Тема. Органiзацiя роботи операцiйних кас з iноземною валютою та платiжними документами в iноземнiй валютi

 

План.

1. Особливості виконання операцій банків з іноземною валютою

2. Зберiгання валютних i iнших цiнностей.

3. Порядок забезпечення обмiнних пунктiв авансами.

4. Порядок роботи з грошовими бiлетами в iноземнiй валютi i платiжними документами, що викликають сумнiв щодо їх справжностi i платiжностi.

 

1. В залежностi вiд умов, обсягiв i режиму роботи банку можуть бути органiзованi приходнi, видатковi, приходно-видатковi каси i обмiннi пункти.

Операцiйнi каси з подовженим днем i обмiннi пункти вiдкриваються згiдно з наказом по установi банку, в якому визначаються перелiк здiйснюваних ними операцiй i час їх роботи.

Для здiйснення операцiй касовим працiвникам видаються валютнi цiнностi. Видача цiнностей iз сховища проводиться пiд розписку в Книзi облiку прийнятих i виданих цiнностей завiдуючим касою.

Працiвники операцiйних кас приймають i видають цiнностi на пiдставi приходних i видаткових касових документiв, оформлених облiково-операцiйними працiвниками. Такими документами служать: приходнi касовi i валютнi ордери при зарахуваннi нацiональної i наявної iноземної валюти в касу банку, видатковi касовi i валютнi ордери при видачi нацiональної i наявної iноземної валюти iз каси банку.

Бланки шляхових чекiв та iншi цiнностi, що облiковуються на позабалансових рахунках, приймаються (видаються) за вiдповiдними позабалансовими ордерами. При цьому в касовому документi обов'язково вказується загальна сума з врахуванням комiсiйних за кожним найменуванням цiнностей.

Пiсля належного оформлення видатковi документи в касу передаються внутрiшнiм порядком.

Касовi працiвники здiйснюють операцiї по прийманню (купiвлi) лише тих видiв i номiналiв цiнностей, якi вказанi в довiдкових матерiалах i керiвником банку визначенi для купiвлi.

При видачi шляхових чекiв працiвник каси повинен проконтролювати, щоб клiєнт в його присутностi розписався на кожному чеку в тому мiсцi, яке спецiально вiдведено для зразка пiдпису власника чеку.

Пiсля закiнчення операцiйного дня касовий працiвник операцiйної каси пiдраховує за касовими документами суми приходу i видатку за кожним видом i найменуванням цiнностей, заповнює звiтну довiдку про касовi обороти за день i залишках цiнностей, пiдписує її, попередньо звiривши залишки цiнностей, показанi в довiдцi, з їх фактичною наявнiстю. Потiм довiдка про касовi обороти операцiйної каси передається завiдуючому касою для складання Зведеної довiдки про касовi обороти i виведення залишкiв цiнностей за станом на наступний робочий день в Книзi облiку наявностi iноземної валюти та платiжних документiв в iноземнiй валютi, що знаходяться в сховищi.

Крiм того звiтна довiдка складається касовими працiвниками операцiйних кас з подовженим днем, з пiдготовки авансiв i матерiально вiдповiдальними особами, що мають перехiднi авансовi залишки, якi звiряють довiдку з даними облiку операцiйних працiвникiв не пiзнiше наступного дня. Звiрка оформлюється їх пiдписами. При цьому звiтну довiдку i документи за здiйсненими операцiями вони вкладають у мiшки, опломбовують їх i замикають у металеву шафу. Опломбованi мiшки iз звiтними документами наступного робочого дня вилучаються з металевої шафи завiдуючим касою або спецiально видiленим касовим працiвником, в якого є дублiкати ключiв.

При здаваннi завiдуючому касою цiнностей (у чемоданах, вiзках, iнкасаторських сумках, мiшках) звiтна довiдка може складатися в двох примiрниках. У цьому випадку другий примiрник використовується як ярлик до цiнностей, що здаються.

В установах банкiв, де приходнi i видатковi операцiї виконуються завiдуючим касою, звiтна довiдка не складається, а касовi обороти включаються до зведеної довiдки.

Сформованi належним чином цiнностi, приходнi i видатковi касовi документи передаються завiдуючому касою пiд розписку в Книзi облiку прийнятих i виданих цiнностей, а придбанi платiжнi документи в iноземнiй валютi з зазначенням їх кiлькостi та суми передаються пiд розписку в контрольному листi облiково-операцiйному працiвниковi.

Завiдуючий касою перевiряє правильнiсть виведення залишкiв у звiтних довiдках, складає зведену довiдку про касовi обороти, яку звiряє з даними касових журналiв облiково-операцiйних працiвникiв.

Результати перевiрки i звiрки оформляються пiдписами.

 

Обов'язки, пов'язанi iз зберiганням валютних i iнших цiнностей, що знаходяться у сховищах установ Ексiмбанку, можуть бути покладенi за наказом керiвника установи банку на двох матерiально вiдповiдальних осiб, при умовi обов'язкового видiлення їм сховищ для зберiгання цiнностей.

Цiнностi, запакованi у чемодани (вiзки, iнкасаторськi сумки, мiшки) можуть зберiгатись у сховищi не бiльш 10 календарних днiв.

Нерозiбранi посилки (мiшки) з цiнностями можуть зберiгатись протягом 5 календарних днiв, а у Валютному сховищi Ексiмбанку протягом 10 календарних днiв.

 

3. З метою забезпечення безперебiйної роботи обмiнних пунктiв, включаючи вихiднi i святковi днi, начальник вiддiлу обмiнних пунктiв напередоднi робочого дня подає Авансовi заявки на видачу валютних та iнших цiнностей касовим працiвникам i бланки суворої звiтностi.

Вказанi заявки передаються облiково-операцiйним працiвникам для складання видаткових ордерiв або супровiдних вiдомостей на одержання цiнностей обмiнними пунктами.

Для забезпечення безперебiйної роботи обмiнних пунктiв пiдготовка авансiв може бути покладена на спецiально видiленого касового працiвника. В цих випадках готiвка i бланки суворої звiтностi видаються касовому працiвниковi, який здiйснює пiдготовку грошових авансiв, i зараховуються на його авансовий рахунок.

Пiдготовленi видатковi ордери передаються завiдуючому касою, а супровiднi вiдомостi в трьох примiрниках - касовим працiвникам, вiдповiдальним за формування авансiв.

