СТРУКТУРА СУЧАСНОЇ ПСИХОЛОГІЧНОЇ НАУКИ



Сучасна психологія перебуває в стані безперервного і бурхливого розвитку, що характерно для молодої науки. В її структурі з'являютьсянові галузі і напрями. В даний час їх налічується більше сорока. Таким чином, сучасна психологія являє собою розгалужену систему наукових дисциплін. Центральне місце в ній займає загальна психологія. Загальна психологія являє фундаментвсього психологічного знання, вона вивчає загальні закони організації та функціонування психіки, розробляє методологію і теорію психології. Загальна психологія пов'язана з іншими галузями психології, так як, з одного боку, всі галузі психології в своєму розвиткуспираються на загальну теорію психології, з іншого боку, знання і факти, здобуті в прикладних областях, збагачують загальну теорію психології.

Якщо в основу класифікації галузей психології покласти об'єкт вивчення, то можна виділити наступнігалузі психології.

Порівняльна психологія вивчає закономірності розвитку психіки в філогенезі.

Вікова психологія вивчає закономірності психічного розвитку людини в онтогенезі, основні стадії його розвитку,критичні та сенситивні періоди. У віковій психології виділяються: психологія дитинства, психологія підліткового періоду, психологія юності, психологія дорослості (акмеологія), психологія старіння і старості (геронтопсихолога).

Диференціальнапсихологія досліджує індивідуально-психологічні відмінності між людьми. Це можуть бути відмінності в темпераменті, характері, здібностях, пізнавальних стилях, мотивації поведінки та ін Основними завданнями є вироблення норм, стандартів відповідно довіком, статтю людини.

Педагогічна психологія вивчає психологічні основи навчання і виховання. Вона тісно пов'язана з віковою і диференціальної психологією, оскільки однією з важливих її завдань є індивідуалізація навчання ввідповідно до віку та індивідуальними особливостями учнів. Найважливішим завданням педагогічної психології є формування гармонійної особистості на основі поєднання розумового, морального, естетичного, фізичного виховання, формуваннякругозору.

Інженерна психологія розробляє принципи узгодження технічних пристроїв (машин, приладів і т. п.) з характеристиками психічних процесів, функцій і властивостей людини, прагнучи забезпечити максимальну надійність іефективність систем контролю і управління та скоротити витрати людської праці. Особливо гостро питання постає, коли людині доводиться працювати в умовах емоційної напруги, підвищеної відповідальності, дефіциту часу або інформації.

Психологія праці вивчає психологічні основи і структуру трудової діяльності, її динаміку та механізми регуляції. Ця дисципліна досліджує психологічні чинники ефективності і якості праці. Психологія праці виявляє професійно важливі якості особистості по відношенню до різних професій, вирішує проблеми професійного відбору та професійного навчання.

Соціальна психологія вивчає психологічні механізми впливу соціуму (спільнот) на поведінку і свідомість людини, досліджує взаємодію людей в групах, колективах, позиції особистості в них, проблеми лідерства та підпорядкування. Важливими проблемами соціальної психології є дослідження психологічних механізмів формування громадської думки, проблеми масових комунікацій. В останні роки в руслі соціально-психологічних досліджень стали активно розроблятися проблеми етичних спільнот, національних традицій і стереотипів поведінки.

Юридична психологія - Галузь психології, що вивчає взаємини людини і права. Основні її проблеми - дослідження особистості злочинця, формування мотивації злочину, психологічні основи перевиховання правопорушників. В юридичній психології вивчають також психологію жертви, психологію показань свідків, психологічні аспекти слідства.

Клінічна психологія - Спеціальність широкого профілю, що має міжгалузевий характер і бере участь у вирішенні комплексу завдань в системі охорони здоров'я, народної освіти та соціальної допомоги населенню. абота клінічного психолога спрямована на підвищення психологічних ресурсів та адаптаційних можливостей людини, гармонізацію психічного розвитку, охорону здоров'я, профілактику та подолання недуг, психологічну реабілітацію. (Докладніше див розділ «Клінічна психологія»).

Звичайно, в цьому короткому вступі неможливо охарактеризувати всі галузі психологічної науки, тим більше, що процес диференціації психологічного знання продовжується і в останні роки з'явилися такі області, як політична психологія, економічна психологія, організаційна, психологія менеджменту і т. п.

Основними тенденціями в розвитку сучасної психології є: зміцнення зв'язків психології з іншими науками (біологічними, медичними, соціальними, технічними); посилення практичної спрямованості психології, розвиток її прикладних галузей, використання поряд з діагностичними широкого діапазону психокорекційних, що підтримують, терапевтичних, розвиваючих методів і засобів .

 


Дата добавления: 2018-04-05; просмотров: 246; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!