Питання 2. Навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях



 

Організація навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях

Навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях здійснюється:

 1) за місцем роботи - працюючого населення;

 2) за місцем навчання - дітей дошкільного віку, учнів та студентів;

 3) за місцем проживання - непрацюючого населення.

 2. Організація навчання діям у надзвичайних ситуаціях покладається:

 1) працюючого та непрацюючого населення - на центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування, які розробляють і затверджують відповідні організаційно-методичні вказівки та програми з підготовки населення до таких дій;

 2) дітей дошкільного віку, учнів та студентів - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, який розробляє та затверджує навчальні програми з вивчення заходів безпеки, способів захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних надзвичайними ситуаціями, з надання домедичної допомоги за погодженням з центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Стандартами професійно-технічної та вищої освіти передбачається набуття знань у сфері цивільного захисту.

                       Навчання працюючого населення

 Навчання працюючого населення діям у надзвичайних ситуаціях є обов’язковим і здійснюється в робочий час за рахунок коштів роботодавця за програмами підготовки населення діям у надзвичайних ситуаціях, а також під час проведення спеціальних об’єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту.

 Для отримання працівниками відомостей про конкретні дії у надзвичайних ситуаціях з урахуванням особливостей виробничої діяльності суб’єкта господарювання у кожному суб’єкті господарювання обладнується інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту.

Особи під час прийняття на роботу та працівники щороку за місцем роботи проходять інструктаж з питань цивільного захисту, пожежної безпеки та дій у надзвичайних ситуаціях.

Особи, яких приймають на роботу, пов’язану з підвищеною пожежною небезпекою, мають попередньо пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум). Працівники, зайняті на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, один раз на рік проходять перевірку знань відповідних нормативних актів з пожежної безпеки, а посадові особи до початку виконання своїх обов’язків і періодично (один раз на три роки) проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки.

Допуск до роботи осіб, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань цивільного захисту, зокрема з пожежної безпеки, забороняється.

Формування культури безпеки життєдіяльності населення. Навчання учнів, студентів та дітей дошкільного віку

 

 Навчання учнів, студентів та дітей дошкільного віку діям у надзвичайних ситуаціях та правилам пожежної безпеки є обов’язковим і здійснюється під час навчально-виховного процесу за рахунок коштів, передбачених на фінансування навчальних закладів.

 

 Навчання дітей дошкільного віку діям у надзвичайних ситуаціях та запобігання пожежам від дитячих пустощів з вогнем проводиться шляхом формування у них поведінки, відповідної віку дитини, щодо власного захисту та рятування.

                             Навчання непрацюючого населення

Непрацююче населення самостійно вивчає пам’ятки та інший інформаційно-довідковий матеріал з питань цивільного захисту, правила пожежної безпеки у побуті та громадських місцях та має право отримувати від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, через засоби масової інформації іншу наочну продукцію, відомості про надзвичайні ситуації, у зоні яких або у зоні можливого ураження від яких може опинитися місце проживання непрацюючих громадян, а також про способи захисту від впливу небезпечних факторів, викликаних такими надзвичайними ситуаціями.

 

Культура безпеки життєдіяльності населення - це сукупність цінностей, стандартів, моральних норм і норм поведінки, спрямованих на підтримання самодисципліни як способу підвищення рівня безпеки.

Популяризація культури безпеки життєдіяльності серед дітей та молоді організовується і здійснюється центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері освіти і науки, громадськими організаціями шляхом:

 1) проведення шкільних, районних (міських), обласних та всеукраїнських змагань з безпеки життєдіяльності;

 2) проведення навчально-тренувальних зборів і польових таборів;

 3) участі команд - переможниць у заходах міжнародного рівня з цих питань

 

РЕКОМЕНДОВАНА ЛІТЕРАТУРА

Базова

1. Стеблюк М.І. Цивільна оборона та цивільний захист. Київ, Знання-Прес, 2007р.

Допоміжна

2. Конституція України, Київ, 1996-108 с.

3. Закон України «Кодекс цивільного захисту», Київ, 2012р.

4. Бригунець В.О. Безпека життєдіяльності, цивільний захист та особиста безпека працівника ОВС (в схемах і таблицях) Донецьк, ДЮІ, 2013р.

5. Наказ МВС України “Про затвердження Статуту патрульно-постової служби міліції України” від 28.07.1994р. № 404.

6. Методичні рекомендації щодо організації навчання курсантів навчальних закладів МВС України захисту і діям у НС техногенного та природного характеру від 25.04.2012 № 6302/Чн.

7. Типова навчальна програма нормативної дисципліни «Цивільний захист» для вищих навчальних закладів – МОН, Київ 2011.

 

ІНФОРМАЦІЙНІ РЕСУРСИ

1. Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи http:Верховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада УкраїниВерховна Рада України//www.mns.gov.ua/.

2. Новини про поточні події у світі, в т. ч. про надзвичайні ситуації http://www.100top.ru/news/ (російською мовою).

3. Сайт, присвячений землетрусам та сейсмічному районуванню території http://www.scgis.ru/russian/.

4. Сайт, присвячений надзвичайним ситуаціям природного характеру http://chronicl.chat.ru/.

 

5.Електронна бібліотека ДЮІ навчальної дисципліни «Цивільний захист.»

 

 

Старший викладач кафедри ТСП

майор міліції                                                                          В.В. Ткач

 

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 12; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!