Доставка iнкасаторських сумок з цiнностями в обмiннi пункти здiйснюється iнкасаторами. Пiсля здачi сумок з цiнностями працiвникам обмiнних пунктiв iнкасатори, якi здiйснювали їх доставку, повертають в банк другi примiрники супровiдної вiдомостi касовим працiвникам, якi оформляли аванси i якi перевiряють наявнiсть пiдписiв працiвникiв, що прийняли сумки, повноту приймання сумок. Пiсля зазначеної перевiрки супровiднi вiдомостi передаються облiково-операцiйним працiвникам для списання сум виданих авансiв з касових працiвникiв, що формували сумки з цiнностями, i зарахування на рахунки працiвникiв обмiнних пунктiв, якi одержали аванси.

Доставленi iнкасаторами в обмiнний пункт сумки з цiнностями приймаються тими працiвниками пункту, на iм'я яких оформленi супровiднi вiдомостi. При їх вiдсутностi на всiх примiрниках супровiдної вiдомостi проставляється прiзвище працiвника, який одержав цiнностi.

Пiсля закiнчення операцiйного дня працiвники обмiнного пункту пiдраховують цiнностi, звiряють їх вiдповiднiсть з даними звiтних документiв i складають супровiднi вiдомостi до кожної iнкасаторської сумки з цiнностями.

При цьому грошовi бiлети (платiжнi документи), що прийнятi на iнкасо i експертизу, запаковуються i вiдображаються у супровiднiй вiдомостi окремо.

Вкладання цiнностей в iнкасаторську сумку здiйснюється з одночасною звiркою їх фактичної наявностi з даними супровiдної вiдомостi. Перший екземпляр супровiдної вiдомостi вкладається в спецiальну кишеню iнкасаторської сумки, пiсля чого сумка опломбовується.

Видача сумок з цiнностями iнкасаторам здiйснюється пiд розписку на третьому примiрнику супровiдної вiдомостi, завiрену вiдбитком печатки iнкасацiї.

Перед видачею iнкасаторам сумок касовi працiвники зобов'язанi:

- вимагати вiд iнкасаторiв службовi посвiдчення, доручення на право одержання сумок з валютними та iншими цiнностями, явочну картку, завiрену печаткою установи банку, а також порожнi сумки при їх наявностi. Одночасно той, що здає цiнностi, пред'являє iнкасаторам зразки вiдбиткiв пломбiрiв, завiрених установою банку, який здiйснює перерахунок (пiдготовку) цiнностей;

- записати в явочнiй картцi точний час прибуття iнкасаторiв, лiтерами кiлькiсть сумок з цiнностями, загальну суму вкладення в сумки валютних цiнностей в карбованцевому еквiвалентi, кiлькiсть порожнiх сумок, прийнятих вiд iнкасаторiв, i розписатися;

- спiвставити пiдписи iнкасатора на копiї супровiдної вiдомостi iз зразком його пiдпису на службовому посвiдченнi;

- повернути iнкасатору документи, якi той пред'явив, i передати сумки з цiнностями разом з другими примiрниками супровiдних вiдомостей.

В тих випадках, коли касири обмiнних пунктiв одержують грошовi аванси безпосередньо в установi банку, касир розписується на видаткових валютних ордерах. Доставка касира з цiнностями на обмiнний пункт здiйснюється в супроводi озброєної охорони.

 

4. При прийманнi i обробцi грошових бiлетiв в iноземнiй валютi касовi працiвники установи банку зобов'язанi слiдкувати за їх справжнiстю i платiжнiстю, керуючись при цьому їх зразками, довiдниками i iнформацiйними матерiалами, що видаються Нацiональним банком України, Загальними правилами визначення ознак платiжностi грошових бiлетiв Нацiонального банку України та грошових бiлетiв в iноземнiй валютi i платiжних документiв в iноземнiй валютi.

Грошовi бiлети, що значаться в довiдкових матерiалах по iноземнiй валютi вилученими з обiгу, iз настанням дати вилучення купiвлi та прийому як платежу вiд громадян i органiзацiй не пiдлягають, а мають прийматися на iнкасо.

Література

1.Закон України “Про банки і банківську діяльність”.

2.Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України.

3.Положення НБУ про ведення касових операцій у національній валюті України.

4.Інструкція з касові операції в банках України.

5.Банківські операції/ За ред. А.М. Мороза.

6.Банківські операції/ За ред. О.В.Васюренко.

7.Банківські операції/ За ред. Р.І. Шевченко.

 

 

Тема. Особливості виконання операцій банків з дорогоцінними металами та дорогоцінними каменями

 

План.

1.Порядок виконання операцiй з дорогоцiнними металами та дорогоцiнними каменями.

2.Скупiвля дорогоцiнних металiв та дорогоцiнних каменiв.

3.Приймання дорогоцiнних металiв та дорогоцiнних каменiв на інкасо.

4.Вiдправка дорогоцiнних металiв та дорогоцiнних каменiв.

5.Приймання на зберiгання цiнностей вiд пiдприємств, установ i органiзацiй.

 

1. Дорогоцiннi метали у виробах та брухтi, дорогоцiннi каменi та вироби з ними скуповуються у громадян скупними пунктами, що функцiонують при регiональних управлiннях Нацiонального банку України, а також комерцiйними банками, якщо їм надане право здiйснення таких операцiй.

Скупний пункт повинен бути зареєстрований у встановленому порядку у Державнiй пробiрнiй палатi Мiнiстерства фiнансiв України.

Приймання та оцiнку цiнностей здiйснює експерт з дорогоцiнних металiв та дорогоцiнних каменiв. Експерти повиннi виконувати вимоги правил щодо роботи з бланками суворої звiтностi, встановленими у банку. Експерт має вивчити чиннi державнi та галузевi стандарти на ювелiрнi вироби, дорогоцiннi, напiвдорогоцiннi та виробнi каменi, а також чиннi технiчнi умови на дорогоцiннi каменi.

Експерт має керуватися у своїй роботi нормативними документами, а також бути ознайомленим iз спецiальними iнструкцiями, що регламентують його дiяльнiсть.

Експерт не повинен вiдмовляти у попереднiй консультацiї щодо оцiнки запропонованих виробiв, брухту, щоб здавальник мiг обдумати своє рiшення.

