Кадрове діловодство та документи з особового складу



 

Традиційно кадрове діловодство призначається для юридично правильного оформлення факту виникнення трудових відносин між працедавцем і працівник цих відносин, а також облік і навчання персоналу. Таким чином кадрова служба виконує роль посередника між двома сферами, які не у всьому співпадають:

- законодавство про працю

- система управління персоналом

Розпорядча діяльність органів управління у сфері роботи з персоналом полягає в тому, що вони відповідають за добір і розстановку кадрів, прийом на роботу, переведення і звільнення громадян, видачі низки документів необхідних робітникам і службовцям в реалізації ними прав на працю.

Види документів з особового складу: 

1. Документи з контрактної основи:

- трудовий договір

- трудовий контракт

- трудова угода

2. Документи, що регулюють порядок прийняття, переміщення та звільнення працівників:

- накази з особового складу

- особова картка з відділу кадрів

- особистий листок з обліку кадрів

- трудова книжка

3. Документи офіційно-особового характеру:

- автобіографія

- характеристика

- резюме

- заява

- довідки

4. Документи, що сприяють раціональній організації:

- штатний розклад організації

- штатно-посадова книга

- графік відпусток персоналу

- резерв на заміщення посад керівників структурних підрозділів

Трудовий договір - це угода між працівником та власником підприємства, установи та організації або уповноваженим ним органом, або фізичною особою, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник організації, підприємства чи установи, або уповноважений ним орган, або фізична особа зобов’язані виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбаченої законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін.

Форми трудових договорів

1. Трудовий контракт – особлива форма трудового договору, в якому строк його дії, обов’язки і відповідальність сторін, умови матеріального забезпечення, організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового можуть встановлюватися угодою сторін.

2. Трудова угода – укладається, коли беруть людину з іншої організації, оскільки на даному підприємстві немає потрібного спеціаліста на невеликий термін (максимум – 3 місяці).

Особливої уваги заслуговують НАКАЗИ З ОСОБОВОГО СКЛАДУ. Існують уніфіковані форми наказів, затвердженні Наказом Міністерства статистики України від 9 жовтня 1995 року № 253.

Форми наказів:

П-1 – про прийом на роботу

П-5 – про переведення на іншу роботу

П-6 – про надання відпустки

П-7 – список працівників для надання відпустки

П-8 – про припинення трудового договору

Трудова книжка– основний документ, що підтверджує трудову діяльність працівника або службовця, вона призначена для підтвердження загального безперервного і спеціального стажу.

Інші документи з особового складу доопрацювати самостійно

 

 

5. Організація документообігу та систематизація документів, підготовка і передача їх до архіву

 

Традиційний документообіг – рух документів з моменту їх одержання чи створення до відправлення чи виконання.

На підприємствах розробляють спеціальні правила оформлення документів, які регламентують їх рух з моменту виникнення і до виходу за межі підприємства чи до виконання.

В процесі роботи аналізується шлях, який проходять документи, усуваються причини їх затримки, необґрунтоване погодження чи візування, дублювання операцій.

Обсяг документообігу – кількість документів, яка проходить через установу протягом року.

Форми організації роботи з документами:

1. Централізована – всі операції з документами виконує канцелярія чи секретар установи; доцільно використовувати в організаціях, установах, підприємствах як з великим, так і з малим обсягом документообігу.

2. Децентралізована - операції з документами здійснюються у структурних підрозділах, що розділені територіально; характерна для організацій зі складною структурою.

3. Змішана – частина операцій здійснює канцелярія, а інші – секретарі структурних підрозділів; використовується в організаціях зі складною структурою та великим обсягом документообігу.

При прийнятті документів здійснюється ряд операцій:

1. перевірка правильності надходження та доставки

2. перевірка цілісності вкладеного

3. штемпелювання

4. реєстрація

5. сортування

6. відправлення за призначенням

Вихідна документація в організації реалізується в такому порядку:

· підготовка проекту документа та його виготовлення

· погодження та візування документа

· підписання

· реєстрація

· відправлення

Етапи реалізації внутрішньої документації:

1. підготовка проекту і його виготовлення

2. оформлення

3. погодження

4. затвердження

5. реєстрація

6. направлення до виконання

Після закінчення діловодного циклу, документ надсилаються в архів, де підшивається у справи для подальшого зберігання та використання.

Справа – це сукупність документів, пов’язаних певною ознакою, що зібрані в окремій папці з твердою обкладинкою.

Обов’язковим елементом науково-довідкового апарату архівного підрозділу організації є опис справ, каталогів, картотеки, номенклатури, а також історична довідка фондоутворювача.

Номенклатура справ – це систематизований перелік найменувань справ, створена в діловодстві установи, оформлена у відповідному порядку із зазначенням строків зберігання справ. Цей документ є обов’язковим для кожної установи, адже забезпечує оперативний пошук документів та ведення їх обліку.

