Теоретичні відомості

Завдання для лабораторного заняття

Тема заняття Текстовий редактор MS Word. Створення табличних документів.

Мета заняття Сформувати навички створення в текстовому документі таблиць, виконання необхідних обчислень, створення діаграми на основі табличних даних; прищепити студентам необхідність грамотного оформлення текстових документів.

Теоретичні відомості

Таблиці призначені для наочного подання інформації. Елементами таблиці є клітинки (синон.: комірки, чарунки), рядки, стовпці, рамки (межі) і дані, які є в клітинках.

Таблицю створюють засобами пункту Таблиця основного меню (рис. 7). Є три способи створення таблиці за допомогою таких команд:

· Вставити таблицю;

· Нарисувати таблицю;

· Перетворити текст в таблицю.

Розглянемо перший спосіб. Унаслідок виконання команди Вставити таблицю отримаємо діалогове вікно, де треба задати кількість стовпців і рядків майбутньої таблиці. Після натискання на кнопку ОК порожня таблиця розташується в документі там, де був курсор. Вводять у таблицю дані. Якщо рамки таблиці мають вигляд крапок, то таблиця нерозграфлена (такі рамки під час виведення на папір не відображаються). Щоб відобразити всі рамки чи лише деякі, таблицю виокремлюють і застосовують команду Межі і заливка з пункту Формат.

Другий спосіб. Після виконання команди Нарисувати таблицю, з'явиться панель інструментів Таблиці і межі (рис. 8). Курсор миші набуде вигляду олівця. На цій панелі вибирають тип лінії, її товщину, колір тощо. Розмістивши курсор-олівець у документі, рисують структуру таблиці: спочатку зовнішній прямокутник, а пізніше – усі потрібні лінії. Клацнувши двічі в клітинці, можна вводити дані. Щоб продовжити рисування, треба клацнути на кнопці з зображенням олівця, а щоб витерти нарисоване — вибрати гумку.

Третій спосіб є дуже зручний: спочатку треба ввести дані, не задумуючись над виглядом таблиці. Між даними обов'язково треба набирати розділювач — символ, якого немає в даних, наприклад, пропуск, Tab, кому, крапку чи інше. Введений текст виокремлюють і застосовують команду Перетворити ТЕКСТ у таблицю з пункту меню Таблиця. Отримаємо діалогове вікно, де потрібно правильно зазначити, який був використаний розділювач. Наприклад, якщо розділювачем була кома, то вмикають опцію Інше і вводять кому у відповідне текстове поле.

Пересування по таблиці здійснюється за допомогою покажчика миші або клавішами: á, â, ß, à, Tab (на вічко праворуч), Shift+Tab (на вічко ліворуч). Кожне вічко таблиці розглядається як абзац, і дані у вічках форматуються як абзаци тексту. Для роботи з таблицями зручно користуватися панеллю інструментів Таблицы и границы, яку можна вивести на екран за допомогою кнопки .

При наведенні покажчика миші на верхню лінію таблиці, він перетворюється в чорну стрілку. Якщо в цей момент натиснути мишею, то виділиться один стовпець. Пересуваючи мишею чорну стрільцю, можна виділити відразу декілька стовпців. Рядки таблиці виділяються як рядки звичайного тексту. Для виділення декількох суміжних вічок необхідно натиснути мишею в одне вічко фрагменту й розтягнути виділення на інші.

Коли курсор Введення знаходиться у таблиці, на координатних лінійках з’являються позначки меж стовпців і рядків . При пересуванні цих позначок змінюються розміри відповідних стовпців і рядків. За допомогою прихованого переліку можна вибрати тип вирівнювання тексту у вічках. Кнопка слугує для зміни напрямку розташування тексту у виділених вічках.

Щоб об'єднати декілька вічок в одне, слід виділити їх і викликати команду Объединить ячейки меню Таблица або натиснути кнопку на панелі Таблицы и границы. Для розділення вічка на декілька вічок слід вибрати пункт Разбить ячейки меню Таблица або натиснути кнопку .

Для додавання елементів таблиці (рядків, стовпців, вічок) необхідно виділити елементи, на місці яких необхідно уставити нові та в меню Таблица вибрати команду Добавить, потім – потрібний пункт (Столбцы слева, Столбцы справа, Строки выше, Строки ниже, Ячейки). Для видалення елементів таблиці слід виділити їх та у меню Таблица вибрати пункт Удалить, потім – потрібний пункт (Таблица, Столбцы, Строки, Ячейки).

