ТЕМА 1. ЗАСАДИ ПОБУДОВИ ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ



ЗМІСТ

  Стор.
ВСТУП 5
  7
СТРУКТУРА ЗАЛІКОВОГО КРЕДИТУ  
   
ЗАВДАННЯ 8
   
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ З ОРГАНІЗАЦІЇ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ З КУРСУ «ОБЛІК У БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ» 7
   
ТЕМА 1. ЗАСАДИ ПОБУДОВИ ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ    
Структура бухгалтерського балансу 9
Порядок ведення за меморіально – ордерною формою обліку 11
   
ТЕМА 2. ОБЛІК ДОХОДІВ І ВИДАТКІВ  
Облік доходів загального та спеціального фондів 12
Порядок складання Картки отриманих асигнувань 14
Порядок заповнення меморіальних ордерів № 2, 3, 14, 15 16
   
ТЕМА 3. ОБЛІК ФІНАНСОВО – РОЗРАХУНКОВИХ ОПЕРАЦІЙ  
Облік касових операцій 18
Облік розрахунків з дебіторами і кредиторами 20
Методика складання Книги обліку отриманих асигнувань та прийнятих зобов’язань 22
Порядок заповнення реєстру зобов’язань та фінансових зобов’язань 25
   
ТЕМА 4. ОБЛІК РОЗРАХУНКІВ З ОПЛАТИ ПРАЦІ, СТИПЕНДІЙ ТА СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ  
Обліковий процес нарахування заробітної плати та порядок утримань із заробітної плати 27
Облік стипендій 28
   
ТЕМА 5 -6 . ОБЛІК НЕОБОРОТНИХ  ТА НЕМАТЕРІАЛЬНИХ АКТИВІВ  
Облік надходження необоротних активів 30
Облік відновлення необоротних активів. Нарахування зносу. 30
Облік вибуття необоротних активів 32
   
ТЕМА 7. ОБЛІК ЗАПАСІВ  
  Облік матеріалів 33
Особливості обліку лікарських засобів 34
Облік продуктів харчування 35
Облік МШП 37
   
ТЕМА 8. ОБЛІК ВИТРАТ  
Облік витрат на проведення науково – дослідних робіт 38
   
ТЕМА 9-11. ОБЛІК ВЛАСНОГО КАПІТАЛУ, ФОНДІВ, РЕЗУЛЬТАТІВ ВИКОНАННЯ КОШТОРИСУ  
Складники власного капіталу бюджетної установи 39
Облік фондів 39
Визначення результату діяльності бюджетної установи 39
   
ТЕМА 12. ІНВЕНТАРИЗАЦІЯ В СИСТЕМІ БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВ  
Інвентаризація розрахунків та порядок списання простроченої заборгованості 40
Інвентаризація основних засобів та інших необоротних матеріальних активів 41
   
ВИХІДНІ ДАНІ ТА БЛАНКИ  ДЛЯ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ ТА САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ СТУДЕНТІВ 43
   
ДОДАТКИ 89
   
ПЕРЕЛІК ПИТАНЬ НА ЕКЗАМЕН 105
   
РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА 107

ВСТУП

 

Бухгалтерський облік виконання кошторису доходів і видатків бюджетних установ суттєво відрізняється від обліку господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурнихта інших потреб суспільства. Діяльність цих установ фінансується за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, які надаються їм безповоротно. У бюджетній сфері практично відсутні госпрозрахункові відносини, не обчислюється собівартість послуг, які надаються у більшості випадків безкоштовно. Бюджетні установи не мають статутного капіталу, а всі їхні активи є державною власністю. До бюджетної сфери належать установи різних галузей і видів діяльності, що зумовлює необхідність враховувати специфіку їхньої діяльності (освіта, охорона здоров'я, культура, наука, управління тощо). Починаючи з 2000 р. в бюджетній сфері відбулися значні зміни щодо організації обліку: впроваджено облік за новим планом рахунків, удосконалено облікові регістри та форми звітності, змінено порядок закриття рахунків та складання звітності і т. ін. Все це зумовлює необхідність спеціальної підготовки фахівців з обліку в бюджетних установах.

Курс “Облік в бюджетних установах” є складовою завершального блоку навчальних дисциплін в підготовці бакалаврів за програмою “Облік і аудит”. Процес навчання має комплексний характер і включає лекційні та практичні заняття; також навчальною програмою передбачена відповідна кількість годин на самостійну роботу студентів.

