Тема: Архіви й архіватори.Комп'ютерні віруси та антивірусні засоби



Мета: Засвоїти теоретичні відомості про програми-архіватори та антивірусні засоби,виконати завдання та відповісти на контрольні питання.

Теоретична частина

Один із недоліків магнітних носіїв полягає в тому, що вони не забезпечують абсолютну цілість інформації. Іноді інформація може бути частково зруйнована, затерта цілком. Потрібно робити архівні копії документів. Але берегти в такому вигляді як вони є не доцільно, через великі обсяги. Доцільно вихідну інформацію попередньо стиснути (упакувати), а потім уже створювати копії. Такий процес створення архівних копій називають архівацією. При архівації досягається економія дискового простору від 20 до 90%.

Для архівації файлів використовують спеціальні програми, що називаються архіваторами. Перші архіватори з'явилися в 1985 р. Вони можуть об'єднувати в один архівний файл цілі групи файлів, включаючи і каталоги.

Можливості сучасних архіваторів широкі і різноманітні. Можна виділити функції, що є загальними для багатьох архіваторів. До них можна віднести: можливість додавання файлів в архів, відновлення архіву, перегляд файлів в архіві, видалення файлів з архіву, захист файлів від несанкціонованого доступу, перевірка цілісності архіву та ін.

Архівний файл може використовуватися тільки після того, як він буде відновлений у вихідному вигляді, тобто разархівований. Розархівацію здійснюють або ті ж архіватори, або окремі програми, що називають розархіваторами.

До числа найбільш відомих і використовуваних архіваторів варто віднести: PKZIP.EXE, PKUNZIP.EXE, ARJ.EXE, PKPAK.EXE, PKUNPAK.EXE, LHA.EXE. Всі ці програми запускаються з командного рядка DOS.

Розглянемо архіватор ARJ. Команди ARJ у загальному вигляді мають вид:

ARJ <параметр> [-(sw)[-(sw)...]]<archive-name>[(file-names)...]

де, параметр визначає дію програми. Наприклад, а - архівація (Add), e -розархівація (extract), x - розархівувати файл із повним ім'ям (включаючи підкаталог) і т.д.;

sw - ключ, що задає додаткові дії. Ключів може бути декілька або не бути зовсім; archive-name - ім'я архівного файла;

file-names - список файлів, що архівуються або розархівуються. Коли цей параметр відсутній, при розархівації з архіву відновляються усі файли, і при архівації в архів включаються усі файли поточного каталогу. Якщо при архівації необхідно включити і підкаталог, то варто використовувати ключ r (перед ключем завжди ставиться знак «-»).

Приклади:

1 ARJ a d:\DOC\txtnov*. txtВсі файли поточного каталогу з розширенням txt архівуються і створюється архівний файл з ім'ям txtnov.arj, що розміщений у каталозі DOC, то архів розмістився б у поточному каталозі.

При архівації імена файлів у списку можуть бути повними, тобто в них може бути показаний шлях.

2. ARJ e prog, arjАрхів prog.arj розархівовуєтся в поточному каталозі, де він самий і знаходиться. Додаткова інформація про роботу з архіваторами (розархіваторами) може бути отримана на екрані монітора, якщо запустити програму про даний архіватор з командного рядка DOS без указівки параметрів. Широке поширення отримали програми оболонки архіваторів, що дозволяють узручному інтерактивному режимі працювати з архівами. Приклади таких програм: RAR, NARC, CHEZ, ARCVIEW, WINZIP і ін. Як правило, ці програми дозволяють: переглядати вміст архівних файлів, видалити файли з архіву, вивести уміст файла на екран монітора й ін.

Програма WINZIP працює в Windows. Після запуску на екрані монітора з'являється головне вікно програми, у якому можна працювати з програмами архівами ZIP, ARJ, LZH і ін.

При виборі конкретного архіватора (розархіватора) керуються двома критеріями: швидкістю його роботи і коефіцієнтом упаковування (стиски). При цьому для одних типів файлів кращим може бути один архіватор, а для інших типів файлів - інший. Так, для файлів, що містять текстову інформацію з числа перерахованих архіваторів кращими є ARJ і PKZIP, але розархівовує швидше PKZIP.

Що називають комп'ютерним вірусом

Віруси передаються разом із програмними продуктами, записаними на дискетах або поширеними через комп'ютерні мережі.

Комп'ютерним вірусом називається програма, призначена для виконання руйнівних дій. Вона може розмножуватися, впроваджуючись в інші програми під час запуску інфікованої програми на виконання.

Дії вірусу можуть бути руйнівними або виявлятися у виді перешкоди. До руйнівних дій вірусу відносяться: заміна і видалення частини або усього файла, форматуваня диска, руйнація таблиці розміщення файлів (FAT), перекручування повідомлень програми користувача і т.п. Вірус починає шкодити або відразу ж після завантаження в оперативну пам'ять інфікованої програми, або при настанні визначеної події, наприклад: п'ятниця, тринадцяте число.

Перші випадки зараження комп'ютерним вірусом були відзначені в 1987 році. З тих пір кількість вірусів і заражених комп'ютерів стало лавиноподібно збільшуватися. В даний час нараховується декілька тисяч різноманітних вірусів і їхня кількість продовжує зростати. Наприклад, тільки в глобальній мережі Internet щомісяця з'являються не менше 200 вірусів.


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 350; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!