Психогеометричний тест (СьюзенДілингер)



Мета: визначити психологічний тип особистості кожної дитини в досліджуваній групі; дати докладну характеристику особистісних якостей і особливостей поведінки дитини; прогнозувати поведінку кожного типу особистості; визначити рівень психологічної сумісності з певними типами людей.

Метод: вибір геометричної фігури.

Матеріал:5 геометричних фігур: квадрат, трикутник, прямокутник, коло, зигзаг (або їх малюнок на аркуші паперу; для дітей набір цифр 1-5), чистий аркуш паперу, олівець.

Інструкція до виконання

Завдання 1.Виберіть із п’яти фігур ту, про яку ви можете сказати: це – Я. Спробуйте відчути свою форму! Якщо вам буде важко зробити це, то виберіть фігуру, яка першою привернула вашу увагу. Потім позначте фігуру цифрою 1. Знову розгляньте фігури, які залишилися. Фігуру, яку ви вибрали тепер, позначте цифрою 2. Розглядаємо фігури, що залишились, вибираємо – обрану позначаємо цифрою 3. І так діємо до кінця. Остання фігура під номером 5, буде точно не вашою формою, тобто формою, яка підходить вам найменше.

 


                                      

 

Завдання 2.Намалюйте якісь предмети чи сюжет, використовуючи тільки подані фігури. (Час виконання 1 хвилина).

Завдання 3.Порахуйте по скільки фігур ви використали у своєму малюнку.

Завдання 4.Порівняйте кількість використаних фігур однієї форми у вашому малюнку з рейтинговим місцем обраної вами фігури. Найбільше співпадання кількості з рейтинговим місцем фігури може свідчити про те, що дана фігура є вашою основною суб’єктивною формою, яка характеризує ваш психотип.

Завдання 5.Складіть коротку характеристику вашого психотипу (психотипу кожної досліджуваної дитини).

Примітка: тест можна використовувати як для дослідження дітей, так і для дослідження дорослих.

Коротка психологічна характеристика основних «форм» особистості.

Фігура, що опинилася на першому місті, – це ваша основна фігура чи суб’єктивна форма. Вона дозволяє визначити ваші основні, домінуючі риси характеру чи особливості поведінки. Риси фігур, які ви обрали наступними, – це риси, які ви демонструєте тим рідше, чим далі від першої знаходиться та чи інша фігура. Остання, п’ята фігура вказує на форму людини, взаємодія з якою викликає у вас найбільші труднощі.

Може статися, що жодна фігура вам, чи іншій людині, не підходить. Тоді людину можна описати комбінацією з двох або навіть трьох форм.

Нарешті, може статися, що вам важко вловити інтуїтивне відчуття форми себе чи іншої людини. Тоді почніть з характеристик, що наведенні для п’яти форм, намагайтеся використати їх для розуміння людей даного типу та прогнозу їх поведінки і поступово тренуйте в собі відчуття геометричної форми цих людей.

Квадрат. Невтомний працівник. Працелюбність, наполегливість, потреба доводити розпочату справу до кінця, старанність, яка дозволяє досягати завершення роботи, – це те, чим відомі істинні «люди-квадрати». Витривалість, терпіння і методичність зазвичай роблять їх висококласними спеціалістами у своїй галузі. Цьому сприяє невтомна потреба в інформації та колекціонування найнеймовірніших відомостей.

«Люди-квадрати» скоріше «вираховують» результат, а ніж здогадуються про нього. Вони надзвичайно уважні до деталей, дрібниць, а також люблять раз і назавжди заведений порядок. Усі ці якості сприяють тому, що «квадрати» можуть стати відмінними адміністраторами, виконавцями, але рідко бувають хорошими розпорядниками, менеджерами. Звичайно, всі названі чесноти «людей-квадратів» мирно співіснують зі слабкими місцями.

Трикутник. Ця форма символізує лідерство, і багато «трикутників» відчувають у цьому своє призначення: «народжені, щоб бути лідерами». Найхарактернішою особливістю «людей-трикутників» є здатність концентруватися на головній меті. Вони – енергійні, сильні особистості, які ставлять прозорі цілі і, як правило, досягають їх.

«Люди-трикутники» дуже впевнені в собі, хочуть постійно відчувати свою правоту. Це робить їх особистостями, які постійно конкурують з іншими. «Трикутники» дуже симпатичні, привабливі люди, які змушують все і всіх обертатися навколо себе і без яких наше життя втратило б усю гостроту відчуттів.

Прямокутник.Символізує стан переходу та змін. Це люди, незадоволені тим способом і стилем життя, який вони ведуть у даний час, а тому перебувають у пошуках кращого становища.

Найбільш характерні риси «Прямокутників» – непослідовність і непередбачуваність вчинків упродовж перехідного періоду. Тим не менш, як і у всіх людей, у «прямокутників» виявляються і позитивні якості, що приваблюють до них оточуючих. Це, перш за все, допитливість, жвавий інтерес до всього що відбувається, та сміливість. Правда, зворотним боком цього явища є надмірна довірливість, навіюваність, наївність. Тому «прямокутниками» легко маніпулювати.

Якщо ви дійсно маєте «прямокутну форму», будьте обережні! І пам’ятайте, що «прямокутність» – це лише стадія. Вона мине – і ви вийдете на новий рівень особистісного розвитку та збагатитесь набутим досвідом.

Коло.«Люди-кола» – це найкращі комунікатори серед п’яти форм, насамперед тому, що вони найкращі слухачі. Їм характерна висока чутливість, розвинута емпатійність – здатність співпереживати, співчувати, емоційно відгукуватися на переживання іншої людини. «Людина-коло» відчуває чужу радість і відчуває чужий біль, як свій власний. «Люди-кола» відмінно «бачать» людей і в одну мить можуть розпізнати облудника та брехуна. Вони «вболівають» за свій колектив і високо популярні серед колег по роботі. Але, як правило, вони слабкі менеджери і керівники бізнесу.

По-перше, «люди-кола», через їх спрямованість скоріше на людей, ніж на справу, надто намагаються догодити кожному. По-друге, «Кола» не відрізняються рішучістю. Якщо їм випадає керувати, то вони обирають демократичний стиль керівництва і намагаються обговорити практично будь-яке рішення з більшістю та заручитися їх підтримкою.

Можна сказати, що «Кола» – природжені психологи. Для того, щоб очолити серйозний бізнес, «Людям-колам» не вистачає організаторських навичок.

Зигзаг (хвилясті лінії). Ця фігура символізує креативність, творчість. Це найбільш унікальна і єдина розімкнута фігура з п’яти. Якщо ви чітко обрали хвилясту лінію як свою основну форму, то ви, скоріш за все, істинний «правопівкульний» мислитель, вільно думаюча людина.

«Зигзаги» схильні бачити світ постійно змінним. Тому для них немає нічого більш нудного, ніж речі, які ніколи не змінюються: постійність, шаблон, правила та інструкції; люди, які завжди з усім погоджуються або роблять вигляд, що погоджуються.

«Зигзаги» просто не можуть продуктивно працювати у добре структурованих ситуаціях – їм необхідна різноманітність, високий рівень стимуляції та незалежність від інших на своєму робочому місці.

«Зигзаг» – найзбудливіша з усіх п’яти фігур. При цьому «людині-зигзагу» не вистачає компромісності: вона нестримна, дуже експресивна, що разом з ексцентричністю часто заважає їй втілювати свої ідеї в життя.

Докладну інформацію і інтерпретацію даного тесту можна знайти в книзі А.А. Алексеєва, Л.А. Громової «Психогеометрия для менеджеров».

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 481; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!