Експерти з приймання i оцiнки цiнностей для правильної органiзацiї роботи i схоронностi цiнностей забезпечуються:

- технiчною iнструкцiєю з приймання та випробування дорогоцiнних металiв i визначення дорогоцiнних каменiв;

- столами, поверхня яких для полегшення збирання вiдходiв має бути покрита склом (лiнолеумом, металевим листом, щiльним папером) i мати бортики;

- аналiтичними вагами для зважування дорогоцiнних каменiв;

- технiчними вагами третього класу для зважування золота, платини, паладiю, срiбла, самоцвiтних, напiвдорогоцiнних i виробних каменiв; ваги повиннi мати вiдповiднi свiдоцтва про їх перевiрку, яка має проводитися не рiдше одного разу на рiк;

- iнструментами (лупи, каратомiри, шабери, скальпелi, плоскогубцi, надфiлi, напилки, годинниковi викрутки, пломбiри та iн.);

- окремим сейфом або металевою шафою для зберiгання дорогоцiнних металiв протягом робочого дня;

- усi вiкна, дверi у примiщеннi, де розташовано скупний пункт, мають бути заблокованi i мати внутрiшню та зовнiшню сигналiзацiю.

Для визначення проби дорогоцiнних металiв експерт повинен мати хiмiчнi реактиви для визначення усiх проб металiв, встановлених прейскурантом купiвельних цiн.

У разi вiдсутностi у експерта можливостi визначення проби дорогоцiнних металiв вказанi метали надсилаються до Державної скарбницi для подальшої експертизи та оцiнки.

Операцiї з дорогоцiнними металами повиннi здiйснюватись експертом пiд контролем начальника операцiйного вiддiлу, а розрахунки - пiд контролем головного бухгалтера, або на розсуд керiвника установи банку, його заступника або начальника облiково-операцiйного вiддiлу.

Експерт, який здiйснює операцiї з приймання та оцiнки цiнностей, зараховується у штат працiвникiв установи банку.

Оплата працi, пiдзвiтнiсть, контроль за роботою експерта встановлюються вiдповiдно до штатного розпису та покладених на експерта службових обов'язкiв.

В установах банкiв на видному мiсцi має бути вивiшене оголошення про скупку цiнностей вiд громадян та дiючий прейскурант купiвельних цiн.

 

2. Скупнi пункти скуповують у населення:

а) дорогоцiннi каменi (дiаманти, смарагди, сапфiри, рубiни), перли, вирощенi смарагди i вироби з ними;

б) самоцвiтнi гранованi каменi (аметисти, топази, аквамарини, перiдоти, турмалiни, танзанiти, шпiнель, олександрити, цаворiти, жовтi сапфiри) i вироби з ними;

в) намисто з напiвдорогоцiнних каменiв з крiзним отвором на нитках i врозсип;

г) дорогоцiннi метали, на яких є або вiдсутнє тавро iнспекцiї пробiрного нагляду;

д) монети, що вмiщують дорогоцiннi метали: старого (дореволюцiйного i радянського) карбування, ювiлейнi i пам'ятнi мо-

нети, монети iноземних держав, а також червiнцi 1923, 1975 i наступних рокiв карбування;

е) медалi i жетони дореволюцiйного карбування, iноземних держав, а також радянськi ювiлейнi i пам'ятнi медалi, якi не мають знака i номера Монетного двору i вмiщують дорогоцiннi метали;

є) радянськi золотi, срiбнi ордени та медалi;

ж) корпуси iз дорогоцiнних металiв вiтчизняних i зарубiжних годинникiв;

з) срiбнi оправи фарфорових та кришталевих виробiв;

и) елементи знiмних протезiв, зубнi протези iз золота, платини i срiбла, що були у користуваннi, а також диски зубiв;

i) предмети релiгiйного культу, що вмiщують дорогоцiннi метали та дорогоцiннi каменi;

ї) iншi вироби, якi передбаченi Прейскурантом купiвельних цiн.

Скупним пунктам забороняється скупати у населення:

а) алмазну сировину у пiвфабрикатах;

б) дорогоцiннi каменi (дiаманти, смарагди, сапфiри, рубiни), а також природнi перли в необробленому виглядi;

в) предмети, вилученi з цивiльного обiгу або щодо продажу яких встановлено особливий порядок (холодна та вогнепальна зброя в оправi та iн.).

Громадяни, якi продають цiнностi скупному пункту, зобов'язанi пред'явити паспорт чи документ, що його замiнює, а iноземнi громадяни - вiдповiдний вид на проживання в Українi, виданий органами внутрiшнiх справ або нацiональний паспорт з позначкою про строк перебування в Українi.

Дорогоцiннi метали у виробах та брухтi, дорогоцiннi каменi та вироби з ними скуповуються у громадян з одночасним розрахунком iз здавальниками (продавцями цiнностей).

Усi операцiї, пов'язанi iз скупкою цiнностей - визначення проби, зважування, вилучення штифтiв, заклеювання пакетiв iз скупленими цiнностями - проводяться в присутностi продавця цiнностей. Вироби приймаються в очищеному вiд жиру, бруду виглядi.

Експерт у присутностi здавальника (продавця) цiнностей оглядає пред'явлений вирiб (брухт), визначає пробу дорогоцiнного металу, вид дорогоцiнного каменя, зважує його i проводить оцiнку пред'явлених для продажу цiнностей. Пiсля оцiнки цiнностей у разi вiдмови здавальника здати їх скупному пункту з нього утримується комiсiйний збiр за проведену експертизу.

Вставки з недорогоцiнних каменiв, а також синтетичних та вирощених у разi приймання вилучаються iз виробiв.

Зважування дорогоцiнних металiв проводиться вiдповiдно до вимог "Iнструкцiї про порядок одержання, витрачання, облiку, зберiгання, транспортування дорогоцiнних металiв i дорогоцiнного камiння на пiдприємствах, в об'єднаннях, установах i органiзацiях", затвердженої Мiнiстерством фiнансiв України 29.12.92 р., а також з додержанням таких вимог:

а) зважування цiнностей проводиться з зазначеною точнiстю залежно вiд виду дорогоцiнного металу та дорогоцiнних каменiв:

- золото, платина та вироби з них - до 0,01 грама;

- срiбло та вироби з срiбла - до 0,1 грама;

- дорогоцiннi та самоцвiтнi (аметисти, топази, аквамарини, перiдоти, турмалiни, танзанiти, шпiнель, олександрити, цаворiти, жовтi сапфiри) каменi - до 0,01 карата;

б) iншi самоцвiтнi (напiвдорогоцiннi) каменi без оправи, намисто iз напiвдорогоцiнних каменiв зважується з точнiстю до 1 грама;

в) зважування дорогоцiнних металiв проводиться на вагах, якi допускають вiдхилення залежно вiд зважуваної маси у таких межах: до 0,2 кг - 0,0003 г; вiд 0,2 кг до 1 кг - 0,01 г; вiд 1 кг до 10 кг - 0,1 г; вiд 10 кг до 20 кг - 0,2 г i т. iнш., але не бiльше 0,001% вiд зважуваної ваги;

г) зважування дорогоцiнних та самоцвiтних (п. 266-а) каменiв повинно проводитись на спецiальних аналiтичних (каратних) вагах з точнiстю при вазi: до 1000 кар. - 0,01 кар.; вiд 1000 кар. i бiльше - 0,05 кар.

