Механізми і джерела передачі інфекцій.



ЛЕКЦІЯ № 10

ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ЗАХВОРЮВАНЬ

І ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ. ГЕЛЬМІНТОЗИ.

 

План

1. Поняття про інфекцію, епідемію і пандемію.

2. Механізми і джерела передачі інфекції.

3. Державні заходи попередження інфекційних хворіб.

4. Харчові інфекції та отруєння: причини виникнення та їх профілактика.

5. Гельмінтози.

 

Література

 

1. Гончарук Е.Й. Общая гигиана. К.: Вища школа, 1991. - 384 с.

 

2.Даценко І.І., Габович Р.Д. Профілактична медицина. Загальна гігієна з основами екології. К.: Здоров'я, 1999. - 694 с.

 

3. Довідник практичного лікаря / За заг. ред. І.Г. Кочергіна. Москва: Медицина, 1996. – 635 с.

 

4. Лаптев А.П., Полиевский С.А. Гигиена (учебник для институтов и техникумов физической культуры). М.: ФиС, 1990. С. 41-61

 

 


1. Поняття про інфекцію, епідемію і пандемію.

Інфекційними захворюваннями називаються захворювання, які виникають внаслідок попадання в організм специфічних збудників –патогенних мікроорганізмів. Значна частина мікроорганізмів здатна виробляти токсини або в процесі життєдіяльності (екзотоксини), або при руйнуван­ні мікробної клітини (ендотоксини). Інфекція це потрапляння патогенних мікробів в організм та їх розмноження там з наступним виникненням хвороби чи носійства збудників. Залежно від поширення інфекційних захворювань серед населення виді­ляють епідемії, пандемії, ендемії, спорадичні захворювання.

Епідемія — масове поширення інфекційної хвороби у пев­ній місцевості, що охоплює великі групи людей (окремі держа­ви, області, великі міста). Пандемія найвищий ступінь поши­рення інфекційних хвороб, що охоплює цілі країни, групи кра­їн, континенти. Ендемія постійне існування та періодичне поширення деяких інфекційних хвороб у певній місцевості. Спорадичні захворювання це поодинокі випадки, що періодично виникають.

Збудникам інфекційних хвороб притаманний низка особливостей: специфічність, тобто здатність викликати певне інфекцій­не захворювання; здатність жити й розмножуватися в організмі людини або тварини, хоча деякі споровики (збудники правця, сибірки) роками можуть зберігатися в грунті; здатність викликати масові захворювання при різних шля­хах зараження, цьому сприяє носійство збудників; здатність швидкого розмноження (один мікроб за добу може дати 4-1014 збудників); значна стійкість деяких збудників до навколишнього сере­довища.

Виникнення та поширення інфекційних хвороб значною мірою залежить від несприятливих соціально-економічних та гігієнічних умов життя. Тому, епідеміологія, що вивчає причи­ни виникнення і поширення епідемій та розробляє заходи бо­ротьби з ними, тісно пов'язана з гігієною. Для попередження інфекційних хвороб широко застосовують різні санітарно-гігієнічні заходи, такі як покращання виробничих та соціально-побутових умов, правильна організація харчування, дотриман­ня раціонального режиму праці і відпочинку, гігієнічних основ розвитку і навчання дітей та підлітків, правил особистої гігіє­ни тощо.

Для інфекційних хвороб особливо характерним є наявність інкубаційного (латентного, прихованого) періоду, перебіг якого відбувається без видимих симптомів.

Різні інфекційні хвороби мають різний інкубаційний період. Так, для грипу він коливається у межах 12 год. — 2 дні, для дизентерії — 1—7 днів, поліомієліту — 5—35 днів, прокази — до кількох років.

Після інкубаційного періоду настає період передвісників хвороби (продромальний). Як правило, він дуже короткий і характеризується слабкістю, головним болем, інколи лихоманкою. Потім настає період повного розвитку (розпалу) хвороби: швидке підвищення температури, різке зниження працездатнос­ті, загальний стан хворого важкий, з'являються характерні озна­ки (симптоми) даної інфекційної хвороби (при гострих респіра­торно-вірусних інфекціях — нежить, біль у горлі; при кишкових захворюваннях — диспептичні явища, такі як нудота, блювота, часті випорожнення; при дитячих інфекціях, таких як кір, скарлатина — висипання на шкірі).