Види номенклатур справ:

· Типова – встановлює типовий склад справ для установ, однорідних за характером діяльності з єдиною системою індексації і є нормативним документом.

· Зразкова – встановлює зразковий стан справ для установ однорідних за характером діяльності, але різних за структурою і має рекомендаційний характер.

· Індивідуальна – є обов’язковою для кожного підприємства, установи, організації; кожен підрозділ розробляє свою номенклатуру справ, яка підписується керівником структурного підрозділу та затверджується керівником установи.

Після виконання документів, їх групують у справи, яким надаються заголовки, що у стислій та узагальненій формі відтворюють склад та зміст документів. Заголовки мають бути короткими і відповідати змісту документа, що зберігається в даній справі.

Елементи заголовка справ розташовують так:

1. назва виду документів

2. короткий зміст документів

3. період, якого стосується документ

4. слово «копія», якщо справу сформовано з копій документів

У процесі ведення справи заголовки можуть доповнюватись та уточнюватись.

Кожна справа, включена до номенклатури, має мати індекс, який складається з:

· індексу структурного підрозділу

· порядкового номеру документа в межах підрозділу

Якщо протягом 1 року виникають нові документи, ділянки роботи і непередбачувані справи, вони вносяться до номенклатури справ додатково. Тому в кожному розділі номенклатури передбачають резервні номери.

В кінці року номенклатура справ структурного підрозділу закривається підсумковим записом, у якому зазначається кількість і категорія фактично заведених за рік справ. Його робить секретар або особа, відповідальна за діловодство.

Номенклатура справ структурного підрозділу складається у трьох примірниках, на кожному мають бути грифи погодження з експертною комісією структурного підрозділу і керівником архіву. Перший примірник є недоторканим і зберігається у структурному підрозділі, другий – у канцелярії, третій використовується для формування справ та пошуків потрібного документа.

Формування справ – групування виконаних документів у справи, відповідно до номенклатури. Здійснюється за місцем реєстрації документів. При формуванні справ необхідно пам’ятати, що у справу підшивають лише виконані документи, у яких проставлена позначка про виконання та направлення документа до справи.

Для забезпечення оперативного пошуку необхідних документів, при формуванні справ формується внутрішній опис документів:

· порядковий номер документа

· назва і стислий зміст

· дата

· індекс

· кількість аркушів

Внутрішній опис підписує особа, яка формує справи, і проставляється дата.

Справи постійного терміну зберігання для передачі в архів оформляються наступним чином: всі аркуші у верхньому правому кутку нумеруються, складається довірчий лист, внутрішній опис справ, справи підшиваються і переплітаються.

Справи тимчасового терміну зберігання не передбачають нумерації сторінок, не підшиваються і не переплітаються.

Групують у справи оригінали або їх засвідчені копії, правильно оформлені і виконані документи. Не включають у справу чернетки, особисті дублетні документи, ті, що підлягають поверненню, та розмножених документів. Додатки групують разом з документами, до яких вони відносяться. Групують у справи документи одного діловодного року, окрім особистих, судових та перехідних справ. Документи постійного та тимчасового строків зберігання групують окремо.

Всередині справи документи мають міститись з урахуванням логічних, хронологічних та алфавітних ознак.

На лицьовому боці обкладинки мають бути такі дані: назва організації, назва структурного підрозділу, номер справи, заголовок справи, за який рік/роки, кількість аркушів, термін зберігання.

Закінчені справи постійного і тривалого строків зберігання передаються в архів установи для подальшого зберігання і використання.

Підготовка документа до передачі в архів передбачає:

1. експертиза цінності

2. оформлення справ

3. складання описів справ

Експертиза цінності документів полягає у визначенні їх цінності з метою встановлення строків зберігання і відбору їх на державне зберігання. Для цього створюється експертна комісія, за результатами експертизи складаються описи документів постійного і тривалого термінів зберігання та акт про влучення для знищення документів, що не підлягають зберіганню.

Справи постійного і тривалого термінів зберігання підлягають оформленню, при цьому розробляють нумерацію аркушів у справі, друкують внутрішній опис документів і складають підсумковий напис.

На обкладинці вказують індекс справи, вказується повна назва закладу, офіційно встановлена скорочена назва організації, повне найменування структурного підрозділу, де формувалась справа.

Якщо справа складається з декількох томів, то кожен том вноситься в опис під самостійним номером. Заголовок на обкладинці справи повинен точно відповідати заголовкам в описі, так як і дати заведення справ.

В кінці опису роблять результуючий напис, в якому вказується кількість справ, які внесені в опис і крайні номери. Один том має містити не більше 240 сторінок.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 228; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!