Адвокатське самоврядування



 

Адвокатському самоврядуванню, як формі управління адвокатурою, при­таманна самоорганізація та саморегулювання. І в цьому сенсі адвокатське самоврядування може розглядатися як сукупність правил, що забезпечують самостійне регулювання відносин, що виникають у адвокатській спільноті, і є необхідним елементом її функціонування. Перш за все, йдеться про визна­чення самоврядування взагалі, як форми управління, за якої суспільство, пев­на організація, господарсько-адміністративна одиниця має повноваження са­мостійно вирішувати питання власного керівництва; виборну установу, яка здійснює управління; внутрішнє управління в будь-якій організації, колек­тиві; тип соціального управління, за якого суб’єкт і об’єкт управління збіга­ються, тобто самі управляють своїми справами, спільно приймають рішення та діють з метою їх реалізації [2, 695], самостійність будь-якої організованої соціальної спільноти в управлінні власними справами [7, 62]. Трунов І.Л. визначає самоврядування як систему управління суспільними справами, по­будовану на засадах самоорганізації, самодіяльності та саморегулювання [13].

Самоврядування може розглядатися як різновид управлінської діяльності, який полягає у свідомому впливі на волю людей з метою спрямування їх пове­дінки, і має два основних призначення: виконання певних функцій та власне самоорганізацію, які співвідносяться як зміст і форма. Правова незалежність полягає в тому, що дана самоврядна одиниця не підпорядковується за ієрар­хією іншим органам управління або самоврядним органам вищого рівня, а са­мостійність проявляється у відсутності обмежування нормами інших органів публічної влади у межах правового регулювання [2, 695].

Відомий український дослідник теоретичних основ самоврядування Юрій Панійко, вважає, що суттєвими, первісними ознаками будь-якої самоврядної одиниці є її самостійність і ієрархічна незалежність. Він поділяє самоврядування на територіальне та не­територіальне, і до останнього включає ряд публіч­но-правових професійних об’єднань, які виступа­ють, зокрема, і як професійне самоврядування. Йому притаманні такі риси, як точно означена діяльність певної категорії осіб й обстоювання інтересів певної замкненої категорії осіб [11]. До таких нетериторі­альних організацій професійного самоврядування відносяться і органи адвокатського самоврядування, які мають корпоративний характер, тобто об’єднують замкнену групу осіб з вузькофаховими становими та іншими інтересами. Характерною ознакою корпора­ції є видання нею корпоративних норм, як різновиду соціальних норм, що захищаються внутрішніми орга­нізаційними актами без втручання держави [12].

Органи адвокатського самоврядування – це орга­ни саморегулюючого співтовариства адвокатів, що формуються цим співтовариством для вираження їх інтересів, та здійснюють покладені на них законом, іншими нормами права, повноваження з внутріш­нього управління адвокатами з метою забезпечення їх незалежності.

І в цьому сенсі адвокатське самоврядування може розглядатися як інституція, пов’язана не тільки із функціонуванням адвокатури, а й з устроєм держави в цілому. Саме на тлі цих ідей та потреб суспільного життя виникло і отримало подальший розвиток адво­катське самоврядування в Україні.

Органи адвокатського самоврядування формують­ся шляхом виборів, вони є самостійними на основі закону, відділені від органів державної влади та ор­ганів державного управління і взаємодіють з ними у порядку та з питань, визначених законом. Професій­не самоврядування адвокатів, як важливий принцип діяльності адвокатури, полягає в тому, що адвокату­ра та її утворення не можуть бути створені, керова­ні чи ліквідовані державними чи іншими органами, організаціями чи особами, які не є адвокатами. Усі­ма справами, пов’язаними зі створенням, діяльніс­тю адвокатури відають самі адвокати безпосередньо або шляхом обрання органів управління, які діють на основі прийнятих адвокатами внутрішніх норма­тивних актів (статутів, положень, договорів тощо) [1, 74-75]. За своєю сутністю адвокатське самоврядуван­ня є корпоративним, як таке, що об’єднує адвокатів в одну організацію, яка встановлює свої корпоративні правила поведінки та інші норми, вирішує питання відповідальності адвокатів, регулює інші питання адвокатської діяльності відповідно до норм права та побажань адвокатів. Для того, щоб самоврядування через прийняття рішень органами адвокатської спіль­ноти було ефективним, і головне - розповсюджувало­ся на всіх без виключення адвокатів, необхідно, щоб всі адвокати підпадали під юрисдикцію органів адво­катського самоврядування, і, отже, входили до складу професійної корпорації.

