Максимізація прибутку монополією



Максимізація прибутку: аналітичний підхід

 

Умова максимізації прибутку монополії (І підхід) , де - обернена функція попиту. Необхідна умова максимуму функції прибутку монополії: , звідки . Достатня умова максимуму функції прибутку монополії: .
Умова максимізації прибутку монополії (ІІ підхід) , де , тому , де , тож , звідси: або - ціна монополіста (ціноутворення «витрати плюс надбавка»).

 

Максимізація прибутку монополією з декількома заводами

 

Припущення моделі 1) монополія має 2 заводи; 2) загальні витрати на 1-му і 2-му заводах задаються відповідними рівняннями , ; 3) попит на продукцію відомий монополісту і задається оберненою лінійною функцією , де .
Побудова і розв’язок моделі Прибуток монополіста задається рівнянням: . Необхідна умова максимуму для -го заводу, : . Оскільки , то , умова максимізації прибутку монополії запишеться у вигляді: , .
Висновок якщо , то монополіст для максимізації свого загального прибутку вироблятиме більше продукції на другому заводі (з нижчими граничними витратами) і менше – на першому (з більшими граничними витратами).

 

Взаємозв’язок цінової еластичності і загальної виручки для монополії

 

 
 

 


 

Рис. 10.1. Співвідношення між коефіцієнтом цінової еластичності і загальною виручкою монополії

▪ Для ділянки еластичного попиту з ростом випуску гранична виручка монополії зростає (), що зумовлює підвищення її загальної виручки. ▪ Для ділянки нееластичного попиту з ростом випуску гранична виручка монополії скорочується (), що призводить до скорочення загальної виручки. ▪ Між ділянками еластичного й нееластичного попиту знаходиться обсяг із одиничною еластичністю ()., при якому загальна виручка монополії – максимальна (рис.10.1). Висновок: монополія виробляє продукцію на ділянці еластичного попиту.

 


Максимізація прибутку: графічний підхід

 
 

 


Рис. 10.2. Максимізація прибутку монополією

1. - умова максимізації прибутку. - точка перетину цих кривих, яка дає рівноважний випуску монополії . 2. За даного обсягу функції попиту отримуємо монопольну ціну . 3. Прибуток монополії чисельно дорівнюватиме площі фігури: - рис. 10.2.  

 

Висновок монополіст прийме рішення постачати одиниць продукції на ринок по ціні . Через те, що , монополіст отримає прибуток у розмірі .

 

Пропозиція продукції монополією

 

 
 

 


Рис. 10.3. Зміна рівноваги монополії

при зміні попиту

Для монополії відсутня функція пропозиції, на відміну від досконало конкурентної фірми, оскільки монополія може встановити будь-яку ціну і будь який обсяг виробництва (або постачання). Всі точки пропозиції монополії лежать на кривій ринкового попиту. Для монополіста відсутня взаємно однозначна відповідність між ціною й обсягом продаж. Одній ціни монополіста може відповідати декілька обсягів й один обсяг може продаватися за різними цінами, в залежності від зміни, наприклад, ринкового попиту. Якщо попит зміниться з до (рис. 10.3), то обсяг продаж залишиться без змін (), а ціна скоротиться (з до ), тобто одному обсягу відповідає дві ціни, що показує відсутність взаємно однозначної відповідності між і для монополії.

 

Індекс монопольної влади
Індекс Лернера[2] () , де - ціна монополії, - граничні витрати монополії; : 1) якщо , то - ситуація, властива для фірм, що діють на ринку досконалої конкуренції; 2) якщо , то - ситуація, що показує максимальний рівень монопольної влади. Коли ціна монополії набагато перевищує її граничні витрати (), то величиною можна знехтувати. Оскільки , то . Підставимо це значення в індекс Лернера, одержимо: ● - між ринковою владою монополії й коефіцієнтом цінової еластичності існує обернений зв'язок: чим вище еластичність попиту за ціною, тим нижчий рівень ринкової влади монополії і навпаки: . Зауваження. Якщо - для покупців з еластичним попитом монополія постачатиме свої товари чи послуги: . Якщо - для покупців із нееластичним попитом монополія не постачатиме свою продукцію: , тоді як і - не виконуватиметься умова максимізації прибутку монополією. ● Якщо монополія має постійний ефект масштабу, тобто для неї , то - ринкова влада монополії визначається як відношення її прибутку до загальної виручки.

