Недержавні (громадські організації)

Лекція №2

 

ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАСАДИ ФІЗКУЛЬТУРНО-ОЗДОРОВЧОЇ

 

ДІЯЛЬНОСТІ СТУДЕНТІВ УКРАЇНИ (для студентів 3 курс фС)

 

 

План

Вступ

1. Історичні аспекти формування організаційних засад ФОД студентів.

2.  Роль державних керівних органів в розвитку ФОД студентської молоді України

3. Громадські самодіяльні організаційні структури в сфері фізкультурно-спорт. руху студентів.

Підсумок

Література:

1. Проект Закону України “Про внесення змін до Закону України ”Про фізичну культуру і спорт” (нова редакція)

2. Державна програма розвитку фізичної культури і спорту на 2007-20011 роки.

3. Герцик М.С., Вацеба О.М. Вступ до спеціальностей галузі “Фізичне виховання і спорт”: Навч. посібник.-Львів: Укр. технології, 2002.-232с.

4. Дехтяр В.Д., Сущенко Л.П. Фізичне виховання студентів вищих навчальних закладів. – К.: ПП “Екмо”, 2005. – 214 с.

5. Жданова О.М. Управління фізичною культурою: Навч. посібник.-Львів: Вільна Україна, 1996. –127с.

6. Положення про комітет фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України. –К., 2002р. – 7с.

7. Статут Спортивної студентської спілки України. – К., 1995р. – 8с.

8. Статути ФСТ “Україна”, “Колос”, “Спартак”

 


Вступ

 

Кількість вищих навч. закладів різних рівнів акредитації в Україні декілька років тому становила: 1-2 рівнів – більше 800, 3-4 рівнів – близько 200 (без урахування закладів Міноборони, МВС, СБУ). За статистикою в системі освіти України усіма видами фізкультурно-озд. роботи охоплено приблизно 2,5 млн. чоловік.

Якщо врахувати, що кількість навч. закладів з кожним роком збільшується за рахунок відкриття нових, недержавної форми власності і можливо багатьом із вас доведеться працювати саме в системі освіти, стає зрозумілою актуальність озброєння майбутніх спеціалістів знаннями про організаційні засади фізкультурно-озд. роботи зі студентами.

Розглядаючи орг. засади ФОД студентів, слід зазначити 2 моменти:

· Мова не завжди буде вестися про організаційні ланки, в компетенції яких знах. лише робота зі студентами. Частіше, особливо це стосується керівних установ, в їх компетенції знах. також інші верстви населення.

· Організаційна побудова системи установ України, інформацію про які ви почуєте, багато в чому схожа на організаційну побудову системи інших країн, і не тільки близького, а й далекого зарубіжжя.

 

В якості найголовнішої спільної риси можна назвати наявність у спорт. русі різних країн організацій двох типів: державних і недержавних. Саме цей важливий факт продиктував логіку викладення матеріалу сьогоднішньої лекції.

Історичні аспекти формування організаційних засад ФОД студентів

Державні і громадські засади завжди були притаманні вітчизняній системі фізк.-спорт. руху. В даній лекції ми лише фрагментарно зупинимося на окремих моментах. виникнення і діяльності тих чи інших організацій у різні історичні періоди в колишньому СРСР та Україні.

Державні органи

 

В масштабі країни в цілому державні органи управління, як правило носили назву “Державний комітет” і підпорядковувалися Раді Міністрів або Кабінету Міністрів. Вони відносилися до гілки виконавчої влади, яка повинна втілювати в життя закони, сформовані законодавчою владою (про що йшлося у попередній лекції), проводити державну політику в організації фізкультурно-оздоровчої роботи всіх верств населення країни.

Якщо проаналізувати документи орг. регламентування, зокрема “Положення про діяльність” держкомітетів різних років, в них обов’язково зазначені функції, пов’язані із фізкультурно-спорт. роботою студентів. В структурі комітетів завжди функціонувала для колективного прийняття рішень так звана “Колегія”. До складу колегії комітету традиційно входили представники всіх державних (а інколи і громадських) організацій, в компетенції яких знаходиться фізкультурно-спортивна робота. Відповідні комітети функціонували в областях, містах, районах країни.

