УЗД непухлинних захворювань щитоподібної залози. Альтернативні методи дослідження.

Білет №10

Аномалії розвитку нирок в рентгенівському зображені.

Агенезія або аплазія нирки - це анатомічна кількісна аномалія, при якій агенезия нирки - це повна відсутність органу, а поняття «аплазія» передбачає, що орган представлений нерозвиненим зачатком, позбавленим нормальної ниркової структури. У разі аплазії нирки її функцію виконує другий парний орган, який гіпертрофується в силу виконання додаткової компенсаторної роботи. Для встановлення такого відповідального діагнозу повинен бути застосований весь комплекс урорентгенологічних методів, серед яких найбільш цінним є ниркова ангіографія. Відсутність судинного дерева нирки в поєднанні з відсутністю сечового гирла в міхурі безумовно свідчить про природжений відсутності нирки.

Гіпоплазія нирки відноситься до числа досить рідкісних аномалій. Вона спостерігається рідше, ніж аплазія нирки. Гіпоплазія нирки є не що інше, як нормальний орган, але тільки маленьких розмірів. Гипоплазирована нирка на екскреторної урограмме і на ретроградної пієлограма зазвичай буває представлена ​​як нормальна нирка зі звичайним малюнком чашечно-мискової системи, але тільки в мініатюрному вигляді. Для гіпоплазії нирки характерні всі рентгенологічні ознаки нормальної нирки з тією лише різницею, що лоханочно-чашкова система може бути менш розвинена, мати менше число чашок. Основним методом діагностики гіпоплазії нирки є ниркова ангіографія. У разі гіпоплазії судинний малюнок не представляє будь-яких змін, за винятком лише зменшених його розмірів, тоді як при зморщеною нирці, найчастіше зумовленої пієлонефритом, на ангиограммах є картина так званого обгорілого дерева. Приписувану раніше пневморетроперитонеум велику цінність в діагностиці ниркової гіпоплазії слід вважати непереконливою, так як наявність малих розмірів нирки ще ні в якій мірі не встановлює причини її зменшення.

Третя, додаткова нирка-вкрай рідкісна аномалія. При наявності двох нирок, розташованих на своїх звичайних місцях, є третя нирка, не пов'язана з двома основними. Найчастіше третя, додаткова нирка розташовується нижче основних, вкрай рідко вище їх. Додаткова нирка має своє власне судинне дерево і сечовід; сечовід частіше відкривається додатковим третім гирлом в сечовий міхур, при цьому нижче і медіальніше двох основних гирл. Іноді сечовід третьої, додаткової нирки зливається з одним з двох сечоводів за типом ureter fissus Рентгенодіагностика цієї аномалії грунтується на даних екскреторної урографії і ретроградної пієлографії, іноді в поєднанні з пневморетроперитонеум. Пневморетроперитонеум дозволяє встановити,

що третя нирка не пов'язана з двома основними. Найцінішим в діагностиці і цього пороку розвитку є ниркова ангіографія, яка дозволяє встановити характерні ознаки третьої додаткової нирки, а саме власне судинне дерево, не пов'язане з іншими нирками, відокремлену тінь нирки.

Подвоєна нирка має розміри трохи більше звичайних, дві окремі, що не повідомляються між собою балії і два сечоводу при наявності другої нирки на іншій стороні. На екскреторной урограмі чітко вдається бачити дві чашково-мискової системи і два сечоводу з однієї або з двох сторін. Важче буває на підставі тільки екскреторної урограмми встановити, чи має місце повне подвоєння сечоводу або ж його розщеплення. Ретроградна пієлоуретрографія дозволяє з достовірністю вирішити дане питання. Виявлення двох усть сечоводів перед їх катетеризацією вказує на повне подвоєня.Ангіографія дозволить скласти чітке уявлення про судинної архітектоніці цього пороку розвитку. Судинне дерево подвоєною нирки зазвичай представлено самостійними, відокремленими кінцевими артеріями для кожної половини нирки. Порівняно рідко доводиться спостерігати, як одна магістральна артерія в області синуса ділиться на дві, кожна з яких здійснює роздільне харчування двох половин подвоєною нирки.

Аномалії положення нирок

До цієї групи аномалій відносять дістопіі нирок, які можуть бути гомолатеральними і гетеролатеральними. Під дистопією прийнято розуміти вроджене ненормальне становище нирки. Нирка в силу вади розвитку не встигає піднятися з таза на звичайне для неї місце і на будь-якому етапі проходження в поперекову область зупиняється. Серед групи гомолатеральной дістопіі нирки розрізняють тазову, подвздошную і поперекову дістопію. До гетеролатерально дістопіі відноситься так звана перехресна дистопія нирки. Така нирка не тільки дістопірованних, але розташована на протилежному боці, поруч з іншого ниркою. В силу цього обидві нирки знаходяться на одній стороні. Виявляють дістопію зазвичай при екскреторної урографії, а в разі різкого зниження функції нирки - ретроградної пієлографії. Відзначають характерні ознаки дістопіі: ротація і незвичайна локалізація нирки з обмеженою рухливістю. Нерідко виникають труднощі в диференціальної діагностики поперекової і клубової дістопіі і нефроптоз, особливо у випадках так званого фіксованого нефроптоз, який, як і дістопірованних нирка, характеризується низькою локалізацією і малої смещаемостью нирки. Однак на урограммах при фіксованому нефроптозе можна відзначити медіальне розташування балії і звивистою довгий сечовід. Іноді розмежувати ці стани допомагає лише ниркова ангіографія, що виявляє коротку судинну ніжку при дістопіі і подовжену - при нефроптоз.

