Режим гнучкого валютного курсу



1.1. Стимулююча бюджетно-податкова політика.При зрос­танні державних витрат або зниженні податків відбувається збільшення сукупного попиту, доходу і зрушення кривої IS* впра­во (рис. 2.7). У закритій економіці зростання доходу буде супро­воджуватися збільшенням попиту на гроші, що при незмінній грошовій пропозиції викличе зростання процентної ставки і спровокує часткове витіснення внутрішніх інвестицій. Однак у відкритій економіці такого не відбудеться тому що висока ставка відсотку внутрішнього ринку простимулює приплив іноземного капіталу в країну.


Варіативність сучасних макроекономічних політик

На грошовому ринку збільшиться пропозиція іноземної ва­люти, яку інвестори для проведення ділових операцій спробують перетворити у національну, чим збільшать попит на неї і, відпо­відно, її курс. Підвищення валютного курсу знизить експорт краї­ни і, тим самим, величину чистого експорту. Зменшення чисто­го експорту скоротить сукупний попит в економіці і зрушить криву IS* у зворотному напрямку (рис. 2.7).

 

Рис. 2.7. Стимулююча бюджетно-податкова політика

Таким чином, при гнучкому валютному курсі стимулююча бюджетно-податкова політика не ефективна: вона приводить до підвищення валютного курсу, зниження чистого експорту точно на величину зростання державних витрат або зниження податків, залишаючи величину доходу незмінною.

1.2. Стимулююча кредитно-грошова політика.При збільшенні Центральним банком пропозиції грошей в економіці і зрушенні кривої LM* вправо (рис. 2.8) відбувається зниження ставки відсотка, що, у свою чергу, сприяє в закритій економіці зрос­танню внутрішніх інвестицій, сукупного попиту і доходу. У відкритій економіці зниження ставки відсотку на грошовому ринку викличе відтік капіталу із країни. Інвестори будуть пред'являти підвищений попит на іноземну валюту, що при-


Розділ 2

зведе до зниження курсу національної валюти і, разом з цим, до розширення експорту і підвищення чистого експорту. Це буде сприяти росту доходу.

 

Рис.2.8. Стимулююча кредитно-грошова політика

Таким чином, при гнучкому валютному курсі стимулююча грошово-кредитна політика ефективна: вона приводить до зни­ження валютного курсу, що збільшує чистий експорт, сукупний попит і доход.

1.3. Протекціоністська торговельна політика.Якщо, наприк­лад, держава вводить квоту на ввіз у країну певного товару, то це приведе до скорочення імпорту й зростання чистого експорту. Останнє збільшить сукупний попит і зрушить криву IS* вправо (рис. 2.9). Разом із скороченням експорту знижується попит на іноземну валюту і курс національної валюти підвищується. Ви­сокий валютний курс, у свою чергу, зменшує можливості екс­порту, і чистий експорт надалі скорочується, знижуючи сукуп­ний попит і повертаючи криву IS* у початковий стан.

Таким чином, при гнучкому валютному курсі протекціоні­стська торговельна політика неефективна: підвищення чистого експорту, що досягається за рахунок обмеження імпорту ком­пенсується його наступним зниженням за рахунок зростання курсу національної валюти.


Варіативність сучасних макроекономічних політик


 

Рис. 2.9. Протекціоністська торговельна політика

Режим фіксованого валютного курсу.

2.1. Стимулююча бюджетно-податкова політика.Зростання
державних витрат або зниженні податків у закритій економіці
приводить до збільшення сукупного попиту, доходу, зрушення
кривої IS* вправо і зростання внутрішньої ставки відсотку. У
відкритій економіці зростання відсотка буде супроводжуватися
притоком іноземного капіталу, збільшенням пропозиції інозем­
ної валюти і зростанням попиту на національну валюту. Такий
стан грошового ринку свідчить про неминуче підвищення курсу
національної валюти. Оскільки в умовах фіксованого курсу ва­
люти завданням Центрального банку є утримання валютного курсу
на певному рівні, то відповідною реакцією банку стануть опе­
рації з купівлі іноземної валюти. Це приведе до зростання про­
позиції національної валюти, зрушення кривої LM* вправо,
фіксації курсу валюти на колишньому рівні і збільшення сукуп­
ного попиту і доходу (рис. 2.10).

Таким чином, при фіксованому валютному курсі стимулю­юча бюджетно-податкова політика ефективна: зростання держав­них витрат або зниження податків сприяє збільшенню сукупно­го попиту і доходу.

2.2. Стимулююча кредитно-грошова політика.Якщо, прово­
дячи стимулюючу кредитно-грошову політику, Центральний банк
збільшує пропозицію грошей в економіці, то це зрушує криву


 


Розділ 2


Рис. 2.10. Стимулююча бюджетно-податкова політика

 


Рис. 2.11. Стимулююча кредитно-грошова політика


LM* вправо (рис. 2.11). У закритій економіці наслідком подій, що відбуваються, стало б зниження ставки відсотка, що, у свою чергу, сприяло б і зростанню внутрішніх інвестицій, сукупного попиту і доходу. У закритій же економіці зниження ставки відсотку викличе відтік капіталу із країни. Інвестори будуть пред'являти підвищений попит на іноземну валюту, що приведе до зниження курсу національних грошей. З метою недопущення цього, Цент­ральний банк почне активно продавати іноземну валюту, сприя-


Варіативність сучасних макроекономічних політик

ючи скороченню пропозиції грошей в економіці і фіксації ва­лютного курсу на необхідному рівні. У результаті крива LM* по­вернеться у попереднє положення і очікуваних змін у сукупному попиті і доході не відбудеться.

Таким чином, при фіксованому валютному курсі стимулю­юча кредитно-грошова політика не ефективна: вона приводить лише до скорочення валютних резервів, залишаючи без змін су­купний попит і доход.

1. Протекціоністська торговельна політика.Заходи держави, націлені на обмеження імпорту, приводять до зростання чистого експорту і, відповідно, зрушенню кривої IS* вправо (рис. 2.12). Це привело бдо зростання курсу валюти. Однак для протидії даній тенденції Центральний банк збільшує пропозицію грошей, внаслідок чого крива LM* зміщується вправо, повертаючи курс валюти до попереднього рівня і сприяючи зростанню доходу.

 

Рис. 2.12. Протекціоністська торговельна політика

Таким чином, при фіксованому валютному курсі протекціо­ністська торговельна політика ефективна: зростання чистого ек­спорту, що досягається за рахунок обмеження імпорту, збільшує сукупний попит і доход.

ВПРАВИ


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 281; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!