Призначення технохімічного та мікробіологічного контролю. Дати схему на прикладі молока питного.



Білет № 12

Що ви розумієте під проектуванням промислового підприємства? Яка мета проектування? Яка роль технолога в творчій роботі над проектом?

Молочна промисловість належить до провідних у харчовій та переробній промисловості. Це пов’язано з тим, що продукція молочної галузі займає важливе місце у споживанні. На сьогодні існує багато проблем у галузі, але конкурентноспроможними стають ті підприємства, які вкладають кошти на модернізацію підприємств, реконструкцію, прагнуть до підвищення ефективності капіталовкладень.

Мета проектування - підготовка документації, за якою можна відтворити в натурі запланований до будівництва, розширення, реконструкції або технічного переозброєння об'єкт у відповідності з заданими умовами.

Створення високоефективних підприємств здійснюється у 3 фази:

1.Проектування.

2.Будівництво.

3.Введення в експлуатацію.

Проектування - розробка комплексної технічної документації (проекта), яка містить техніко-економічне обґрунтування, розрахунки, креслення, макети, кошториси, пояснюючі записки та інші матеріали, необхідні для будівництва або реконструкції будівель, споруд або їх комплексів.

 Проект  складається із техніко-економічного обгрунтування, пояснювальної записки, графічних матеріалів і кошторису.

Проектування молочного підприємства містить розробку:

 завдання на проектування;

 попередні техніко-економічні розрахунки;

 спеціальні частини: технологічну, архітектурно-будівничу, генплан, транспорт, опалення, вентиляцію, водопостачання та каналізацію, гаряче водопостачання, теплопостачання, холодопостачання, енергопостачання, КВПіА, зв'язок та сигналізацію, кошторис та економічні розрахунки.Таким чином, проектування підприємств є результатом сумісної творчої діяльності колективу великої кількості спеціалістів різних професій: технологів, механіків, будівельників, конструкторів, сантехників, енергетиків, транспортників, дизайнерів, соціологів, кожен з яких вирішує свої завдання.

При проектуванні промислових підприємств виконують 5 типів проектів:

Індивідуальний проект - розробляється на підставі завдання на про­ектування для будівництва підприємства  яке містить нові технічні та архі­тектурно-планувальні рішення.

Проект повторного використання - це проект, в основу якого покла­дено типовий або індивідуальний проект з незначними додатковими зміна­ми проектної документації.

Типові проекти розробляються відповідно до певних, заздалегідь відо­мих умов будівництва, рівнів технологічного та технічного забезпечен­ня виробництва. Вони містять повний комплект робочих креслень з по­яснювальною запискою та кошторисом.

Проект технічного переоснащення діючого підприємства передба­чає комплекс заходів по підвищенню технічного рівня окремих ділянок виробництва шляхом заміни застарілого обладнання на нове, більш про­дуктивне, впровадження нових технологій, засобів механізації і автома­тизації виробничих процесів. Технічне переоснащення здійснюють згідно з планом без збільшення виробничих приміщень.

Проект реконструкції передбачає повне або часткове переобладнан­ня та перебудову діючого підприємства по єдиному проекту. Реконст­рукція передбачає при необхідності розширення діючих об'єктів основ­ного, допоміжного та обслуговуючого призначення. Під час реконструкціїможливе також будівництво нових цехів і об'єктів необхідної продуктив­ності для виготовлення продукції на заміну цехів, що ліквідуються, та об'єктів того ж призначення, але подальша експлуатація яких визнана недоцільною.

Мета реконструкції - підвищити ефективність виробництва за раху­нок заміни морально застарілого або фізично зношеного обладнання, механізації і автоматизації виробництва.

Проект, як перша фаза створення підприємства, повинен відповідати сучасним вимогам щодо підприємств аналогічного призначення. У ньо­му повинні бути запроектовані сучасні технології, обладнання, організа­ція виробництва та санітарно-гігієнічні заходи, які забезпечують виго­товлення високоякісної і конкурентоспроможної продукції та високу про­дуктивність праці.

Проект являє собою комплекс технічної документації, до складу якої входять:

- загальна пояснювальна записка;

- робочі креслення;

- проектно-кошторисна документація;

- паспорт робочого проекту.

До складу проектів (загальної пояснювальної записки, робочих крес­лень та інших) входять такі основні частини, як:

- генеральний план;

- архітектурно-будівельна частина; 

- технологічні рішення;

- санітарно-технічна частина;

- електротехнічна частина;

- забезпечення холодом;

- заказні специфікації;

- заходи з охорони праці та охорони довкілля;

- кошторисна документація;

- графічні матеріали, необхідні для будівництва і експлуатації підприємства;

- паспорт робочого проекту.

До складу молочного підприємства входять:

1. Виробничі будівлі, в яких розміщуються цехи і дільниці з виготовлення продукції згідно асортиментної програми даного підприємства.

2. Підсобно-виробничі будівлі, призначені для обслуговування основного виробництва (ремонтно-механічні, слюсарні, столярні майстерні, вентиляційні камери, відділення мийки тощо).

3. Складські будівлі для зберігання тари, припасів, матеріалів, напівфабрикатів, інвентарю та обладнання.

