Мода. одяг. прикраси. Косметика
Ніжинський державний університет
Ім.. М. Гоголя
Розробка уроку за темою: «Людина ранньої нової доби». 8 клас
Підготував
Студент ІV курсу
Історико-юридичного
Факультету
Групи ІП-44
Гавриленко Сергій
Методист:
Москаленко Олександр
Юрійович
Ніжин - 2009
Урок 5 . Повсякденне життя Західної Європи
тип уроку: урок-семінар.
мета: ознайомити учнів з повсякденним життям, побутом європейців у ХVІ–ХVІІ ст.; виховувати інтерес до культурної спадщини людства; розвивати вміння висловлювати та обстоювати свою думку.
обладнання: карта «Європа на початку Нового часу»; набір листівок «Історія костюму».
«Да как угонимся мы с вами За шляпками, за башмаками, Длиною юбок, цветом лент, Коль все меняется в момент И в моде новые фасоны?! Влиятельнейшие персоны И те не выдержат такой Безумной гонки фатовской!»
Б. Рингвальд
Хід уроку:
І . Мотивація навчальної діяльності (2 хв .)
– Неможливо зрозуміти історію без чіткого уявлення того, як жили
в описувану добу люди, як вдягалися, що їли, як проводили вільний час. Спробуймо поринути в ту епоху за допомогою наших добровільних екскурсоводів.
ІІ . Вивчення нового матеріалу (_5 хв .)
|
|
План подачі нового матеріалу
1. Засоби комунікації, транспорт.
2. Житло, хатнє начиння.
3. Комфорт та санітарія.
4. Харчування.
5. Мода. Одяг. Прикраси. Косметика.
6. Дозвілля.
Урок проводиться у формі коротких повідомлень учнів за кожним пунктом плану та коментарів вчителя, з демонстрацією ілюстрацій.
Засоби комунікації, транспорт
Учень. Головними і найбільш дешевими шляхами пересування залишаються річки. Ними перевозили значну кількість товарів, зокрема зерно. У справах та для розваг переважно їздили верхи. Родинні карети були без ресор, зі шкіряним відкидним верхом. В Англії з’явився в часи республіки громадський транспорт — диліжанс, але рух диліжансів був нерегулярний. Дедалі більшу роль починає відігравати морський транспорт. Для безпечного перевезення товарів державні та купецькі судна об’єднуються у флотилії під охороною військових кораблів.
Запитання вчителя:
• Які ви знаєте купецькі компанії?
• Яким було поштове сполучення?
Житло, хатнє начиння
Учень. На зміну незручним похмурим феодальним замкам приходять затишні комфортні будинки. Заможні городяни та нові дворяни прагнуть мати палац в місті та заго-родний будинок. У будівництві широко використовують цеглу, скло для вікон, тканини для драпірування стін, оздоблювальні матеріали. З’являються печі, каміни.
|
|
Запитання вчителя:
• Як ви гадаєте, чи змінився побут селян?
• Чи відрізнялися житла дворян та городян?
Комфорт та санітарія
Учень. Епоха гуманізму не тільки проголосила людину головною цінністю суспільства, але й спонукала дбати про зручності та вигоди повсякденного життя. Городяни та дворянство більше дбали про тепло та затишок у будинках, про гарне освітлення приміщень, зручність одягу та красу побуту. Почали формуватися уявлення про гігієну та санітарію. Королева Єлизавета І регулярно брала ванни, заохочувала впровадження першого ватерклозету, винайденого поетом Джо-ном Харінгтоном. Зуби натирали коренем мальви, користувалися зубочистками. У роті тримали дорогоцінне каміння або льодяники з чистого цукру. Обтиралися ганчірками, змоченими у трояндовій або кріпній воді. Милом користувалися переважно для прання. Лікар Борд рекомендував такі процедури: «Після того, як ви розім’яли кінцівки, розчешіть волосся гребінцем і робіть так декілька разів на день. Вимийте руки та зап’ястки, обличчя, очі й зуби холодною водою; а після того, як одягнетеся, погуляйте в саду чи парку і зробіть тисячу чи дві тисячі кроків.
|
|
Запитання вчителя:
• Як ви гадаєте, чи всі верстви населення дотримувалися правил санітарії та гігієни?
