Загальні положення дозвільної системи в галузі поводження з відходами. Порядок отримання дозволу

НАН

Лекція № 2 3

Тема 2 3 . Порядок розробки, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів.. Загальні положення дозвільної системи в галузі поводження з відходами. Порядок отримання дозволу.

 

План

Вступ                                                                                                                            5 хв.

1. Порядок розробки, затвердження і перегляду лімітів на утворення

 та розміщення відходів.                                                                                      35 хв.

2. Загальні положення дозвільної системи в галузі поводження з

відходами. Порядок отримання дозволу.                                                          30 хв.

Висновок                                                                                                                 5 хв.

Завдання на самопідготовку                                                                                     5 хв.

 

Вступ

Відповідно до Закону України «Про відходи», Постанови Кабінету Міністрів України № 1212 від 3 серпня 2000 р. «від 3 серпня 1998 р. № 1218», Закону України «Про ліцензування визначених видів господарської діяльності» № 1775-111 від 1.06.2000 р. визначені правові, організаційні й економічні основи діяльності, пов’язаної з попередженням зменшенням обсягів утворен­ня відходів, їхнім збором, перевезенням, збереженням, обробкою, ути­лізацією і видаленням, знешкодженням і похованням, збором і переро­бкою ресурснокоштовних компонентів відходів, а також із запобіган­ням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище і здоров’я людини на території України.

Порядок розробки, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів.

Порядок розробки, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів (далі - Порядок) затверджений постановою Кабінету Міністрів від 3 серпня 1998 р. № 1218.

Порядок визначає правила розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, у тому числі небезпечних, на території України.

 Розгляд заяв, проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів, погодження таких проектів лімітів, видачу дозволів на розміщення небезпечних відходів здійснює Мінприроди відповідно до Порядку.

Згідно цього Порядку:

ліміт на утворення відходів - максимальний обсяг відходів, на який у суб'єкта права власності на відходи (далі - власник відходів) є документально підтверджений дозвіл на передачу їх іншому власнику (на розміщення, утилізацію, знешкодження тощо) або на утилізацію чи розміщення на своїй території;

 нормативно допустимі обсяги утворення відходів - максимальний обсяг відходів, що може утворитися в результаті технологічного процесу за умови дотримання встановленого технологічного регламенту;

. питомий показник утворення відходів - обсяг відходів конкретного виду, який утворюється при виробництві одиниці продукції, переробленні одиниці сировини, наданні одиниці послуги тощо. Для твердих побутових відходів, що утворюються на території даного району, питомим показником утворення є обсяг відходів, який утворюється на одну людину, що проживає в даному районі, працює на підприємстві, в установі, організації даного району;

 розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах;

 ліміт на розміщення відходів - обсяг відходів (окремо для кожного класу небезпеки), на який у власника відходів є дозвіл на їх розміщення, виданий органами Мінекоресурсів на місцях;

понадлімітне розміщення відходів - виявлений у власника обсяг відходів, на які у нього немає дозволу на розміщення і які підлягають обов'язковому розміщенню за окремим дозволом органів Мінекоресурсів на місцях.

Ліміт на утворення відходів визначається їх власником у процесі діяльності на підставі дозволу на розміщення відходів та договору (контракту) на передачу відходів іншому власнику.

Ліміт на утворення відходів розраховується на підставі нормативів утворення для кожного виду відходів за класами їх небезпеки і має дорівнювати сумарному обсягу відходів, розміщених на своїй території та переданих іншому власнику.

Ліміт на утворення відходів не може перевищувати нормативно допустимих обсягів утворення відходів.

Норматив утворення відходів визначається технологічним регламентом на підставі питомих показників утворення відходів.

 Власникам відходів, які здійснюють лише їх розміщення, затверджується ліміт на розміщення відходів.

Власники відходів, для яких платежі за розміщення відходів усіх класів небезпеки не перевищують 10 гривень на рік, власники тільки побутових відходів, що уклали договори на розміщення відходів з підприємствами комунального господарства, та власники відходів як вторинної сировини, які провадять статутну діяльність із збирання і заготівлі таких відходів, звільняються від одержання лімітів на утворення та розміщення відходів.

Передача накопичених за попередні роки відходів іншому власнику здійснюється за окремим дозволом органів Мінекоресурсів на місцях, а їх обсяг не враховується при затвердженні лімітів на розміщення відходів.

