Під час спостереження за факультативним завданням та його аналізу слід враховувати такі параметри:



Публіцистичні твори на факультативних заняттях з української літератури

І. Горячок,

Хмельницький

 

На вимогу сучасності методика викладання української літератури в школі — це постійний пошук нових ефективних прийомів і методів вивчення творчості національних письменників. Публіцистика як різновид літературної творчості, мета якої полягає в тому, щоб у доступній для широкого кола формі висвітлювати актуальні суспільно-громадські погляди, питання політики, філософії, літератури, моралі, має стати важливим засобом формування громадської думки, політичного виховання старшокласників у сучасній школі. Але значна більшість публіцистичних творів вітчизняних письменників не передбачається для вивчення на уроках. Тому перед учителем-словесником постає питання: де, під час вивчення якої теми і як можна використати публіцистику відомих письменників. Варіантів можна запропонувати чимало. Учитель може звернутися до публіцистики при вивченні оглядової чи монографічної теми, конкретному аналізі літературного твору, під час написання творчої роботи, в позакласній діяльності, на засіданні Малої академії наук, в роботі літературного гуртка, в ході підготовки літературно-художнього вечора, проведенні літературної вікторини і, звичайно, ж на факультативних заняттях з української літератури.

Письменницька публіцистика у XX столітті стала невід'ємною складовою спадщини провідних національних письменників України: Олеся Гончара, Миколи Хвильового і Олександра Довженка, Уласа Самчука й Івана Багряного, Дмитра Павличка й Юрія Мушкетика, Романа Іваничука і Павла Загребельного.

Навернення багатьох письменників до публіцистики, з одного боку, було продиктоване гострою потребою у трибуні, потребою не просто висловити виношене й осмислене, а й словом вплинути на ситуацію.

Публіцистика для українських письменників була органічною сферою виявлення їхньої політичної, інтелектуальної й творчої енергії; значною мірою вона виростала з художньої творчості, у рамках якої їй було дещо затісно. Публіцистичний доробок майстрів слова є виявом національної гідності, обстоюванням повноти національного буття української людини.

Дослідження й вивчення статей, памфлетів, есе українських письменників, які є жанровими різновидами публіцистики, поглиблює знання з історії, українознавства та історії української літератури. Значна частина творчої спадщини названих вище письменників вже відома широкому загалу читачів, а публіцистика певний період замовчувалась із зрозумілих причин. Тому актуальність нашого дослідження пояснюється малодослідженістю проблем письменницької публіцистики і вивчення її у курсі української літератури.

Мета нашої роботи — запропонувати використання публіцистичних творів українських письменників для продуктивнішого вивчення на факультативних заняттях з української літератури у старших класах загальноосвітніх шкіл. Про методику факультативних занять писали багато вчених-методистів. Зокрема В. Неділько [8; 229] визначив завдання факультативів та систему їхньої роботи, означив основні методи й форми факультативного вивчення літератури в школі, а саме:

1. Лекція.

2. Семінарські заняття.

3. Різноманітні форми самостійної аналітичної роботи учнів над художнім твором (учнівські доповіді, повідомлення та реферати, самостійне ознайомлення учнів з текстом твору та його аналіз, опрацювання літературно-критичних джерел та ін.).

4. Бесіда евристичного типу.

5. Написання залікових курсових робіт.

6. Підсумкові комбіновані заняття, що виходять за межі класної роботи (наукові конференції, випуск спеціальних збірників, альманахів, газет, виготовлення альбомів, монтажі, проведення літературних вечорів).

Цю методичну модель, запропоновану науковцем, можна успішно використовувати для проведення факультативних занять з публіцистики.

Ще один український методист В. Доманський [1; 29] стверджує, що провідними методами на факультативному занятті є репродуктивний з елементами евристичного, евристичний з елементами дослідницького, які можна впроваджувати на таких заняттях:

— вступні інформаційні;

— консультаційно-підготовчі;

— поглибленого аналізу текстів;

— семінарські заняття;

— заняття творчого типу.