 

Приклад 10.1. Визначимо коефіцієнт еластичності попиту за ціною та індекс Лернера при відомому попиті на продукцію монополії , якщо її загальні витрати задаються функцією .

Розв’язання. Умова максимізації прибутку монополією , де , де . Перепишемо функцію попиту у вигляді , тоді , звідси .

Тепер обчислимо . Отже, умова максимізації прибутку після підстановки матиме вигляд , звідси одиниць. Тоді ціна монополії з оберненої функції попиту становитиме грн.

Визначимо прибуток монополії за формулою , де грн. Тож грн.

Коефіцієнт еластичності розрахуємо за формулою , одержимо: (де - похідна функції попиту за ціною) або - при збільшенні ціни на 1% обсяг попиту на продукцію монополії скорочується на 3%.

Індекс Лернера , звідси , тобто , тому .

Висновок: монополія встановлює ціну на рівні вище граничних витрат (), а тому має неефективний розподіл ресурсів, на відміну від ринку досконалої конкуренції.

 

Регулювання монополій Здійснюється в Україні Антимонопольним комітетом України (АМКУ) на основі законів «Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності» (1992 р.), «Про АМКУ» (1993 р.)

 

Природна монополія

Пририродна монополія фірма, яка виробляє весь обсяг продукції на ринку з нижчими середніми витратами, ніж це робили б декілька фірм на цьому ринку. Зауваження. Якщо б одну фірму (природну монополію) розділити на дві, кожна з яких обслуговувала б половину ринку, то середні витрати кожної з них були б вищі, ніж єдиної фірми.  
  Рис. 10.4. Регулювання природної монополії Регулювання природної монополії   1. - обсяг випуску природної монополії є ефективним, але приноситиме збиток, чисельно рівний площі прямокутника , що спонукатиме монополію припинити діяльність (рис. 10.4). Приклади. Комунальні послуги (високі - створення і підтримка газопроводів або електроенергії і низькі - поставка додаткового обсягу газу чи електроенергії), телефонні послуги, поштові послуги, суспільний транспорт.   2. («квазіоптимум», політика «другого кращого») - обсяг випуску є неефективним, але монополія покриває свої витрати (має нульовий прибуток, тобто беззбиткове виробництво).

 

Чисті втрати суспільства від діяльності монополії

 

 
 

 


Рис. 10.5. Чисті втрати від діяльності монополії, - крива індивідуального попиту конкурентної фірми

т. - конкурентна рівновага: (точка перетину функції попиту, на якій знаходяться всі ціни, і граничних витрат). т. - монопольна рівновага: . Надлишок в умовах монополії у порівнянні з досконалою конкуренцією переходить від споживачів до монополії. - втрата споживчого надлишку внаслідок зростання цін у порівнянні з досконалою конкуренцією; - втрата виробничого надлишку внаслідок скорочення обсягів продаж монополією у порівнянні з досконалою конкуренцією; - скорочення суспільного добробуту у порівнянні з досконалою конкуренцією. - чисті втрати суспільства (нереалізований добробут) від діяльності монополії[3], на відміну від ринку досконалої конкуренції, де трикутники і називаються трикутниками Харбергера (рис. 10.5).
Висновок за наявності монополії суспільний добробут скорочується внаслідок зростання ціни і відповідного скорочення обсягу продаж.

 


Дата добавления: 2015-12-20; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!