Оцінювання операційного левериджу і запасу фінансової стійкості підприємства



Поняття, значення, порядок розрахунку операційного (виробничого) левериджу. Методика оцінювання запасу фінансової стійкості.

Як уже зазначалося, фінансова стійкість підприємства багато в чому залежить від того, наскільки оптимально поєднуються окремі види активів балансу і, зокрема, основний і оборотний капітал та, відповідно, постійнії змінні витрати підприємства. Інвестування капіталу в основні виробничі фонди зумовлює зростання постійних і відносне скорочення змінних витрат. Взаємозв'язок між обсягом виробництва, постійними і змінними витратами виражається показником виробничого (операційного) левериджу, від рівня якого залежить прибуток підприємства і його фінансова стійкість.

Обчислюють рівень операційного левериджу відношенням темпів приросту брутто-прибутку ∆П % (до виплати процентів і податків) до темпів приросту фізичного обсягу продажів у натуральних або умовно-натуральних одиницях (∆VРП %) чи до темпів приросту виручки:

КОЛ = (1.3.1)

КОЛ = (1.3.2)

Він показує ступінь чутливості операційного прибутку до зміни обсягу продажів. При його високому значенні навіть незначний спад або збільшення виробництва продукції призводить до істотної зміни прибутку. Більш високий рівень виробничого левериджу зазвичай мають підприємства з вищим рівнем технічної оснащеності виробництва. При підвищенні рівня технічної оснащеності відбувається збільшення частки постійних витрат і рівня виробничого левериджу. Зі зростанням другого збільшується ступінь ризику недоодержання виручки, необхідної для відшкодування постійних витрат.

До більшого ризику схильне те підприємство, в якого вищий операційний важіль, що слід враховувати в оцінювання його фінансової стійкості.

Операційний (діловий) ризик визначається мінливістю попиту, цін продажів, цін постачання і їхнього співвідношення. Він мінімізується, якщо в умовах інфляції ціни на продукцію підприємства зростають пропорційно зростанню собівартості продукції. І навпаки, він зростає, якщо темпи зростання собівартості продукції випереджають темпи зростання цін на неї.

Розрахунок впливу обсягу продажів на прибуток з використанням операційного важеля проводять у такий спосіб:

∆ПVРП = (1.3.3)

"Мертва точка", або точка рівноваги, або беззбитковий обсяг продажів показує, скільки потрібно виробити і реалізувати продукції на кожному підприємстві, щоб відшкодувати постійні витрати.Її розраховують діленням суми постійних витрат на різницю між ціною одиниці продукції і питомими змінними витратами:

VРПтр = (1.3.4)

При багатопродуктовому виробництві беззбитковий обсяг продажів (критична сума виручки, поріг рентабельності) визначають не в натуральних одиницях, а у вартісному вираженні:

Впр = (1.3.5)

Після визначення беззбиткового обсягу продажів можна розрахувати запас фінансової стійкості (ЗФС):

ЗФС = (1.3.6)


Дата добавления: 2015-12-17; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!