Звертаємо увагу на той факт, що факультативні заняття з публіцистики досягнуть позитивних результатів у тому випадку, коли вони йтимуть паралельно з уроками вивчення життя і творчості певного письменника, коли на них поглиблюватимуться естетичні та ідейно-моральні проблеми, які в тій чи іншій мірі вже були предметом уваги. Якщо вчитель зможе методично грамотно організувати таку роботу, то він допоможе старшокласникам рельєфніше сприйняти творчість письменників-публіцистів на тлі епохи, глибше, ґрунтовніше зрозуміти,, який внесок зробив кожен з них у національну культуру, а відтак зорієнтує на самостійний пошук цікавих фактів, пробудить бажання ознайомитись із літературою, не передбаченою шкільною програмою, а також з публіцистичним доробком інших письменників сучасності.

Пропонуємо матеріали до одного з факультативних занять за творчістю видатного письменника, відомого громадського діяча, котрий не міг триматися осторонь животрепетних проблем своєї доби й належав до когорти тих, хто наближав сьогодення України, — Романа Іваничука.

Учням, котрі на уроках позакласного читання вивчають його історичний роман «Мальви», варто би знати, що й публіцистика займає у його творчості особливе місце. Активно використовуючи її потенціал — виявляти, аналізувати, давати оцінки, прогнозувати розвиток певних суспільних чи мистецьких явищ, — письменник завжди намагався розв'язати певну проблему, що стосувалася політики, філософії, моралі, часом виходячи на глобальні горизонти.

Серед багатьох публіцистичних жанрів, до яких звертається Роман Іваничук у своїй творчості, певне місце посідає стаття. Але перш ніж спробувати проаналізувати публіцистичний доробок Р. Іваничука в цьому жанрі, варто було б нагадати учням, що публіцистична стаття — це невеликий за обсягом твір, призначений здебільшого для друку в періодичних виданнях, хоча для письменницької публіцистики характерно об'єднувати опубліковані раніше статті в окремі збірки, про що свідчить книжка Р. Іваничука «Чистий метал людського слова» чи аналогічні збірки публіцистики: «Неложними устами» П. Загребельного, «Духовний меч» І. Драча, «Право власного імені» В. Яворівського, «Заявляю про себе культурою...» М. Жулинського тощо.

У статтях Р. Іваничука найчастіше висвітлюється певна конкретна й актуальна проблема політичного чи мистецького життя. Так, за словами Н. І. Заверталюк, публіцист ніколи не прагне проаналізувати реальні суспільно-політичні процеси чи літературний процес певної доби докладно, всебічно, у зіставленні з аналогічними явищами, як це робиться у наукових статтях. Він обирає ті напрямки, які допомагають йому у постановці провідної проблеми, що спонукає письменника публічно висловити свою позицію й планомірно, аргументовано її обстояти [2; 9]. При цьому Роман Іваничук намагається уникнути роздумів на абстрактні, відірвані від реалій життя, надто затеоретизовані теми.

Дослідники виокремлюють такі жанрові різновиди статті — проблемні, полемічні, літературно-критичні, ювілейні.

Яскравим прикладом проблемної статті є «На зламі епох», яку Р. Іваничук підготував на час отримання премії Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів 2004 року у Львові. Прозаїк порушує проблему стану літератури на рубежі тисячоліть. Означивши, що література може стати «гамівною сорочкою для майбутньої цивілізації», Р. Іваничук наголошує, що пошити її треба модно, не за старим кроєм — проте на традиційно — національній ниві» [6; 2].

У письменника такого масштабу, як Роман Іваничук, не може не бути і ювілейних статей, пов'язаних з пам'ятними датами в житті видатних діячів національної культури, передусім письменників. Таких творів у публіцистичній спадщині Р. Іваничука є чимало: «Київський характерник», «Легендарний маестро зблизька», «З погляду вічності» та інші.

У ювілейних статтях публіцист наголошує на місці та ролі видатної особистості — героя його твору — в історії національної культури. Роман Іваничук прагне створити позитивний імідж ювіляра, передати моменти особистісні (навіть мемуарні, якщо це стосується ювілеїв людей, з якими автор був знайомий) для характеристики ювіляра. Часом подібні статті під пером Іваничука набувають ознак науково-популярних творів, оскільки популяризують наукові знання про ювіляра та його творчу спадщину.

Такі висновки робимо про статтю «З погляду вічності», написану на честь 80-літнього ювілею П. А. Загребельного.