Мета даного курсу полягає в засвоєнні слухачами теорії і практики бухгалтерського обліку бюджетних установ в повному її обсязі з використанням різноманітних методів навчання та контролю. Відповідно до мети визначено коло завдань курсу “Облік у бюджетних установах”, а саме: вивчення теоретичних основ обліку бюджетних установ; ознайомлення з завданнями обліку за різними його напрямками; засвоєння методики реєстрації облікової інформації на різних стадіях та за різними напрямками обліку бюджетних установ; опанування механізму логічного одержання показника (складання бухгалтерських проведень); ознайомлення з методикою калькулювання послуг бюджетних установ; визначення проблемних питань обліку бюджетних установ і шляхів їх вирішення.

З метою досягнення найбільш якісних результатів в опануванні курсу «Облік в бюджетних установах» розроблені методичні вказівки, які дозволять студентам набути необхідних теоретичних та практичних навичок з бюджетного обліку. Даними методичними вказівками передбачено виконання студентами наскрізної задачі з обов’язковим складанням регістрів бюджетного обліку.

 Це навчально-методичне видання побудовано з урахуванням інноваційних навчальних технологій, які використовуються як в межах лекційних (як то: установча, проблемна, мотиваційна, нормативна, заключна лекції), так і практичних занять .

Якісне та повне виконання студентами запропонованих до розв’язання завдань забезпечить ефективне опанування змістовного навантаження вказаного навчального курсу, а отже і високий рівень знань майбутніх бакалаврів в сфері обліку в секторі загального державного управління.

 

Структура залікового кредиту

 

 

№ теми

Назва теми

(тематичний план)

Обсяг годин за формами навчання

(денна / заочна)

лекції семінарські лабораторні практичні самостійна (індивідуальна) робота усього

Змістовий модуль ЗМ1:

1 Основи побудови бухгалтерського обліку в бюджетних установах 2/-     -/- 10/10 12/10
2 Облік доходів і видатків 2/2     4/2 15/5 21/9
3 Облік фінансово-розрахункових операцій 4/2     4/- 15/5 23/7
4 Облік розрахунків із заробітної плати, соціального страхування і стипендій 4/-     4/2 10/5 18/7
5 Облік необоротних активів 4/-     2/- 10/10 16/10
6 Облік нематеріальних активів 2/-     2/- 5/3 9/3
7 Облік запасів 4/-     4/- 10/10 18/10
8 Облік виробничих витрат 2/-     2/- 10/5 14/5
9 Облік власного капіталу 2/-     2/- 10/5 14/5
10 Облік фондів 1/-     2/- 5/5 8/5
11 Облік результатів виконання кошторису 1/-     2/- 10/5 13/5
12 Інвентаризація в системі бюджетних установ 2/-     2/- 10/5 14/5

Разом по змістовому модулю ЗМ1

30/4     30/4 120/73 180/81

 

ЗАВДАННЯ

1. Вивчення нормативно-правової бази і теоретичних основ з питань організації бухгалтерського обліку в бюджетних установах. Внесення залишків на початок періоду в «Журнал – головну», картки аналітичного обліку касових та фактичних видатків у розрізі видів коштів (видатки загального фонду, видатки спеціального фонду).

2. На підставі наведених господарських операцій скласти бухгалтерські проведення, вказати код економічної класифікації (КЕКВ) касових і фактичних видатків.

3. Заповнення картки аналітичного обліку отриманних асигнувань, меморіальних ордерів № 2, 3, 14 та книги «Журнал – головна».

4. Відобразати в картках аналітичного обліку касові і фактичні видатки за грудень поточного року у розрізі КЕКВ та визначити суму доходів і видатків від початку року.

5. Вивчення нормативно-правової бази з обліку грошових коштів, касових операцій. Складання картки аналітичного обліку готівкових операцій та М/О № 1, 16 .

6. Складання бухгалтерських проведень з обліку розрахунків з іншими дебіторами і кредиторами, з підзвітними особами, заповнення меморіальних ордерів № 4, 6,7, 8. Заповнення книги «Журнал – головна» шляхом перенесення позицій « Сума оборотів за меморіальним ордером» у вигляді відповідної кореспонденції рахунків (наскрізна задача).

7. Вивчення методики складання Книги обліку отриманих асигнувань та прийнятих зобов’язань та порядку складання і подання реєстру зобов’язань та фінансових зобов’язань.    

8. Складання бухгалтерських проведень з обліку розрахунків з оплати праці, соціального страхування, стипендій . Заповнення меморіального ордеру № 5. Складання бухгалтерських проведень з обліку основних засобів, ТМЗ,  МШП і заповнення меморіальних ордерів № 9, 10, 11, 12, 13.

9. Скласти заключні бухгалтерські проведення зі списання остаточними оборотами доходів і видатків установи за поточний рік в М/О № 17(ф.274).

10. Складання балансу і звіту про виконання загального та спеціального фонду кошторису установи .

