоконтроль та корекцію дій для досягнення заздалегідь визначеної мети. Практика повною мірою відповідає поняттю самостійної роботи студентів тадає змогу реалізувати цілі вищої школи щодо підготовки ініціативних, активних, творчих фахівців-документознавців.

Правильно з’ясована мета практики є описом дій студентів, які вони зможуть виконати після засвоєння певного навчального матеріалу. Спочатку формулюються загальні цілі, що являють собою опис результатів навчальної діяльності в абстрактних поняттях. Далі формулюються орієнтовні цілі відповідно до рівнів процесу практичного засвоєння навчального матеріалу, кожен з яких має різні результати навчання.

Відповідно до орієнтовних цілей формулюються конкретні практичні завдання. Кожне з них є описом результату навчальної діяльності, що прогнозується і може бути досягнуте на конкретному етапі практики. Тобто процес утворення мети завершується формулюванням конкретних навчальних завдань, що забезпечують досягнення орієнтовних та загальних цілей.

Далі треба отримати чітке уявлення про причини, які будуть допомагати чи заважати досягненню очікуваних результатів практики. Сутність прогнозування полягає у тому, щоб заздалегідь оцінити можливу результативність діяльності у наявних, конкретних умовах підприємства. Проектування організації процесу завершується складанням плану роботи. Діагностика, прогнозування та проектування – функції, що виконуються на підготовчому етапі практики.

На наступному етапі циклу, безпосередньо на підприємстві, реалізуються організаційна, мотиваційна, інформаційна, контрольна (оцінна) і корегувальна функції. Співробітництво є формою вирішення організаційних завдань у сучасних умовах, забезпечення активного прагнення студентів до виконання самостійної роботи, отримання студентами необхідної інформації, що може або надаватися викладачем, представником підприємства або збиратися студентом самостійно.

Під час практики, окрім індивідуальних контактів з керівником практики, можуть проводитися загальні для всіх студентів або для груп студентів екскурсії на підприємства та в установи спорідненого профілю, а також лекції. Вони можуть стосуватися складних питань управлінської діяльності, експлуатації обладнання тощо.

Після закінчення практики відбувається встановлення зворотного зв’язку про хід і результати виконання самостійної роботи, головним змістом якої є ґрунтовне критичне осмислення завершеної справи. Розуміння виробничої практики як циклу навчальної діяльності студентів, що розгортається у певній послідовності розвитку і забезпечується управлінням з боку викладачів і студентів, є її необхідною організаційною умовою.

 

Організація практики

Переддипломна практика триває протягом двох тижнів та проходить у кілька етапів:

№ з/п Назва заходу Кількість днів
1 Організаційні збори, інструктаж із техніки безпеки

1

2 Ознайомлення з підприємствами та організаціями
3 Виконання індивідуальних завдань 10
4 Оформлення звіту з практики 3
  Усього 14

КЕРІВНИЦТВО ПРАКТИКОЮ, ОБОВ'ЯЗКИ СТУДЕНТІВ

 

Методичне керівництво переддипломною практикою студентів здійснюється кваліфікованими викладачами кафедри інформаційної діяльності та документознавства навчально-наукового інститут муніципального управління Таврійського національного університету імені В.І. Вернадського.

Призначений кафедрою керівник зобов'язаний:

- розробити тематику індивідуальних завдань;

- відповідно до програми практики скласти індивідуальний календарно-тематичний план роботи кожного студента;

- здійснювати контроль дотримання термінів практики та її змісту;

- консультувати студентів із питань практики, складання звітів про виконану роботу;

- перевіряти якість роботи студентів і контролювати виконання календарно-тематичних планів;

- оцінити результати виконання студентом програми практики.

Студенти при проходженні переддипломної практики зобов'язані:

- з'явитися до місця проходження практики в термін, встановлений Університетом;

- повністю підкорятися діючим на базі практики правилам внутрішнього розпорядку;

- самостійно працювати на робочих місцях відповідно до календарно-тематичного плану;

- у терміни, встановлені календарно-тематичним планом, здавати для перевірки керівникам практики відповідні розділи звіту;

- у встановлені терміни оформити, здати на кафедру і захистити звіт про практику.

 

 

4. Підсумки ПЕРЕДДИПЛОМНОЇ практики

Підсумковий етап переддипломної практики полягає у захисті щоденника практики та звітної документації, що мають бути оформлені відповідно до вимог даної програми.

4.1. Правила ведення й оформлення щоденника:

4.1.1 Щоденник - основний звітний документ студентів під час проходження практики.

4.1.2 Коли студент проходить практику за межами міста, у якому знаходиться навчальний заклад, щоденник для нього є також посвідченням про відрядження, що підтверджує тривалість перебування студента на практиці.

4.1.3 Під час практики студент повинен щодня коротко записувати в щоденник усе, що він зробив за день для виконання календарного графіка проходження практики. Докладні записи ведуться в робочих зошитах, які є продовженням щоденника.

4.1.4 Не рідше одного разу на тиждень студент зобов'язаний подавати щоденник на перегляд керівникам практики від навчального закладу й від підприємства, які перевіряють щоденник, дають письмові зауваження, додаткові запитання й підписують записи, що їх зробив студент.