Таким чином держкомітети можна вважати своєрідним координатором розвитку фізк.-спорт. руху в країні, в тому числі і його озд. напрямку.

Важливу роль в керівництві організацією та проведенням фізкультурної роботи зі студентами завжди відігравало Мін. Освіти. В різні роки функціонували різні, за переліком підпорядкованих їм навч. закладів, міністерства, що зумовлювало дещо різні їх назви. Однак завжди в структурі Мін. освіти був підрозділ, який відповідав за фізкульт. роботу зі студентами. Цей відділ проводив програмно-методичне забезпечення фізкульт. роботи у ВНЗ, виконував контрольні функції. Відповідні підрозділи функціонували в структурі виконавчої влади областей, міст, районів.

Недержавні (громадські організації)

Історич. довідка про формування підсистеми громадських орг-цій є більш різноманітною. Фізк.-спорт. робота студентів була організована у 50-ті роки минулого століття переважно в рамках ДСТ “Здоров’я” та “Наука”. Саме ці ДСТ координували діяльність сп. клубів ВНЗ та об’єднували студентів-спортсменів.

Одночасно студенти були членами інш. ДСТ, що залежало від відомчого підпорядкування інституту. Спорт. організації ун-тів та пед. інститутів входили до складу ДСТ “Наука”, в той час як спортсмени інститутів ФК виступали за збірні команди ДСТ “Іскра” та “Медик”; студенти політехніч. ВНЗ об’єднувалися під спорт. прапорами ДСТ “Металург”, Харчовик” та “Шахтар”.

У 1957 р. було створено студ. СТ “Буревісник”. Робота в ньому будувалася на діяльності низових громадських організацій - сп. клубів (назва КФК Вузу), що створило передумови для формування цілісної системи розвитку ФОДі спорту у вищій школі. Тов-ство “Буревісник” стало тією організацією, яка об’єднувала студентів, проф.-викл. склад, співробітників ВНЗ та членів їх сімей.

Укр. республ. раду СДТ “Буревісник” було створ. на 1-ій конф. 7 травня 1958 р. Діяльність “Буревісника” в Україні поширювалися на всі області.

Окрім “Буревісника” фізкульт. роботою студентів продовжували опікуватися окремі ДСТ, до яких належали Вузи: ДСТ “Локомотив” - студентів ВНЗ залізничного транспорту, “Водник” - морського та річного транспорту, ін.

В другій половині 80-х рр. в СРСР було проведено значну реорганізацію ДСТ, в результаті якої перестали існувати ДСТ “Буревісник” і “Трудові резерви” - вони увійшли до складу Об’єднаного т-ства профспілок. Ця реорганізація не була корисною для подальшого розвитку фізк.-озд. і спорт. роботи в середовищі студентів.

2. Роль держ. керівних органів в розвитку ФОД студ. молоді України

У 7 статті нової редакції з-ну України “Про ФКіС” зазначається: “Державне управління сферою ФКіС здійснюється Каб. Міністрів України, центральним органом виконавчої влади з ФКіС, ін. центр. органами виконавчої влади, Радою міністрів Авт. Респ. Крим, обласними, Київської та Севастоп. міськими, район. держадміністраціями, органами місцевого самоврядування в межах їх компетенції”.

У Статті 8 розкриваються повноваження КабМіну України у сфері ФКіС:

· забезпечує реалізацію державної політики у сфері ФКіС;

· розглядає та затверджує програми розвитку ФКіС і фінансує їх виконання відповідно до бюджетного законодавства;

· приймає нормативно-правові акти, що регулюють відносини у сфері ФКіС;

· сприяє розвитку інфраструктури та мат.-техніч. забезпечення сфери ФКіС;

· організовує та забезпеч. реалізацію держ. інвестиц. політики у сфері ФКіС;

· готує та подає на розгляд Верховної Ради України як складову частину проекту закону про Держбюджет України на відповідний рік пропозиції щодо обсягів бюджетних коштів для фінансування програм розвитку ФКіС;

· інформує Верховну Раду України про виконання програм розвитку ФКіС;

· створює державну систему підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів та наукового забезпечення сфери ФКіС;

· визначає порядок медичного та інформац. забезпечення розвитку ФКіС;

· здійснює міжнародне співробітництво у сфері ФКіС;

 

Головним державним керівним органом виконавчої влади в сфері ФКіС на даний час є Міністерство України у справах сім’ї, молоді і спорту (очолює Віктор Корж). Міністерство підпорядковується  Кабінету Міністрів України.

