Майнові права інтелектуальної власності на твір



1. У більшості випадків творці об'єктів авторського права створюють свої твори для здобуття певної вигоди для себе або своїх близьких. Тому держава повинна надавати можливість авторам отримувати цю вигоду. Для цього закон наділяє автора майновими правами, найбільш важливими за своєю вагомістю.

Первинним із цих прав є право на використання твору. Право на використання — це вилучення із твору його корисних якостей. Способи цього вилучення можуть бути найрізноманітнішими, головне щоб вони не суперечили закону. Стаття 441 ЦК містить перелік дій, які вважаються використанням твору:

Використанням твору є його:

1) опублікування (випуск у світ);

2) відтворення будь-яким способом та у будь-якій формі;

3) переклад;

4) переробка, адаптація, аранжування та інші подібні зміни;

5) включення складовою частиною до збірників, баз даних, антологій, енциклопедій тощо;

6) публічне виконання;

7) продаж, передання в найм (оренду) тощо;

8) імпорт його примірників, примірників його перекладів, переробок тощо.

Цей перелік не є вичерпним, тому що сучасні технічні засоби дозволяють використовувати твір ще й іншими способами, кожний з яких неможливо передбачити у законі.

Виключне право дозволяти використання твору — це одне з прав розпорядження майновими правами інтелектуальної власності. Це питання регулюється главою 75 ЦК. Мова про нього буде йти у статті 443 ЦК.

Кожний суб'єкт авторського права має право перешкоджати неправомірному використанню його твору, в тому числі забороняти таке використання. Це можна робити шляхом сповіщання про свої права. Таке сповіщання здійснюється за допомогою попереджувального маркування твору знаком охорони авторського права.

Одним із способів заборони неправомірного використання твору є безпосереднє повідомлення особи, яка здійснює таке використання, про авторське право на твір. Можливі й інші засоби перешкоджання та заборони неправомірного використання.

Але ж якщо майнове право автора твору порушується, законом передбачено можливість захисту порушеного права. Дії, що порушують авторське право, передбачені статтею 50 Закону України "Про авторське право і суміжні права". Найбільш розповсюджені з них — це піратство та плагіат.

Піратство — це опублікування, відтворення, ввезення на митну територію України, вивезення з митної території України і розповсюдження контрафактних примірників творів, тобто примірників створених із порушенням авторського права.

Плагіат — це опублікування, повністю або частково, чужого твору під іменем особи, яка не є автором цього твору.

Захистити авторське право можливо в порядку, передбаченому цивільним, кримінальним та адміністративним законодавством. Цивільно-правовим способом захисту порушених прав є звертання до суду.

2. Майнові права на твір можуть належати автору твору, його спадкоємцям та особам, яким ці права передані за договором. Також існують випадки правомірного використання твору без згоди автора.

 

 

Випадки правомірного використання твору без згоди автора

1. Статті 21—25 Закону України "Про авторське право та суміжні права" передбачають випадки вільного використання твору. Допускається, без згоди особи, якій належить авторське право, із зазначенням імені автора й джерела запозичення та в обсязі, виправданому поставленою метою:

1) використання цитат із творів, якщо це зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору;

2) використання літературних і художніх творів як ілюстрацій у виданнях, передачах мовлення, звукозаписах чи відеозаписах навчального характеру;

3) відтворення твору у деяких випадках, коли право на таке відтворення не заборонено автором;

4) відтворення деякими засобами з метою висвітлення поточних подій;

5) відтворення у каталогах творів, виставлених на доступних публіці виставках, аукціонах, ярмарках або у колекціях;

6) видання випущених у світ творів рельєфно-крапковим шрифтом для сліпих;

7) відтворення творів для судового і адміністративного провадження;

8) публічне виконання музичних творів під час офіційних і релігійних церемоній;

9) відтворення з інформаційною метою у газетах та інших періодичних виданнях, передача в ефір або інше публічне сповіщення публічно виголошених промов, звернень, доповідей та інших подібних творів.

За деяких умов допускається без згоди особи, яка має авторське право, репрографічне відтворення одного примірника твору бібліотеками та архівами, діяльність яких не спрямована прямо або опосередковано на одержання прибутку, за таких умов. Допускається, з метою навчання, без згоди суб'єкта авторського права та в обсязі, який відповідає зазначеній меті:

1) відтворення уривків з опублікованих письмових творів і аудіовізуальних творів як ілюстрацій;

2) за деяких умов, репрографічне відтворення навчальними закладами для аудиторних занять опублікованих статей та інших невеликих за обсягом творів, а також уривків із письмових творів з ілюстраціями або без них.

Особа, яка правомірно володіє примірником комп'ютерної програми, має право без згоди особи, яка має авторське право на цю програму:

1) внести до комп'ютерної програми зміни з метою забезпечення її функціонування і вчинення дій, пов'язаних з функціонуванням комп'ютерної програми відповідно до її призначення;

2) для архівних цілей або для заміни правомірно придбаного примірника у випадках, якщо оригінал комп'ютерної програми буде втраченим, знищеним або стане непридатним для використання, виготовити одну копію комп'ютерної програми;

3) за дотриманням деяких умов, декомпілювати комп'ютерну програму (перетворити її з об'єктного коду на вихідний текст) з метою одержання інформації, необхідної для досягнення її взаємодії із незалежно розробленою комп'ютерною програмою;

4) за деяких умов спостерігати, вивчати, досліджувати функціонування комп'ютерної програми.

Виконання цих дій не повинне обмежувати законні інтереси особи, яка має авторське право на комп'ютерну програму.

Без дозволу особи, яка має авторське право і без виплати авторської винагороди допускається відтворювати твори виключно в особистих цілях або для звичайного кола сім'ї, крім:

а) творів архітектури у формі будівель і споруд;

б) комп'ютерних програм, за винятком випадків, передбачених цією статтею;

в) репрографічного відтворення книг, нотних текстів і оригінальних творів образотворчого мистецтва, за винятком випадків, передбачених цією статтею;

г) творів, виконання яких зафіксовано у фонограмах, відеограмах та їх примірниках. Твори і виконання, зафіксовані у фонограмах, відеограмах, їх примірниках, допускається відтворювати у домашніх умовах і виключно в особистих цілях.

2. Якщо особа використовує твір, вона повинна зазначати джерело запозичення та ім'я автора, якщо воно вказане в такому джерелі. Це необхідна умова дотримання права авторства творця.

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 323; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!