Адвокатському самоврядуванню притаманні са­моорганізація та самовідповідальність [13]. Метою адвокатського самоврядування є забезпечення: зла­годженої ефективної діяльності адвокатів; належних умов функціонування адвокатури; надання безко­штовної правової допомоги певним верствам насе­лення; виконання адвокатами захисту у криміналь­них справах за призначенням; підвищення фахового рівня правової допомоги, що надається адвокатами; організацію підвищення кваліфікації адвокатів та по­силення контролю за якістю здійснення професійних обов’язків; розроблення норм адвокатської етики та забезпечення їх виконання; піднесення ролі адвока­тури в державі; дотримання посадовими та іншими особами гарантій адвокатської діяльності; захист гро­мадянських, соціальних та професійних прав адвока­тів тощо [1, 74-75].

Адвокати, які об’єднуються у професіональний спільноту, виробляють принципи членства в ньому, до яких, зокрема, можна віднести: добровільність вступу та виходу із спільноти як окремих осіб, так і їх різних організаційних форм; рівноправ’я адвокатів, демократичні принципи управління спільнотою, об­рання управлінців із власного середовища.

Свого часу Є.В. Васьковський, відповідаючи на власне запитання, якою має бути організація адвока­тури як представниці суспільства у суді, дав таку від­повідь: «З першого ж погляду ясно, що правильніше було б організувати її у вигляді суспільної служби, за аналогією із державною службою. Адвокати служать суспільству так само, як судді і прокурори державі, а отже поряд із чинами прокуратури та судової ма­гістратури має бути створений персонал суспільної адвокатури із тією тільки різницею, що призначення, контроль, зміст, нагорода і підвищення чинів адвока­тури залежить не від держави, а від суспільства [5].

На думку О. В. Лохвицького, адвокати об’єднуються з однією метою – берегти гідність своєї професії, під­тримувати конференціями єдність розуміння закону, спостерігати, щоб ніхто з них не зраджував обов’язку та честі, вижинати негідних, наказувати нестійких та недбалих, надавати безоплатну допомогу бідним. Ніякими особистими привілеями не користуються адвокати перед іншими громадянами. Такого роду корпорації не тільки корисні, а й необхідні: тут люди групуються за єдністю занять, і мета поєднання - мо­ральне підняття професії. Якщо б лікарі, літератори, вчені, художники поєднувалися б у такі корпорації, - це б могутньо просунуло вперед і предмет їх занять, і їх самих, і повагу до них суспільства [9].

Нажаль, система сучасного адвокатського само­врядування в Україні по суті не створена. Діюча Все­українська громадська організація - Спілка адвока­тів України передбачає добровільне членство і може представляти та обстоювати в органах державної вла­ди та місцевого самоврядування інтереси не усіх ад­вокатів, а лише тих, хто є її членами. Між тим питан­ня про те, на яких засадах має будуватися адвокатура – добровільного чи обов’язкового членства, є таким, що роз’єднує адвокатів «по різні боки» [3, 36].

Інша ситуація склалася в Російський Федерації. Від­повідно до Федерального закону від 31 травня 2002 р. «Про адвокатську діяльність та адвокатуру в Росій­ській Федерації», на території кожного суб’єкта РФ з метою забезпечення надання кваліфікованої юридич­ної допомоги, її доступності для населення, організа­ції юридичної допомоги, яка надається громадянам безоплатно, представництва та захисту інтересів ад­вокатів в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, громадських об’єднаннях та інших організаціях, контролю за професійною підготовкою осіб, які допускаються до здійснення адвокатської ді­яльності, та додержанням адвокатами Кодексу про­фесійної етики адвоката утворюється адвокатська палата. Федеральна палата адвокатів РФ як орган ад­вокатського самоврядування в РФ утворюється з ме­тою представництва та захисту інтересів адвокатів в органах державної влади, органах місцевого самовря­дування, координації діяльності адвокатських палат, забезпечення високого рівня юридичної допомоги, яка надається адвокатами. У відповідності із цим Законом з 2002 р. у суб’єктах РФ пройшли загальні збори (конференції) адвокатів, які утворили 87 ад­вокатських палат. Майже у кожній області, республіці були створені адвокатські палати, покликані вирішу­вати питання поповнення спільноти новими члена­ми, забезпечення доступності юридичної допомоги для громадян та організацій, виступати арбітрами в суперечках із поручителями, представляти інтереси адвокатської спільноти в органах влади та місцевого самоврядування. Статус адвоката відповідно до ново­го Закону зберегли понад 58 тис. адвокатів. В підсум­ку, як зазначає Президент Федеральної палати адво­катів РФ Є. В. Семеняко, із розрізнених адвокатських об’єднань російська адвокатура сформувалася у єдину корпорацію із загальними для усіх правилами роботи та поведінки, чітким регламентом підвищення про­фесійної майстерності, із офіційно визнаними орга­нами самоврядування [12].