До основних напрямків діяльності Міністерства відносяться:

- розвиток міжнародних спортивних зв'язків;

- організаційна підтримка та координація розвитку спортивної науки;

- розробка, затвердження і забезпечення дотримання Спорт. класифікації України;

- реєстрація статутів національних Федерацій з видів спорту;

- сприяння розвитку Олімпійського руху;

- підготовка штатних збірних команд України, участь їх у змаганнях;

- затвердження Єдиного календарного плану загальнодержавних змагань і зборів;

- затвердження рекордів, присвоєння почесних звань;

   - вивчення попиту на фахівців фізичної культури і спорту;

- здійснення підготовки кадрів;

- ліцензування фізкультурно-оздоровчої і спортивної діяльності.

 

Міністерству підпорядковуються:

- Кримське республіканське управління з питань ФКіС;

- управління з питань ФКіС 24 областей України (у Львові – управління з питань ФКіС облдержадміністрації).

- міські комітети (у Львові - відділ ФКіС Львівської міської ради).

- районні комітети у районах великих міст та районах областей України. Напрямки їх діяльності повністю узгоджуються з вищенаведеними напрямками діяльності Міністерства за умови їх конкретизації, врахування місцевих особливостей та ресурсів.

До складу Міністерства входять 7 департаментів та 4 управління:

· департамент фізичної культури;

· департамент олімпійського спорту;

· департамент сімейної та гендерної політики

· департамент з усиновлення та захисту прав дитини;

· департамент молодіжної політики;

· департамент стратегічного планування та комунікацій;

· департамент економіки та фінансів;

· юридичне управління;

· управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції;

· управління кадрів і навчальних закладів;

· управління справами.

Мін. освіти і науки України (очолює О.Ніколаєнко) - Міністерство з такою назвою функціонує з 2001 р. На сьогодні до компетенції Мін-ва належать багаточисельні освітянські заклади – від дитячих дошк. установ до ун-тів.

МОіН України має у своїй структурі не відділ, який відповідає за ФВ і допризовну підготовку, а Комітет ФВ та спорту. (працює з вересня 2001 р. А в період 1992 – 2001 рр. він носив назву Центр. сп. клубу “Гарт”).

Комітет був створений наказом МОіН України на виконання розпорядження КМ України від 16.05.2001р “Про вдосконалення системи організації роботи з ФВ та спорту в навч. закладах”. Він здійснює управлінські та орг.-методичні функції з ФВ і спорту у навч. закладах МОіН України.

Територіальними структурними підрозділами Комітету є Кримське республ., обласні, Київське та Севастопольське міські Упр. (відділи) з ФВтаС.

До основних завдань Комітету належать:

· забезпечення організації фізкультурно-озд. і спорт.-масової роботи в навч. закладах всіх типів і рівнів акредитації, здійснення науково-методич. забезпечення цієї роботи в ході навч. процесу і в поза навчальний час;

· забезпеч. пріоритетного значення ФКіС, як найдійовішого засобу зміцн. здоров’я молоді, гармоній. розвитку, підвищ. рівня працездатності;

· здійснення інформаційно-пропагандист. діяльності щодо поширення ФКіС, ЗСЖ серед студентської молоді.

 

Для виконання зазначених завдань Комітет проводить такі види діяльності:

1) бере участь у розробці документів регламентування фізкультурно-оздоровчої і спортивної діяльності всіх типів навчальних закладів;

2) надає організаційну та методич. допомогу підвідомчим організаціям у проведенні фізк.-озд. роботи та розвитку масового спорту серед молоді;

3) забезпечує використання засобів ФКіС у зміцненні здоров’я студ. молоді;

4) аналізує стан навч.-виховної, спорт. і фізк.-озд. роботи в закладах освіти;

5) бере участь у створенні навч.-методич. літ-ри з фізк.-озд. та спорт. роботи;

6) організує наук.-практич. конф., семінари з питань ФВ та оздоровлення;

7)  надає фінансову допомогу держ. і громад. студ. фізк.-спорт. орг-ціям.

