ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДО ПРОБНОГО ЧИ ТРЕНУВАЛЬНОГО УРОКУ



МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОГО ЦИКЛУ

1. Намагайтесь визначити з учителем та груповим методистом тему уроку за два-три тижні до часу його проведення.

2. Продумайте та уточніть у класовода мету й тип уроку, обшир навчального матеріалу, перелік умінь і навичок, які необхідно сформувати в дітей.

3. На основі навчальної програми з навчання грамоти (читання, мови) визначте місце й значення обраної теми в системі уроків з предмета.

4. Поглиблено повторіть відповідні мовознавчі теми задля вільного володіння мовним матеріалом.

5. Повторно опрацюйте відповідні розділи з методики навчання рідної мови й проаналізуйте за допомогою аналізу методичних розробок досвід роботи вчителів початкових класів із цієї теми.

6. Відповідно до мети уроку доберіть види, методи й прийоми роботи, усвідомте їх функціональні можливості на вашому уроці.

7. Проконсультуйтесь у вчителя щодо рівня знань учнів, сформованості в них умінь і навичок, їхнього ступеня научуваності, а також стосовно звичних для учнів методів і прийомів роботи.

8. Продумайте самостійно, а потім порадьтеся з учителем, які наочні посібники доцільно використовувати на уроці, що для цього слід виготовити самостійно.

9. Доопрацюйте поради й зауваження вчителя та отримайте своєчасну консультацію у групового методиста чи викладача з методики навчання рідної мови, намагайтесь при цьому аргументувати свій вибір методів і видів роботи.

10. Доопрацюйте зауваження та рекомендації методиста, підготуйте зразки наочних посібників.

11. Складаючи конспект уроку, орієнтуйтесь на вікові й індивідуальні особливості дітей класу, зверніть увагу на дозування часу, чергування видів роботи.

12. На другій консультації у вчителя уточніть, кого з учнів і в яких видах мовної чи мовленнєвої діяльності будете оцінювати, які види й форми перевірки краще обрати; хто з дітей потребує особливої уваги та які індивідуальні завдання можна їм запропонувати.

13. Уважно огляньте робоче місце вчителя, продумайте розміщення наочних посібників і характер записів на дошці.

14. Пригадайте попередні зауваження та поради вчителя й методиста, спробуйте прогнозувати власні огріхи в проведенні уроку, продумайте шляхи їх попередження.

15. Розробіть незвичний, захоплюючий творчий елемент свого уроку, його кульмінацію, яка підкреслювала б ваш педагогічний почерк.

16. Доопрацюйте зауваження й поради, отримані на другій консультації, охайно оформіть остаточний варіант конспекту й затвердіть його в учителя та методиста.

17. Докладно вивчіть конспект уроку, змоделюйте та уявіть свою поведінку й дії учнів під час уроку; поспостерігайте за своєю поставою, мімікою, пластичною виразністю перед дзеркалом.

18. Розпишіть бюджет часу відповідно до видів мовної та мовленнєвої діяльності на уроці, зробіть орієнтовні помітки олівцем у конспекті.

19. Продумайте доцільність вибору свого взуття, одягу, зачіски, макіяжу.

20. Налаштуйте себе на радість спілкування з дітьми, на безумовне їх прийняття, успіх педагогічної взаємодії й досягнення високої результативності уроку.

Ретельне виконання кожного пункту цього переліку закладає основу результативності майбутнього уроку, комплексно вирішує питання підготовки, що відтак допомагає ефективніше реалізувати завдання подальших етапів педагогічної практики.


Додаток 7

СХЕМА АНАЛІЗУ УРОКУ МОВНО-ЛІТЕРАТУРНОГО ЦИКЛУ

 

Під час проходження практики найефективніше застосовувати повний структурно-змістовий аналіз уроку, схему якого подано нижче.

Під час аналізу уроку необхідно дотримуватися такої послідовності дій:

1. Визначення загальних відомостей про урок (його паспортні дані: тема, мета – дидактична, розвивальна, виховна, тип, структура, зміст уроку, етапи проведення тощо).         

2. Усвідомлення цілей і завдань уроку.

3. Визначення основних елементів кожного етапу уроку (зміст мате­ріалу, види діяльності вчителя й учнів, методичні прийоми, засоби навчання тощо) та виявлення взаємозв'язку і взаємодії між ними.

4. Відзначення елементів новизни уроку (нестандартність його загалом чи окремих частин, використання інтерактивних форм і методів на­вчання, дотримання сучасної технології уроку тощо.).

5. Обґрунтування досягнення основної мети уроку та освітнього, ви­ховного і розвивального завдань, що випливають з цієї мети.

Після цього спостереження уроку варто проводити із застосуванням традиційної форми:

Хід уроку (етапи) Методи та прийоми Власна оцінка

 

Вона заповнюється після запису основних відомостей про урок; назва предмета, клас, школа, прізвище, ім'я, по батькові вчителя, дата проведення, тема уроку, хід уроку (зміст), його етапи, їх тривалість (час), по­зитивне й негативне в діяльності вчителя й учнів, примітка.

