Сутність і методи нормування оборотних коштів.



Тема 5: Нормування оборотних коштів

 

1. Сутність і методи нормування оборотних коштів.

2. Нормування оборотних коштів у виробничих запасах.

3. Нормування оборотних коштів в незавершеному виробництві.

4. Нормування оборотних коштів в готовій продукції і витратах майбутніх періодів.

5. Сукупний норматив оборотних коштів по підприємству.

 

Сутність і методи нормування оборотних коштів.

 

Визначення потреби в оборотному капіталі є основною частиною фінансового планування оскільки нестача оборотних коштів призводить до порушення процесу виробництва, а їх надлишок до заморожування частини оборотного капіталу у формі товарно-матеріальних цінностей.

Для забезпечення безперервності (безперебійності) процесу виробництва необхідно мати планову величину оборотних коштів.

Планова величина оборотних коштів встановлюється за допомогою нормування. В зв'язку з цим всі оборотні кошти підприємства діляться на дві групи:

· нормовані;

· ненормовані.

Нормовані оборотні кошти є основою раціонального використання господарських засобів. Нормування полягає в розробці обґрунтованих норм і нормативів витрачання оборотних коштів, необхідних для створення постійних мінімальних запасів, достатніх для безперебійної роботи підприємства. Норми оборотних коштів характеризують мінімальні запаси товарно-матеріальних цінностей розрахованих в днях запасу або інших одиницях. Нормативи оборотних коштів – це сума оборотних коштів, що виділяється для забезпечення запланованої роботи підприємства.

Необхідно розрізняти:

· сукупний норматив – загальна сума нормованих оборотних коштів по підприємству за звітний період;

· одиничний норматив – це розмір засобів за окремими статтями нормованих оборотних коштів за той же період.

При плануванні оптимальної потреби в оборотних коштах визначаються грошові кошти, які будуть авансовані для створення виробничих запасів, заділів НЗВ і накопичення готової продукції на складі. Для цього використовуються три методи:

· аналітичний метод;

· коефіцієнтний метод;

· метод прямого розрахунку.

Підприємство може застосовувати один з методів, орієнтуючись на свій досвід роботи і розміри підприємства, обсяг виробничої програми, характер господарських зв'язків, організацію обліку і кваліфікацію економістів. Аналітичний і коефіцієнтний методи застосовуються на тих підприємствах, які функціонують більше року, сформували виробничу програму і організували виробничий процес, мають статистичні дані за минулі періоди про зміну величини планової частини оборотних коштів.

Аналітичний метод передбачає визначення потреби в оборотних коштах у розмірі їх середньо фактичних залишків з врахуванням зростання обсягу виробництва. Щоб усунути недоліки минулих періодів в організації руху оборотних коштів потрібно проаналізувати фактичні залишки виробничих запасів з метою виявлення непотрібних, зайвих, неліквідних і всі стадії НЗВ для виявлення резервів скорочення тривалості виробничого циклу, вивчити причини накопичення готової продукції на складі і визначити дійсну потребу в оборотних коштах. При цьому необхідно врахувати всі конкретні умови роботи підприємства в майбутньому році. Даний метод застосовується на підприємствах, де засоби, вкладені в матеріальні цінності і витрати, займають значну питому вагу в загальній сумі оборотних коштів.

Коефіцієнтний метод. При цьому методі витрати і запаси підрозділяються на ті, що залежать від зміни обсягів виробництва (сировина, матеріали, витрати на НЗВ, готова продукція на складі) і ті, які не залежать від зміни об'ємів виробництва (запчастини, МБП, витрати майбутніх періодів).

У першому випадку потреба в оборотних коштах визначається виходячи з їх розміру в базисному році і темпів зростання обсягів виробництва продукції в майбутньому році. По другій групі, що не має пропорційної залежності від зростання обсягу виробництва, потреба планується на рівні їх середньо фактичних залишків за ряд років.

Метод прямого рахунку передбачає обґрунтований розрахунок запасів по кожному елементу оборотних коштів з врахуванням всіх змін в рівні організаційно-технічного розвитку підприємства, транспортуванні товарно-матеріальних цінностей, практиці розрахунків між підприємствами. Даний метод достатньо трудомісткий, але дозволяє найточніше розрахувати потребу підприємства в оборотних коштах. Даний метод використовується при організації нового підприємства і періодичному уточненні потреби в оборотних коштах діючих підприємств.

 

 


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!