Класифікація типів емісії цінних паперів



Продовження теми 4

 

Боргові ЦП

Безумовно друге місце як об'єкт емісії та торгівлі на фондових біржах посідають облігації. Вони є терміновим борговим зобов'язанням, за допомогою якого держава і місцеві органи, а також підприємства мобілізують фінансові ресурси [54]. Володіння облігацією не дає права брати участь в управлінні товариством. Облігації можуть знаходитися у вільному обігу та з обмеженнями. Розрізняють відсоткові та безвідсоткові (цільові) облігації. Прибуток із процентних облігацій виплачується відповідно до умов їхнього випуску, якими передбачаються розміри та терміни виплати відсотків. Номінальна вартість облігації повертається власникові після її погашення. Прибуток з облігацій цільових позик (безвідсоткових) не виплачується. Власнику такої облігації після настання обумовленого терміну надається можливість придбати відповідні товари Власнику такої облігації після настання обумовленого терміну надається можливість придбати відповідні товари. Усі облігації, згідно з різними умовами їх випуску, можуть бути згруповані за категоріями (табл. 1):

 а) за ступенем ризику: гарантовані (безпечні) облігації (впевненість у погашенні цих облігацій у встановлений термін базується на оголошеній заставі нерухомого майна або інших фондів);— незабезпечені облігації (які не підкріплені відповідною заставою);

б) за принципом викупівлі (погашення): серійні облігації (які погашаються почергово серіями через визначені інтервали часу); ординарні облігації (які викупляються одночасно у встановлену дату);

 в) за можливостями дострокової викупівлі: облігації з правом дострокової викупівлі (з ініціативи емітента можуть викуплятися раніше від зафіксованого кінцевого терміну); відшкодовані облігації (які за бажанням власника можуть у будь-який момент вільно обмінюватися на гроші); конвертовані облігації (які за бажанням власника можуть обмінюватися на інші цінні папери (акції), що випускаються емітентом);

г) за механізмом виплати відсотків: іменні облігації (відсоткові виплати, за якими поштою або іншим чином направляються безпосередньо власникам, прізвища яких повинні бути вказані в облігації і занесені до книги реєстрації); облігації на пред'явника (до яких додаються купони на отримання відсоткових виплат на кожну дату платежу. Коли настає ця дата, власник відрізає відповідний купон і подає його до оплати).

Таблиця 1

Класифікація облігацій

Ознаки класифікації Види
за ступенем ризику: – гарантовані (безпечні) облігації; – незабезпечені облігації.
за принципом викупівлі (погашення): – серійні облігації; – ординарні облігації.
за можливостями дострокової викупівлі:  – облігації з правом дострокової викупівлі; – відшкодовані облігації; – конвертовані облігації .
за механізмом виплати відсотків: – іменні облігації; – облігації на пред'явника.

На розвинутих фондових ринках біржова торгівля облігаціями, як правило, невелика за обсягом. Сучасні біржі виконують для облігацій головним чином представницікі функції: норми, встановлені державою для інвестиційних операцій інституціональних інвесторів, забороняють багатьом із них одержувати облігації, що не котируються на якійсь із фондових бірж. Оскільки зараз важко знайти емітента, що не розраховує на покупку його облігацій, зовсім не дивно, що абсолютна більшість емітентів справно йде на біржу з проханням прийняти облігації до котирування. І усе ж угоди з облігаціями відбуваються головним чином у позабіржовому обороті. Головна причина полягає в тому, що динаміка ринкових цін облігацій більш передбачена, менш схильна сильним і раптовим змінюванням, ніж у випадку з акціями.

Тема «Емісія цінних паперів»

Сутність емісії цінних паперів

Класифікація типів емісії цінних паперів

Методи емісії акцій.

4. Емісія корпоративних облігацій

Сутність емісії цінних паперів

Емісія цінних паперів – це законодавчо встановлена діяльність з розміщення емісійних цінних паперів, їх випуск в обіг (продаж першим власникам – юридичним та фізичним особам). Емісія цінних паперів – одне з джерел фінансових ресурсів, що залучаються для вирішення певних цілей. Емісія цінних паперів використовується як державою, органами влади та управління, так і окремими юридичними особами, яким надано право випуску цінних паперів.

В розумінні законодавства України емісія - сукупність дій емітента, що провадяться в установленій законодавством послідовності і спрямовані на розміщення емісійних цінних паперів серед їх перших власників; емісія цінних паперів, згідно з Федеральним законом Російської Федерації «Про ринок цінних паперів» – це послідовність дій емітента з розміщення емісійних цінних паперів .

В економічній літературі поширене наступне визначення емісії цінних паперів під яким розуміється – одноразовий випуск у продаж великих партій облігацій, акцій та інших цінних паперів, випущених державними та місцевими органами влади, акціонерними товариствами та іншими емітентами, з метою мобілізації грошових коштів.

Фізичні та юридичні особи, які набувають цінні папери, тим самим фінансують емітента, стають власниками цих цінних паперів. Купуючи цінні папери, вони розраховують на отримання в майбутньому певного доходу (дивіденду, відсотка і т.д.).