Р. Іваничук зізнається, що хоче «на підставі лише одного твору помізкувати нині — хто є Павло Загребельний з погляду вічності» [4; 62]. І цим твором є роман «Я, Богдан», де автором осмислюється особистість геніального полководця, який уособив увесь народ. Р.Іваничук зазначає, що «П.Загребельний ставить для художнього розв'язання психологічні проблеми: вождь і влада, вождь і справедливість, сила і безсилля вождя» [4; 63], які є актуальними і для нашого сьогодення. Роман «Я, Богдан», затвердженням автора статті, промовляє до нас із вічності у вічність — «застерігає, протверджує і вселяє віру» [4; 63].

Мемуарний зачин характеризує статтю «Київський характерник» Анатолієві Шевченку -70!: «Якось я випадково зустрівся біля входу до Спілки письменників з повновидим усміхненим чоловіком — та скептична посмішка й досі не збігає з його уст, — він мене впізнав і, подаючи руку, представився: Шева»[5; 130]. Р. Іваничук називає Анатолія Шевченка своїм щирим приятелем, вирізняє його серед когорти інших літераторів: «з потужною силою, чистий, немов незаймане сумління, надійний і незрадливий, а головне — цілком безкомпромісний» [5; 130].

Автор статті наголошує, що творчий доробок А. Шевченка — гострий, актуальний, викривальний, через що він неодноразово страждав. І в цьому, на думку Іваничука, сповнення творчої місії письменника.

Яскравим зразком полемічної статті є «Зорі і блудні вогні» , в якій автор веде полеміку з Павлом Негретовим, відомим російським істориком. П. Негретов довгий час товаришував з братом Романа Іваничука — Євгеном, але «їхня дружба розірвалася разом з проголошенням нашої Незалежності» [3; 143], а каталізатором розриву була публікація історичного роману «Орда», який не пройшов повз увагу історика й боляче зачепив його...» Так, П. Негретов у своїй статті «Из одного корня» зробив чимало закидів Іваничуку, а той, у свою чергу, обстоює власні судження на ту чи іншу проблему. А проблема, виявляється, одна — російсько-українські взаємини. Р. Іваничук стверджує, що «у приниженні і страсі перед російськомовним нахабою ми перебували роками й століттями: нас зневажали за мову, обряди, одяг, але разом з цим автор запевняє, що є росіяни, які відстоюють честь російського народу. Та всі вони — зорі Росії, на землі, на жаль, густо мерехтять блудні вогні» [3; 144]. Ці промовисті рядки стали назвою статті. Аналізуючи різні ситуації, Роман Іваничук з болем пише про приниження національної гідності. Зустрічаємо у статті приклад ономастичного дослідження щодо назв «Україна» та «Русь». Звертається автор і до неправомірності зовнішньої політики Росії: «зміцнювати розбоєм владу своїх вождів і вожчиків» [4; 145]. Р. Іваничук акцентує увагу на особі Миколи Гоголя, якого опонент Негретов називає «речником єдності братніх народів» [4; 145].

Усі ці статті Романа Іваничука є публіцистичними не лише за своїм змістом, а й формою. Останнє особливо виявляє себе в стилістичній тканині твору. Автор будує думку таким чином, що вона розвивається логічно, послідовно, розкуто, емоційно насичено. Логічний характер побудови статті засвідчує її тяжіння до теоретичної, суб'єктивний ліризм композиції робить статтю відверто публіцистичною, фактографізм композиції документує оповідь.

Після такої ознайомлюючої лекції, використовуючи міжпредметні зв'язки, слід з'ясувати, що старшокласники вже знають з уроків історії про відносини між Україною і Росією, про які йшла мова у полемічній статті Р. Іваничука. Визначивши рівень володіння зазначеними поняттями, словесник може застосувати метод диспуту. Учні, умотивувавши свою позицію, змо-жуть знайти позитивні начала в різних варіантах. Наприкінці заняття слід запропонувати учням написати полемічну статтю на визначені вчителем чи самостійно обрані теми. Такі публіцистичні спроби в жанрі статті допоможуть старшокласникам навчитись висловлювати й обстоювати свою думку, робити власні висновки та узагальнення, думати, сперечатися, шукати істину.