При оцiнцi цiнностей, що вмiщують недорогоцiннi метали, емаль та iн., визначення скидки на вагу недорогоцiнного металу, емалi та iн. проводиться розрахунковим методом та згiдно з таблицею розмiрiв скидки на недорогоцiннi метали у виробах iз дорогоцiнних металiв.

У разi згоди продавця цiнностей з їх оцiнкою експерт виписує Квитанцiю на скупленi цiнностi у чотирьох примiрниках, якi пiдписує експерт та продавець цiнностей.

Квитанцiї виписуються за кожним видом дорогоцiнного металу окремо. Квитанцiя на скупленi цiнностi є бланком суворої звiтностi.

У квитанцiї на скупленi цiнностi, якi мають клеймо, вказуються:

- назва виробу (частин виробу);

- назва дорогоцiнних металiв, проба, вага, закупiвельна цiна за грам i сума;

- назва дорогоцiнних каменiв, група кольору i дефектностi згiдно з прейскурантом купiвельних цiн, кiлькiсть, вага, купiвельна цiна за карат, сума;

- загальна вага виробiв iз зазначенням розмiру скидки, яка визначається при оцiнцi цiнностей, якi мiстять недорогоцiннi метали, емаль та iн. (вага недорогоцiнного металу визначається розрахунковим методом);

- сума, яка пiдлягає виплатi продавцю цiнностей.

Вироби iз срiбла, у тому числi ножi, виделки та iн. із срiбними рукоятками записують за назвами iз зазначенням проби, кiлькостi, купiвельної цiни за грам i суми.

Великi дiаманти (вiд 1 карата i вище), середнi (вiд 0,30 до 0,99 карата) записують окремо кожний камiнь, вказуючи його назву, групу кольору i дефектностi згiдно з прейскурантом купiвельних цiн, вагу, купiвельну цiну за карат i суму.

Алмази огранування "Роза", дiаманти малi (до 0,29 карата) i дiаманти звичайного огранування записують за назвами, за групами кольору i дефектностi згiдно з прейскурантом купiвельних цiн, вказуючи їх кiлькiсть, вагу, купiвельну цiну за карат i суму.

Смарагди, сапфiри, рубiни записують окремо кожний камiнь, зазначаючи назву, групу кольору i дефектностi згiдно з прейскурантом купiвельних цiн, вагу, купiвельну цiну за карат i суму.

У тому разi, коли важко визначити вартiсть дорогоцiнних каменiв, за умов згоди з продавцем цiнностей, дозволяється приймання каменiв для подальшої їх оцiнки Державною скарбницею.

Перли природнi та культивованi записують згiдно з описом, передбаченим прейскурантом купiвельних цiн, iз зазначенням кiлькостi перлин, ваги, купiвельної цiни за грам i вартостi пред'явлених перлiв.

Самоцвiтнi гранованi каменi записують за назвами, вказуючи вагу, купiвельну цiну за грам i суму.

Камеї агатовi, кораловi, на раковинi без оправи записують за назвами, гатунком, вказуючи довжину овалу, кiлькiсть, купiвельну цiну за штуку; на камеї в оправi додатково вказують вагу i цiну за грам дорогоцiнного металу.

Експерт виписує квитанцiю на скупленi цiнностi кульковою ручкою, пiд копiрку чiтко, без пiдчисток. Виправлення у виписанiй квитанцiї не дозволяються. Якщо при виписуваннi квитанцiї були припущенi помилки, усi примiрники квитанцiї анулюються, на них робиться позначка експерта, де вказується причина анулювання i номер квитанцiї, що виписується вдруге.

Три примiрники анульованої квитанцiї додаються до звiту експерта, четвертий - залишається у експерта.

Усi чотири примiрники квитанцiї пiдписуються експертом i здавальником цiнностей.

Експерт перший та третiй примiрник квитанцiй передає продавцю цiнностей, який передає їх касирам.

Касир одержує перший та третiй примiрники квитанцiї i проводить виплату грошей здавальнику. Здавальник розписується в першому та третьому примiрниках квитанцiї про отримання грошей, отримує грошi i третiй примiрник квитанцiї з штампом "СПЛАЧЕНО". Першi примiрники квитанцiй разом з Вiдомiстю скупки цiнностей додаються касиром до касового звiту, який щоденно подається у бухгалтерiю.

Четвертий примiрник квитанцiї залишається у експерта.

Пiсля закiнчення робочого дня працiвник бухгалтерiї на пiдставi вiдомостi скупки цiнностей пiдраховує суму, що виплачена за поточний день за скупленi цiнностi, i виписує видатковий касовий ордер, який передається до каси.

Скупленi цiнностi пiсля їх оплати скупним пунктом банку поверненню продавцевi цiнностей не пiдлягають.

Пiсля видачi грошей продавцю цiнностей касир записує у вiдповiдну графу вiдомостi скупки цiнностей виплачену суму i вказує номер квитанцiї.

Касир пiсля закiнчення робочого дня пiдсумовує:

- результати за вiдомiстю скупки цiнностей;

- кiлькiсть квитанцiй на скупленi цiнностi;

- суму, виплачену за поточний день, а також звiряє пiдсумки пiдрахункiв з Реєстрами квитанцiй на скупленi цiнностi, складеними експертом, та видатковим касовим ордером i пiдписує вiдомiсть скупки цiнностей.

Пiдсумки виплачених за день сум касир реєструє в Зведенiй вiдомостi скупки цiнностей

Касир кожного дня подає у бухгалтерiю банку касовий звiт з додатком до нього вiдомостi скупки цiнностей з першими примiрниками квитанцiй на скупленi цiнностi.

