Тема 3. Буддизм та інші далекосхідні релігії



1. Типи релігій. «Нерелігійність» буддизму.

2. Ідея ілюзорності («пустотності») світу.

3. Карма, реінкарнація та нірвана.

4. Махаяна, хінаяна, ламаїзм, дзен-буддизм.

5. Йога, кришнаїзм, конфуціанство, даосизм, синтоїзм.

 

1. Для відповіді на перше питання плану треба уважно прочитати поданий нижче текст про типи релігії. Типологій релігії дуже багато, адже в якусь єдину класифікацію всі вони не вміщуються. Четверте питання першої теми (про функції релігії) дозволило нам дати перше, описове визначення релігії як соціального явища, що ідейно об’єднує суспільство, надає людям цілі і сенс життя, освячує правила взаємовідносин і психологічно допомагає справлятись із труднощами, зокрема й тим, що легітимізує владу. А п’яте питання тієї ж теми дозволило сформулювати друге, структурне визначення релігії як комплексу вірувань і віровчень, культової організації та моралі. На основі цих, приблизних визначень можна створити емпіричну типологію релігій, яку ми подаємо нижче. Треба зазначити, що терміни, які зустрічаються у цій таблиці і є невідомими студентам, вони повинні вияснити для себе самостійно, наприклад – в Інтернеті.

Емпірична типологія релігій

Віра Віровчення Культова організація Мораль Приклад
у взаємопов’язаність і єдність усього магічно-анімістичне ліберальна, харизматична гіпер-колективістська, фаталістична ранні форми релігії
у заспокійливі пояснення подій політеїстично-міфологічне ліберальна, цехова ритуальна, терпима язичництво, марновірство
у власну відповідальність пантеїстично-містичне, особисте Просвітлення, реінкарнація ліберальна, децентралізована толерантна, атараксія кармічні релігії
віра в загробну відплату і надія на чудо при житті теїстично-есхатологічне, боротьба абсолютного Зла і Бога, спасіння і Одкровення лише через церкву централізована, прозелітична, воєнізована конформістсько-нетерпима, «подвійні стандарти» аврамічні релігії
сліпа, мстива віра у знищення ворогів дуалістично-апокаліптичне тоталітарна, централізована ціль виправдовує засоби політичні релігії, фанатичні культи
у власну вседозволеність елітарно-волюнтаристське тоталітарна, харизматична егоїстично- гедоністична вульгарний атеїзм, сатанізм

Втім, неважко помітити, що ранні форми релігії, як ми вже зазначали, релігією (а тим більше, релігіями) у точному сенсі слова не являються, а значить в абсолютно наукову класифікацію релігій їх брати не можна. Так само, як і вульгарний (тобто – не науковий) атеїзм та сатанізм із їх проповіддю волюнтаризма, хоч і можуть вважатися вірою певного роду, але не повноцінною релігією, - оскільки і первісна прото-релігія, і вульгарна квазі-релігія не виконують жодної функції справжньої релігії: не об’єднують суспільство і не легітимізують владу (в первісні часи держави і соціуму ще не було, а в часи квазі-релігій вони перебувають у кризі, що сягає масштабів громадянської війни), не надають людям сенсу життя у вигляді якихось понад-буденних, вищих його цілей, не формулюють моральних вимог і не займаються психотерапією (принаймні – інституціонально і регулярно).

Більше того, і політеїзм теж можна вважати релігією лише частково, адже міфологія – то цілісна етнічна свідомість, ментальність, а не окремо віра та окремо віровчення; інакше кажучи, ні приниженої віри із поклонінням (тоді вірили, що можна стати богом, живучи і виглядаючи як звичайна людина: скажімо, Олександр Македонський сам вірив, що він бог, а Юлій Цезар і Марк Антоній, - що Клеопатра є богинею), ні самостійного, концептуалізованого віровчення (теології) тут нема, як нема і моралі (адже ритуальні та побутові приписи – це не мораль), а також відсутня єдина культова організація (є лише автономні «цехи», колегії жерців різного роду). Щоправда, всі п’ять функцій політеїзм хоча би частково, але виконує, тому до класу релігій його, із певними застереженнями, зарахувати можна. А от сучасні «політичні релігії» (наприклад, ісламізм) або близькі до них «громадянські релігії» (в США і Японії) і тим більше фанатичні культи «Нового віку» (інакше їх називають «тоталітарними сектами») не варто вважати релігіями, оскільки їх існування пояснюється не самозваною належністю до християнства, ісламу чи буддизму, а фінансовими та політично-пропагандистськими вигодами їх керівників і тих, хто за ними стоїть, тоді як їхня «релігійність» – це лише прикриття для шахрайських методів.

