Загальна схема діагностичного процесу в роботі з сім’єю



Організовуючи діагностичний процес, соціальний педагог виходить переш за все із принципу розумної достатності. Не слід розширяти діагностику, якщо до цього нема необхідних показань. Нове дослідження може бути розпочате тільки на основі аналізу попередньої діагностичної інформації. Із всієї кількості методик слід починати з первинної діагностики – скарг батьків на дитину, а потім, вивчивши обґрунтованість цих скарг, дивитися на причини вказаних порушень.

Деякі спеціалісти вважають, що в основі стратегії діагностики сім’ї та сімейного виховання лежить два положення:

1. Теоретичне – причини порушень поведінки та розвитку дитини можуть лежати або в особливостях стосунків батьків з дитиною та стилі їх виховання, або у викривленні внутрішньої логіки саморозвитку дитини, або в неправильному протіканні процесів розвитку стосунків між дітьми та батьками, або в комбінації цих факторів.

2. Практичне – міститься в побудові структури діагностики за принципом гілок дерева: будь-який наступний діагностичний крок робиться лише тоді, якщо був отриманий відповідний результат на попередньому.

У ході первинної діагностики, яка є нетривалою, педагог виявляє об’єкти й суб’єкти допомоги. Для цього він повинен відповісти на чотири питання:

- Може він чи ні сам надати допомогу сім’ї?

- Якщо ні, то до яких спеціалістів необхідно направити батьків або дитину?

- Кому в сім’ї потрібна його допомога?

- Який характер цієї допомоги?

По-друге, він повинен розібратися в характері скарги батьків, яка може бути обґрунтованою, частково обґрунтованою або необґрунтованою. Від цього залежить характер діагностичних процедур (вивчити особистість дитини або батьків, дослідити ставлення до дитини або міжособистісні стосунки батьків тощо).

По-третє, саме спілкування й спостереження за поведінкою батьків можуть дати соціальному педагогу деяке уявлення про сім’ю. Важливо також дізнатися про те, як самі батьки розуміють висловлювану ними скаргу-проблему, правильно чи ні бачать її причини та якої допомоги чекають від спеціаліста. Різні детермінанти скарг батьків обумовлюють той чи інший вид допомоги та участь соціального педагога в цьому процесі.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 51; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!