Практикуючи впровадження публіцистики в школі, вчитель активізує емоційне сприймання учнів, надає літературній освіті додаткового колориту. Нова інформація, подана в нестандартних формах, дає змогу значно підвищити ефективність вивчення української літератури, спрямувати його в творчу площину. Слід зауважити, що вивчення таких тем потребує, щоб учитель вільно володів не тільки багатим арсеналом спеціальних методичних прийомів, але й надзвичайно широким колом різноманітних знань з історії, мистецтвознавства, теорії літератури [7; 13].

Старшокласники мають змогу у незвичайному ракурсі поглянути на особистість письменника, продемонструвати власне розуміння творчості, співвіднести її з тими суспільно-політичними процесами, що відбувалися в Україні.

Розглянуті форми й методи далеко не вичерпують всіх потенціальних можливостей сучасної письменницької публіцистики. Автор твердо переконаний, що вона повинна займати набагато більше місця в структурі літературної освіти, оскільки є важливим і доступним для вчителя засобом активізації свідомості школярів, виховання в них любові й поваги до рідної літератури, землі.

Школі належить основна роль у формуванні майбутніх активних творців нового життя в Україні, у вихованні в них національної самосвідомості, політичної культури, власної позиції.

 

 

Факультативні заняття

Ця форма організації навчання - єднальна ланка між уроками та позакласними заняттями (7-9 кл.) і сходинка від засвоєння предмета до вивчення науки, засіб ознайомлення учнів з методами наукового дослідження (10-12 кл.).

Учнів залучають до факультативів на добровільних засадах, відповідно до їхніх бажань, нахилів, інтересів. Кожен може обрати не більше двох факультативів. За освітніми завданнями існують такі їх види: а) з поглибленого вивчення навчальних предметів; б) з вивчення додаткових дисциплін; в) з вивчення додаткової дисципліни із здобуттям спеціальності; г) міжпредметні. Кожен вид залежно від дидактичної мети може бути теоретичним, практичним, комбінованим. Відповідно до типу факультативу формують групи, добирають форми і методи роботи.

Факультативні заняття проводять за спеціальними програмами (Міністерства освіти і науки України або авторськими (підготовленими досвідченими вчителями)).

Такі заняття проводять найдосвідченіші вчителі школи, запрошують на них висококваліфікованих фахівців із вищих навчальних закладів, науково-дослідних інститутів, виробництва. Особливостями факультативів є спільність пізнавальних інтересів учнів, їх позитивне ставлення до вивчення матеріалу, допитливість.

У програмі факультативів обов'язково відображено сучасні досягнення науки, техніки, культури. Тому вони є вагомим доповненням до змісту загальноосвітньої, політехнічної й трудової підготовки школярів, сприяють формуванню інтересу до теоретичних знань і практичної діяльності. На факультативних заняттях використовують різні методи навчання, але перевагу надають тим, що привчають учнів до роботи з науковою і довідковою літературою (підготовка рефератів з актуальних проблем науки, обговорення доповідей і повідомлень, проведення експериментів тощо).

Для підвищення самостійності учнів на факультативних заняттях доцільним є використання таких форм організації їхньої роботи:

а) вступний інструктаж викладача: як вивчати факультатив і користуватися програмним посібником; самостійне опанування учнем змісту матеріалу, виконання усіх робіт з наступним підсумковим контролем вчителя;

б) самостійно вивчаючи після інструктажу матеріал факультативного курсу, учень за потреби консультується в учителя, а практичні роботи виконує під його керівництвом. Вивчення факультативу завершується підсумковим контролем, який здійснює вчитель за допомогою тестування;

в) після інструктажу та оглядової характеристики змісту попереднього розділу, учень самостійно вивчає наступний розділ курсу, консультуючись за необхідності у вчителя. Вивчивши розділ він перевіряє себе за допомогою стандартизованого контролю. Згодом учитель призначає учневі день тематичного заліку, під час складання якого вія отримує вказівки щодо вивчення наступного розділу та ін. Практичні роботи учень здійснює під керівництвом учителя. Після завершення вивчення курсу відбувається заключний контроль з використанням тестів;

г) учитель лаконічно викладає матеріал теми, а учень самостійно вивчає її, звертаючись у разі потреби за роз'ясненням до вчителя. Після кожної теми учень контролює себе за допомогою стандартизованого контролю, практичні заняття виконує він під керівництвом учителя;

ґ) увесь матеріал факультативу учитель разом з учнями послідовно розглядає на заняттях. Учні систематично отримують консультації. У процесі засвоєння змісту факультативного курсу учитель використовує систематичний, тематичний і завершальний контроль.

