Вибірково-розподільний диктантіз ключем

ТЕМА: Звертання поширені і непоширені.

МЕТА: поглибити знання учнів про звертання поширені та непоширені; удосконалити вміння визначати звертання в реченні, інто­нувати речення зі звертаннями;

розвивати навички зв’язного мовлення, зокрема з використанням звертань; зміцнювати почуття зацікавленості у вивченні мовного матеріалу; розвивати емоційну сферу; формувати пізнавальну, комунікативну, соціальну, особистісну компетенції;

виховувати ввічливість, культуру спілкування, повагу до співрозмовника.

ТИП УРОКУ:Урок засвоєння нових знань.

ОБЛАДНАННЯ: підручник, презентація «Звертання»

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент. Прийом «Кола на воді»

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів. (Маша)

До вас у гості завітала знайома вам героїня мультфільму. Але, здається, щось її збентежило.

Завдання учням: Прослухайте текст. Що в ньому видається вам смішним чи недоречним? Про що забув один із співрозмовників?

¾ Добрий день, Сергійку.

¾ Привіт, лікарю!

¾ Як ти почуваєш себе?

¾ Все кльово!

¾ Температура не піднімається?

¾ Я ж кажу, все о¢кей!

¾ Ну, бувай-бувай, на все добре.

¾ Чао!

 

Як можна назвати хлопчика??? НЕВИХОВАНИЙ!!!!!

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів.

Слово вчителя. Однією з ознак вихованості споконвіку вважають уміння дотримуватися норм етикету. Неабияке значення має мовний етикет.

Виразне читання.

(учень читає поезію Д. Білоуса «У спілкуванні людям личить те, що народ від серця зичить»).

Чи всі ми вмієм спілкуватись

По-українськи привітатись?

                                        Чи всі вітання наші гречні,

                                        Теплом зігріті і сердечні?

А є ж і тут чудесні форми,

Питомі українські норми:

Шановні і вельмишановні,

Панове і товариші!

А побажання – шани повні,

Бо теплі, щирі, від душі.

А в спілкуванні людям личить.

Те,що народ від серця зичить:

Здорові будьте,як вода,

Багаті будьте,як земля,

Веселі будьте, як весна!

І ви, добродію, і пане,

Військовий – пане капітане.

І ви, добродійко, і панно

(хіба звучить не бездоганно?)

Й звертання кожне не єдине:

І господарко, й господине!

Звучить яскраво і ласкаво.

Але чому? Для вас цікаво?

Тому,що ввічливо, пристойно,

Велично, гідно і достойно!

Я бажаю вам, щоб ваше мовлення було ввічливим, пристойним і достойним мовленню вихованої людини!!!

ІІІ. Оголошення теми й мети уроку.

Слово вчителя. Сьогодні на уроці звучатимуть звернення багато раз, бо й тема ж уроку благодатна – «Звертання поширені й непоширені».

Поставимо собі за мету поглибити свої знання з теми, вдосконалити свої вміння визначати звертання та вживати їх у своєму мовленні, правильно інтонувати такі речення, тобто маємо показати, що ж ми, справжні філологи, знаємо і вміємо.

 

І V . Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Метод « Думай ». Робота з опорною схемою.

Вчитель. Пригадайте з уроків української мови за 5 клас, що називається звертанням, які розділові знаки ставляться в реченнях при звертанні. Чим відрізняються звертання від інших членів речення? У якому відмінку вживаються звертання? У яких стилях найчастіше вживається звертання? Зіставити свої висновки із теоретичним матеріалом.

* Метод спостереження. Чи можуть займенники ти, ви вживатися в ролі звертань?

- Так. У розмовному мовленні задля вираження різкості, зневаги, грубості: Ей ви, куди йдете? Ти, чого смієшся?

Опрацювання теоретичного матеріалу підручника. (ст..182-183)

Позначки»

« + » - відома інформація;

« - » - нове;

Гра «Питання від Маші»

Білет №1 – Що називається звертанням?

Білет №2 – У чому полягає відмінність між звертаннями непоширеними і поширеними?

Білет №3 – Якими частинами мови можуть бути звертання?

Білет №4 – У формі якого відмінка вживаються іменники, котрими виражаються звертання?

Білет №5 – Які розділові знаки ставляться при звертаннях?

Білет №6 – Як інтонуються речення, в яких є звертання?

Білет №7 – В яких стилях мовлення вживаються звертання?

Білет №8 Яка основна роль звертання?

Білет №9. Яким членом речення є звертання?

 

V . Закріплення вивченого матеріалу.

Гра «Швидка конячка»

Впр.294. Визначити звертання. Вказати, поширені чи непоширені.

Диктант-взаємоперевірка.

Діти,ваша мова прекрасна, не соромтесь її,не цурайтесь, вона нічим не гірша за інші мови. Ой Морозе, Морозенку, ти славний козаче! За тобою, Морозенку, вся Вкраїна плаче. Грицю, Грицю, молотити! Ярославно, Ігор знову кличе, шле гінця з далекого полка. О краю мій, тужу я за тобою!

 

Вибірково-розподільний диктантіз ключем

Завдання: Іменники поставте в кличному відмінку й запишіть у 3 колонки:

а) із закінченням –е;

б) із закінченням –у(-ю);

в)із закінченням –о.


Дата добавления: 2022-11-11; просмотров: 14; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!