Місцеві державні адміністрації за погодженням з органами Мінекоресурсів на місцях до 1 лютого поточного року визначають перелік власників відходів, яким необхідно одержати ліміти на утворення та розміщення відходів на наступний рік (крім власників, які звільняються від одержання таких лімітів).

Органи Мінекоресурсів на місцях до 1 березня поточного року надсилають на адреси власників відходів повідомлення про необхідність подання на погодження проектів лімітів на утворення та розміщення відходів на наступний рік.

 Власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, до 1 квітня, а власники відходів, які утворюють та розміщують їх на своїй території, до 1 червня поточного року подають до органів Мінекоресурсів на місцях заяви на одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році. До заяви додаються:

· проект ліміту на утворення та розміщення відходів;

· довідка про наявність спеціально відведених в установленому законодавством порядку місць чи об'єктів розміщення відходів; відомості про склад і властивості відходів, що утворюються, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища та здоров'я людини;

· довідка про нормативно допустимі обсяги утворення відходів; довідка про питомі показники утворення відходів;

· довідка про наявність установок (потужностей) з видалення відходів;

· довідка про наявність потужностей з утилізації відходів;

· копія договору (контракту) на передачу відходів іншим власникам;

· довідка про обсяги токсичних відходів та обсяги утворення, використання і поставку відходів як вторинної сировини і відходів виробництва за поточний рік;

· висновки санітарно-епідеміологічної експертизи щодо об'єктів поводження з відходами;

· інформація стосовно розміщення відходів, накопичених за попередні роки;

· наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами;

· звіт про виконання планових заходів у сфері поводження з відходами за попередній рік;

· перспективний план заходів у сфері поводження з відходами, спрямований на запобігання або зменшення обсягів утворення відходів і запобігання їх негативного впливу на навколишнє природне середовище та здоров'я людини;

· ліцензія на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами.

· дозвіл на експлуатацію об'єкта поводження з небезпечними відходами на відповідній території, виданий органом місцевого самоврядування.

Органи Мінекоресурсів на місцях розглядають заяви і до 1 липня видають дозволи на розміщення відходів або надсилають власникам відходів повідомлення з викладенням причин відмови у видачі дозволів, встановлюючи термін повторного подання необхідних документів.

 На підставі одержаних дозволів власники відходів готують скориговані проекти лімітів на утворення та розміщення відходів і до 1 вересня поточного року подають їх на погодження органам Мінекоресурсів на місцях .

Дозвіл набирає чинності після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів. Він може бути скоригований за клопотанням власника відходів щодо перегляду ліміту на утворення та розміщення відходів.

 Проекти лімітів на утворення та розміщення відходів розглядаються органами Мінекоресурсів на місцях, які погоджують або відхиляють їх протягом двох тижнів.

 У разі відхилення проекту ліміту власникові відходів надсилається лист з викладенням причин відхилення та встановлюється термін повторного розгляду.

Погоджені проекти лімітів на утворення та розміщення відходів органи Мінекоресурсів на місцях передають на затвердження Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям.

Ліміти на утворення та розміщення відходів встановлюються терміном на один рік і доводяться до власників відходів до 1 жовтня поточного року.

 У разі утворення відходів, що перевищують обсяги затверджених лімітів, власник відходів повинен одержати на них окремий дозвіл.

 Для одержання такого дозволу власник відходів повинен подати до органів Мінекоресурсів на місцях техніко-економічне обгрунтування утворення додаткових обсягів відходів, а також довідку щодо можливості їх екологічно безпечного розміщення.

Власник відходів має право протягом 6 місяців після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів звернутися з клопотанням про його перегляд.

 Підставою для перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів може бути:

· використання у виробництві нових видів сировини, матеріалів;

· випуск нових видів продукції (робіт, послуг);

· удосконалення технологічних процесів, устаткування тощо;

· укладення додаткових договорів (контрактів) на передачу відходів іншим власникам.

 Органи Мінекоресурсів на місцях у разі необхідності протягом встановленого терміну переглядають ліміти на утворення та розміщення відходів.

 Відповідальність за правильність визначення нормативів утворення відходів, визначення лімітів утворення та розміщення відходів, несвоєчасне затвердження або незатвердження лімітів утворення та розміщення відходів несе власник відходів.

