Българските турци и мюсюлмани в годините на прехода



Възстановяването на правата на българските мюсюлмани в края на 1989г. е последвано почти веднага – още на 4 януари 1990г., от учредяването на политическата формация Движение за права и свободи (ДПС). Зад това правозащитно име се крие етническа партия на турците и мюсюлманите в България. Това не личи от програмните документи на ДПС, които изтъкват защитата на човешките права и установяването на демокрация в страната. Но членове на партията са почти изключително турци и българомохамедани, а няколкото българи в ръководството й имат по-скоро представителни функции.

ДПС е посрещнато враждебно от мнозинството българи. Присъствието на ДПС в политическия живот мотивира включването в Конституцията на Република България през 1991г. на текст за забрана за етнически и религиозни партии. Няколко пъти различни формации са се обръщали към съда с искане ДПС да се забрани като етническа партия, но подобно нещо не може да си позволи нито едно правителство на прехода. Причината е в особената роля, която играе ДПС – то е едновременно балансьор и гарант за демокрацията в България. А заслугата за поставянето на ДПС в такава изгодна политическа позиция е преди всичко на несменяемия му лидер Ахмед Доган.
Под ръководството на А. Доган ДПС става съюзник на СДС, подкрепя правителството на Филип Димитров и дори иска забраната на БСП и другите организации, наследили формации отпреди 1989г. Но в края на 1992г. ДПС променя позицията си и съдейства за свалянето от власт на първото правителство на СДС. Това приближава ДПС към властта, защото правителството на президентския съветник проф. Любен Беров е съставено с мандата на ДПС. Заради все още изострените етнически отношения в България в правителството на проф. Беров участва само един член на ДПС, и то българин – Евгений Матинчев. Влошените отношения между ДПС и СДС са преодолени едва през 1996г., когато с обединените усилия на десни сили, в които влиза и ДПС, Петър Стоянов успява да извоюва президентския пост. При правителството на Иван Костов (1997-2001) ДПС отново, този път трайно, се отдалечава от СДС и започва неочаквано сближаване с БСП, еволюирало до лично приятелство между Ахмед Доган и лидера на БСП Георги Първанов. Стабилното парламентарно присъствие на ДПС и умерените му позиции го правят важен партньор за политическите сили. Когато на НДСВ след изборите от 2001г. не му достига един депутатски мандат за абсолютно мнозинство, Симеон Сакскобургготски се обръща именно към ДПС за съставяне на правителство. Ситуацията се повтаря и след изборите от 2005г., когато новата правителствена коалиция пак включва ДПС.

Още в началото на прехода ДПС осигурява възстановяване на правата и собствеността на пострадалите и репресираните във връзка с “възродителния процес”. Амнистирани и реабилитирани са осъдените, включително и участвалите в терористични акции. Възстановено е факултативното изучаване на турски език в училищата, както и верските свободи на мюсюлманите и турските културни институции. В много градове и села се строят джамии, а много младежи завършват духовни училища в ислямския свят.

Представителите на ДПС овладяват органите на местно самоуправление в селищата с преобладаващо мюсюлманско население в Кърджалийско, Разградско, Шуменско, Силистренско, Смолянско. Движението разчита и на подкрепата на съседна Турция, която традиционно “се грижи” за етническите си малцинства в съседните страни. За “турската връзка” на ДПС говорят думите на А. Доган, заявени още в началото на прехода, че пътят на България за Европа може да мине и “през Босфора”. Политическата интеграция на ДПС във властта оформя и контурите на т.нар. български етнически модел. Като най-важна негова характеристика се възприема избягването на етническите конфликти, каквито светът наблюдава в съседните балкански държави.

Политическите успехи на ДПС и трайното му навлизане в местната и централната власт не означава автоматично, че се подобрява и общото икономическо положение на турците и мюсюлманите в България. Напротив, налагането на принципите на пазарната икономика води до унищожаване и закриване на местната промишленост в смесените етнически райони, закриване на рудниците и преработвателните предприятия. Световната борба с тютюнопушенето нанася удар и върху втория по значение поминък на турското население в България – отглеждането на тютюн. За българските турци икономическите последици от прехода се изразяват в постоянната емиграция към Турция и Западна Европа в търсене на препитание и по-добри възможности за работа. По своя брой икономическата емиграция в годините на прехода значително – 410 хил. души, надхвърля изселването от лятото на 1989г.

Македонският проблем

Като етнически македонският въпрос не съществува в българската история. През ХХ в. обаче той е проблем в отношенията на България със съседни държави, особено след като след Втората световна война в Югославия се оформя Република Македония. Общото раздвижване на етническите отношения в годините на прехода разбужда и латентно съществуващия македонски въпрос.

Възражда се носталгичното отношение на много българи към Македония като люлка на Българското национално възраждане. Плод на тези настроения е възстановяването на ВМРО като политическа партия. От друга страна, под влияние и на пропагандата на отделилата се като самостоятелна държава Македония в Пиринския край се появява малка група български граждани, които се самоопределят като етнически македонци. Те създават формацията ОМО “Илинден”, която иска да бъдат признати права на македонско национално малцинство. ОМО “Илинден” не е призната в България, тя получава подкрепа от Република Македония, но при последното преброяване на населението като македонци се самоопределят само 5071 души.

България първа признава Република Македония на 15 януари 1992г. Този акт е съпроводен от изявление на президента Желев, че признава държавата, но не и нацията и езика, което възражда стари спорове. Официалната българска позиция е в подкрепа на независимостта и единството на Македония, която е била част от българската история.


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 271; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!