VII . Узагальнення, підсумки уроку

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань, навичок.

III. Повідомлення теми. Мотивація навчальної діяльності.

IV. Вивчення нового матеріалу.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

VI. Узагальнення. Підсумки уроку.

VII. Домашнє завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

1) Перевірка присутності учнів за журналом. (Вчитель перевіряє присутність учнів).

 2) Усне опитування учнів по темі «Програмування в Delphi ». (Вчитель задає дітям запитання по темі «Програмування в Delphi ». Учні піднімають руки і відповідають).

ІІ. Актуалізація опорних знань, навичок

( Вчитель ставить учням такі запитання ) :

1. Що таке програмування?

2. Що таке алгоритм?

( Учні намагаються дати правильну відповідь ) .

I. ІІІ. Повідомлення теми уроку. Мотивація навчальної діяльності.

(Вчитель повідомляє учням тему уроку. Учні записують тему уроку в зошити).

Тема сьогоднішнього уроку звучить так: «Програмування мовою Object Pascal. Тобто сьогодні на уроці ми повинні ознайомитись з особливостями і призначенням, алфавітом мови програмування, основними поняттями мови та структурою  Паскаль - програми. Адже ці знання будуть вам корисні у майбутній вашій професії.

V . Вивчення нового матеріалу

(Учні уважно слухають і слідкують за поясненнями вчителя. Спочатку учні з допомогою вчителя вивчають середовище програми Pascal ).

  Одна з найпопулярніших мов програмування — це мова Паскаль, яку створив у 1968 р. швейцарський учений Ніклаус Вірт. Вона дозволяє записувати команди, завдяки яким комп'ютер може розв'язувати математичні задачі, обробляти тексти, будувати зображення на екрані дисплея.
Як кожна мова, Паскаль має свій алфавіт. До нього вхо­дять латинські літери, цифри від 0 до 9, спеціальні знаки (+, —, круглі, квадратні і фігурні дужки, крапка, кома та ін.), а також службові слова мови (begin, end, for, while тощо). У текстах програм службові слова виділяються жир­ним шрифтом. Для зручності до текстів програм вносяться пояснення (коментарі), які в Паскалі записуються у фігур­них дужках.
Одним із основних етапів розроблення програми для розв'язування задачі є присвоєння даним, які використо­вуються в цій задачі, імен. Ім'я в Паскалі — це слово, яке починається з літери і містить літери, цифри та знаки
підкреслення. Як імена не можна використовувати службові слова Паскаля.
Кожне ім'я відповідає певній ділянці пам'яті, куди запи­суються значення даних. Оскільки на одну й ту саму ділян­ку можна записати різні значення, то ім'я також називають змінною або ім'ям змінної. Ділянка — поняття умовне: це послідовність різної кількості байтів пам'яті для різних даних. Для кожної змінної треба вказати її тип, щоб вказа­ти транслятору (програмі, яка перекладає з мови програму­вання на мову машинних команд), скільки місця в пам'яті потрібно виділити для цієї змінної.
   У Паскалі розрізняють цілі і дійсні числа. їм відповідають змінні цілого та дійсного типів. У Паскалі для цілих чисел в пам'яті комп'ютера відводиться два байти, а для дійсних — шість.
  Для додатних чисел знак « + » можна не писати. При записі дійсних чисел ціла частина відокремлюється від дробової не комою, а крапкою. Дійсні числа можуть запису­ватись у двох формах: із фіксованою крапкою, наприклад 7.23, 897.5, —0.11, та в експоненціальній (з плаваючою крап­кою), наприклад 1.354Е+ 12. Літера Е означає множення на степінь 10. Таким чином, запис — 4.9876543234Е —02 означає те саме, що й — 0,049876543234. Незалежно від форми запи­су дійсні числа зберігаються в пам'яті машини у формі з плаваючою крапкою.
  Для роботи з числами використовуються шість операцій: « + » — додавання, «-» — віднімання, «/» — ділення, «*» — множення, «div» — ділення націло і «mod» — знаходження залишку від ділення. Останні дві операції застосовуються тільки до цілих чисел.
  З імен змінних, чисел, знаків арифметичних операцій і функцій складаються арифметичні вирази. Щоб указати порядок дій, використовують тільки круглі дужки; їх може бути кілька, але кількість відкритих дужок повинна дорівню­вати кількості закритих.
  До Паскаля вбудовані засоби розрахунку основних мате­матичних функцій. Запис у Паскалі синуса, косинуса та на­турального логарифма збігаються із загальноприйнятими: sin(x), cos(x), ln(x). Піднесення аргументу до квадрата позна­чається sqr(x), добування квадратного кореня sqrt(x), a
модуль — abs(x). Аргументом функції може бути арифме­тичний вираз.
Алгоритм перетворення даних на Паскалі складається з операторів, що є головними структурними елементами про­грам. Кожний оператор перетворюється транслятором у по­слідовність машинних команд.
Структура програми на Паскалі. Введення і виведення даних програма на Паскалі починається із заголовка, далі роз­міщується описова частина, в якій визначаються дані, що ви­користовуються в програмі, а після цього — тіло програми або програмний блок (блок операторів), що містить опера­тори для перетворення даних. Загальний вигляд програми:
program ім'я програми;
label{списокміток};
const{список сталих величин - констант};
type {описи нестандартних типів даних};
var {описи змінних, що використовуються в програмі};
begin {позначення початку програмного блоку}
{програма - послідовність операторів}
end. { кінець програми}
Ім'я програми складається не більше як з 8 символів. Воно починається з літери і містить літери, цифри й знаки підкреслення. Програма починається зі слова program і закінчується словом end із крапкою. Оператори, заголовок програми, описи типів та змінних закінчуються крапкою з комою.
До описової частини програми входять розділи міток label, констант const, нестандартних типів даних type і змінних var. їх використання буде розглянуто далі.           Основ­ним із них є розділ змінних var. У ньому вказуються імена змінних, що використовуються в програмі, та їх тип. Для числових даних використовуються основні описувачі типів integer (цілий) і real (дійсний). Наприклад, якщо у програмі використовуються дві цілочислові змінні і, j та одна дійсна х, то тоді розділ змінних може мати вигляд
var : integer; x: real;
Імена змінних одного типу пишуться через кому, потім після двокрапки вказується їх тип. Опис кожного типу закінчується крапкою з комою. Коли при перекладі на мову машинних кодів транслятор зустрічає опис змінної, він відводить для цієї змінної ділянку пам'яті і ставить у від­повідність до імені змінної адресу першого байта ділянки. Програмний блок містить опис алгоритму розв'язування задачі.

VII . Узагальнення, підсумки уроку

(Вчитель опитує учнів для того, щоб учні коротко повторили і узагальнили все вивчене на даному уроці ).

Запитання для учнів

1. Як запустити програму Object Pascal?

2. Назвіть елементи головного вікна Object Pascal

3. Які символьні й строкові типи Object Pascal ви знаєте? Приведіть 10 будь-яких функцій Object Pascal.

4. Які цілі і речовинні типи Object Pascal ви знаєте?Дайте їхню характеристику.

5. Які основні команди в Object Pascal ви можете назвати?

 

V ІІІ. Домашнє завдання.

(Учні записують в щоденник домашнє завдання).

Повторити конспект з вивченої теми.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!