 Контроль за правильністю визначення лімітів на утворення та розміщення відходів, їх дотриманням здійснює Держекоінспекція та її територіальні органи.

Загальні положення дозвільної системи в галузі поводження з відходами. Порядок отримання дозволу

Статус діяльності державних, комерційних підприємств, юридич­них і фізичних осіб, що займаються збором і переробкою ресурсноко­штовних компонентів відходів в основному повинен визначатись Ста­тутом підприємства, ліцензією на право збору і переробки, іншими дозвільними документами (робочий проект, комплексна експертиза робочого проекту на право переробки, проект ОВОС).

Однак порушення законодавчих актів у сфері поводження з відхо­дами цілий ряд, особливо комерційних фірм, збір і переробку цінних компонентів відходів проводять без дозвільних документів у повному обсязі з брутальним порушенням технології переробки. Роботи з пере­робки відходів комерційними фірмами і приватними особами прово­дяться в антисанітарних умовах із порушенням технології виробництва, у необладнаних приміщеннях і без узгодження контролюючих органів. Тим більше є необхідність в нормативно-правовій базі поводження з відходами.

Порядок одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів регламентується постановою Кабінету Міністрів від 20 червня 1995 р. № 440 «Про затвердження Порядку одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів».

Порядок одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів визначає механізм одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів. уб'єкти господарювання повинні одержати дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування (крім транзиту, який здійснюється відповідно до міжнародних договорів України та Закону України "Про перевезення небезпечних вантажів"), використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів (далі - дозвіл).

Без відповідного дозволу провадження зазначеної діяльності забороняється.

 У разі виробництва, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізації отруйних речовин суб'єкти господарювання зобов'язані дотримувати норми, які гарантують безпеку для здоров'я населення та навколишнього природного середовища.

Дозвіл на виробництво, зберігання, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів, видається Мінприроди за наявності:

· дозволу на початок виконання робіт підвищеної небезпеки та початок експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (видається Держгірпромнаглядом або його територіальними органами);

· висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи (видається Держсанепідслужбою);

· документа, що підтверджує державну реєстрацію небезпечного фактора (видається Держсанепідслужбою), або посвідчення про державну реєстрацію пестициду чи агрохімікату (видається Мінприроди), або реєстраційного посвідчення на лікарський засіб (видається МОЗ).

 Дозвіл на транспортування отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів, видається Мінприроди за наявності:

· висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи (видається Держсанепідслужбою);

· документа, що підтверджує державну реєстрацію небезпечного фактора (видається Держсанепідслужбою), або посвідчення про державну реєстрацію пестициду чи агрохімікату (видається Мінприроди), або реєстраційного посвідчення на лікарський засіб (видається МОЗ);

· погодження МВС (у разі перевезення автомобільним транспортом) або Мінінфраструктури (у разі перевезення залізничним, морським, річковим, авіаційним транспортом).

Для одержання дозволу суб'єкти господарювання подають Мінприроди заявку встановленої форми.

 Питання про видачу дозволу розглядається протягом 60 днів від дня подання заявки.

 Дозвіл видається Мінприроди за встановленою формою.

 Форма заявки та форма дозволу затверджується Мінприроди за погодженням з МОЗ, МВС, Мінінфраструктури, Держгірпромнаглядом.

Дозвіл на транспортування отруйних речовин як небезпечного вантажу видається Мінприроди за наявності договору обов'язкового страхування відповідальності суб'єктів перевезення небезпечних вантажів на випадок настання негативних наслідків при перевезенні небезпечних вантажів.

У разі відсутності дозволу щодо виробництва, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізації отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів юридичні та фізичні особи несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Рішення Мінприроди про відмову у видачі дозволу, або зупинення його дії чи анулювання суб'єкти господарювання можуть оскаржити в установленому порядку до суду.

 Дозвіл на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів (далі - дозвіл) - це документ, яким уповноважений орган Мінприроди України дозволяє суб'єкту підприємницької діяльності здійснювати на визначеній території та у визначений термін виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення або утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів, з обов'язковим дотриманням умов, які гарантують безпеку для здоров'я населення та довкілля.

 Уповноважений орган Мінприроди України на розгляд заявок та надання дозволів (далі - дозвільний орган) - Департамент регулювання екологічної безпеки Мінприроди України та територіальні органи Мінприроди України на місцях.

