Навчально-методична література



КОНТРОЛЬНІ ЗАВДАННЯ

 Варіант 1 ( А - Г)

Розкрити питання:

1. Основні принципи природноресурсового права.

2. Правове регулювання надрокористування. Права й обов’язки надрокористувачів.

Вирішити задачі:

Задача № 1.

Працівники екологічної інспекції з охорони Чорного моря затримали групу осіб на рибальському сейнері, які без відповідного дозволу виловлювали рибні ресурси за межами територіальних вод. Поставлені вимоги щодо відшкодування збитків, заподіяних власності держави незаконним виловом рибних ресурсів у виключній (морській) економічній зоні, вони не визнали, посилаючись на те, що їх діяльність здійснювалася за межами територіальних вод, а отже у зоні вільного мореплавства. І, звісно, тут можна здійснювати будь-яку діяльність, що не суперечить принципу міжнародного морського права на вільне використання об’єктів (загальної спадщини людства). Вважаючи таке пояснення необґрунтованим, екологічна інспекція з охорони Чорного моря звернулася з позовом до суду.

Визначити коло суспільних відносин. Чи підлягає позов задоволенню? Вирішити справу за її змістом.

Задача № 2.

Тваринницькому підсобному сільському господарству виробничої фірми «Нафтоторгсинтез» необхідно збудувати до об’єктів виробничого призначення під’їзну автомобільну дорогу. Однак проведення робіт стримувалося тим, що під’їзну дорогу можливо покласти тільки через частину рекреаційної зони лісів, які належать до першої групи.

Лісогосподарське об’єднання, до якого звернулося з клопотанням підсобне сільське господарство, видало дозвіл на вирубання просіки для розміщення під’їзної дороги за умови, що господарство компенсує заподіяні збитки відповідно до такс відпустку деревини на пні.

Через деякий час старший інженер лісогосподарського об’єднання Чаусов, який виконав обов’язки інспектора з використання, відтворення, захисту та охорони лісів, виявив, що вирубання деревини та розміри просіки значно перевищують встановлені розміри, на території наявні залишки деревини, гілля, викорчувані пні. Крім того, механічним способом знищено значну частину молодняку природного походження, на 5 га плантації лісових насаджень вже зводяться тваринницькі об’єкти; за межами просіки вирито канаву 3-метрової глибини і ширини для скидання відходів тваринницького виробництва.

Розкрити особливості даних правовідносин. Які юридичні наслідки розгляду цієї справи? Вирішити справу.   

Нормативно-правові акти

1. Конституція України / Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30.

2. Кодекс України про надра від 27 липня 1994 року // Відомості Верховної Ради України. – 1994. - № 36.

3. Водний кодекс України від 6 червня 1995 року // Відомості Верховної Ради України. – 1995. - № 24.

4.  Лісовий кодекс України від 21 січня 1994 року // Відомості Верховної Ради України. – 1994. - № 17 в редакції від 8 лютого 2006 року.

5. Про охорону навколишнього природного середовища: закон України від 25 червня 1991 року в редакції від 6 березня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 41.

Навчально-методична література

1. Екологічне право. Особлива частина: Підручник / За ред..    проф. В.І. Андрейцева. – К., 2001. – 544 с.

2. Земельне право України: Підручник / За ред.. О.О. Погребного та І.І. Каракаша. – К.: Істина, 2003. – 496 с.

3. Природноресурсове право України, Навчальний посібник / За ред.. І.І. Каракаша. – К.: Істина, 2005. – 375 с.

4. Экологическое право Украины: Курс лекций / Под ред.             И.И. Каракаша. – Одесса: Латстар, 2001. – 478 с.

Варіант 2 ( Д - К)

Розкрити питання:

1. Суб’єкти та об’єкти права природокористування.

2. Право лісокористування та його види.

Вирішити задачі:

Задача № 1.

Згідно з рішенням сільської Ради акціонерному товариству «Світязь» передано в приватну власність 40 га землі, розташованих поза межами прибережної захисної зони – смуги водоохоронної зони озера під сінокоси та пасовища. Державний інспектор з використання та охорони земель, який одночасно є депутатом райради, порушив перед сільською радою питання про припинення вказаного рішення, оскільки, на його думку, воно суперечить чинному законодавству. При повторному розгляді зазначеного питання на сесії рішення сільської ради визнано чинним. Державний інспектор з використання та охорони земель звернувся з позовом до господарського суду про визнання його недійсним.

Визначити коло суспільних відносин. Чи підлягає позов задоволенню? Вирішити справу за її змістом.

Задача № 2.

Громадяни Масюк і Веригін звернулися з клопотанням до міської ради про надання їм у користування рибогосподарської водойми (ставка) для здійснення рибництва. Міська рада відмовила їм у задоволенні клопотання, вважаючи, що вирішення цього питання належить не до її повноважень, а до відповідних органів рибоохорони. Вказані матеріали ці громадяни передали до басейнових органів рибоохорони, але вони відмовили у задоволенні клопотання, зазначивши, що до вказаної форми діяльності рибогосподарські водойми ними не надаються. Вони уповноважені лише на видачу дозволу для спеціального використання водяних живих організмів.