Експерт кожну скуплену цiннiсть разом з другим примiрником квитанцiї у присутностi продавця цiнностей вкладає в пакет. На пакетi вказується номер квитанцiї, дата приймання, вага цiнностей, проба i сума. Пiсля цього експерт заповнює реєстр квитанцiй на скупленi цiнностi.

Великi за розмiром коштовностi, якi не вмiщуються в пакет, експерт пакує в папiр, прикрiплює до цього пакунку ярлик, на якому вказуються тi самi реквiзити, що i на звичайних пакетах.

Реєстри ведуться окремо для кожного виду металу у трьох примiрниках.

У кожному реєстрi на золотi, платиновi, срiбнi, паладiєвi вироби експерт пiдсумовує результати скуплених цiнностей щодо розрiзу проби, цiн, ваги, суми. При вiдправленнi цiнностей до Державної скарбницi складається загальна вiдомiсть за усiма реєстрами.

Скупленi цiнностi надходять у матерiальну вiдповiдальнiсть експерта. Експерти, виннi в розкраданнi або нестачi цiнностей, несуть вiдповiдальнiсть у встановленому порядку.

Експерт пiсля закiнчення робочого дня пiдраховує за кожним реєстром квитанцiй на скупленi цiнностi загальну вагу скуплених цiнностей i виплачену суму, звiряє результати всiх реєстрiв квитанцiй на скупленi цiнностi за звiтний день з результатом вiдомостi скупки цiнностей, яка заповнюється касиром. Пiсля закiнчення звiрки експерт пiдписує вiдомiсть скупки цiнностей.

Наприкiнцi робочого дня експерт усi опломбованi пакети з вкладеними цiнностями пакує в мiшок чи iншу тару.

Скупленi за день цiнностi експерт здає на зберiгання в грошове сховище. Завiдуючий сховищем перевiряє кiлькiсть пакетiв, вкладених у мiшок чи iншу тару. Експерт у присутностi завiдуючого сховищем пломбує мiшок своїм пломбiром (печаткою).

Завiдуючий сховищем приймає цiнностi на зберiгання згiдно з даними реєстрiв квитанцiй на скупленi цiнностi. Якщо кiлькiсть пакетiв у мiшку вiдповiдає кiлькостi, зазначенiй у реєстрах, то завiдуючий касою розписується на реєстрах.

Приймання дорогоцiнних металiв у грошове сховище проводиться службовими особами, вiдповiдальними за схороннiсть цiнностей. При цьому перевiряється цiлiснiсть мiшкiв, правильнiсть прошивки мiшкiв i чiткiсть вiдбиткiв пломбiрiв.

Головний бухгалтер операцiйного вiддiлу регiонального управлiння перевiряє використання бланкiв суворої звiтностi.

Прийнятi в грошове сховище дорогоцiннi метали розмiщуються в окремих, видiлених для зберiгання дорогоцiнних металiв, сейфах, металевих шафах або на стелажах, якi замикає завiдуючий касою.

Експерт та завiдуючий касою несуть солiдарну матерiальну вiдповiдальнiсть за зберiгання цiнностей, вкладених у мiшок або iншу тару. Забороняється зберiгати скупленi цiнностi поза сейфом, залишати цiнностi на зберiгання без оформлення квитанцiї на скупленi цiнностi.

Скупленi у населення цiнностi скупнi пункти вiдправляють до Державної скарбницi.

У разi звiльнення експерта усi наявнi у скупному пунктi i грошовому сховищi цiнностi в його присутностi перевiряються шляхом зважування, перевiрки проби металу, правильностi оформлення всiх документiв. Пiсля перевiрки мiшки з цiнностями опломбовуються, i оформлюються новi ярлики.

У разi виявлення при перевiрках розбiжностей мiж масою дорогоцiнних металiв у наявностi i масою, що значиться за документами експерта, а також даними бухгалтерського облiку, складається акт за пiдписами експерта та осiб, якi брали участь у перевiрцi. Цей акт є документом для бухгалтерського оформлення розбiжностей (оприбуткування лишкiв або стягнення з експерта недостачi).

Окремi факти приймання скуплених цiнностей можуть пiдлягати контрольнiй перевiрцi начальником операцiйного вiддiлу у присутностi експерта. Начальник операцiйного вiддiлу разом з працiвником (працiвниками) банку, призначеними керiвництвом, зважують цiнностi, звiряють фактичну вагу за кожним прийманням з вагою, зазначеною в розрахунках на квитанцiї. Також перевiряється вид металу, проба, вiдповiднiсть цiни за дiючим на момент скупки прейскурантом та сума. За результатами перевiрки складається акт (довiдка) за пiдписом осiб, якi здiйснювали перевiрку, та експерта.

Пiсля закiнчення контрольної перевiрки цiнностi вкладаються експертом у мiшки в присутностi перевiряючих. Горловина кожного мiшка прошивається разом з ярликом з тканини i щiльно зав'язується шпагатом без вузлiв i надривiв. Кiнцi шпагата зав'язуються глухим вузлом з накладанням пломби або сургучевої печатки експерта.

Щоденно на пiдставi зданих у бухгалтерiю зведених вiдомостей скупки цiнностей на суму скуплених цiнностей кредитується рахунок N 1001 i дебетується рахунок N 2719 з одночасним оприбуткуванням на позабалансовому рахунку N 9819.

Рекомендується вiдкрити окремi особовi балансовi i позабалансовi рахунки щодо облiку дорогоцiнних металiв та розрахунку за ними.

Експерт один раз на мiсяць (на 1 число) складає Звiт про рух скуплених цiнностей у двох примiрниках, один з яких подається у бухгалтерiю, другий - залишається у експерта. До звiту про рух скуплених цiнностей, що подається у бухгалтерiю, додаються:

першi примiрники всiх реєстрiв квитанцiй на скупленi за звiтний перiод цiнностi;

першi примiрники Актiв вкладених скуплених цiнностей, вiдправлених за звiтний перiод посилок;

четвертi примiрники Актiв на цiнностi, прийнятi для оцiнки;

зведена вiдомiсть скупки цiнностей;

третi примiрники актiв здачi-приймання посилок з цiнностями iнкасаторами установ банку.