Кожен із цих варіантів відрізняється рівнем пізнавальної активності учня і втручання вчителя у цей процес.

Рівень знань учнів оцінюють у процесі факультативних занять, а залік проводять наприкінці курсу. Підсумкові оцінки вносять до атестату про середню освіту.

Ефективність системи навчання значно зростає, якщо набуті на факультативних заняттях знання та вміння учні активно використовують на уроках, коли здійснюється взаємозв'язок завдань, змісту і методів навчання в усіх організаційних формах класно-урочної системи.

ФАКУЛЬТАТИВНЕ ЗАНЯТТЯ І ЙОГО АНАЛІЗ

 

Факультативні заняття в школі проводяться з метою поглиблен­ня знань учнів з окремих курсів, розділів чи тем навчального пред­мета з урахуванням бажань учнів. Це одна з ефективних форм дифе­ренційованого навчання, яка розрахована на розвиток пізнаваль­них інтересів, здібностей і формування професійної орієнтації учнів, оволодіння методами наукових досліджень

Зміст факультативів у 7—8-х класах передбачає поглиблене ви­вчення окремих навчальних предметів. Факультативи ж у 9—11-х класах є сходинкою від засвоєння навчального предмета до вивчен­ня основ науки, до якої входить даний предмет, від формування загальнонавчальних умінь і навичок до використання наукових ме­тодів дослідження.

За змістом навчальні факультативи бувають: з поглибленого ви­вчення предметів, вивчення додаткових дисциплін із набуттям спе­ціальності, міжпредметні факультативи8. Залежно від дидактичної мети факультативні заняття поділяються на теоретичні, практичні та комбіновані.

Теоретичні факультативи проводяться з метою поглибленого ви­вчення складних теоретичних проблем, узагальнення й системати­зації основних розділів чи тем предмета. Головним при цьому є поста­новка, висунення гіпотез, створення проблемних ситуацій, розробка проблемних завдань, самостійність розкриття проблем з використан­ням аналізу та синтезу, усвідомлення головного, істотного. Методи та прийоми при цьому можуть бути як традиційні (пояснення, розповідь, бесіда), так і частково-пошукові, дослідницькі (уявний експеримент, формуючий експеримент, порівняння, зіставлення).

Ефективність факультативного заняття значною мірою залежить від ступеня творчого управління вчителем цим процесом; викорис­тання проблемного підходу, раціонального поєднання форм і ме­тодів навчання; індивідуального підходу, здійснення професійної орієнтації учнів; зв'язку навчання з досягненнями науки і практики.

Практичні факультативні заняття проводяться з метою форму­вання навичок та вмінь дослідницького характеру на основі поглиб­лення теоретичних знань. Учні при цьому виконують лабораторні роботи, навчальні завдання практичної спрямованості, а вчитель розкриває практичну значущість проблеми, що спонукає учнів до пошуку шляхів її розв’язання, здійснює керівництво, контроль і ко­ригування навчально-пізнавальної діяльності учнів; спільно з учнями обговорює результати заняття й підбиває підсумки. Особливого значення набувають завдання з альтернативними та прихованими даними; завдання на моделювання, які сприяють формуванню кон­структорсько-технічних умінь учнів. Важливе значення мають і зав­дання виробничого характеру, виконання яких підвищує інтерес учнів до різноманітних професій.

Комбіновані факультативні заняття проводяться у формі науково-практичної конференції, лекційно-практичного й семінарського занят­тя, їхня структура залежить від дидактичних завдань і допускає різні поєднання компонентів. Провідною ідеєю проведення комбінованих факультативів є самостійна робота учнів з літературою та іншими дже­релами інформації. Різноманітність факультативів забезпечує розви­ток здібностей учнів, формування вмінь винахідництва і творчості, кон­струювання, прогнозування, виконання прикладних завдань, прове­дення експерименту та теоретичного пошуку. Все це забезпечує високу навчальну активність учнів у процесі факультативного заняття.

