Предмет бухгалтерського обліку, його об ’ єкти. Методи бухгалтерського обліку.

Тема 1. Використання положень бухгалтерського обліку та судової бухгалтерії в юридичній практиці.

  1. Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності. Організація бухгалтерського обліку на підприємстві.
  2. Поняття судової бухгалтерії, її завдання, предмет і методи пізнання.
  3. Поняття господарського обліку та його види.
  4. Предмет і метод бухгалтерського обліку.

 

 

Поняття господарського обліку та його види.

Облік – це діяльність по збору, опрацюванню і передачі інформації користувачам за потребою або відповідно до встановлених на державному рівні нормативних актів.

Як кожна діяльність, облік здійснюється послідовно і відповідно до чітко виділених етапів:

ü спостереження за окремою господарською операцією з метою констатації факту її повного завершення;

ü вимірювання фактів та явищ господарської діяльності за кількісними і якісними характеристиками;

ü регістрація або фіксація побаченого і поміряного факту чи явища господарської діяльності шляхом здійснення запису про господарську операцію, що відбулася на будь-яких видах носіїв інформації цифрових, паперових, магнітних;

ü групування і систематизація передбачає розподіл одержаної інформації за видами об'єктів обліку з метою її детальної оцінки, оперативного контролю та аналізу;

ü узагальнення і формування звітів для передачі їх користувачам.

Господарський облік – це це кількісне відображення і якісна характеристика господарської діяльності з метою виявлення відхилень у реалізації планів виробничо-господарської діяльності підприємства та їхнього усунення.

Метою господарського обліку є відображення фактів господарської діяльності, фіксування надання відповідної повної і правдивої інформації для контролю за господарською діяльністю і прийняття управлінських рішень.

Господарський облік історично зумовлений; виник і розвивався разом із господарською діяльністю людини. У XV ст. з'явилися перші друковані праці з правил ведення обліку, автором однієї з яких був Лука Пачолі (1445-1515), відомий як родоначальник бухгалтерії. Його книга "Трактат про рахунки і записи" є першою працею з бухгалтерського обліку. Із розвитком продуктивних сил і виробничих відносин у різних соціально-економічних формаціях облік адаптувався до вимог суспільства і в результаті сформувався як прикладна економічна наука.

В Україні господарський облік поділяють на 3 види (рис. 1): оперативний, статистичний, бухгалтерський, кожен з яких має свої завдання, об’єкти обліку, способи одержання й обробки інформації, функції.

 

Рис. 1

Статистичний облік вивчає і контролює масові суспільно-економічні та окремі типові явища і процеси. При цьому кількісні аспекти статистика досліджує в нерозривному зв'язку з якісним змістом у конкретних умовах місця і часу. Статистика застосовує різні вимірники і властиві їй способи спостереження (масові та вибіркові), систему показників (абсолютні, відносні та середні величини).

Дані статистичного обліку застосовують для макроекономічного аналізу й управління, тому оперативний і бухгалтерський облік підпорядковують завданням державної статистики.

Оперативний облік використовується для спостереження і контролю за окремими операціями і процесами на найважливіших ділянках господарської діяльності з метою управління ними в міру їх здійснення. Він тісно пов'язаний з контролем, не має певної системи документації, використовує всі вимірники, забезпечує оперативність одержання інформації.

Бухгалтерський облік відображає господарську діяльність підприємств, організацій і установ. Він охоплює всі засоби господарства, джерела їх формування, всі господарські процеси і результати діяльності.

Бухгалтерський облік — це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про господарську діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень. Таке визначення дано в Законі України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" від 16 липня 1999 p. № 996-XIV.

Бухгалтерський облік у свою чергу поділяється на фінансовий та управлінський. (рис. 3)

У країнах з розвиненою ринковою економікою бухгалтерський облік методологічно й організаційно поділяється на фінансовий та управлінський. Це дві галузі єдиної системи обліку, кожна з яких має своє призначення і відіграє свою роль в управлінні підприємством, у забезпеченні необхідною інформацією різних користувачів.

Фінансовий облік – це сукупність правил і процедур, які забезпечують підготовку й оприлюднення інформації про результати діяльності підприємства в цілому та його фінансовий стан відповідно до вимог законодавства і стандартів обліку. Ведення фінансового обліку є обов’язковим для всіх підприємств.

Функції фінансового обліку:

а) суцільне, повне і безперервне відображення всіх господарських операцій за звітний період;

б) складання встановленої фінансової (бухгалтерської) звітності;

в) надання необхідної та достовірної інформації користувачам.

Управлінський облік – це сукупність методів та процедур, які забезпечують підготовку і надання інформації для планування, контролю та прийняття рішень на різних рівнях управління підприємством.

Синонім управлінського обліку внутрішній облік, внутрішньогосподарський облік, виробничий облік.

Управлінський облік це внутрішній облік, який ведеться для задоволення потреб в інформації керівників усього підприємства та його структурних підрозділів.

Порівняльну характеристику фінансового і управлінського обліку наведено у табл. 1.

 

Таблиця 1

Ознака Фінансовий облік Управлінський облік
Головні користувачі інформації Менеджери підприємств і зовнішні користувачі Менеджери різних рівнів підприємства
Регламентація Нормативні акти Жодної регламентації
Використання вимірників Єдиний грошовий вимірник Різні вимірники, в т.ч. якісні показники
Об’єкт аналізу Підприємство в цілому Структурні підрозділи
Періодичність складання Регулярно (квартал, рік) Звітний інтервал (оператив­на інформація)
Ціль Оцінка минулого Прогноз на майбутнє
Відкритість даних Більшість даних доступні всім Комерційна таємниця
Приклад Облік активів, власного капіталу, зобов’язань, витрат, доходів Облік складових собівартос­ті тощо

 

Залежно від засобів, які використовуються суб'єктом господарювання, джерел їх формування та процесів, а також показників, що характеризують його діяльність, кількісні облікові вимірники поділяють на види: натуральні, трудові та вартісні (рис. 1.2).