ТЕМА 1. ЗАСАДИ ПОБУДОВИ ОБЛІКУ В БЮДЖЕТНИХ УСТАНОВАХ

 

Методичні рекомендації зі складання бухгалтерського балансу

Баланс бюджетної установи заповнюється на основі даних Книги Журнал-Головна. Особливості структурної побудови балансу бюджетної установи  наведено на рис. 1.1.

Рис. 1.1. Модель балансу бюджетної установи

 

Зміст статей активу та пасиву балансу бюджетної установи наведений на рис. 1.2, що ілюструє формування розділів активу та пасиву балансу бюджетної установи залишками та оборотами за рахунками певних класів бухгалтерського обліку.

Рис. 1.2. Взаємозв’язок Плану рахунків і балансу

При складанні балансу бюджетної установи слід враховувати, що:

· оскільки баланс бюджетної установи складений за принципом «баланс-нетто» необоротні активи у підсумку валюти балансу відображаються за їх залишковою вартістю, яка визначається розрахунковим шляхом як різниця між первісною (відновлювальною) вартістю та сумою зносу;

· у рядку активу балансу "Незавершене капітальне будівництво" в графі "На початок року" буде відображатися сума видатків за незавершеним капітальним будівництвом, які були проведені протягом минулих бюджетних періодів;

· у рядку активу балансу "Розрахунки за окремими програмами" відображаються суми заборгованості бюджетних установ на кінець звітного періоду, що виникла при виконанні видаткової частини кошторису за окремими програмами, передбаченими в Державному бюджеті України (за придбані та відпущені матеріальні цінності державного резерву, за надані пільгові кредити тощо). Ця заборгованість не пов'язана з видатками бюджетної установи на її утримання;

· у рядку активу балансу "Рахунки в казначействі загального фонду" залишку коштів на початок року не повинно бути;

· розділ активу балансу "Витрати" призначений для відображення фактичних видатків і витрат бюджетних установ, проведених у звітному періоді, при цьому у графі "На початок року" записів не повинно бути, а у графі "На кінець звітного періоду" відображаються суми фактичних видатків, які склалися на кінець звітного періоду;

· розділ пасиву балансу "Власний капітал" призначений для відображення сум фондів бюджетних установ і фінансових результатів діяльності за минулі роки;

· у рядку пасиву балансу "Фонд у необоротних активах" наводиться сума вкладення у фонд основних засобів, інших необоротних матеріальних і нематеріальних активів, незавершене капітальне будівництво, створення, виготовлення необоротних активів, що перебувають у безпосередньому розпорядженні бюджетної установи, з вирахуванням нарахованого зносу;

· показник за рядками пасиву балансу "Результат виконання кошторису за загальним фондом" та "Результат виконання кошторису за спеціальним фондом" відповідає відповідним залишкам на початок року та на кінець звітного періоду у книзі "Журнал-головна" за субрахунком 431 та 432 відповідно;

· у рядку пасиву балансу "Результати переоцінок" у графі "На початок року" записів не повинно бути, а у графі "На кінець звітного періоду" наводиться результат переоцінок матеріальних, нематеріальних і фінансових активів, крім операцій з курсовими різницями, що склався на кінець звітного періоду;

· показники за рядками пасиву балансу «Результат виконання кошторису за загальним фондом», «Результат виконання кошторису за спеціальним фондом», «Результати переоцінок» можуть бути від'ємні;

· у розділі пасиву балансу "Доходи" відображуються всі надходження бюджетної установи, які вона отримує на виконання кошторису. Залежно від джерел утворення доходів вони відображаються при фактичному надходженні коштів або при нарахуванні доходу за надані послуги, при цьому, у графі "На початок року" записів не повинно бути, а у графі "На кінець звітного періоду" відображаються отримані та нараховані доходи загального та спеціального фондів, які склалися на кінець звітного періоду.

З метою забезпечення єдності бузхалтерського обліку наказом Державного казначейства України від 27.07.2000 №68 затверджено Інструкцію про форми меморіальних ордерів бюджетних установ, складанням яких завершується обробка документів.

Схема форми бухгалтерського обліку «Журнал-Головна» (рис. 1.3) передбачає складання на основі первинних документів регістрів синтетичного та аналітичного обліку із перенесенням сум оборотів за меморіальними ордерами у відповідній кореспонденції субрахунків до Книги «Журнал-Головна» і складанням на її основі звітності бюджетної установи. В окремих бюджетних установах і централізованих бухгалтеріях за рішенням головного бухгалтера облік може здійснюватися на рахунках 2-,3- тощо порядку.

 

Рис. 1.3. Схема форми бухгалтерського обліку «Журнал-Головна»


Дата добавления: 2018-04-04; просмотров: 357; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!