Питання 3. Організація співробітництва туроператорів та турагентів

ЛЕКЦІЯ 4. ОРГАНІЗАЦІЯ ТУРАГЕНТСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

План

Питання 1. Сутність та специфіка діяльності турагента

Питання 2. Договірні відносини турагентсва

Питання 3. Організація співробітництва туроператорів та турагентів

Питання 1. Сутність та специфіка діяльності турагента

Турагент - це  юридична або фізична особа (підприємець), яка здійснює на основі ліцензії діяльність по просуванню і реалізації сформованого туроператором туру (туристичного продукту), а також надання послуг по розміщенню, харчуванню, перевезенню, екскурсійному, інформаційному та іншому обслуговуванню, необхідному для реалізації турпродукта туроператора.

Турагент є ключовою ланкою в ланцюгу посередників, що доводять туристичний продукт до кінцевого споживача. Іншими словами турагент є роздрібним продавцем.

Основне завдання турагента або турагентства:

· повне і широке висвітлення можливостей відпочинку і подорожей по всіх наявних турах, курортах, туристичних центрах;

· просування інформації про власні можливості за допомогою реклами;

· організація продажу туристичного продукту з урахуванням специфіки і особливостей туристичного ринку.

З погляду спеціалізації, турагентства можуть бути багато профільними, тобто здійснювати комплексне обслуговування різних за запитом клієнтів, і спеціалізованими, які спеціалізуються на певних видах обслуговування (організація ділових, спортивних та інших поїздок).

Туристичне підприємство одночасно може бути і туроператором, і турагентом.

Турагентства можуть мати різні форми власності. Вони можуть бути приватними, державними, акціонерними товариствами, але їх підприємницька діяльність і ринкові функції від цього не змінюються.

 Різниця між туроператором і турагентом не тільки у формувані туристичного продукту та в його реалізації, а й у системі доходів. Дуже часто туроператор купую окремі послуги, з яких потім формує комплексний туристичний продукт зі своїм механізмом ціноутворення. А турагент діє як роздрібний продавець і його прибуток формується з комісійних від продажу чужого туристичного продукту; турагент реалізує туристичний продукт (часто й окремі послуги) за реальними цінами туроператора . Туроператор завжди має запас туристичного продукту для продажу, а турагент замовляє певний продукт або послугу тільки тоді, коли клієнт проявляє зацікавленість у придбанні.

В цілому, як і будь-яка сфера діяльності, операторська та агентстська діяльність у туризмі вимагає високої кваліфікації і професіоналізму, глибоких знань технології, маркетингу і ринку.

В загальній масі турагенства являють собою невеликі компанії з незначним капіталом і обмеженим ринком; турагенти наближають продукт до споживачів, вони роблять його більш доступним, а саму покупку менш обтяжною для клієнта.

Існують турагентсва які продають:

· Окремі туристські послуги (бронювання готелів, авіа-, залізничні, автобусні квитків, замовлення харчування, оформлення віз і т.д.)

· Туристські пакети, придбані в турператора;

· Комплекс різних послуг, що не обов'язково входять у турпакет (для туристів індивідуалів).

 

Питання 2. Договірні відносини турагентсва

 

Робота турагента і туроператора здійснюється на підставі договорів: договір комісії, агентська угода або договір доручення.

Договір доручення припускає, що турагент у відношенні з туристами виступає як офіційний агент – виробник туристських послуг і діє в рамках даних йому туроператором повноважень. Договір доручення може бути складений із указівкою терміну дії (тобто на який період часу туроператор дозволяє діяти від свого імені). 

Договір комісії – одна сторона зобов'язується з доручення іншої сторони за винагороду зробити одну або кілька угод від свого імені. У цьому випадку турагент виступає як продавець, який забронював у туроператора визначену квоту турпродукта, реалізує туристські послуги в рахунок цієї квоти від своєї особи, одержуючи при цьому заздалегідь обговорену комісію. У даному договорі вказується, що агент повинен віддати визначену частину туроператору, а іншу частину прибутку– свою комісію залишає собі. У договорі комісії завжди обговорюється комісійна винагорода, як правило, вона становить від 7-15% від продажу (це залежить від вартості туру, сезону, географії мандрівки, а також іноді обговорюють системи додаткової комісійної винагороди (за стабільність у роботі та великий продаж путівок), а саме додаткові бонуси, безкоштовні рекламні тури, семінари тощо. )

Агентський договір має ті ж повноваження, що встановлено для договорів доручення і договору комісії, але заздалегідь обговорюються права турагента в залежності від того чи діє турагент від свого імені чи від імені туроператора. У тексті агентського договору сторони повинні обговорити обов'язки агента, порядок надання звітів про угоду.