Спостерігаючи, варто «фотографувати» хід уроку, його етапи, їх тривалість (час), взаємопов’язану діяльність учителя й учнів, застосовуючи у ході записів виділення найголовнішого іншим кольором, а також певні умовні позначення: (+) (-) (!) (?). Такі записи є підвалиною повного ґрунтовного структурно-змістового аналізу уроку, що його доцільно проводити за такою схемою:              

1. Загальні відомості про урок, його тип, структуру та зміст.

· місце кожного уроку в системі уроків певного розділу (як самостій­на ланка навчального процесу, кожний урок одночасно повинен бути
продовженням попереднього, тому студент повинен усвідомити, які
елементи готують учнів до сприйняття матеріалу цього та наступних уроків, ураховуючи перепективно-тематичне планування);

· чіткість цільової установки уроку: відповідність методів і прийомів роботи основній меті, внутрішня логічність і цілеспрямованість уроку; правильність визначення й чіткість формулювання теми уроку;

· відповідність структури й мети уроку, методична доцільність вибо­ру і розміщення окремих етапів уроку, різноманітність видів робо­ти, організаційна чіткість уроку, зацікавлення дітей виучуваним ма­теріалом;

· науковість змісту уроку і правильність подачі матеріалу,

· відповідність ходу уроку заздалегідь визначеному плану, доцільність, логічна виправданість відступів (якщо вони є);

· логічна завершеність, цілісність уроку.

 2. Аналіз змісту етапів уроку.

· поетапний аналіз застосованих методів та прийомів роботи на уроці, оцінка їх ефективності;

· терміноло­гічна точність (на уроці абсолютно неможливі фактичні помилки, штучне спрощення граматичних визначень, викривлення граматич­ної теорії, що веде до спотворення мовних фактів);

· зміст і характер прикладів (слів, словосполучень, речень, текстів), що пропонує вчитель, їх стилістичний рівень (приклади, що їх пропонує вчитель, повинні бути доступними учням (але не примітивними), ці­кавими, достатньо насиченими мовним матеріалом, відповідати темі уроку; окрім того, вони повинні відповідати віковим інтересам учнів певного класу; бажано, щоб приклади були пов'язані з літературни­ми матеріалами, а мовні ілюстрації були єдиними з тематичного й лексичного поглядів);

· виховна цінність уроку: а) увага вчителя й учнів до змістової сторони прикладів і текстів, правильне акцентування, достатність виховного потенціалу; б) організаційна чіткість і ділова насиченість уроку, дисципліна учнів, їхнє ставлення до роботи на уроці; в) справедливість і обґрунтованість (умотивованість) оцінки; г) уміння вчителя трима­тися в класі, уважне ставлення до кожного з учнів тощо;

· правильне і доречне використання підручника на уроці (виконання вправ, самостійний аналіз матеріалу за завданням учителя, читання вголос нового матеріалу тощо);

· різноманітність і доцільність обраних учителем форм опитування учнів;

· чіткість, точність, правильність висновків, зроблених учителем та учнями в результаті аналізу мовного матеріалу;

· виправданість і доцільність домашнього завдання, відповідність його темі уроку, чіткість пояснення способів його виконання;

· організація повторення, уміння органічно пов'язати старий матеріал з новим, уключаючи його в мовленнєві конструкції;

· правильність, виразність, доступність мови вчителя; правильне оформ­лення запитань;

· підсумок уроку, рівень умінь і навичок, одержаних учнями в резуль­таті роботи вчителя на уроці;

· ступінь активності класу, участь в роботі кожного з учнів.

3. Педагогічна майстерність учителя:

· педагогічний такт;

· уміння науково організувати працю на уроці (чи раціонально використовує час, чи володіє класом, чи підвищує активність учнів, чи викликає інтерес до предмета тощо);

· ставлення до учнів (повага до кожного учня, чи користується вчитель авторитетом і т.ін);.

· рівномірність темпу уроку, правильний розподіл навчального часу із урахуванням фізіологічних та гігієнічних вимог;

· правильність, виразність, стилістична диференціація, культура мовлення вчителя.

4. Результативність уроку:

· наскільки успішно розв'язані на уроці освітні, виховні, розвивальні цілі;

· якість знань (свідомість, міцність, глибина, дієвість), відпрацьованість в учнів уміння застосувати їх на практиці;

· які практичні уміння й навички вироблені на уроці, які елементи мали найбільш виховний вплив на учнів;

· поведінка учнів на уроці: ступінь активності й дисциплінованості, культура мовлення, ступінь загального розвитку, наявність інтересу до навчального предмета і т.ін.

5. Висновки та пропозиції.

· загальна оцінка уроку;

· що цінного з цього уроку можна взяти для своєї  практики роботи;

· як позбутися наявних недоліків і закріпити успіхи на наступних уроках;

· як удоскона­лювати процес навчання на уроці, поліпшувати якість уроку, тобто підви­щувати професійно-лінгводидактичну компетентність вчителя початкових класів і т.ін).


Додаток 8


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!