У разi проведення розрахункiв за цiнностi, якi були прийнятi для подальшої оцiнки або у разi повернення цiнностей здавальнику, коли той не згоден з оцiнкою цiнностей, до звiту про рух цiнностей додаються:

-коли продавець цiнностей погодився з оцiнкою Державної скарбницi i отримав за зданi на оцiнку цiнностi грошi, до звiту про рух скуплених цiнностей додається другий примiрник акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, на якому вказується номер квитанцiї на скупленi цiнностi, на пiдставi якої було проведено розрахунки з продавцем цiнностей;

= другий примiрник квитанцiї на скупленi цiнностi, на якiй вказано номер акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, на пiдставi якого проводились розрахунки з продавцем цiнностей;

- у разi, коли продавець цiнностей не згоден з оцiнкою Державної скарбницi, до звiту про рух скуплених цiнностей додається третiй примiрник акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, з розпискою продавця цiнностей про повернення йому цiнностей.

У звiтi про рух скуплених цiнностей прийнятi для подальшої оцiнки цiнностi вiдображаються у рядку 3, а при вiдправцi до Державної скарбницi - у рядку 10. У звiтi про рух скуплених цiнностей зазначаються номери реєстрiв квитанцiй на скупленi цiнностi та номери актiв вкладених скуплених цiнностей.

У разi погодження продавця цiнностей з оцiнкою Державної скарбницi i проведення розрахункiв з продавцем, у звiтi про рух скуплених цiнностей експерт або завiдуючий касою вiдображають оплату цiнностей у рядку 4, списання цiнностей - у рядку 12.

У разi незгоди продавця цiнностей з оцiнкою при поверненнi цiнностей Державною скарбницею експерти оприбутковують їх у звiтi про рух скуплених цiнностей у рядку 5 i повертають їх продавцю цiнностей пiд розписку на третьому примiрнику акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, який повертається продавцем цiнностей до скупного пункту. Ця розписка є пiдставою для списання з експерта повернутих цiнностей; списання повернутих цiнностей вiдображається у звiтi про рух скуплених цiнностей у рядку 11.

 

3. У тому разi, коли важко визначити вартiсть дорогоцiнних каменiв або коли вирiб є iсторичною чи художньою цiннiстю, за умов згоди з продавцем цiнностей дозволяється приймання цiнностей для подальшої оцiнки їх Державною скарбницею при Нацiональному банку України. Ця операцiя оформлюється як приймання цiнностей на iнкасо.

У цьому випадку експерт складає акт на цiнностi, прийнятi для оцiнки, у п'яти примiрниках, в якому дається повна характеристика i попередня оцiнка зазначених цiнностей. Цей акт пiдписують експерт, який проводить оцiнку, та продавець цiнностей.

Акт на цiнностi, прийнятi для оцiнки, є бланком суворої звiтностi, який видається експерту.

Пiсля перевiрки дорогоцiннi метали та каменi вкладаються експертом i завiдуючим касою в мiшки окремо за кожним здавальником. Мiшки пакуються у встановленому порядку i пломбуються експертом. На ярликах зазначаються: найменування установи банку, дата формування, позабалансовий рахунок N 9819,

умовна оцiнка, прiзвище, iм'я та по батьковi здавальника цiнностей. Ярлики пiдписуються експертом i завiдуючим касою з проставленням їх iменних штампiв. Потiм мiшки пакуються в один

мiшок з додержанням вказаного вище порядку пакування i оформлення ярлика до мiшка з проставленням умовної оцiнки з урахуванням кiлькостi приймань.

Якщо прийнятi дорогоцiннi метали та каменi, запакованi в окремий мiшок по кожному здавальнику, вкладенi в загальний мiшок, то пiсля кожного поповнення загального мiшка вмiст його знову повнiстю перераховується за надписами на ярликах, пiсля чого вiн опломбовується (опечатується) в установленому вище порядку з показанням умовної оцiнки в залежностi вiд кiлькостi приймань.

При прийманнi мiшка з цiнностями в грошове сховище службовi особи, вiдповiдальнi за схороннiсть цiнностей, перевiряють умовну оцiнку за кiлькiстю приймань цiнностей, вказаних на ярлику, спiвставляючи її з даними бухгалтерського облiку i ярликами, супроводжуючими цiнностi, а також цiлiсть мiшка, правильнiсть пакування i чiткiсть вiдбитка пломбiра.

Перший i другий примiрники акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, разом з цiнностями вкладають в посилку, яка надсилається до Державної скарбницi, третiй примiрник видається продавцевi цiнностей, четвертий - додається до звiту про рух скуплених цiнностей, п'ятий - залишається у експерта.

Прийнятi цiнностi надсилаються до Державної скарбницi в окремiй посилцi з надписом "На оцiнку". Державна скарбниця пiсля отримання цiнностей проводить їх оцiнку i в мiсячний строк повертає скупному пункту другий примiрник Акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, з розпискою про прийняття цiнностей на вiдповiдальне зберiгання.

При одержаннi вiд Державної скарбницi результатiв оцiнки цiнностей скупний пункт сповiщає про цi результати продавця цiнностей рекомендованим листом. При згодi з оцiнкою Державної скарбницi продавець цiнностей повертає скупному пункту третiй примiрник акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, з розпискою про згоду з оцiнкою. З продавцем цiнностей проводиться розрахунок на пiдставi пред'явленого ним примiрника акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки.

Якщо продавець цiнностей не згоден з оцiнкою Державної скарбницi, Державна скарбниця у мiсячний строк повертає цiнностi скупному пункту, а скупний пункт повертає здавальнику прийнятi на оцiнку цiнностi. Продавець цiнностей повертає скупному пункту третiй примiрник акта на цiнностi, прийнятi для оцiнки, i розписується на цьому примiрнику про отримання цiнностей. Забороняється виплачувати грошi чи видавати аванс продавцевi, цiнностi якого прийнятi для подальшої оцiнки.

 

4. Скупленi у населення дорогоцiннi метали у виробах та брухтi, дорогоцiннi та самоцвiтнi каменi i вироби з них скупнi пункти надсилають до Державної скарбницi.

Дорогоцiннi метали надсилаються до Державної скарбницi документально об'єднанi за пробами та назвами дорогоцiнних металiв вiдповiдно до первинних документiв облiку.

Об'єднання проводиться за даними первинних документiв для складання зведеної вiдомостi.

Допускається вкладення в одну посилку дорогоцiнних металiв рiзних найменувань та проб.

На цiнностi, що вiдправляються скупними пунктами регiональних управлiнь НБУ, працiвником бухгалтерiї виписується меморiальний ордер. При вiдправцi прийнятих на оцiнку (iнкасо) цiнностей використовується другий примiрник ордера, а при списаннi цiнностей, що оприбутковуються за декiлькома ордерами, виписується позабалансовий ордер. Ордери пiдписуються керiвником, головним бухгалтером та завiдуючим касою операцiйного вiддiлу регiонального управлiння банку.