Отримавши відповідні дозволи, громадяни Масюк і Веригін розпочали здійснювати промислове рибальство, що стало підставою для скасування органами рибоохорони виданих дозволів та накладення на них адміністративних штрафів. Зазначені дії органів рибоохорони ці громадяни оскаржили до міського суду.

Визначити коло суспільних відносин. Дати характеристику виду спеціального використання водяних живих ресурсів. Вирішити справу.

Нормативно-правові акти

1. Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – Додаток до № 51.

2. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 року // Відомості Верховної Ради України. – 2002. - № 3-4.

3. Водний кодекс України від 6 червня 1995 року. // Відомості Верховної Ради України. – 1995. - № 24.

4. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25 червня 1991 року в редакції від 6 березня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 41.

5. Про державний контроль за використанням та охороною земель: Закон України від 19 червня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 23 лип.

6. Про охорону земель: Закон України від 19 червня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 6 серп.

7. Про рибу, інші водні живі ресурси та харчову продукцію з них: Закон України від 6 лютого 2003 року // Відомості Верховної Ради України. – 2003. - № 15.

Навчально-методична література

1. Земельне право України: Підручник / За ред.. О.О. Погребного та І.І. Каракаша. – К.: Істина, 2003. – 496 с.

2. Земельне право України: Підручник / За ред. М.В. Шульги. – К.: Юрінком  Інтер, 2004. – 368 с.

3. Земельний кодекс України: Науково-практичний коментар / За заг. ред. В.В. Медведчука. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – 656 с.

4. Каракаш И.И. Право собственности на землю и право землепользования в Украине: Монография. – К.: Истина, 2004. – 215 с.

5. Природноресурсове право України: Навчальний посібник / За ред. І.І. Каракаша. – К.: Істина, 2005. – 375 с.

6. Экологическое право Украины: Курс лекций /Под ред. И.И. Каракаша. – Одесса: Латстар, 2001. – 478 с.

 

Варіант 3 ( Л – О )

Розкрити питання:

1. Поняття природноресурсового права в широкому (інтегрованому) та вузькому (диференційованому) розумінні.

2. Правове регулювання основних видів водокористування.

 

Вирішити задачі:

Задача № 1.

Під час перевірки додержання екологічного законодавства працівники державного управління екологічної безпеки області встановили факт самовільного видобування корисних копалин місцевого значення товариством з обмеженою відповідальністю «Еколіт». Працівники правління товариства пояснили, що в їх діяльності немає порушень екологічного законодавства. Здійснюють свою діяльність згідно із статутом, що дозволяє їм видобувати загальнопоширені корисні копалини (пісок, глину, каолін тощо) для виготовлення паст для чищення побутових виробів деяких будівельних матеріалів.

Земельну ділянку використовують на підставі договору оренди, укладеного з райдержадміністрацією для зайняття підприємницькою діяльністю. У межах цих земель використовують вказані корисні копалини, що дозволяється земельним та гірничим законодавством у  порядку загального природокористування. Вважаючи, що таке використання природних ресурсів є незаконним, старший державний інспектор виніс постанову про накладання адміністративного штрафу на правління товариства та про призупинення його діяльності до отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин. Вказані дії старшого державного інспектора правління оскаржено до районного суду.

Визначити коло суспільних правовідносин. Чи підлягає скарга задоволенню? Вирішити справу.

Задача № 2.

Громадянин Мостовий зареєструвався як суб’єкт підприємницької, торговельної діяльності. Для розташування мережі торговельних палаток Мостовий звернувся до міської ради із заявою передати йому у власність 0,60 га землі. Голова міської ради відмовив йому у передачі земельної ділянки у власність, зазначивши, що при відповідному обґрунтуванні можна бути надати таку земельну ділянку на праві оренди або ж укласти договір на її купівлю-продаж. Мостовий, вважаючи таку відповідь відмовою, звернувся з позовом до суду про примусову передачу йому земельної ділянки для зайняття підприємницькою діяльністю.

Визначити коло суспільних відносин. Який порядок набуття права власності на земельну ділянку для зайняття підприємницькою діяльністю? Вирішити справу.

Нормативно-правові акти

1. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001 року // Відомості Верховної Ради України. – 2002. - № 3-4.

2. Кодекс України про адміністративні правопорушення // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – Додаток до № 51.

3. Кодекс України про надра від 27 липня 1994 року // Відомості Верховної Ради України. – 1994. - № 36.

4. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України від 25 червня 1991 року в редакції від 6 березня 1996 року // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 41.

5. Про державний контроль за використанням та охороною земель: закон України від 19 червня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 23 лип.

6. Про охорону земель: закон України від 19 червня 2003 року // Урядовий кур’єр. – 2003. – 6 серп.


Дата добавления: 2023-01-08; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!