Часто між емітентами та інвесторами існує посередник – інвестиційна компанія або інвестиційний банк (у європейських країнах цю роль виконують універсальні комерційні банки), які можуть брати на себе організацію випуску цінних паперів, а головне – виступати гарантами при їх розміщенні.

2. Класифікація типів емісії цінних паперів

Класифікація емісії наведена у Таблиці 2.

Таблиця 2

Класифікація типів емісії цінних паперів

Ознаки Типи
1 2
за послідовністю: - первинна; - вторинна;
за способом розміщення: емісія акцій, що розміщується - шляхом розподілу серед акціонерів або засновників; - шляхом відкритої або закритої підписки емісія, що проводиться; - шляхом конвертації одних цінних паперів в інші.    
1 2
за видами цінних паперів, що випускаються: - емісія простих акцій, - випуск привілейованих акцій, - емісія облігацій.
за джерелами емісії  (при розподілі акцій): емісії, що здійснюються за рахунок: - емісійного прибутку; - невикористаних залишків фінансових фондів; - нерозподіленого прибутку; - капіталізації дивідендів; - коштів від переоцінки основних фондів емітента.
за метою емісії (завдання, що вирішуються за допомогою  цінних паперів): емісії, що проводяться для - збільшення статутного капіталу емітента; - зміни структури акціонерного капіталу; - мобілізації інвестиційних ресурсів; - погашення кредиторської заборгованості.
за формою емісії: - відкрите (публічне) розміщення цінних паперів серед необмеженої кількості інвесторів з проведенням публікацій, рекламної компанії та реєстрації проспекту емісії; - закрите (приватне) розміщення цінних паперів серед попередньо- обумовленого кола потенційних інвесторів.

З вищезазначеного випливає, що в основному випуск цінних паперів в обіг, тобто, емісія здійснюється:

· при заснуванні акціонерного товариства та продажі його акцій засновникам (власникам);

· при збільшенні розмірів первинного статутного капіталу шляхом додаткового випуску акцій;

· при залученні позикового капіталу шляхом випуску облігацій господарюючого суб'єкта .

Також мождна виділити такі способи емісій цінних паперів які, наприклад , притаманні лише одному типу цінного паперу та відповідно спільні способи. Основні види способів емісій в залежності від виду цінного папери наведені в Рисунку 1.

 

Рис. 1. Способи емісії по видах цінних паперів

 

Методи емісії акцій

Детальніше зупинимось на методах емісії акцій. У світовій практиці відомі різні способи випуску акцій.

An offer for sale / Offer for Sale Method. Розміщення акцій відбувається через інвестиційні інститути, які купують весь випуск і потім продають його за фіксованою ціною фізичним та юридичним особам. Перевагою цього методу є те, що сума, яка буде отримана компанією-емітентом заздалегідь відома. Даний метод також використовується в тому випадку, коли випуск планується значний за обсягом і при цьому. інвестиційний інститут є більш відомий, ніж компанія-емітент [17].

Issue by company/Offer by Subscription Method/Public Issue by Prospectus Method. Продаж акцій здійснюється безпосередньо інвесторам, тобто проміжний продаж всього випуску акцій інвестиційному інституту не відбувається. Компанія, яка розповсюджує свої акції, у цьому випадку покладається на власні сили - готує проспект, проводить широку рекламу та інші заходи. У проспекті пропонується купити акції і, таким чином, компанія має можливість прийняти пропозицію або відхилити. Вважається, що тільки процвітаючі компанії з гарною репутацією можуть дозволити собі цей метод.

Private placing/Private Placement (or non-public offering). За приватного розміщення відбувається продаж цінних паперів невеликій кількості інвесторів, що заздалегідь відомі. Інвесторами, які беруть участь у приватних розміщень, як правило, є великі банки, пайові інвестиційні фонди, страхові компанії та пенсійні фонди. Приватне розміщення є протилежністю публічному, цінні папери яких виставлені на продаж на відкритому ринку.

Offer for Sale by Tender. Компанія, яка випускає акції закликає інвесторів пропонувати ціну, за яку вони готові купити акції. Тому кожен окремий інвестор вказує кількість акцій, які він очікує купити і ціну, яку він готовий заплатити. Компанія повинна прийняти рішення про ціну, за якою всі акції можуть бути випущені і зібрати максимально можливий дохід. Ця ціна буде називається ціною виконання.

Stock Exchange Introduction. Цей метод застосовується в тому випадку, коли у компанії акції уже знаходяться в обігу, та вона бажає здійснити лістинг у визначеній фондовій біржі. За даного випадку компанія не випускатиме нові акції, однак отримає кошти, щоб мати акції, що торгуються на біржі.

Особливо актуальними проблеми залучення фінансових ресурсів стають у сучасних умовах, що пов'язано з потребами компанії для підтримання своєї конкурентоспроможності. При нестачі власних засобів у підприємств і дорогих банківських кредитів, для акціонерних товариств важливими стають інвестиції шляхом емісії цінних паперів, а саме – корпоративних облігацій.


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!