Тема: Походження та біологічно-господарські особливості кролів



Міністерство освіти і науки України

Технолого-економічний коледж

Миколаївського національного університету

 

Циклова комісія технологічних дисциплін

Робочий зошит для практичних робіт

з дисципліни «Технологія виробництва продукції кролівництва та звірівництва»

для студентів спеціальності

5.09010201 «Виробництво і переробка продукції тваринництва»

 

 

Миколаїв 2017

                                            

УДК 636.92

ББК 46.71-3

   Т38

 

 

Друкується за рішенням навчально-методичної ради Технолого–економічного коледжу Миколаївського національного аграрного університету від 22.02.2017 протокол № 5.

 

 

Укладач:

 

М. М. Поручник – викладач, Технолого-економічний коледж Миколаївського національного аграрного університету

 

 

Рецензент:

 

А. О. Бондар – кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри зоогігієни та ветеринарії, Миколаївський національний аграрний університет

 

© Технолого-економічний коледж

Миколаївського національного аграрного

 університету, 2017

ЗМІСТ

Вступ………………………………………………………………………….…...4

Практична робота № 1

Тема: Походження та біологічно-господарські

особливості кролів………………………………………………………………...5

Практична робота № 2

Тема: Біологічні особливості кролів і облік

їх росту……………………………………………………………………….…...11

Практична робота № 3

Тема: Породи кролів…………………………………………………………..…15

Практична робота № 4

Тема: Шкуркова продуктивність кролів……………………………….……....19

Практична робота № 5

Тема: М′ясна продуктивність кролів…………………………………………...24

Практична робота № 6

Тема: Пухова продуктивність кролів…………………………………………...28

Практична робота № 7

Тема: : Племінна робота у кролівництві ………………………………………31

Практична робота № 8

Тема: Бонітування кролів ………………………………………………………35

Практична робота № 9

Тема: Технологія утримання кролів……………………………………………42

Практична робота № 10

Тема: Особливості травлення та годівлі кролів………………………………..49

Практична робота № 11

Тема: Технологія відтворення кролів…………………………………………..54

Практична робота № 12

Тема: Профілактичні заходи і хвороби кролів……………………….………..58

Практична робота № 13

Тема: Прогресивна технологія кролівництва………………………..………...62

Вступ

Кролівництво – одна із найдавніших галузей тваринництва, яка доповнює споживчі потреби населення продуктами харчування і хутровою сировиною. Кролі, займаючи свою нішу серед інших домашніх тварин, завдяки інтенсивності росту, завжди виручали громадян, особливо в дні лихоліття. У найближчі роки за прогнозом міжнародної організації з продовольства при ООН, м'ясо кролів займатиме значне місце у харчуванні людини. Таке прогнозування ґрунтується на гострому дефіциті тваринного білка в раціоні населення світу, а кролятина за хімічним складом і харчовими властивостями перевищує м'ясо інших видів сільськогосподарських тварин. Воно характеризується високим вмістом повноцінного білка, містить вітаміни, мінеральні речовини, має низьку калорійність. Білок кролячого м'яса засвоюється організмом на 90%, тоді як яловичини – близько 60%.

Шкурки кролів широко використовують для пошиття дешевих хутрових виробів у натуральному вигляді, або імітують під хутро цінних видів звірів. Пух кролів одержують від спеціалізованих пухових порід, який використовують для виробництва кращих сортів фетру.

Кролі в Україні використовуються не тільки для одержання продукції, а як лабораторні тварини в медицині, ветеринарній біології з метою виготовлення вакцин, сироваток і постановки наукових експериментів. При розведенні кролів одержують цінне органічне добриво – гній, який використовується для внесення під городні культури і вирощування культурних грибів.

Робочий зошит для виконання практичних занять по вивченню дисципліни «Технологія виробництва продукції кролівництва та звірівництва» для студентів спеціальності 5.09010201 – «Виробництво і переробка продукції тваринництва» підготовлений викладачем технологічних дисциплін Технолого-економічного коледжу Миколаївського національного аграрного університету.

Закріплення теоретичних знань студентів вимагає досконалого опрацювання матеріалу на практичних заняттях. Робочий зошит розроблений у відповідності з програмою курсу і включає основні теми технології виробництва продукції кролівництва. У робочому зошиті викладені теми: походження та біологічно-господарські особливості кролів, облік їх росту, породи кролів, шкуркова, м’ясна , пухова продуктивність, племінна робота у кролівництві, бонітування, технологія утримання, особливості травлення та годівлі, технологія відтворення, профілактичні заходи і хвороби кролів, прогресивна технологія кролівництва.

Робочий зошит дозволить студентам користуватися ним при підготовці до практичних занять з дисципліни «Технологія виробництва продукції кролівництва та звірівництва». В кінці робочого зошита представлений список літературних джерел, які дозволяють студенту розширити знання з курсу.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 1

Тема: Походження та біологічно-господарські особливості кролів

Мета: ознайомитися з походженням та одомашненням кролів, вивчити анатомо-фізіологічні особливості кролів та класифікацію типів конституції та екстер’єру.

План роботи:

1. Походження кролів.

2. Одомашнення кролів.

3. Анатомо-фізіологічні відмінності кролів і звірів.

4. Конституція та екстер’єр.

Зміст теми і методика виконання завдань:

За зоологічною класифікацією кріль відноситься до ряду – зайцеподібних, родини – зайців, роду – кріль, виду домашній кріль. Походить кріль домашній від дикого європейського кроля.

Цього дикого кроля батьківщиною є Південна та Середня Європа. Потім кролі появилися в тих країнах куди їх завезли. В нашу країну кролі були завезенні 1895 р. із Швейцарії. Дорослі дикі кролі невеликі тварини. Довжина тулуба до 45 см, а маса коливається від 1,5-3 кг. Забарвлення їх темно-сіре з жовтим відтінком. Кролі стадні тварини, які живуть колоніями в норах.

Дикий кролик – стадна тварина, яка утворює групи з 2-3 звірків, стійко відстоюють свою територію. Вони водяться в малих лісах, на відкритих місцях, чагарниках, в парках і садах, де створюють нори притулку, виводкові камери, які являють собою систему споруд.

Поступово кролівництво стало джерелом хутряної сировини. Сучасні породи дуже відрізняються від своїх диких родичів не тільки забарвленням, але і вагою, статурою.

Особливо помітно різноманітність щодо волосяного покриву. Зараз виведені кролики пухових порід, у яких довжина направляючого волосу становить 85-100 мм, а також короткошерсті з довжиною волоса 18-22 мм, це в 4-5 разів коротше.

Жоден вид домашніх тварин не має такого розмаїття забарвлення, як кролик. Інтерес до шкуркам оригінального забарвлення зберігся до нашого часу.

Практично кожна порода кроликів володіє своїм забарвленням: білої, сірої, сріблястою, сизою, блакитний, золотистої, коричневою, бурої, червоної і чорної. Одні з них виділяються однотонним забарвленням (різної тональності), інші – пегость (плями різного забарвлення, форми і величини). Вигідно домашні кролики відрізняються від диких кроликів також своєю плодовитістю, скоростиглістю, молочністю та іншими біологічними особливостями.

Завдяки штучному відбору поголів'я кролів набуло різноманіття і вони стали значно відрізнятись від своїх диких родичів забарвленням, тілобудовою і повадками. Залежно від вимог населення до продукції були виведені породи кролів різного напряму продуктивності – м'ясні, шкуркові, пухові, декоративні.

Завдання 1.Заповнити таблицю анатомо-фізіологічних відмінностей кролів і зайців (табл.1).

Таблиця 1


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 349; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!