Рис. 2

 

 

Предмет бухгалтерського обліку, його об ’ єкти. Методи бухгалтерського обліку.

Незважаючи на те, що бухгалтерський облік має загальнодержав­не значення, об’єктом його застосування є відокремлена господарська одиниця — підприємство.

Кожне підприємство має матеріальні складові своєї діяльності, тобто засоби господарства.

До засобів господарства відносяться:

ü засоби виробництва — майно, що одномоментно або багаторазово використовується у процесі виробництва;

ü засоби у сфері обігу — готова продукція або товари, готівкові кошти та їх еквіваленти, кошти у розрахунках;

ü засоби невиробничої сфери — об’єкти науки, культури, охорони здоров’я тощо.

Усі засоби господарства мають свої джерела утворення, які можна об’єднати у дві великі групи:

ü власні кошти,

ü позикові кошти.

У процесі діяльності підприємства відбуваються постійні зміни у складі господарських засобів: придбання нових засобів, використання їх для виготовлення продукції, випуск готової продук­ції, її реалізація. Ці зміни називаються господарськими проце­сами. Підприємства повинні забезпечити облік і засобів господарства, і господарських процесів.

Таким чином, предмет бухгалтерського обліку складають господарські засоби і їх використання у ході господарських процесів.

Об’єкти бухгалтерського обліку можна об’єднати в групи:

ü засоби господарства,

ü джерела їхнього утворення,

ü господарські процеси.

Засоби господарства групуються:

ü за напрямками використання і видами;

ü за джерелами утворення (фінансування).

За напрямками використання вони поділяються на такі, що використовуються в сфері виробництва, у сфері обігу та у невиробничій сфері.

У свою чергу господарські засоби кожного напрямку класифікуються в залежності від своєї функціональної ролі. Так, засоби виробництва поділяються на засоби праці та предмети праці.

Ознакою засобів праці виступають такі функції:

ü багаторазове використання їх людиною для виготовлення продукції (виконання робіт, надання послуг);

ü створення умов, без яких неможливий процес виробництва. Засоби праці завдяки цим ознакам вважаються основними засобами господарства.

ü За видами засоби праці можна поділити на такі групи:

ü будівлі та споруди;

ü машини та устаткування;

ü інструменти;

ü транспортні засоби;

ü обчислювальна техніка;

ü господарський інвентар.

На відміну від засобів праці ознакою предметів праці є їхня участь і повне використання лише в одному виробничому циклі.

За видами предмети праці поділяють на такі групи:

ü сировина та основні матеріали;

ü допоміжні матеріали;

ü паливо;

ü запасні частини;

ü напівфабрикати;

ü тара і тарні матеріали;

ü незавершене виробництво.

ü Засоби у сфері обігу поділяються на:

ü предмети обігу (готова продукція, товари відвантажені та ін.),

ü грошові кошти та їх еквіваленти (каса, поточний рахунок тощо),

ü кошти в розрахунках (дебіторська заборгованість, векселі отримані і т. ін.)

ü засоби, що обслуговують обіг (торговельно-складські будівлі, устаткування та інвентар).

Засоби невиробничої сфери включають будівлі, устаткування та інвентар культурного-побутового призначення та охорони здо­ров’я. За джерелами утворення засоби господарства поділяються на власний капітал та зобов’язання.

Власний капітал включає статутний капітал, резерви, додатковий вкладений капітал, нерозподілений прибуток тощо.

Зобов’язання складаються з кредитів, кредиторської заборгованості, зокрема перед постачальниками, та зобов’язань перед бюджетом, з оплати праці, страхування тощо.

Метод бухгалтерського обліку – це система прийомів, що забезпечують отримання, обробку та надання облікової інформації.

Основними прийомами бухгалтерського обліку є:

ü документація,

ü інвентаризація,

ü оцінка,

ü калькуляція,

ü система рахунків,

ü подвійний запис,

ü баланс.

Всі елементи тісно пов’язані між собою.

Документація – спосіб первинної реєстрації об’єктів обліку. Документ — єдине обґрунтування відображення в обліку.

Інвентаризація – співставлення даних бухгалтерського обліку з фактичною наявністю об’єктів обліку для виявлення відхилень, виправлення помилок та контролю за збереженням цінностей.

Оцінка – відображення у грошовій формі об’єктів обліку для їх узагальнення.

Калькуляція – грошова оцінка об’єктів, вартість яких може бути визначена тільки після відображення всіх витрат.

Система рахунків – це спосіб групування господарських засобів та їх джерел за економічно однорідними ознаками та поточ­ний облік їх змін у кількісному і вартісному параметрах. Для групування господарських засобів використовують активні рахун­ки, для обліку джерел — пасивні.

Подвійний запис – процес відображення господарських операцій та викликаних ними змін одночасно на двох рахунках бухгалтерського обліку в одній і тій самій сумі.

Баланс — метод групування й відображення в грошовій оцінці на певну дату господарських засобів та їхніх джерел, при якому сума господарських засобів дорівнює сумі їхніх джерел.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 18; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!