Посадові інструкції, їх зміст та значення



Посадова інструкція – документ, що регламентує організаційно-правове становище працівника в структурі установи і підрозділу, його функціональні обов’язки, права, відповідальність, взаємовідносини з іншими працівниками і підрозділами, а також кваліфікаційні вимоги до посади.

Реалізуючи основний принцип раціональної організації праці, — принцип поділу і кооперації праці, посадова інструкція є дієвим важелем управління персоналом:

· для самого працівника: вона дає знання того, яких дій від нього очікують і за якими критеріями будуть оцінюватися результати праці;

· під час оцінювання результатів трудової діяльності працівника, при ухваленні рішення про його подальше просування і перепідготовку (підвищення, переміщення, звільнення, зарахування в резерв керівних кадрів, відправлення на додаткове навчання і т. п.);

· для напрацювання критеріїв проведення обґрунтованого відбору робітників при найманні, визначенні рівня відповідності кандидатів на вакантні посади;

· при ранжуванні робіт/посад і наступному розробленні систем оплати праці;

· для вдосконалення організаційної структури, планування заходів щодо підвищення продуктивності праці.

Цей організаційний документ є витягом (іноді більш деталізованим) повноважень та обов’язків працівника з положень про структурний підрозділ та/чи положень або інструкцій, що регулюють сукупність організаційних, трудових та інших відносин з конкретного питання. Якісно підготовлений комплект посадових інструкцій акумулює всі функції підрозділу, рівномірно розподіляючи навантаження між працівниками з урахуванням рівня їхньої кваліфікації.

Посадові інструкції повинні бути конкретними і фактично описувати дії, виконувані працівником на певному робочому місці. Термін чинності — до заміни новими, термін зберігання — 3 роки після заміни новими. Їх переглядають у єдиному порядку відповідно до змін структури та штатного розпису (звичайно один раз на п’ять років під час проведення атестації).

Перший аркуш посадової інструкції оформлюють на бланку підприємства. Документ підписується безпосереднім керівником працівника. Перший керівник організації затверджує посадові інструкції на посади, які перебувають у його підпорядкуванні. На інші посади посадові інструкції можуть затверджуватися відповідними заступниками за функціями.

У процесі підготовки посадові інструкції проходять процедуру узгодження з усіма зацікавленими підрозділами й особами, серед яких: керівники таких підрозділів, юрист, керівник служби персоналу. Для підвищення відповідальності працівників за виконання посадових обов’язків у повному обсязі кожен працівник має бути ознайомлений зі своєю посадовою інструкцією або після її затвердження, або під час приймання на роботу, при цьому на першому примірнику посадової інструкції працівником проставляється ознайомлювальна віза за формою: З інструкцією ознайомлений (підпис, дата).

Відмітку про ознайомлення працівника із встановленими в посадовій інструкції правилами поновлюють щорічно.

Перші примірники посадових інструкцій зберігають у справі (зазвичай у відділі кадрів установи), копії — в керівника служби і на кожному робочому місці.

Основні вимоги до створення посадових інструкцій

Посадова інструкція повинна містити сукупність усіх основних виконуваних працівником функцій, а його обов’язки є сукупністю певних завдань, що вирішуються підрозділом. Кожна посадова інструкція повинна дати чітке уявлення про те, чим робота відрізняється від усіх інших.

Основне призначення цього внутрішнього нормативного документа — дати відповідь на запитання виконавця «Що робити?» перед початком робіт і «Хто винен?» у випадку, коли отриманий результат не збігся з очікуваним.

Структура посадової інструкції

Текст документа містить такі обов’язкові розділи:

1. Загальні положення.

2. Завдання та обов’язки (або функції).

3. Обов’язки.

4. Права.

5. Відповідальність.

Посадова інструкція може бути доповнена розділами, що відтворюють:

· знання та вміння працівника;

· кваліфікаційні вимоги;

· взаємовідносини (зв’язки) за посадою.

 

Посадові інструкції складаються відповідно до кваліфікаційних характеристик професій працівників. (ДКХ)

 

 

Література

1. Осовська Г.В., Осовський О.А. Основи менеджменту. – К.: Кондор, 2008. – С. 302-323

2. Хміль Ф.І. Основи менеджменту- К.: Академвидав, 2008. – 2003. – С.251-271

 

Самостійна робота

1. Централізація та децентралізація повноважень

2. Діапазон контролю в теорії та практиці управління

3. Кваліфікаційні характеристики посад: начальника виробництва, помічника керівника.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!