Під час спостереження за факультативним завданням та його аналізу слід враховувати такі параметри:

• тип факультативного заняття та його специфіку;

• вибір та формулювання теми, постановки цілей і завдань занят­тя, мотивацію навчально-пізнавальної діяльності учнів;

•  зміст факультативного заняття (вибір навчального матеріалу. реалізація дидактичних принципів, забезпечення зворотного зв'яз­ку, коригування знань, розвиток самостійності й творчого мислення учнів, формування у них дослідницьких умінь та навичок);

• раціональний вибір форм організації факультативного заняття (лекція, семінар, практикум, екскурсія, лабораторна робота);

• педагогічна доцільність навчально-матеріального забезпечен­ня факультативного заняття (наочні посібники, ТЗН, обладнання, роздавальний дидактичний матеріал, аудіовізуальні засоби);

• профорієнтаційна робота з учнями у процесі заняття з урахуван­ням специфіки факультативу;

• результативність факультативного заняття (поглиблення знань учнів з основного курсу навчального предмета, розширення світо­гляду та обізнаності учнів у питаннях сучасних наукових досягнень; засвоєння наукових ідей, принципів та алгоритмів, законів, законо­мірностей; формування навичок самостійної роботи; здобуття знань про навколишній світ; формування стійкого інтересу до науки, що вивчається на факультативі, активної життєвої позиції; реалізація комплексу аспектів виховання особистості — розумового, морального, естетичного, фізичного, трудового).

 

Факультативні заняття в школі проводяться з метою поглиблення знань учнів з окремих курсів, розділів чи тем навчального предмета з урахуванням бажань учнів.


Мета факультативних занять:


  • на розвиток пізнавальних інтересів, здібностей;

  • формування професійної орієнтації учнів;

  • оволодіння методами наукових досліджень, проведення експеримен­ту та теоретичного пошуку;

  • формування вмінь ви­нахідництва і творчості, конструюван­ня, прогнозування;

  • виконання приклад­них завдань

 

Типи навчальних факультати­вів за змістом: Типи факультативів за­лежно від дидактичної мети:
  • з поглибленого вивчен­ня предметів,
  • вивчення додаткових дисциплін із набуттям спеціальності,
  • міжпредметні факультативи.
  • теоретичні,
  • практичні;
  • комбіновані.

 


Теоретичні факультативи прово­дяться з метою поглибленого вивчен­ня складних теоретичних проблем, узагальнення й систематизації основ­них розділів чи тем предмета.

Голов­ним при цьому є:


  • постановка, вису­нення гіпотез,

  • створення проблемних ситуацій,

  • розробка проблемних зав­дань,

  • самостійність розкриття про­блем з використанням аналізу та син­тезу,

  • усвідомлення головного, істот­ного.

 

Методи та прийоми при цьому можуть бути як традиційні (пояснен­ня, розповідь, бесіда), так і частко­во-пошукові, дослідницькі (уявний експеримент, формуючий експери­мент, порівняння, зіставлення).


Ефективність факультативного заняття залежить від:


  • ступеня творчого управління вчите­лем цим процесом;

  • використання проблемного підходу;

  • раціонально­го поєднання форм і методів навчан­ня;

  • індивідуального підходу;

  • здійснення професійної орієнтації учнів;

  • зв'язку навчання з досягнен­нями науки і практики.

 

Практичні факультативні заняття проводяться з метою формування на­вичок та вмінь дослідницького харак­теру на основі поглиблення теоретич­них знань.

Учні виконують лабораторні роботи, навчальні завдан­ня практичної спрямованості, а вчитель:


  • розкриває практичну значущість про­блеми, що спонукає учнів до пошуку шляхів її розв'язання;

  • здійснює керів­ництво, контроль і коригування на­вчально-пізнавальної діяльності учнів;

  • спільно з учнями обговорює результа­ти заняття й підбиває підсумки.

 

Види завдань:


  • з альтернативними та прихованими даними;

  • завдання на моделювання, які сприяють формуванню конструкторсь­ко-технічних умінь учнів;

  • завдання виробничого характеру, виконання яких підвищує інтерес учнів до різноманітних про­фесій.

 

^ Комбіновані факультативні заняття проводяться у формі науково-практич­ної конференції, лекційно-практично­го й семінарського заняття. Їхня струк­тура залежить від дидактичних завдань і допускає різні поєднання компонентів. Провідною ідеєю проведення комбіно­ваних факультативів є самостійна ро­бота учнів з літературою та іншими джерелами інформації.

^


Дата добавления: 2023-01-08; просмотров: 109; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!