4.1.5 Після закінчення практики щоденник разом із звітом має бути переглянутий керівниками практики, які складають відгуки й підписують його.

4.1.6 Оформлений щоденник разом із звітом студент повинен здати на кафедру у визначений час.

Без заповненого щоденника практика не зараховується.

 

Вимоги до оформлення звіту

 

Звіт складається у міру проходження кожного етапу. Текст звіту може бути написаний в рукописній формі або ж із використанням комп’ютерної техніки в суворій відповідності вимогам, що висуваються до робіт такого типу.

4.2.1Звіт повинен містити наступні розділи:

Титульна сторінка (додаток 1)

Вступ

Розділ 1. Загальні відомості про установу (організацію)

Розділ 2. Методи та форми документно-інформаційного забезпечення діяльності установи (огранізації)

Розділ 3. Аналіз документно-інформаційних потоків в установі (організації)

Висновки

Література

Додатки

4.2.2. Внутрішня структура звіту

 Вступповинен містити:

- загальні відомості про практиканта;

- мотивацію вибору установи (організації) для проходження переддипломної практики;

- узагальнений аналіз навчальних дисциплін, що подають необхідні теоретичні знання для переддипломної практики діяльності (виходячи зі спеціалізації установи (організації), у якій проходила практика);

- загальний огляд законодавчої бази, що врегульовує діяльність установи

- визначити мету та завдання практики.

Розділ 1. Загальні відомості про установу (організацію)повинен містити наступні дані:

- повна назва установи (організації);

- юридична адреса;

- історія установи (організації);

- адміністративно-управлінський персонал;

- коротка характеристика всіх структурних підрозділів установи (організації);

-  розгорнута характеристика структурних підрозділів, що відповідають за діловодство, документообіг та інформаційні потоки в установі (організації).

Розділ 2. Методи та форми документно-інформаційного забезпечення діяльності установи (огранізації)повинен містити наступні дані:

- перерахування методів дослідження з обґрунтуванням вибору;

- джерела дослідження;

- доступ до джерелознавчої бази та методика роботи з нею.

Розділ 3. Аналіз документно-інформаційних потоків установи (організації)повинен містити розгорнуту характеристику та аналіз структурних підрозділів установи (організації), обробки та зберігання документної інформації. (розділ 3 може містити підпункти)

Висновкиповинні базуватися на матеріалі, накопиченому під час переддипломної практики, і містити:

- коротку узагальнену характеристику установи (організації), де проходила практика,

- коротку узагальнену характеристику внутрішніх структур, що працюють з документно-інформаційними потоками;

- авторський висновок про ефективність діяльності даних структур;

- авторські рекомендації щодо оптимізації діяльності внутрішніх структур установи (організації) з обов'язковим зазначенням шляхів розв'язання проблеми;

- стан впровадження сучасних технологій збору, обробки та зберігання документної інформації;

- авторські зауваження та пропозиції щодо організації переддипломної
практики.

Літератураповинна містити бібліографічний опис:

- законодавчої бази (Закони України; Укази Президента; підзаконні акти);

- внутрішніх інструкцій;

- довідниково-енциклопедичної літератури;

- монографічної літератури;

- періодичних видань.

До списку подавати лише ту літературу, яка реально використовувалася при підготовці звіту та є нормативною, виходячи зі специфіки діяльності установи (організації).

Додаткиповинні містити:

- структурно-логічну схему зовнішніх документно-інформаційних потоків установи (організації) (див. зразок структурно-логічної схеми);

- типові зразки документів (відповідно до розділу 3 звіту про практику);

- інший матеріал (таблиці, графіки, схеми та ін.), які, на думку практиканта, ілюструють специфіку документно-інформаційних потоків організації.

Робота має бути виконана технічно і літературно грамотно: надрукована на одній стороні аркуша формату А4, з інтервалом 1,5 пт, розмір шрифту – 14, гарнітура Times New Roman, поля: верхнє і нижнє не менше – 20 мм, ліве – 30 мм, праве – 15 мм. Всі лінії, букви, цифри і знаки повинні бути одного чорного кольору.

Структурні елементи та розділи повинні починатися з нової сторінки. Заголовки структурних елементів і заголовки розділів слід розташовувати в середині рядка і писати великими буквами без крапки в кінці, не підкреслюючи. Відстань між заголовком і текстом повинна бути 2 рядки.

Заголовки підрозділів, пунктів і підпунктів слід писати з великої букви з абзацу, без крапки в кінці.

Якщо заголовок складається з двох речень, їх розділяють крапкою. Відстань між рядками заголовка приймається такою ж, як в тексті. Не допускається розміщувати найменування розділу, підрозділу, пункту і підпункту в нижній частині сторінки, якщо після нього розташований тільки один рядок тексту.

Абзац повинен відповідати 5 знакам або 1,25 пт.

Сторінки нумерують арабськими цифрами і проставляють в правому верхньому кутку сторінки без крапки в кінці, починаючи з третьої сторінки, з урахуванням перших двох.

 

Зразок структурно-логічної схеми*


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 100; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!