Аномалії взаємини двох нирок ( зрощені нирки)

Зрощення нирок може бути симетричним і асиметричним. Прикладами симетричного зрощення є підковоподібна і Галетообразная нирка, асиметричного - L-образна або S-подібна нирка.

Симетричні зрощення нирок: підковоподібна нирка зустрічається порівняно часто і завжди виявляється кілька дістопірованной. Точна діагностика забезпечується екскреторної урографія, пієлографією, ниркової ангиографией. Лише у виняткових випадках на оглядовій рентгенограмі вдається бачити тінь подковообразной нирки, її перешийок. Іноді за характером розташування конкрементів в обох половинах такої нирки можна розпізнати дану аномалію. У 90% обидві половини підковоподібної нирки зрощені нижніми своїми полюсами, а в 10% - верхніми полюсами. При Галетообразній нирці обидві нирки зрощені між собою медіальними своїми краями і розташовані строго по середній лінії хребта в області таза або злегка вище промонторіума. Галетообразная нирка зазвичай добре визначається при пальпації органів черевної порожнини і при

гінекологічному дослідженні. Діагностика забезпечується екскреторної урографія або двосторонньої ретроградної пієлографією. Картина характерна для дістопірованних нирок, чашечно-лоханочная система яких розташована дуже близько один до одного. Необхідно ще раз підкреслити, що у важких для діагностики випадках ниркових аномалій показана ангіографія.

УЗД непухлинних захворювань щитоподібної залози. Альтернативні методи дослідження.

Найбільш поширеним дифузним захворюванням щитовидної залози є ендемічний зоб. У порівнянні з нормою обидві частки однаково збільшені, часто з потовщенням перешийка. Внаслідок дефіциту йоду в тканині щитовидної залози часто утворюються ехогенні вузли, які при латеральному розташуванні можуть випинати контур органу. При збереженні дефіциту йоду всередині вузлів можуть виникати вогнища звапнення і анехогенние кісти. У разі прогресування дегенерації кісти можуть досягати значного розміру, а в їх порожнини можуть виявлятися ехогенні крововиливи.

Диференціальний діагноз гіпоехогенних вогнищ в тканини щитовидної залози включає дрібнокістозні вузли з дегенерацією, доброякісні аденоми і рак щитовидної залози. Тому при наявності гіпоехогенних вузлів необхідно виконати додаткове сцинтиграфічної дослідження. «Гарячі» вузли відповідають гормонально активним аденомам, які при сонографії часто мають гіпоехогенний край і розташовуються в нормальній паренхімі щитовидної залози, гіпоехогенний ободок вузла в щитовидній залозі, на відміну від метастазів в печінці, не говорить про злоякісності. Сцинтиграфически «холодні» гіпоехогенні вузли, навпаки, вимагають проведення біопсії з наступним цитологічним дослідженням для виключення раку.

3. Будова та принцип роботи комбінованих діагностичних апаратів ОФЕКТ/КТ та ПЕТ/КТ.

ОФЕКТ/КТ об'єднує в собі гамма-камеру, гентрі для позиціонування емісійної томографії та рентгенівський комп'ютерний томограф.

Перевагами суміщення в одній системі комп'ютерного томографа та гамма-камери є те, що одночасно з отриманням функціональної інформацією на молекулярному рівні, комп'ютерний томограф забезпечує анатомічну інформацію, що дозволяє локалізувати функціонально-молекулярну інформацію.

Принцип дії, однофотонного емісійного томографа поєднаного з комп'ютерним томографом, обумовлений поєднанням досліджуваних процесів, які відбуваються в організмі людини на молекулярному рівні і виявленні анатомічної (структурної) патології.

Всі дослідження можливо проводити в режимі реального часу.

Система показана для отримання функціонально-молекулярної інформації з різних органів і систем організму людини з метою діагностики патологічних змін.

ПЕТ/КТ-це дослідження допомагає визначити, як функціонують органи і в якому стані знаходяться тканини організму. Наприклад, ПЕТ дозволяє діагностувати рак на так званій «нульовий» стадії, коли ще не відбулися істотні зміни в структурі тканини, а КТ - визначити точне місце розташування хворих клітин, тобто замість кількох досліджень провести одне

4. Променева терапія дегенеративно-дистрофічних захворювань.

 

Дегенеративно-дистрофічні захворювання кістково-суглобового апарату, що супроводжуються больовим синдромом. (Під впливом опромінення настає зменшення запальних змін і зникнення больового синдрому, що веде до відновлення функції кінцівки в 80-85% випадків.)

· Бурсит, тендиніт.

o Показані до променевої терапії вапняний бурсит або вапняний перитендинит в області плечового і тазостегнового суглобів, бурсит в області великого рожна стегна, ліктьовий бурсит (ліктьовий остеофіт), бурсит (шпори п'ят) п'яти, бурсит тилу стопи.

o Протипоказань прямих до рентгенотерапії бурситів і тендинитов немає.

· Артрозо – артрити.

o Показані до рентгенотерапії що деформують артрозо – артрити верхньої і нижньої кінцівок, спондиллез, остеохондроз, деякі різновиди хронічних артритів (ревматоїдний поліартрит, анкілозуючий спондилоартрит), що супроводжуються вираженим больовим синдромом.

o Протипоказань прямих немає.

Променева терапія при дегенеративно-дистрофічних захворюваннях РОД – 1 Гр, СОД – 3 – 5 Гр.


Дата добавления: 2022-06-11; просмотров: 21; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!