Дозвіл Мінприроди України може бути виданий на кожний вид діяльності окремо (виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення або утилізацію) або на суміжні види діяльності:

 - транспортування/зберігання;

 - зберігання/використання;

 - виробництво/зберігання;

 - зберігання/утилізація/захоронення/знищення.

Дозвіл видається тільки на поводження з однією окремою отруйною речовиною або продуктом біотехнології, іншим біологічним агентом згідно з Переліком отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів, виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізація яких здійснюється за наявності дозволу.

Підписання дозволів на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів покладено на керівників територіальних органів та інспекцій Мінприроди України, у межах підпорядкованих їм територій та об'єктів, а в разі їх відсутності - на перших заступників.

Підписання дозволів, наданих центральним апаратом Мінприроди України, покладено на заступника Міністра, який безпосередньо спрямовує, координує та контролює діяльність Департаменту регулювання екологічної безпеки, а в разі його відсутності (відрядження, відпустки, хвороби) право підпису дозволів надано директору Департаменту регулювання екологічної безпеки.

Департамент регулювання екологічної безпеки здійснює контроль щодо виданих дозволів та умов, на яких дозволи надаються, приймає рішення про призупинення дії або анулювання виданих дозволів, у тому числі дозволів, виданих територіальними органами Мінприроди України.

 Департамент регулювання екологічної безпеки в межах своєї компетенції погоджує оперативне врегулювання питань, пов'язаних із затриманням у пунктах пропуску через державний кордон вантажів з отруйними речовинами, у тому числі продуктами біотехнології або іншими біологічними агентами, щодо здійснення екологічного контролю цих небезпечних вантажів у митницях призначення, а також у разі їх транспортування за межі території України.

 Департамент регулювання екологічної безпеки інформує листом про погодження Головного державного інспектора України з охорони навколишнього природного середовища для реагування за фактом затримки вантажів з отруйними речовинами, у тому числі продуктами біотехнології або іншими біологічними агентами.

Експертиза матеріалів (документів) у системі Мінприроди України здійснюється уповноваженими підрозділами центрального апарату Мінприроди України, територіальними органами Мінприроди України на місцях, Національним центром поводження з небезпечними відходами (НЦ ПНВ), Державним екологічним інститутом Мінприроди України, Українським науково-дослідним інститутом екологічних проблем (УкрНДІЕП), іншими спеціалізованими установами і організаціями Мінприроди України.

Підставою для відмови у видачі дозволу є:

· наявність в документах, наданих заявником, недостовірної або неповної інформації;

· відсутність достатньої кваліфікації фахівців(я) для здійснення зазначеної діяльності;

· відсутність необхідної технічної бази або можливості використання відповідного устаткування і матеріалів;

· відсутність висновку або негативний висновок експертних підрозділів Мінприроди України, МОЗ, МВС, Мінтрансу або Держнаглядохоронпраці.

Повідомлення про відмову у видачі дозволу надсилається (видається) заявнику в письмовій формі в тижневий термін з дня прийняття відповідного рішення із зазначенням причин відмови.

Контроль за умовами, на яких було видано дозвіл, здійснюється уповноваженими органами Мінприроди України, МОЗ, МВС, Мінтрансу, Держнаглядохоронпраці.

Суб'єкт підприємницької діяльності, якому видано дозвіл, надає до відповідних органів та установ Мінприроди України, МОЗ, МВС, Мінтрансу або Держнаглядохоронпраці завірену копію виданого дозволу та інші необхідні документи і відомості для здійснення контролю та нагляду відповідними контрольними та наглядовими органами в залежності від виду діяльності.

У разі виявлення уповноваженими органами Мінприроди України, МОЗ, МВС, Мінтрансу або Держнаглядохоронпраці порушень умов, на яких було видано дозвіл, до органу Мінприроди України, яким дозвіл було видано, надаються пропозиції щодо його анулювання, призупинення тощо.

Орган, уповноважений на надання дозволів, призупиняє дію дозволу або анулює його у разі:

· надходження пропозицій щодо його анулювання від МОЗ, МВС, Мінтрансу або Держнаглядохоронпраці;

· подання суб'єктом підприємницької діяльності, якому надано дозвіл, заявки щодо призупинення або анулювання його дії;

· виявлення недостовірних відомостей в документах, наданих для одержання дозволу;

· порушення суб'єктом підприємницької діяльності, якому надано дозвіл, умов дії дозволу;

· невиконання суб'єктом підприємницької діяльності, якому надано дозвіл, приписів або розпоряджень уповноважених органів виконавчої влади чи припинення ними відповідної діяльності;

· ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності або припинення дії свідоцтва про державну реєстрацію громадянина-підприємця.