Перебіг інфекційних хвороб може бути гострим (до декількох тижнів або місяців) і хронічним (декілька роки). Інколи носійство мікробів супроводжує людину все життя (черевнотифозна паличка) .

Інфекційні хвороби небезпечні ще й тим, що можуть спри­чиняти тяжкі ускладнення. Наприклад, грип інколи ускладнюється запаленням легень, захворюваннями нирок, дизентерія та черевний тиф — виразко­вою хворобою шлунка та дванадцятипалої кишки, дифтерія — запаленням периферичних нервів.

Механізми і джерела передачі інфекцій.

Виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань проходять як епідемічний процес, що схематично складається з трьох ланок: 1) джерело інфекції, 2) механізм передачі інфекції, 3) схильність організму людини до даного інфекційного захворювання.

Джерелом інфекції можуть бути люди та тварини. У першо­му випадку інфекційні хвороби мають назву антропонози, а в іншому — зоонози. Існують також антропозоонози, захворювання, джерелом інфекції яких можуть бути і люди, і тварини. При антропозоонозах джерелом інфекції можуть бути не тільки хворий, а й видужуючий та видужалий (як бактеріоносій), а також і здорові бактеріоносії. Антропонозних захворювань дуже багато: кір, скарлатина, вітрянка та натуральна віспа, дизентерія, черевний та висипний тиф тощо. Збудники виділяються з організму протягом всього перебігу хвороби, але кожна хвороба має свій період найінтенсивнішого виділення цих збудників. Так, кір, кашлюк, вірусний гепатит найнебезпечніші у початковій стадії; дизентерія, холера, висип­ний тиф — у період спалаху хвороби. При черевному тифі та па­ратифах найбільше мікроорганізмів виділяється у другій полови­ні хвороби і, навіть, у період видужання. При зоонозах джерелами інфекції можуть бути домашні і дикі птахи, тварини, особливо гризуни (чума, туляремія, лептос­піроз, лейшманіоз, кліщовий енцефаліт тощо).

Механізм передачі інфекції складається з трьох фаз: виділення збудника з хворого організму; перебування збудника в зовнішньому середовищі (або в організмі тварини-переносника); проникнення збудника в схильний до хвороби організм.

Спосіб виділення збудника з хворого організму залежить від місця його знаходження в організмі. Якщо збудник знаходиться в органах дихання, він виділяється з повітрям та краплями сли­ни, при локалізації у кишках, він виводиться з каловими маса­ми, коли ж мікроорганізми паразитують у крові людини, то во­ни передаються через укуси комах.

Існують такі механізми передачі інфекції: контактний, повітряно-краплинний, фекально-оральний, трансмісійний.

При контактному механізмі передачі інфекції збудники, знаходячись на шкірі, у порожнині рота, статевих органах, слизових оболонках очей, можуть проникати в схильний до захворювань організм шляхом безпосереднього контакту або контактно-побутовим способом. Шляхом безпосереднього контакту передаються малостійкі до чинників зовнішнього середовища збудники: венеричні та деякі грибкові захворювання, СНІД, деякі зоонози (ящур, туляремія).

При контактно-побутовому шляху стійкі до навколишнього середовища збудники спочатку затримуються на посуді, одязі, взутті, іграшках та інших предметах, а потім вже проникають в організм. Передача збудника в основному відбувається через брудні руки людини. Спочатку хворий, або носій, забруднює предмет, а потім інша людина, торкаючись цих предметів, забруднює свої руки. Такий шлях передачі інфекції характерний для кишкових інфекцій. Щоб запобігти поширенню інфекції шляхом контакту, слід дотримуватись санітарно-гігієнічних заходів, спрямованих на оздоровлення побуту та умов праці, підвищувати санітарну культуру та виховувати гігієнічні навички.

Повітряно-краплинний механізм сприяє поширенню багатьох інфекційних хвороб (грип, кір, скарлатина, кашлюк, вітря­на віспа, туберкульоз тощо). Під час розмови, кашлю, чхання збудники разом з дрібними часточками слини та слизу попада­ють у повітря і утворюють так званий бактерійний аерозоль, який швидко розноситься потоками повітря. При цьому зараже­ні частки можуть утримуватись у повітрі 30—60 хв. Передаван­ня інфекції можливе на відстані 2—3 м від джерела інфекції. Збудники кору, вітряної та натуральної віспи можуть розноситись і по вентиляційних каналах, виходячи за межі примі­щення.

