Пояснювальна записка



 

Запровадження у виробництво нової техніки й технологій, станов­лення й розвиток ринкових відносин і нових форм господарювання, зростання обсягу знань про перетворення матеріалів, енергії та інфор­мації в інтересах людини, про загальні принципи цих перетворень вима­гають підвищення рівня технологічної культури підростаючого поко­ління. На даний час технологічна освіта учнів має бути зорієнтована на вивчення нових виробничих процесів, осучаснення виробничих сто­сунків, до яких включаються інформаційно-комунікаційні та інші су­часні засоби виробництва (автоматика, роботехніка, лазерна техніка тощо). У зв'язку з цим технологічна освіта старшокласників покликана забезпечити ґрунтовне оволодіння ними знань про закономірності про­ектної, техніко-технологічної та побутової діяльності, спираючись на знання з основ наук на рівні загальновиробничих закономірностей; все­бічне ознайомлення з професією, що відповідає індивідуальним мож­ливостям учня; формування здатності мобілізувати свої потенційні творчі можливості в різних видах діяльності.

Тому актуальним є побудова такої моделі навчально-виховного про­цесу, де першочерговим буде навчання старшокласників адекватно оці­нювати нові обставини та самостійно формувати стратегію подолання викликів, які можуть виникати. Найбільший потенціал для подолання даної проблеми серед навчальних предметів має трудове навчання (тех­нології), оскільки успішне розв'язання вищезгаданого завдання мож­ливе за умов активної практичної діяльності учнів, коли їм передається ініціатива у досягненні навчальних цілей.

Трудове навчання завжди було орієнтовано на практичну підготовку учнів, застосування знань на практиці, навчання учнів поводитись з різ­ними засобами праці, що вирізняло даний предмет від інших тим, що учнів залучали до розв'язання практичних завдань, наближених до реального життя. Очевидною є потреба розвинути сильні сторони предмета, і від­мовитись від тих, що не відповідають сучасним вимогам виробничої діяль­ності людини, акцентуючи увагу на формуванні в учнів таких умінь, які є незалежними від змісту, що постійно змінюється.

Враховуючи сучасні тенденції розвитку технологічної освіти не ли­ше в межах вітчизняного, але й зарубіжного досвіду, програма ставить такі завдання:

• індивідуальний розвиток особистості, розкриття її творчого потен­ціалу через реалізацію особистісно орієнтованої парадигми навчання;

• розвиток у старшокласників критичного мислення як засобу са­морозвитку, пошуку і застосування знань на практиці, які є спільними для будь-яких видів виробничої діяльності людини;

• оволодіння вміннями практичного використання нових інформаційно-комунікаційннх технологій, інтернет-технологій;

• формування системи компетентностей про перетворюючу діяль­ність людини як основи для навчання впродовж життя;

• розширення та систематизація знань про технології і технологічну діяльність як основний засіб перетворювальної діяльності людини:

• виховання свідомої та активної життєвої позиції, готовності до співпраці в групі, відповідальності, вміння обґрунтовано відстою­вати власну позицію, що є передумовою підготовки майбутнього громадянина до життя в демократичному суспільстві.

Реалізація змісту варіативної частини програми відбувається за проектною технологією, тобто за активної та інтерактивної діяль­ності учнів, з використанням і вдосконаленням того комплексу при­йомів, які закладено у базовий модуль програми.

В основу вивчення варіативних модулів покладено проектну діяльність учнів, результатом якої є творчий проект. Тематику творчих проектів учитель добирає з урахуванням часу, визначеного на вивчення матеріалу на уроках та самостійної роботи.

Під час реалізації програми "Технології" учитель має звернути особ­ливу увагу на міжпредметні зв'язки, які набувають особливого зна­чення для проектно-технологічної діяльності учнів, оскільки сприяють формуванню у них цілісних знань, системного практичного досвіду як сукупності технологічних компетенцій.

Під час виконання практичних робіт слід звертати увагу на до­тримання учнями правил безпечної роботи, виробничої санітарії, особистої гігієни.


 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 105; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!