За сферами економіки та інтересами своїх членів



Сфери економіки, в яких діють кооперативи Види кооперативів Сфера інтересів членів кооперації
А. Кооперативи в сфері виробництва 1.Виробничі кооперативи – сільськогосподарські та промислові. 2.Товариства праці або трудові артілі. 3.Виробничо-доломогові товариства Кооперативи, що задовольняють інтереси своїх членів як учасників виробництва.
Б. Кооперативи в сфері обміну. 4.Збутові товариства. 5.Збутово-переробні товариства. 6.Закупівельні та орендні товариства. 7.Кредитні товариства. 8.Страхові товариства. 9.Житлові товариства. 10.Послухові товариства. 11.Споживчі товариства. Кооперативи, що задовольняють інтереси як виробників, так і споживачів. Кооперативи, що задовольняють інтереси споживачів.
В.Кооперативи в сфері виробництва та обміну. 12.Універсальні товариства Виробничі і споживчі потреби

 

 

На практиці кооперативи доволі часто поєднують у своїй діяльності функції, властиві кільком видам кооперації, хоча й вважають для себе ведучою одну із них. Наприклад, споживчі товариства України займаються також виробництвом, заготівлями та переробкою сільськогосподарської продукції і сировини, транспортом, капітальним будівництвом, банківською справою тощо, маючи на меті, в першу чергу, краще задовольняти споживчі потреби свої членів через підприємства торгівлі і громадського харчування.

Таким чином, кооперація являє собою систему кооперативних підприємств та організацій. Перший її рівень – це кооперативні товариства. Товариства ще можуть називати спілки, асоціаціями, артілями тощо. Це первинне об’єднання фізичних осіб.

Кооперативи другого рівня є об’єднаннями первинних кооперативів. Їх звичайно називають місцевими спілками (союзами, альянсами тощо). Кооперативи третього рівня – це об’єднання місцевих спілок на регіональному чи національному рівні (спілки спілок). Існують також міжнародні об’єднання кооперативних організацій.

Можна сказати: призначення кооперативів та їх функцій свідоцтва про те, що кооперативи - соціально орієнтовані організації ринкової економіки, які задовольняють різні економічні і, соціальні та інші потреби своїх членів.

 

2. Основні загальні ознаки кооперативів різних видів
Не залежно від складу своїх членів, району розташування, характеру діяльності та інших умов усі кооперативи мають деякими загальними для них ознаками.
На рубежі XIX і XX століть як таких ознак різні автори висували взаємодопомога членів кооперативу; особистий характер членства; переважання серед членів нужденних; необмежене число членів кооперативів; наявність у кооперативу спільного підприємства; відсутність у кооперативу прибутку, і т.д. і т.п.
Сучасним кооперативам притаманний ряд спільних ознак:

1. Перший і головний з них - одночасне виконання кооперативом функції громадської організації та господарської одиниці. І це характерно тільки кооперативним товариствам. Кооперативи в першу чергу є економічними організаціями, і тільки завдяки господарському успіху вони роблять також соціальний вплив.
2. Друга ознака кооперативу - його власність на майно. Майно належить кожному даному кооперативу в цілому. Без майна, без капіталу не можлива нормальна економічна і соціальна робота кооперативу. Члени кооперативу матеріально брали участь в утворенні коштів кооперативу шляхом сплати внесків та внесення вкладів. Ці кошти необхідні для початкового облаштування матеріальної бази і для подальшого розвитку кооперативного господарства. Внески діляться на два види: вступний (безповоротний) і пайовий (поворотний), причому останній вноситися як в обов'язковому порядку (обов'язковий пай), так і за бажанням члена кооперативу понад обов'язковий (додатковий).
Позитивна різниця між доходами кооперативу і його витратами є прибутком. Вона належить членам кооперативу і після сплати податків розподіляється ними на

загальних зборах. Збиткова робота кооперативу теж належить їм.
3. Ще одним загальним ознакою кооперативів є солідарна матеріальна відповідальність їх членів за результати спільної економічної діяльності.
Члени кооперативу несуть обмежену або необмежену відповідальність, обмежена відповідальність встановлює в розмірі одного пайового внеску або у кратному

розмірі йому. При необмеженої відповідальності члени кооперативу відповідають за результати його діяльності всім своїм майном.
Матеріальна відповідальність членів виникає при банкрутстві кооперативів, в разі якщо майно і коштів кооперативу не достатньо, для задоволень претензій кредиторів.
4. Управління справами кооперативів здійснюється на демократичних засадах. Це означає, що вищим органом управління в них є загальні збори членів; інші органи зазвичай виборності та підзвітності названому зборам; всі члени кооперативу

рівноправні: в незалежності від кількості паїв на зборах пайовиків діє принцип «Один кооператор - один голос».
При вивченні ознак, загальних для кооперативів різних видів, слід виходити з визначення кооперативу, викладеному в Декларації про кооперативної ідентичності МКА:
Кооператив - це автономна асоціація осіб, добровільно об'єдналися з метою задоволення своїх економічних, соціальних і культурних потреб по засобом спільно владеемого і демократично керованого підприємства.
З визначення можна виділити основні ознаки кооперативу:
1. Кооператив - кооперативне підприємство.
2. Кооператив створюється для задоволення матеріальних (економічних) та інших потреб своїх членів.
3. Кооператив - автономне підприємство.
4. Кооператив - демократично кероване підприємство.
Так як визначення кооперативу прийняте на МКА, є універсальним, то перелічені ознаки - це загальні ознаки для всіх кооперативів.

Перш за все, слід виділити основну ознаку кооперативу: кооператив - колективне підприємство ринкової економіки.
Він завжди створюється у формі підприємства - юридичної особи.
Кооператив, є колективним підприємством і утворюється групою осіб (фізичних або юридичних), має схожість з іншими колективними підприємствами, такими, як

товариства, акціонерні товариства. Проте кооперативи суттєво відрізняються від усіх колективних підприємств. Вони мають особливі ознаки, тому формують особливий сектор ринкової економіки - кооперативний.
Підіб'ємо невеликий підсумок: розглянуті вище загальні ознаки кооперативів різних видів полегшують рішення практичного завдання - як відрізнити, відмежувати справжній кооператив від інших організацій. Кооперативи соціально орієнтовані організації ринкової економіки. Будь-який кооператив грунтується на рівності його членів, головним його компонентом є пайовик, також вони створюється і діє на

основі статуту. Кооперативи - спільно владеемое, автономне, демократично кероване підприємство, так само вони задовольняють різні економічні і, соціальні та інші потреби своїх членів. Тому розвиток кооперативів сприяє демократизації економіки країни.


Дата добавления: 2015-12-16; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!