В посилку вкладаються зведена вiдомiсть про проби, другi примiрники: акта вкладених скуплених цiнностей, реєстрiв квитанцiй на скупленi цiнностi i квитанцiй на скупленi цiнностi. Посилка реєструється в Книзi реєстрацiї реєстрiв i вiдправлених посилок.

Зведена вiдомiсть складається на пiдставi даних тiєї частини реєстрiв, де вiдображенi данi за видами металу, пробами, вагою та сумою.

На вiдправленi цiнностi оформлюється супровiдний лист на бланку установи банку, де вказуються: платiжнi реквiзити установи банку, адреса установи банку i Державної скарбницi, кiлькiсть мiсць, вага "брутто", вартiсть посилки. Лист пiдписується керiвником установи банку.

При першiй вiдправцi у посилку крiм зазначених документiв вкладаються законвертованi вiдтиски пломб, печаток на шпагатi, прикрiпленому на картоннiй (дерев'янiй) пластинцi або на аркушi паперу; при цьому вiдбитки мають бути завiренi пiдписами трьох осiб банку, вiдповiдальних за схороннiсть цiнностей, якi засвiдчують, що ця посилка опломбована (опечатана) саме таким зразком пломби (печатки).

Цiнностi надсилаються скупними пунктами через iнкасаторiв Нацiонального банку у мiшках, горловина яких прошивається разом з ярликом iз тканини, i щiльно зав'язується шпагатом без вузлiв та надривiв. Кiнцi шпагату зав'язуються глухим вузлом, який пломбується пломбiром або сургучевою печаткою завiдуючого касою. На кожному мiшку повинен бути ярлик, на якому вказуються: найменування установи банку, дата формування, вага "брутто" мiшка та вартiсть цiнностей, вкладених до мiшка. Упаковка i тара повиннi забезпечити збереження цiнностей.

Ярлики пiдписуються експертом, завiдуючим касою та головним бухгалтером операцiйного вiддiлу регiонального управлiння НБУ.

Вага цiнностей кожної посилки не повинна перевищувати 10 кг, за винятком випадкiв, коли коштовностi великої ваги неможливо роздiлити.

Вкладення до посилки з цiнностями будь-яких iнших документiв (iноземної валюти, цiнних паперiв, вкладних книжок i iн.) не допускається.

Надсилання цiнностей до Державної скарбницi проводиться у мiру їх накопичення, але не рiдше одного разу на квартал.

Цiннi посилки, адресованi Державнiй скарбницi, приймаються iнкасаторами установи банку за зазначеними даними на ярликах, що прикрiплюються до мiшкiв, з перевiркою чiткостi вiдбиткiв пломбiрiв, правильностi i цiлiсностi упаковки i наявностi на ярликах найменування установи банку, дати формування, ваги посилки "брутто", суми оцiнки i вiдповiдних пiдписiв працiвникiв банку.

Про приймання посилок складається акт здачi-приймання посилок з цiнностями iнкасаторами установи банку. Перший примiрник цього акта, супровiдний лист, в якому зазначається загальна кiлькiсть мiсць, оцiнка цiнностей i описи цiнностей, якi вiдсилаються, вкладаються в пакет та опечатуються сургучевою печаткою.

На пакетi повинно бути чiтко зазначено: кiлькiсть мiсць з цiнностями i їх вартiсть згiдно з описом i актом здачi; чiтке найменування i адреса установи банку-вiдправника цiнностей i Державної скарбницi. Пакет вручається iнкасатору для передачi за призначенням.

При вiдправцi цiнностей через спецiальний зв'язок Мiнiстерства зв'язку України їх пакування i вiдправлення проводиться вiдповiдно до вимог Iнструкцiї про порядок приймання, перевезення i доставлення цiнностей органами спецiального зв'язку Мiнiстерства зв'язку України. Контроль за повнотою здачi цiнностей здiйснюється у встановленому порядку.

Державна скарбниця при Нацiональному банку України проводить приймання посилок з цiнностями за супровiдними документами скупних пунктiв регiональних управлiнь НБУ.

Державна скарбниця проводить попереднє i остаточне приймання посилок з цiнностями.

Попереднє приймання посилок з цiнностями проводиться за кiлькiстю мiсць без розпакування та зважування вмiсту посилок, згiдно з супровiдними документами, наданими iнкасаторами або супроводжувачами.

Остаточне приймання цiнностей (посилок) з перевiркою їх кiлькiсних та якiсних характеристик, правильностi оцiнки за Прейскурантом купiвельних цiн, що дiє на час скупки цiнностей, проводить постiйно дiюча комiсiя по прийманню цiнностей Державної скарбницi, яка при необхiдностi складає Рекламацiю про

розбiжностi.

Остаточне приймання може проводитись протягом 120 днiв пiсля дати отримання посилки.

Остаточне приймання завершується складанням акта остаточного приймання цiнностей. У разi наявностi зауважень може складатися рекламацiя до посилки.

При виявленнi розбiжностей фактичної ваги цiнностей проти вказаної у супровiдних документах скупних пунктiв понад:

- 0,01 кар. по дорогоцiнних та самоцвiтних (п. 266-а) каменях;

- 0,01 г по золоту i платинi;

- 0,1 г по срiблу, а також при змiнi характеристик дорогоцiнних каменiв понад одну групу дефектностi або кольору, при змiнi проби, виду дорогоцiнного металу, при виявленнi виробiв (брухту) з недорогоцiнних металiв, що зазначенi в документах скупного пункту як вироби з дорогоцiнних металiв, у разi скупки цiнностей за завищеними цiнами цi вiдхилення вiдображаються в актi остаточного приймання цiнностей i рекламацiї до посилки.

При наявностi розбiжностей Державна скарбниця надсилає скупному пункту рекламацiю до посилки. У разi незгоди з даними, наведеними в актi або рекламацiї, скупний пункт у 10-денний строк з дня його отримання повiдомляє про це Державну скарбницю. Для розв'язання спiрних питань за згодою обох сторiн створюється двостороння (або незалежна) комiсiя. Рiшення цiєї комiсiї вважається остаточним.

При вiдсутностi вiдповiдi скупного пункту в зазначений строк Державна скарбниця проводить розрахунки з скупним пунктом за надiсланi цiнностi вiдповiдно до акта остаточного приймання.