Меті об’єднання діючих адвокатів у самоврядну спільноту може сприяти й вирішення ще одного за­гального завдання – служіння правді, правосуддю, відстоювання прав та охоронюваних законом інтер­есів, розвиток правосвідомості громадян, покращен­ня законодавства держави [4, 182].

У законопроектах Закону «Про адвокатуру» пропонується створення єдиного органу для всіх адвокатів, який би займався контролем за наданням адвокатами якісної правової допомоги, проведенням стажування молодих адвокатів, контролем та орга­нізацією підвищення професійної майстерності ді­ючих адвокатів, організацією і проведенням для них практичних семінарів [7, 62]. Зокрема, у проектах пропонується створення Палати адвокатів України як професійної організації, що відповідає резолюції З’їзду адвокатів України від 25 червня 2005 р. щодо обов’язкового членства адвокатів в органах адвокат­ського самоврядування, а також буде свідчити про ви­конання Україною зобов’язання перед Радою Європи про створення такої структури. Про необхідність створення такої організації було заявлено З’їздом ад­вокатів України у 1993 р. та розроблено проект По­ложення про Національну палату адвокатів України, схвалений III звітно-виборним з’їздом Ради адвокатів у березні 1994 р. Створення НПА України надасть можливість організаційно зміцнити адвокатуру, зро­бити її вагомою силою, яка буде в змозі, з одного боку, успішно виконувати покладені на неї державою функ­ції, в тому числі з надання безоплатної юридичної допомоги, а з другого – лобіювати свої професійні інтереси перед державою [6, 79-93].

Сутність професійного самоврядування полягає в тому, що адвокати не мають над собою ніякої сторон­ньої влади й підкоряються тільки єдиній волі свого професійного класу та правилам адвокатської профе­сії. Це стає можливим тільки після створення адвока­тури як відокремленої та самоврядної правозахисної організації [11]. До цього можна додати і думку Бер­нара Ватьє, президента Ради адвокатських асоціацій та правничих товариств Європи, який у своєму листі до Голови Верховної Ради України зазначає, що в Єв­ропі обов’язкове членство не розглядається як таке, що суперечить принципу незалежності адвокатів, а, навпаки, вважається необхідною передумовою само­врядування і дійсної незалежності адвокатури та за­безпечення якості адвокатських послуг [8].

В підсумку зазначимо, що важливість ролі адво­катури у суспільстві відповідно до покладених на неї завдань, потребує створення на законодавчому рівні її єдиної організаційної структури. І не є важливою її назва – Національна професійна палата адвокатів України, Всеукраїнська палата адвокатів або Пала­та адвокатів України. Важливим, є те, щоб ця єдина всеукраїнська професійна адвокатська структура мала здатність організаційно забезпечити: злагоджену ефективну діяльність адвокатів; належні умови функ­ціонування адвокатури; підвищення кваліфікації ад­вокатів й посилення контролю за якістю здійснення покладених на них професійних обов’язків; надання безкоштовної правової допомоги певним категоріям осіб; виконання адвокатами захисту в кримінальних справах за призначенням особи, яка провадить дізна­ння, слідчого або суду; піднесення ролі адвокатури в державі; дотримання посадовцями та іншими осо­бами гарантій адвокатської діяльності; захист грома­дянських, соціальних і професійних прав адвокатів.


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 20; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!