У договорі повинні бути відбиті наступні атрибути: найменування документа і його реєстраційний номер; місце і дата висновку; преамбула (повні найменування сторін); поняття і визначення; предмет контракту; обов'язки сторін; умови бронювання туристського обслуговування; умови розрахунків; відповідальність за заподіяння збитку; порядок вступу в силу, зміни і припинення контракту; юридичні адреси сторін; заключні положення.

Робота турагента з клієнтами здійснюється на підставі договору про надання туристичних послуг. Договор складається з наступних пунктів:

· преамбула (тобто повна назва агентства, прізвище керівника, № ліцензії агентства з однієї сторони та прізвище та паспортні дані туриста з іншої сторони);

· Предмет договору;

· Обов’язки сторін;

· Права сторін;

· Вартість туру та порядок розрахунків;

· Умови анулювання туру;

· Форс мажорні обставини;

· Відповідальність сторін;

· Термін дії договору;

· Інші умови

· Юридичні адреси, банківські реквізити і підписи сторін.

 

 

Питання 3. Організація співробітництва туроператорів та турагентів

Збут турпродукту може здійснюватися двома шляхами:

Прямий збут – на туристичному ринку знаходяться виробники туристського продукту (туроператори), що самостійно реалізують свої послуги клієнтам – туристам.

Непрямий збут – непрямий збут, реалізація турпродукта відбувається через посередника, яким найчастіше є турагент і за допомогою якого скорочується загальне число угод, та контактів з прямим споживачем тур послуг - туристом.

Співробітництво туроператора і турагента приносить вигоди обом сторонам:

1. Наявність у туроператора широкої розгалуженої контрагентської мережі забезпечує йому ріст обсягів продажів туристських поїздок, вихід на нові ринки, економію витрат за рахунок скорочення загального числа угод із клієнтами.

2. Турагент одержує комісійну винагороду за посередництво в реалізації турів кінцевим споживачам. Його розмір визначається в відсотковому  відношенні до ціни проданого туристського продукту і звичайно складає 10%.

 

Іноді великі фірми -турагенти створюють власні мережі дрібних диллерів-агентів з продажу. Вони можуть працювати поза офісом, персонально з індивідуальними туристами або з групами – корпоративними туристами.

 Якісна робота Турагента – запорука успіху всього ланцюга учасників реалізації туристського продукту.

Система збуту туристичного продукту через посередницькі організації (туроператори-оптовики, турагентства, субагентства агенти, профспілкові організації і т.д.) – називається каналами збуту.

Туроператори можуть створювати власну систему каналів збуту свого тур продукту, тобто створювати власні турагенства які будуть пропонувати лише їх тур продукт. Але оскільки діяльність туроператорів та турагенств носить дещо різний характер, щодо організації роботи, дуже важко підтримувати сталий розвиток своєї власної мережі агентств для туроператора, такий туроператор повинен мати розширений асортимент турів (по різним напрямкам та щодо різної цінової категорії, яскравий приклад, тур фірма САМ, Гамалія).

В теперішніх умовах розвитку туристичної індустрій, ринок вимагає створення мережі турагенств для більш ефективної роботи. Турагенства об’єднюються в мережі, створюють окрему торгову марку якою користуються усі агентства данної мережі, організовують спільну рекламну компанію щодо залучення клієнтів та вимагають у операторів більш вигідніших умов для організації діяльності (безкоштовні тренінги, рекламні тури, більш високий процент комісії), яскравий приклад мережа Агентств Горящих путівок, мережа Агентств магазинів горящих путівок, Галопом по Європах і т.д.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!