• Чому часто виникали епідемії чуми та інших хвороб?
Харчування
Учень. З відкриттям Нового світу в раціоні європейців з’явилися нові продукти харчування: картопля, гарбузи, перець, соняшник, кава, какао, томати. Історія їх впровадження мала подекуди курйозний характер. Так, квітками картоплі модниці прикрашали свої зачіски, помідори вважалися настільки небезпечними, що ними намагалися отруїти Джорджа Вашингтона, а для розповсюдження картоплі доводилося застосовувати хитрість: висаджувати її на площі під охороною солдатів. Історії відомі навіть картопляні бунти.
Запитання вчителя:
• Як харчувалися панівні та залежні класи?
• Які товари називали колоніальними?
Мода. одяг. прикраси. Косметика
Учень. Панівними класами широко використовувалася косметика. Жінки користувалися олівцями, пудрою з товченого алебастру, крохмалю з віддушками, різними барвниками та ароматичними порошками, великим попитом користувались парфуми. На вулицях стояв такий сморід, що під час процесій доводилось перед обличчям тримати букети квітів, вішати на шию ланцюжки з кульками духмяної помади, вставляти букетики в декольте, носити напахчений одяг, поливати парфумами рукавички.
|
|
Мода того часу відгукувалася на події суспільного життя. З поліпшенням умов життя городяни почали носити більш дорогий та яскравий одяг. Пуритани, кальвіністи, гугеноти вдягалися підкреслено скромно та просто. Представники дворянства та верхівка міст намагалася перевершити одне одного в розкошах. І жінки і чоловіки носили розшитий перлами, золотом, дорогоцінним камінням одяг, пишні перуки. За часів Людовіка ХІV у країні навіть траплялися перебої з постачанням борошна, бо значна
його частина йшла на волосся та перуки.
Запитання вчителя:
• Що з арсеналу сучасних модниць дійшло до нас з тих часів?
• Яка країна вважалася тоді і зараз законодавицею мод?
• Розгляньте ілюстрації. Мода якого періоду подобається вам найбільше? Чи хотіли б ви носити такий одяг?
Дозвілля
Учень. Прості люди тяжко працювали і дотримувалися церковних свят, аби щиро повеселитися в ці дні. Протестанти вважали веселощі та пишні свята гріхом. В часи королеви Єлизавети в Англії значного поширення набув театр. Королева сама полюбляла вистави і сприяла акторам. Майже в кожному заможному будинку були музичні інструменти. Навіть сам кардинал Ришельє брав уроки гри на лютні. Пишні свята влаштовували жителі італійських міст-республік: Флоренції, Венеції, Мілана. До їх організації запрошувалися найвідоміші митці свого часу, як-от Рафаель, Леонардо, Мікеланджело. Прості люди полюбляли півнячі бої (Англія), бої биків (Іспанія, Португалія), катання на ковзанах (Нідерланди). В Англії, Франції, Голландії набувають поширення спортивні ігри: теніс, крикет, футбол, перегони, фехтувальні вправи.
ІІІ . рефлексія (6 хв .)
Чим життя городян у Новий час відрізнялося від життя часів середньовіччя?
Що нового ви дізналися сьогодні?
Чи хотіли б ви жити в описувану епоху? Чому?
І V . домашнє
Завдання (2 хв .)
Опрацювати підручник, пригадати, що таке католицька церква, яку роль вона відіграла в середньовічному суспільстві.
Додатки:
|
|
|
Література:
1. Серебро мира. — М.: Аванта+, 2004.
2. Иллюстрированная энциклопедия моды. — Прага: Артия, 1988
3. Эланже Ф. Епоха дворов и королей. Этикет и нравы в 1558–1715 гг. — Смоленск: Русич, 2005.
4. 100 человек, которые изменили ход истории. — М.: ООО «Де Агостини», 2008.
5. Електронні ресурси: http://www.100top.ru http://www.iat.kiev .ua www.KM.ru
Дата добавления: 2023-01-08; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы! |
Мы поможем в написании ваших работ!