Жанр варіацій та варіаційна форма



Багаточастинна форма, яка складається з викладу простої музичної теми та кількох змінених її проведень, називається варіаційною формою або варіаціями.

Варіативність як засіб розвитку теми застосовується у різни жанрах та формах. Вона розвинулася з народної пісенної та танцювальної музики. У деяких народних піснях мелодія не залишається сталою, а видозмінюється. Виникає куплетно – варіаційна форма, в якій перший куплет виконує роль теми, а решта куплетів – її варіації.

Варіації бувають суворо - обмежені та вільні. У суворо - обмежених варіаціях зберігається структура теми, її темп, розмір, тональність. Вільні варіації не мають таких обмежень.

Суворо-обмежені або класичні, сформувалися у другій половині XVIII ст. Тема класичних варіацій проста, діатонічна,має прозору фактуру, нешвидкий темп, помірну динаміку. (Наприклад, соната для

ф-но №11 A-dur,I частина В.А. Моцарта). Найбільшого поширення класичні суворо-обмеженні варіації отримали в інструментальній музиці віденських класиків.

 

У XIX ст. варіаційна форма звільнилася від багатьох обмежень,притаманних класичним варіаціям. Сформувався новий тип – вільні варіації, в яких розвиток теми відбувається завдяки глибоким її перетворенням. Структурно – варіаційна форма має такий вигляд:


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!