Таким чином, залишаються три справжні релігії: політеїзм, кармічні та аврамічні релігії. Які ж ознаки їх об’єднують і можуть вважатися диференціюючими для релігії у точному сенсі слова? По-перше, це віра у роздвоєння світу на «земний», нижчий і – «небесний», надприродний світ, а значить і ставлення до богів «знизу – вверх», що породжене суб’єктивним відчуттям і об’єктивним безсиллям «низів» перед пануючим класом суспільства. По-друге, це віровчення, що досить повно і несуперечливо описує причини такого роздвоєння, шляхи його подолання та інші важливі для суспільства світоглядні питання. По-третє, це соцієтального масштабу організація культових практик і ритуалів, необхідних для подолання даного роздвоєння, та людей, що допомагають їх здійснювати у відповідності до віровчення. І по-четверте, це достатньо повна система моральних вимог, що регулює основні соціальні та міжособистісні відносини і цим адаптує людей до суспільства.

Отже, можна сформулювати декілька типологій релігії в залежності від того, що брати за основу класифікації. Якщо взяти розглянуту вище (1)періодизацію розвитку ментальності та релігії (дивись перше питання першої теми цього курсу), то можна говорити про чотири типи: первісна проторелігія (включно із політеїзмом), дуалістична релігія, монотеїзм та релігійна ідеологія ринку.

Натомість (2)емпірична типологія об’єднує шість типів: ранні форми релігії, політеїзм, кармічні релігії, аврамічні релігії, фанатичні культи та вульгарна антирелігійність.

Якщо ж звузити останню класифікацію до справжніх, (3)повноцінних релігій, то залишиться три типи: політеїзм, пантеїстично-реінкарнаційніта теїстично-есхатологічні релігії.

А щодо другої частини першого питання, а саме – особливості буддизму у цій типології, то він давно заслужив ім’я найбільш «нерелігійної» із усіх світових релігій. Віра і віровчення про роздвоєння світу тут, по суті, відсутні, адже в ньому вважається, що це, як і всі інші роздвоєння – то ілюзії затьмареного розуму. А ще важливіше, що він ніякій теорії не вчить, авторитетів не визнає, молитов і обрядів не проводить, а священників, храмів і монастирів у нашому сенсі цих слів не має. Більше того, немає тут і бога, адже Будда – це не бог. Чому цього всього тут нема і що ж тоді є, прочитайте самі, але краще не за підручником «Релігієзнавства», а за веб-ресурсами, які перелічені нижче (а також за книжками Н.В.Абаєва, Л.С.Васильєва, Д.Т.Судзукі, А.В.Уотса):

http://subscribe.ru/archive/religion.buddtoday/201209/11185805.html; http://gnozis.info/?q=node/3896 (буддизм - не релігія); http://subscribe.ru/archive/religion.buddtoday/201210/21222212.html (про нерелігійність буддизму та про його напрями).

 

2. Для відповіді на друге питання плану можна скористатися будь-яким підручником «Релігієзнавства» або веб-ресурсами, в яких можна познайомитись із світоглядом буддизму, зокрема тим, що в ньому називається «шунья» (пустота). Головне, щоби джерело, яке студент собі обере, було для нього достатньо зрозумілим і він зміг би у своїй відповіді пояснити на прикладах особливості цього світогляду (який, до речі, доволі глибоко і яскраво був змальований у фільмі «Матриця»). Із поясненнями даного питання можна познайомитися, зокрема, тут:

http://ariom.ru/wiki/Buddizm (про ідею ілюзорності світу);

http://www.bharatiya.ru/india/ucitela/nagardjuna.html (про ідею «пустотності» і її автора – Нагарджуну).