Можливий повітряно-пиловий шлях зараження. При цьому краплини бактерійного аерозолю осідають на оточуючих предметах, а потім разом із пилом переносяться повітряним потоком. Повітряно-крапельний механізм сприяє дуже швидкому поши­ренню інфекції, оскільки при цьому хворі (носії) можуть спілку­ватися з великою кількістю людей. Наочним прикладом може бути епідемія грипу. Основним профілактичним засобом боротьби з повітряно-крапельними інфекціями є застосування марлевих пов'язок для захисту верхніх дихальних шляхів. Велике значення у запобіган­ні по вітряно-крапельних інфекцій має боротьба за чистоту по­вітря житлових та виробничих приміщень, використання дезинфекційних засобів.

Існує ще фекально-оральний механізм передачі інфекції. В оточуюче середовище збудники потрапляють з кишечнику, де вони в основному знаходяться з каловими масами, а потім передаються через воду, харчові продукти, грунт. При цьому спостерігається специфічний епідемічний ланцюжок: фекалії хворого чи носія — грунт — вода — харчові продукти — організм сприйнятливої людини. Таким шляхом передаються майже всі кишкові інфекційні захворювання: дизентерія, черевний тиф, паратифи та ін. Основне у запобіганні таких інфекцій — це чисті руки, знезараження їжі та питної води, дезинфекція грунту та калових мас.

При трансмісійному механізмі збудники інфекцій передаються комахами. Існують біологічні переносники інфекційних хвороб — неспецифічні (пасивні) та специфічні. Представниками перших є мухи, ґедзі, таргани. Вони можуть переносити збудників дизентерії, тифів, сибірської виразки, туляремії. На лапках і хоботках мух інколи виявляють близько 60 видів мікробів. Вони можуть виділяти патогенні мікроби та­кож з фекаліями.

За допомогою біологічних переносників інфекція передає­ться так. З крові або лімфи хворих людей (носіїв) чи тварин збудники потрапляють в організм біологічних переносників, там накопичуються або проходять відповідний шлях розвитку. Потім збудники потрапляють в організм здорової людини під час ссан­ня крові чи з виділеннями переносника, проникаючи через ранки та подряпини. Таким чином комарі анофелес викликають малярію, блохи — чуму, воші — висипний та поворотний тиф, комарі кулекси — японський енцефаліт, москіти — лейшманіоз тощо.

Характерною особливістю трансмісійних інфекцій є чітко виражена сезонність, що пов'язано з періодами найбільшої активності переносників. Крім того, ці інфекції виникають звичай­но у певній місцевості.

Наприкінці квітня-у травні активізуються членистоногі – збудники небезпечних недуг (кліщі). Членистоногі вимушено мігрують у міста, освоюють нові місця. Важливо не пропустити перші симптоми хвороб, які переносять кліщі: вірусний енцефаліт, хвороба Лайма). Вони схожі на ознаки грипу, проте характерним є почервоніння у місці укусу.

Інколи інфекція може передаватися парентеральним шляхом. При цьому збудники вірусного гепатиту, сифілісу, СНІДу, малярії можуть потрапити в організм при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприці, голки та ін.), під час переливання крові та інших медичних маніпуляцій. Найкращий спосіб профілактики — користування одноразовими шприцами.

За будь-яких шляхів передачі інфекції захворювання вини­кає тоді, коли організм схильний до нього, тобто здатний реагу­вати на збудників хвороби. У деяких випадках організм буває несприятливим до інфекції. Виділяють дві групи чинників, що забезпечують несприятливість людини до збудників інфекцій­них хвороб: а) чинники неспецифічної фізіологічної рези­стентності (стійкості) та б) специфічної несприйнятливості (іму­нітет) .

Чинниками неспецифічної фізіологічної резистентності є шкіра та слизові оболонки, слина та шлунковий сік, ретикуло-ендотеліальна, кровоносна та лімфатична системи, а також внутрішні органи. Всі ці чинники мають свої захисні механізми і обумовлюють неспецифічну фізіологічну стійкість організму, яку можна і потрібно підсилювати за допомогою різних гігієнічних заходів (повноцінне харчування, раціональний режим праці та відпочинку, оптимальний руховий режим, загартованість).

Специфічна несприйнятливість (імунітет) — це нездатність організму до збудників інфекційних та неінфекційних хворіб, або їх токсинів. Імунітет є одним з найважливіших проявів реактив­ності організму. Розрізняють вроджений та набутий імунітет, який в свою чергу може бути активним та пасивним.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!