За замовчанням лінії сітки таблиці мають товщину 0,5 пт. Змінити товщини та вигляду ліній сітки можна декількома способами.

І спосіб:

­ виділити вічка, обрамлення яких потрібно змінити;

­ у прихованому переліку Тип линии на панелі Таблицы и границы вибрати тип лінії;

­ у прихованому переліку Толщина линии – товщину лінії;

­ якщо натиснути кнопку , з’явиться палітра кольорів, в якій можна вибрати колір обрамлення;

­ відкрити прихований перелік і вибрати вигляд обрамлення.

ІІ спосіб:

­ у прихованих переліках панелі Таблицы и границы вибрати тип, товщину і колір лінії;

­ натиснути кнопку ;

­ покажчиком миші, який матиме вигляд олівця, вказати початок лінії та розтягнути до її кінця

­ після натискання кнопки покажчиком миші можна стирати лінії обрамлення.

Щоб залити вічка кольором необхідно виділити їх і у прихованому переліку вибрати колір.

Дані в клітинках (чи у всій таблиці) вирівнюють вертикально до верхньої чи нижньої межі, середини, а також, як звичайно, горизонтально: до лівого краю, правого, центру за допомогою команд Формат ðАбзац чи кнопок панелі Таблиці і межі.

Вигляд таблиці можна змінити засобами команди Межі і Заливка з пункту Формат основного меню. У відповідному діалоговому вікні є три закладки: Межі, Сторінка і Заливка, які дають змогу зробити таке:

· вибрати тип рамки, тип, ширину і колір ліній, забрати окремі лінії;

· сторінку з таблицею взяти в рамку-рисунок;

· клітинки затінити чи залити їх кольором і прикрасити деяким узором.

Якщо таблиця містить числову інформацію про діяльність фірм, рекламу тощо, то її дані можна оформити також у вигляді діаграми. Щоб вставити відповідну до таблиці діаграму у текстовий документ, її треба виокремити (всю або частину) і виконати послідовніть команд Вставити ð Рисунок ð Діаграма. Через деякий час (що залежить від швидкодії вашого комп'ютера) на екрані з'явиться таблиця в форматі Excel, а також відповідна діаграма (стовпчикового типу). У цей момент ще можна робити зміни в таблиці — діаграма змінюватиметься автоматично. Тип діаграми можна змінити за допомогою команди Тип діаграми з контекстного меню діаграми (різні типи діаграм вивчатимемо в розділі EXCEL) або одноіменної кнопки на панелі інструментів. А можна нічого не змінювати, закрити вікно таблиці і клацнути на чистому полі десь у документі. Через мить стовпчикова діаграма (див. рис. 9) буде там. Тепер можна змінити розміри діаграми чи її розташування, повернути об'ємну діаграму тощо.

Діаграма — це об'єкт, який активізують (вибирають, виокремлюють) клацанням мишею один раз у його межах. Якщо двічі клацнути, отримаємо доступ до всіх елементів діаграми. Активний елемент буде оточений маркерами (чорними прямокутниками), перетягуючи які можна змінювати розміри об'єкта. Повертати стовпчикову діаграму можна методом перетягування маркера, що позначає кут області побудови діаграми. Перемістити діаграму можна, якщо вказівник миші набуває над нею хрестоподібного вигляду зі стрілками — тепер можна натиснути на ліву клавішу і перетягнути об'єкт на нове місце. Якщо діаграму звичайним способом перемістити не вдається, то її спочатку потрібно помістити в кадр командою Вставити ð Кадр. Щоб переміщати таблиці, їх потрібно створювати в середині кадру.

 

 

Хід роботи

1. Створіть текстовий файл з іменем «Побудова таблиць» у своїй папці.

2. Створіть таблицю, в якій 7 стовпців та 6 рядків, розмір комірок однаковий. Найпростіша реалізація – використати інструмент Добавить таблицу.

3. У першому стовпці цієї таблиці об’єднайте комірки першого, другого та третього рядків та введіть текст «Назва правопорушення».

4. У першому рядку цієї таблиці об’єднайте всі комірки з другого по сьомий стовпчик включно та введіть текст «Показники».

5. В другому рядку об’єднайте комірки другого та третього, четвертого та п’ятого, шостого та сьомого рядків та введіть текст «2009р.», «2010р.», «2011р.» відповідно.

6. В комірки третього рядка під кожним роком ввести текст «І півріччя», «ІІ півріччя».

