Тема VI. Західна Україна у міжвоєнний період



 

Влада і суспільство

Порівняльне представлення відмінностей у політиці урядів Польщі, Румунії та Чехо-Словаччини щодо національних меншин. Асиміляційні заходи польського уряду; «санація» та «пацифікація»; неуспішні спроби українсько-польського порозуміння в Галичині та на Волині у 1930-х рр. Період «стану облоги» на Буковині та відносне пом’якшення румунських асиміляторських тенденцій у 1930-х рр. Ліберальна національна політика Чехо-Словаччини в Підкарпатській Русі (Закарпатті). Розбудова структур громадянського суспільства: кооперативний, жіночий, молодіжний і спортивний рухи в Галичині; українські об’єднання вчителів і студентської молоді Закарпаття; молодіжний рух на Закарпатті. Yfhfcnfyyz ,tphj,snnz в роки Великої депресії; перенаселеність сіл та нестача землі як поштовх до нової хвилі заробітчанської еміграції до Канади, США й Аргентини.

Політична активність і міжнаціональні стосунки

Політичні орієнтації найбільших партій. Курс на «органічну працю» в діяльності Українського національно-демократичного об’єднання (УНДО); українські, польські та єврейські партії націонал-комуністичного спрямування; групи радянофільської орієнтації. Українська національна партія на Буковині. Депутати від українських партій у парламентах Польщі, Чехо-Словаччини та Румунії. Зміцнення українських політичних сил у Підкарпатській Русі, символічне проголошення автономії Карпатської України та її окупація угорцями. Загострення українсько-польського антагонізму.

Радикальний націоналістичний рух

Специфіка радикальних націоналістичних ідеологій у міжвоєнній Європі (суголосно з підручником всесвітньої історії), українська версія такої ідеології («інтегральний націоналізм»): культ самопосвяти в боротьбі за українську державність, гасло «Нація понад усе». Діяльність молодіжних підпільних осередків Української військової організації (УВО) та перший Конгрес українських націоналістів, де вони об’єдналися в Організацію українських націоналістів (ОУН). Засади вождизму в організаційній структурі, конспіративні методи та практики діяльності ОУН: теракти, підпали й експропріації. Конфлікт у проводі ОУН, розкол організації на поміркованішу й радикальну течії.

Церковно-релігійне життя

Позиція Греко-католицької церкви щодо українсько-польських конфліктів і терористичних акцій ОУН; освітнє зміцнення церкви: заснування Львівської богословської академії. Проголошення автокефалії Православної церкви в Польщі; статус християнських конфесій за конкордатом Польщі з Ватиканом. Маніпулятивна політика польського уряду в церковній сфері: підтримка православного русофільського руху на Лемківщині й репресивні антиправославні акції на Холмщині. Українське православне населення Буковини в Румунському патріархаті; створення Празької православної архієпископії в Чехо-Словаччині.

Освіта, наука і мистецька культура

Заходи з денаціоналізації українського шкільництва в Польщі та Румунії. Мережа приватних навчальних закладів «Рідна школа». Діяльність Наукового товариства імені Шевченка та його міжнародні зв’язки. Освітньо-наукові заклади, засновані емігрантами з підрадянської України: Український вільний університет у Празі; Український науковий інститут у Варшаві. Видатні західноукраїнські митці міжвоєнного періоду; стильове розмаїття літератури; модерністське малярство.

Тема VII. Україна в роки Другої світової війни

Початок Другої світової війни та радянизація Західної України (1939-1941 рр.)

Радянсько-німецька домовленість щодо української території в пакті Молотова-Рібентропа. Напад нацистської Німеччини на Польщу; вторгнення Червоної армії до Галичини й Західної Волині та його легітимація Народними зборами у Львові. Приєднання Галичини, Волині та Північної Буковини до УРСР. Національна та соціальна політика на приєднаних теренах: заборона громадських організацій та вільної преси; кампанія «деполонізації»; запровадження карткової системи постачання. Примусові виселення з прикордонних районів; початок репресій серед українців та поляків. Зміна ставлення мешканців до радянського режиму: від загалом приязної зустрічі до ворожості.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 250; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!