 

3. Для відповіді на третє питання плану можна скористатися будь-яким підручником «Релігієзнавства» або веб-ресурсами, в яких можна познайомитись із поняттями карми, реінкарнації та нірвани, зокрема тут:

http://dhamma.ru/lib/authors/thanissaro/karma.htm; http://www.orlov-yoga.com/Vivekananda/KarmaYoga/Karma1.htm (карма);

http://www.berzinarchives.com/web/ru/archives/approaching_buddhism/introduction/basic_question_karma_rebirth.html (карма і реінкарнація); http://www.vyasa.ru/philosophy/reinkarnation/?id=62#_ftn7 (ідея реінкарнації на Заході); http://www.scorcher.ru/mist/reilife/relife.php; http://ru.wikipedia.org/wiki/Исследования_реинкарнаций;

http://www.pravda.ru/faith/religions/buddizm/18-01-2012/1104987-nirvana-0/#; http://www.sunhome.ru/navigator/v.nirvana-v-buddizme; http://www.ligis.ru/psylib/090417/books/torch01/txt11.htm; http://www.prosvetlenie.org/mystic/1/23.html (нірвана).

 

4. Для відповіді на четверте питання плану можна скористатися будь-яким підручником «Релігієзнавства» або веб-ресурсами, в яких можна познайомитись із махаяною, хінаяною, ламаїзмом та дзен-буддизмом. Джерел про це більш ніж достатньо, тому перелічувати їх не варто. Головне, щоби джерело, яке студент собі обере, було для нього достатньо зрозумілим і він зміг би у своїй відповіді пояснити на прикладах особливості кожного із цих напрямів буддизму.

 

5. Для відповіді на п’яте питання плану можна скористатися будь-яким підручником «Релігієзнавства» або веб-ресурсами, в яких можна познайомитись із віровченнями і практикою йоги, кришнаїзму, конфуціанства, даосизму та синтоїзму. Про ці та інші східні релігії можна прочитати в книзі Л.Васильєва «Історія релігій Сходу» (див. її за адресою: http://www.gumer.info/bogoslov_Buks/Relig/Vasil1/index.php) або окремо по кожній релігії тут:

http://dzendo.org/index.php?load=stat&cat=32; http://enjoyoga.ru/basics/filosofiya-yogi/; http://yogajournal.ru/philosophy/learning-path/; http://lib.uni-dubna.ru/search/files/rel_vna38/rel_kluev_ioga.pdf; http://psylib.ukrweb.net/books/satpr01/index.htm (йога);

http://www.ateismy.net/index.php?option=com_content&view=article&id=270:2010-12-15-21-54-30&catid=56:inoveriesprav&Itemid=122;

http://www.liveinternet.ru/community/optina/post216690488/; http://subscribe.ru/group/zvyozdnyij-put/2876692/ (про кришнаїзм);

http://old.dvfu.ru/struct/institute/orient/HTML/hongmay/religion/konfuc.htm; http://samopoznanie.ru/schools/konfucianstvo/; http://world.lib.ru/k/kim_o_i/frtg1rtf.shtml (про конфуціанство);  

http://samopoznanie.ru/schools/daosizm/; http://ki-moscow.narod.ru/litra/zen/torchinov_dao/torchinov_dao.htm; http://www.otkrovenie.de/beta/xml/other/kultiIMirovieReligii.xml/12; http://allchina2004.narod.ru/religia2.htm; http://old.dvfu.ru/struct/institute/orient/HTML/hongmay/religion/daos.htm (про даосизм);

http://www.otkrovenie.de/beta/xml/other/kultiIMirovieReligii.xml/14; http://www.openreality.ru/school/religion/shintoism/; http://www.hrono.ru/religia/dvostok/sintoizm.php; http://schools.keldysh.ru/school1413/religija/sinto.htm; http://www.sintoizm.ru/sinto/ (про синтоїзм).

 


Дата добавления: 2018-02-28; просмотров: 229; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!