Орган, уповноважений на надання дозволів, у триденний термін з дня прийняття рішення щодо зупинення дії дозволу або його анулювання інформує в письмовій формі про своє рішення суб'єкта підприємницької діяльності, а також відповідні органи Мінприроди України, МОЗ, МВС, Мінтрансу або Держнаглядохоронпраці.

У разі усунення порушень, що призвели до зупинення дії дозволу, дія дозволу може бути поновлена.

 Дозвіл уважається поновленим після прийняття відповідного рішення органом, уповноваженим на надання дозволів, про яке не пізніше триденного терміну з дня прийняття такого рішення зазначений орган повідомляє суб'єкта підприємницької діяльності, щодо діяльності якого було припинено дію дозволу, та відповідні територіальні органи та установи Мінприроди України, МОЗ, МВС, Держнаглядохоронпраці та Мінтрансу.

Інформація щодо виданих центральним органом Мінприроди України дозволів (копії дозволів) на транспортування отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів, надсилається для контролю до Рескомприроди АР Крим, відповідних Державних управлінь екології та природних ресурсів в областях, містах Києві та Севастополі, у разі транзитних перевезень - до Державної екологічної інспекції.

Під час здійснення екологічного контролю вантажів з отруйними речовинами у пунктах пропуску через державний кордон уповноважена особа контрольного органу Мінприроди України робить на зворотному боці дозволу, у тому числі на виданому на транзитне перевезення, відмітку щодо кількості перевезеної речовини відповідно до кількості, зазначеної у дозволі, та повідомляє дозвільний орган щодо факту завершення виконання умов дії дозволу або щодо їх порушення.

У разі завершення терміну дії дозволу або повного виконання діяльності, щодо якої він був виданий, перший примірник дозволу в обов'язковому порядку повертається одержувачем до дозвільного органу, який його видав.

У разі відсутності в суб'єкта підприємницької діяльності дозволу на поводження з отруйними речовинами, у тому числі продуктами біотехнології та іншими біологічними агентами, або порушення умов, на яких дозвіл був наданий, до нього застосовуються норми відповідальності, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, Кримінальним кодексом України, а також суб'єкти підприємницької діяльності можуть бути позбавлені права на одержання дозволу на здійснення вищезазначеної діяльності терміном до двох років.

 

Законодавство у сфері поводження відходів :

1. Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища»

2. Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення»

3. Закон України “Про відходи”

4. Закон України “Про охорону атмосферного повітря”

5. Постанова КМУ від 03.08.09 №1218 “Про затвердження Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів”.

6. Постанова КМУ від 01.03.99 №303 “Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору “

7. Постанова КМУ від 01.11.99 №2034 “Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів”

8. Постанова КМУ від 03.08.98 №1216 “Про затвердження Порядку ведення реєстру МВВ”

5. Постанова КМУ від 31.08.98 №1360 “Про затвердження порядку ведення реєстру ОУВ та ООУВ”

6. Інструкція про зміст та складання паспорта МВВ (наказ Міністерства ОНПС та ядерної безпеки України від 14.01.99 №12)

7. Постанова КМУ від 20.06.95 №440 «Про затвердження Порядку одержання дозволів на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин в тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів».

8. Постанова КМУ від 12.10.92 №576 «Про затвердження Положення про дозвільну систему».

9. Інструкція про розгляд заявок та надання дозволів на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних хімічних речовин у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів. Затверджена Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 30.07.2002 №294.

10. Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України «Про затвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів» від 14.01.99 №12.

11. Державні санітарні правила та норми (ДсанПіН 2.2.7.029-99) від 01.07.99 № 29

12. Технічний паспорт відходу. ДСТУ 2195-99 від 01.01.2001

 

Висновок

Таким чином, порядок одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі продуктів біотехнології та інших біологічних агентів регламентує перелік речовин, на поводження з якими необхідний дозвіл. Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів регламентує правила розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, у тому числі небезпечних, на території України.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 20; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!