 

3. Громадські самодіяльні організаційні структури в сфері фізкультурно-спорт. руху студентів.

 

В системі фізкультурно-спортивного руху продовжують функціонувати чисельні громадські організації. Висвітлення історичного аспекту формування підсистеми громадських організацій ми закінчили у 1-му питанні тим. що всі ДСТ у середині 80-х років увійшли до складу об’єднаного т-ва профспілок. Коли Україна стала незалежною державою це об’єднане товариство на її території перейменували в “Україну”. Згодом було відновлено ФСТ “Колос” і “Спартак”. Якщо у тов-стві “Колос” зразу було утворено обл. ради в усіх областях України і республіканську - в Криму, ФСТ “Спартак” мало довгий час обл. ради лише в декількох областях України. Лише у лютому 2003 р. було утвор. Львів. облраду ФСТ “Спартак”, зараз аналогічні орг-ції відродилися в ін. областях України.

На сьогоднішній день не існує студ. ДСТ “Буревісник”. ФСТ, які здебільшого функціон. за територіально-галузевим принципом включ. первинні осередки навч. закладів. Н-д, до ФСТ “Колос” належ. ВНЗ, які готують кадри для АПК. Винятком є Львів. академія вет. медицини, яка вступила до облради ФСТ “Спартак”. Більшість фізк. осередків ВНЗ інш. профілю підпорядковуються ФСТ “Україна”.

У новій редакції З-ну України ”Про ФКіС” зазначається: 

Стаття 24. Фізкультурно-спортивне товариство

Фізкультурно-спортивне товариство – громадська організація фізкультурно-спортивної спрямованості, що створюється громадянами України з метою сприяння розвитку ФКіС.

ФСТ діє на підставі власного статуту та відповідно до Закону України „Про об'єднання громадян”, цього Закону, інших нормативно-правових актів.

ФСТ може мати місцевий або всеукраїнський статус.

 

Відсутність громадських керівних утворень, які би сприяли розвитку фізк.-озд. і спорт. роботи студ. молоді в незалеж. Україні та могли би репрезентувати студентський спорт в міжнар. орг-ціях спричинила створення в Україні у середині 90-х рр. ще однієї громадської організації: Всеукраїнської спорт. спілки студентів України. Спілка працює в тісній взаємодії з Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту, Комітетом ФВіС МОіН та інш. орг-ціями, які працюють зі студ. молоддю.

Основні завдання спілки:

1. Сприяння задоволенню всебіч. фізк. та спорт. інтересів студентів.

2. Організація та проведення змагань серед студентів.

3. Представництво та захист інтересів студ. спорту в міжнар. орг-ціях, на Універсіадах.

4. Здійснення допомоги закладам освіти у залуч. студ. до занять ФКіС.

5. Пропаганда і популяризація фізкульт. занять серед студ. молоді.

 

Спілка користується правами юридичної особи: мають печатки, бланки, рахунок, прапор, емблему, вимпел, знаки, жетони, медалі, грамоти, призи та іншу атрибутику. Штаб-квартира Спілки знаходиться у м. Києві.

Членство у спілках є добровільним і може бути колективним, індивід. і почесним. Колектив. членами спілок можуть бути організації системи Комітету ФВіС МОіН, обл. спілки (які функціонують у більшості областей України), заклади освіти, клуби, колективи підприємств, об`єднань та ін., які визнають Статути Спілок, сплачують внески і активно працюють на користь фізк.-спорт. руху школярів та студентів. Основою спілки є первинні організації ВНЗ різного рівня акредитації (спорт. клуби).

Про інші громадські, самодіяльні утворення, які функціонують у ВНЗ, а також в соц.-побутовій сфері мова піде у наступних лекціях.

 


Дата добавления: 2022-01-22; просмотров: 19; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:




Мы поможем в написании ваших работ!