7. Починаючи з четвертого рядка в першому стовпчику введіть назви правопорушень. Якщо правопорушень більше ніж є вільних рядків у таблиці, то слід додати рядки одним із відомих вам способів (наприклад, за допомогою контекстного меню).

8. Заповніть вільні комірки числовими даними.

9. Числові дані таблиці вирівняйте по центру.

10. Додайте у таблицю ще один рядок, у якому в першому стовпчику напишіть «Загалом».

11. Додайте ще один рядок для підрахунку мінімального значення у кожному стовпці.

12. Обчисліть значення у доданих рядках.

13. Внесіть зміни у таблицю для числових величин, що не обчислюються. У комірках із формулами з контекстного меню виберіть команду Обновить поле.

14. Для комірок з обчисленнями відтворіть формули і перевірте їх правильність.

15. Додайте ще один рядок для підрахунку максимального значення у стовпчиках та обчисліть ці значення.

16. Застосуйте до таблиці автоформатування й оберіть один із стилів.

17. Збережіть файл.

18. Скопіюйте таблицю, вставте її на наступній сторінці застосувавши розрив сторінки.

19. Додайте восьмий стовпчик. В об’єднаних комірках першого, другого та третього рядків введіть текст «Всього». Обчисліть значення.

20. Викличте вікно Властивості таблиці одним із відомих вам способів та здійсніть оформлення меж таблиці, заливання комірок, вибір розміру та типу шрифтів за власним смаком.

21. Використовуючи дані таблиці побудуйте стовпчикову діаграму об’ємного типу.

22. Надайте діаграмі належного розміру, використовуючи маркери розміру цього графічного об’єкта.

23. Збережіть зміни у файлі.

24. Вставте розрив сторінки.

25. Введіть заголовок третьої таблиці: Мої друзі. Перейдіть на новий рядок.

26. Введіть текст для третьої таблиці.

Текст треба вводити, наприклад, так (дані вводьте свої):

Прізвище, Ім'я, Місто, Адреса, Телефон

Гнатик, Богдан, Львів, Наукова 66/22, 643455

Фаст, Сашко, Львів, Джерельна 23/76, 334455

Снігур, Ігор, Нью-Йорк, Бродвей 34567, 88667744 і т. і.

27. Перетворіть текст у таблицю.

Виокремте введений текст і виконайте відповідну команду з меню. Отримаєте діалогове вікно, де потрібно ввімкнути опцію Інше і ввести розділювач-кому у відповідне поле. Якщо перетворення в таблицю відбулося неправильно, виконайте зворотнє перетворення, виясніть причину помилки (може неправильно зазначено розділювач), виберіть текст і повторіть спробу.

28. Збережіть файл.

29. Захистіть виконану роботу.

Питання до захисту лабораторної роботи.

1. Що таке таблиця?

2. Які типи діаграм ви знаєте?

3. З яких елементів складається таблиця?

4. Які є способи створення таблиць?

5. Як створити таблицю командою Вставити таблицю?

6. Як ввести дане у клітинку?

7. Як змінити розташування меж клітинок?

8. Як об'єднати клітинки в одну?

9. Як вирівняти дані в клітинках?

10. Як змінити ширину і колір рамок таблиці?

11. Як створити таблицю методом перетворення тексту в таблицю?

12. Як перемістити курсор у наступну клітинку таблиці?

13. Як забрати окремі лінії (рамки) в таблиці?

14. Як затінити клітинки?

15. Як перемістити курсор у попередню клітинку?

16. Як замалювати клітинки кольором?

17. Як вставити в текст діаграму для заданої таблиці?

18. Як змінити розміри діаграми?

19. Як задати кількість рядків і стовпців у таблиці?

20. Що таке розділювач у тексті?

21. Як упорядкувати рядки в таблиці за деякою ознакою?

22. Як перемістити діаграму в інше місце?

23. Як змінити шрифт тексту в окремій клітинці?

24. За якими ознаками можна впорядкувати рядки в таблиці?

25. Як зберегти текстовий документ з таблицею на диску?

26. Як навести рамки в таблиці?

27. Як розтягнути діаграму?

28. Як викликати майстра діаграм?

29. Як заповнити порожню таблицю даними?

32. Яке призначення панелі Таблиці і межі?

33. Яке призначення команди Межі і Замальовування?

34. Як вставити рядок у таблицю?

35. Як вилучити стовпець з таблиці?

 


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!