Залежно від застосовуваних технологій торгівлі можна виділити такі ринки: стихійний, дилерський, аукціонний.



На стихійному ринку правила укладання угод, вимоги до цінних паперів і учасників не встановлені,

торгівля здійснюється довільно у приватному контакті продавця і покупця.

Аукціонні ринки характеризуються публічними гласними торгами з відкритим змаганням покупців і продавців у визначенні цінових і інших умов угод щодо цінних паперів, при наявності механізму зіставлення заявок на купівлю, продаж і встановлення задовольняючих один одного заявок, які можуть служити підставою для укладання угод. Аукціонні ринки поділяються на: простий, голландський і подвійний.

Простий аукціонний ринок — ринок, на якому конкурують тільки покупці, пряма конкуренція продавців відсутня. Перед початком торгів, на підставі заявок на купівлю і продаж, складається вільний котирувальний лист. Аукціон відбувається шляхом публічного послідовного оголошення списку пропозицій, за кожною з яких проводиться гласне змагання покупців шляхом призначення нових цін. Простий аукціон лежить в основі діяльності більшості бірж і фондових відділів товарних бірж, часто використовується для організації позабіржових аукціонів цінних паперів, що проводяться інвестиційними інститутами. •

При голландському аукціоні відбувається попереднє нагромадження заявок покупців, що заочно розглядаються емітентом або посередником, який працює в його інтересах. Установлюється єдина ціна, яка дорівнює найнижчій ціні в заявках на купівлю, що дозволяє продати весь випуск. Усі заявки на купівлю, представлені за цінами вище офіційних, задовольняються за офіційною ціною. За такою схемою проводяться аукціони казначейських векселів у США.

Подвійні аукціонні ринки — на таких ринках між собою конкурують і продавці, і покупці. Ринок цей включає онкольні і безперервні аукціонні ринки.

На онкольних ринках до початку торгів накопичуються заявки на купівлю і продаж, що потім ранжируются за ціновими пропозиціями, послідовністю надходження і кількістю. Заявки і пропозиції, що збігаються, порівнюються, установлюється певний курс, за яким можна задовольнити найбільшу кількість заявок на купівлю і пропозицій на продаж. Такі ринки широко використовуються на Заході в організації подвійного режиму роботи фондових бірж. Подібні ринки почали функціонувати в Україні, наприклад, у діяльності валютної біржі.

За схемою безперервних аукціонних ринків організована робота найбільших фондових бірж на Заході. У період торгів на такому ринку виникає безперервний потік заявок на купівлю і пропозицій про продаж, що реєструються спеціально уповноваженими особами, які зводять між собою всі доручення продавців і покупців. Заявки, що знову надходять, порівнюються з зареєстрованими раніше і, якщо вони збігаються, то задовольняються в порядку надходження, а при одночасному надходженні виконуються найбільші за сумою надходження. Безперервний аукціонний ринок можливий лише при значних обсягах щоденної пропозиції цінних паперів (понад 10000 лотів щодня).

 

На цих дилерських ринках продавці привселюдно повідомляють про ціни пропозиції і порядок доступу до місць купівлі цінних паперів. Покупці, які згодні з ціновими пропозиціями й іншими умовами інвестування, заявляють про свої наміри і набувають цінні папери. Продавці зобов'язані укладати угоди за цінами, які вони оголосили. Прямої відкритої конкуренції між продавцями або між покупцями немає.

Дилерські ринки використовуються при первинному розміщенні цінних паперів і в тендерних пропозиціях (публічній пропозиції вагомого інвестора щодо купівлі цінних паперів).

Ринок цінних паперів є частиною фінансового ринку й в умовах розвинутої ринкової економіки виконує ряд найважливіших макро— і мікроекономіч-них функцій. Можна виділити такі основні функції ринку цінних паперів:

1. Ринок цінних паперів виконує роль регулювальника інвестиційних потоків, що забезпечує оптимальну для суспільства структуру використання ресурсів. Саме через цей ринок здійснюється основна частина процесу вкладання капіталів у галузі, що забезпечують найбільшу рентабельність вкладень.

2. Ринок цінних паперів забезпечує масовий характер інвестиційного процесу, даючи змогу будь-яким економічним агентам, які мають вільні грошові кошти, здійснювати інвестиції у виробництво шляхом придбання цінних паперів. Концентрація обороту цінних паперів на фондових біржах або в професійних посередників дозволяє інвесторові полегшити процедуру здійснення інвестицій.

3. Ринок цінних паперів дуже чуйно реагує на зміни, що відбуваються або очікуються в політичній, соціально-економічній, зовнішньоекономічній і іншій сферах життя суспільства.

4. За допомогою цінних паперів реалізуються принципи демократизму в управлінні економікою на мікрорівні, коли рішення приймається шляхом голосування власників акцій, причому один голос дорівнює одній акції, тому, чим більше акцій, тим більший вплив має той або інший співвласник на прийняття управлінських рішень.

5. Через купівлю-продаж цінних паперів окремих підприємств держава реалізує свою структурну політику, здобуваючи акції «потрібних» підприємств і роблячи, таким чином, інвестиції у виробництва, важливі з погляду розвитку суспільства взагалі.

6. Ринок цінних паперів є важливим інструментом державних цінних паперів, за допомогою якого держава впливає на грошову масу і, отже, на розширення або скорочення рівня ВНП.


Дата добавления: 2015-12-19; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!