Виявленi в Державнiй скарбницi при розбираннi посилок сурогати зберiгаються три мiсяцi, i протягом цього строку можуть висилатись за вимогою установ банкiв для огляду. Пiсля закiнчення тримiсячного строку сурогати знеособлюються або знищуються в установленому порядку.

Кожний випадок недостачi дорогоцiнних металiв, приймання сурогатiв i т. iн. розслiдується керiвником установи банку, виннi в цьому особи притягаються до вiдповiдальностi.

Незалежно вiд того, чи притягаються особи, якi припустили нестачi, до кримiнальної або дисциплiнарної вiдповiдальностi, у всiх випадках виннi в недостачах несуть матерiальну вiдповiдальнiсть у розмiрi, встановленому законодавством.

При вiдправцi цiнностей до Державної скарбницi сума оцiночної вартостi посилки (акт вкладених скуплених цiнностей) списується з позабалансового рахунка N 9819 i оприбутковується на рахунок N 9893.

Розрахунки за скупленi цiнностi Державна скарбниця проводить пiсля розпакування посилки на пiдставi акта остаточного приймання.

Регiональнi управлiння НБУ повиннi письмово повiдомити Державнiй скарбницi реквiзити для розрахункiв за вiдправленi цiнностi. У разi змiн реквiзитiв необхiдно термiново повiдомляти про це Державну скарбницю.

При надходженнi оплати за цiнностi ця сума списується з позабалансового рахунка N 9893.

Державною скарбницею вiдшкодовується вартiсть упаковки посилки, транспортнi витрати, для чого разом з посилкою надсилається рахунок про цi витрати з розшифровкою.

 

5. Установи банкiв проводять приймання на зберiгання:

- вiд нотарiальних органiв - вироби з дорогоцiнних металiв, якi входять до складу спадкоємного майна (годинники, портсигари i т. iн.), дорогоцiнних каменiв i перлiв, дорогоцiннi метали в злитках, шлiсi, самородках i монети старого i радянського карбування, а також монети iноземних держав, iноземну валюту i виписанi в iноземнiй валютi платiжнi документи (векселi, чеки, перекази i т.iн.). Видача цiнностей спадкоємцям проводиться в натурi за пред'явленими посвiдченнями нотарiального органу про право на спадщину i квитанцiї банку, виданої в прийманнi цiнностей на зберiгання;

- вiд судових i слiдчих органiв - вироби з дорогоцiнних металiв, дорогоцiнних каменiв i перлiв, а також дорогоцiннi каменi, монети старого i радянського карбування, монети iноземних держав i iноземну валюту, вилученi у громадян за постановами слiдчих органiв, а також належнi до конфiскацiї на пiдставi судових вирокiв, до вступу приговорiв у законну силу;

- вiд митних установ - дорогоцiннi метали в злитках, шлiсi, самородках, брухтi, монетах i виробах з цих металiв, дорогоцiннi i напiвдорогоцiннi каменi, перли i вироби iз вмiстом дорогоцiнних i напiвдорогоцiнних каменiв i перлiв, визнанi контрабандними, i конфiскованi, до вступу в законну силу постанови митної установи або судового органу про конфiскацiю цiнностей або до передачi цiнностей державi як невитребуваних у встановлений строк; цiнностi, якi до надходження в митну установу рiшення вiдповiдного (судового, нотарiального) органу про визначення цiнностей такими, що перейшли за правом успадкування до держави або визнанi в установленому порядку безхазяйними.

Цiнностi приймаються завiдуючим касою за заявами-описами, в яких вказуються найменування цiнностей i сума оцiнки кожного виду цiнностей у такому порядку:

- вiд нотарiальних органiв - з перевiркою наявностi всiх цiнностей вiдповiдно до заяви-опису при вкладаннi їх у пакет або iншу упаковку. Пакет або iнша упаковка з цими цiнностями опечатується сургучевою печаткою нотарiального органу, який здає в банк цiнностi на зберiгання;

- вiд судово-слiдчих органiв, митних установ i iнших органiзацiй - без перевiрки вкладення, але з обов'язковою перевiркою цiлiсностi упаковки i печаток.

Цiнностi, якi приймаються на зберiгання, оприбутковуються на рахунку N 9819 в оцiнцi, обумовленiй установами банкiв iз здавальниками цiнностей

При прийманнi цiнностей на зберiгання установа банку оформлює квитанцiю, в якiй вказується вид прийнятих на зберiгання цiнностей, їх оцiнка i порядковий номер цiнностi. Прийнятi на зберiгання цiнностi (пакет, шкатулка i т. iн.) нумеруються черговими порядковими номерами, починаючи з номера першого, за датами надходження. Цей номер проставляється на всiх примiрниках квитанцiї.

Часткове повернення цiнностей, прийнятих у банк на зберiгання, не припускається. При необхiдностi часткового вилучення цiнностей вся посилка з цiнностями повертається органу, який здав їх.

За схороннiсть цiнностей, прийнятих на зберiгання, установи банкiв несуть перед їх власниками вiдповiдальнiсть у сумi реальної шкоди, але не вище суми оцiнки.

Порядок складання описiв здавання на зберiгання в банк вилучених або конфiскованих судово-слiдчими i митними органами цiнностей, повернення цiнностей або передачi їх у доход держави регулюється вiдповiдно до Iнструкцiї про порядок облiку, оцiнки i реалiзацiї конфiскованого, безхазяйного майна, що за правом спадкоємства перейшло у власнiсть держави, та скарбiв, затвердженої наказом Головної державної податкової iнспекцiї України вiд 08.06.93 р. N 20; Тимчасового порядку облiку, оцiнки i використання конфiскованого митними органами України майна, валюти та цiнностей, безхазяйного майна, товарiв та iнших предметiв, за якими не звернувся власник до кiнця строку зберiгання, введеного в дiю наказом Державного митного комiтету вiд 15.11.93 р. N 291, а також постанови Кабiнету Мiнiстрiв України "Про роботу Державного митного комiтету" вiд 01.09.91 р. N 681.

 

Література

1.Закон України “Про банки і банківську діяльність”.

2.Інструкція про організацію роботи з готівкового обігу установами банків України.

3.Положення НБУ про ведення касових операцій у національній валюті України.

4.Інструкція про касові операції в банках України

5. Банківські операції/ За ред. А.М. Мороза.

6.Банківські операції/ За ред. О.В.Васюренко.

7.Банківські операції/ За ред. Р.І. Шевченко.

 

 


Дата добавления: 2015-12-21; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!