4. Будівлі транспортного господарства для обслуговування коштів транспорту (гаражі, авторемонтні майстерні та ін).

5. Енергетичні будівлі для розміщення виробництв по виробленню електроенергії, пари, стисненого повітря, холоду (котельні, компресорні, трансформаторні, газорозподільні підстанції тощо).

6. Адміністративно-побутові будівлі (допоміжні) для розміщення заводоуправління, їдалень, червоних куточків, побутових приміщень, медпункту тощо).

Проект на будівництво промислового підприємства являє собою комплексний документ, який складається із текстових (пояснювальна записка, техніко-економічні розрахунки, обгрунтування) та графічних (креслення, схеми), з замовлених специфікацій на матеріали, вироби, обладнання і арматуру, а також кошторисно-фінансових документів.

Проект молочного підприємства включає розробку завдання на проектування, попередні техніко-економічні розрахунки, спеціальні частини: технологічну, архітектурно-будівельну, генплан і транспорт, опалення і вентиляцію, водопровід і каналізація, гаряче водопостачання, теплопостачання, холодопостачання, енергопостачання, КВП (контрольно-вимірювальні прилади) і автоматику, зв'язок і сигналізацію, кошториси та економічні розрахунки.

Таким чином, проектування підприємств є предметом спільної творчої діяльності колективу, що включає велику кількість фахівців різних професій: технологів, механіків, будівельників, конструкторів, сантехніків, енергетиків, транспортників, лікарів, соціологів, дизайнерів та інших, кожен з яких вирішує певні завдання.

Призначення технохімічного та мікробіологічного контролю. Дати схему на прикладі молока питного.

Виробництво високоякісної продукції не можливе без чіткої організації контролю на виробництві, а особливо організація технохімконтролю, наявність кваліфікованих кадрів, лабораторних приладів, вимірювальної техніки. В його завдання входить запобігання випуску неякісної, небезпечної продукції, а також запобігання порушень технологічного процесу і санітарно-гігієнічного стану на виробництві.

Технохімічний контроль здійснюється працівниками виробничої вимірювальної лабораторії, службою головного технолога та керівниками цехів та дільниць.

Основними функціями технохімконтролю є:

− контроль якості сировини, яка надходить;

− контроль технологічних процесів виготовлення молочних продуктів;

− контроль якості готової продукції;

− контроль режимів якості миття та дезинфікації обладнання, тари і апаратури;

− контроль миючих, дезинфікуючих засобів, реактивів;

− контроль за станом лабораторних приборів;

− контроль витрат сировини і виходу готової продукції.

Задачею техніко-хімічного і мікробіологічного контролю є забезпечення виходу молочної продукції в строгій відповідності з вимогами стандарту, ТУ і технологічних інструкцій.

Для визначення якості продукції лаборанти відбирають проби для аналізів. Перед відбором проб проводять огляд тари, наявність пломб.

Температуру вимірюють за допомогою термометрів в оправі.

Щодо хімічних реактивів, то їх приготуванням займається хімік або лаборант і він же перевіряє їх.

Якщо мова йде про приготування, то всі реактиви готуються у витяжних шафах.

Молоко коров’яче незбиране контролюють згідно вимог ДСТУ 3662-97 на кислотність, температуру, густину, масову частку жиру, сухих речовин, білку, при необхідності перевіряють на фальсифікацію водою, содою та іншими фальсифікаторами.

Забезпечення високоякісної продукції, яка за мікробіологічними показниками відповідає вимогам нормативно технічної документації, підвищення її смакових і харчових якостей є задачею мікробіологічного контролю.

Мікробіологічний контроль - ефективний засіб, що забезпечує виробництво молока і молочних продуктів високої якості в гігієнічному відношенні. Цей контроль дозволяє, з одного боку вчасно знайти бактеріальне забруднення продукту і встановити його джерело чи причини, з іншого боку, дає можливість проконтролювати ефективність проведених заходів для зниження бактеріального забруднення продукту (миття і дезинфекція устаткування, теплова обробка продукту. У харчовій промисловості одне з головних вимог споживача – безпека харчових продуктів. Використання продуктів харчування не повинне приводити до харчових отруєнь, а самі продукти не повинні містити небезпечні інгредієнти. Безпека харчової продукції є обов'язкових складових всіх аспектів її якості, а оскільки система ХACCП зв'язана саме з безпекою харчової продукції, існує твердий зв'язок між якістю й безпекою.Підвищення якості і безпечності харчових продуктів є одним із найважливіших і пріоритетних завдань держави. Щоб встановити, забезпечувати і підтримувати необхідний рівень якості продукції і, таким чином, забезпечити її конкурентоспроможність, українські підприємства дедалі частіше звертаються до досвіду закордонних країн щодо методології управління якістю. Найефективнішим методом забезпечення якості та безпечності харчової продукції нині у світі визнано систему НАССР (Hazard Analysis Control Critical Points - аналіз ризиків у контрольних критичних точках). Це науково обґрунтований, раціональний і систематичний підхід до ідентифікації продукції, оцінювання та контролю ризиків, які можуть виникнути під час виробництва, перероблення, зберігання та використання харчових продуктів.


Дата добавления: 2022-06-11; просмотров: 27; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!